elif-tanverdi-tedx-tedxreset-yolacik

Kendi hayat yolumu çizme arayışım; enerjimi, vaktimi, kaynaklarımı ‘benim için’ önemli olana harcama arzum sebebiyle neredeyse son 2 seneyi evsiz ve yollarda geçirdim. İş için deli gibi yollarda oluşumun en az 6 senesi var. İlk kez tek başıma yola çıkışım ise bundan taa 16 sene önceydi.

Yol benim elementim. Evim. Ve hayatın kendisinden çok da farklı değil benim için…

Bu sebeple, yolda olma hikayemi, hem yola hem hayata kendimce uyguladığım değerlerimi daha çok kişiye ulaştırma fırsatı çok değerli TEDxReset ekibi tarafından bana sunulunca, öncelikle gurur duydum, ve tabii kendini en rahat yazarak ifade edebilen biri olarak konfor alanımın birazcık dışına çıkmak zorunda kalıp bu konuşmayı yapmayı kabul ettim. 

En çok önemsediğim giglerimin arasında, domuz gribiyle boğuştuğum hastane odalarında, çekimler ve toplantılarımdan arta kalan zamanlarımda, yer yer minik panik ataklarla; ‘bu konuşmayı yapma fırsatı bana verildiği için kendimle gurur duymalıyım’dan ‘ben kimim ki o sahneye çıkıp ne anlatayım’ uçları arasında gidip gelen ruh halleriye hazırlayıp çalıştığım; Montreal’e taşınmadan sayıyla 1 (bir) gün önce, hafızama – hele ki panik anlarında- hiç güvenemediğim için sıkıcı olmayı göze alarak sahneye elimde not kartlarımla çıktığım; yolda olmanın benim için ne ifade ettiğini, hangi değerlerle hem yolda hem hayatta kendimizi sonsuz olasılıklara açabileceğimizi anlatmaya çalıştığım ilk TEDx konuşmam Youtube’a yüklendi.

elif-tanverdi-tedx-tedxreset-yolacik

İlk başlardaki heyecanımı ve public speaking konusundaki yeteneksizliğimi göz ardı etmeyi başarabilirseniz, çok da fena olmayan, özellikle ‘ben bunu neden yapıyorum ki’ diye norm olmuş bazı şeyleri sorgulayan, kendi yolunu çizmek isteyen kişilerin ilham alabileceğini düşündüğüm konuşmamı keyifle izlemenizi dilerim.

Wait But Why blog’unun yazarı ve en çok güldüğüm TED konuşmalarından birini yapmış olan Tim Urban’ın da dediği gibi ‘Bir gün bir TED konuşması ‘yapmış olmak’ (geçmiş zamanda)’ şahane bir fikirdi. Bu karnımda milyonlarca kelebek uçmasına sebebiyet vermiş 15 dakika hayatımda yanına tik atılmış şeylerden biri olduğu ve geride kaldığı için mutluyum!

İlhamınız bol, yolunuz açık olsun!

Tüm yatırımlarını çocuklarının eğitimine yapan bir ailenin büyük kızı olarak 1987 yılında doğan Elif Tanverdi, Avusturya Lisesi ardından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi mimarlık bölümünü bitirdi. Tek başına seyahat etmeye 15 yaşında başlayan Elif hayatında farklı bir yol seçip, diploma projesi için sabahladığı bir gecede bir süre sonra işi ve hayatı haline geleceğini hiç hesaplamadan açtığı cizenbayan adlı sosyal medya hesapları ve blogunda tutkularını ve deneyimlerini dünyayla paylaşmaya başladı. Seri bir şekilde tutku duyduğu şeylerin peşinden giden ve hatta çoğunlukla bunları işi haline getiren Elif mimarlık ve blogu dışında yoga eğitmenliği eğitimi aldı ve DJlik ve elektronik müzik prodüksiyonu konularında da kendini geliştirdi. 4 dilen bilen Elif bilgisayarı, kulaklığı ve akıllı telefonu olan her yerden çalışabildiği için ‘kira yerine uçak bileti’ mottosuyla evini boşalttı, eşyalarını sattı ve göçebe hayata adım attı. Kanepesinden çevirmenlik yaptı, 40’ın üzerinde ülkeye seyahat ederek blogunu yazdı, Karayipler’de yoga dersleri verdi, Şili’de mimarlık; Berlin’den New York’a, Dubai’den Beyrut’a festival ve gece kulüplerinde DJ’lik yaptı. Elif bugün farklı tutkularını besleyen kariyerlerini bir arada devam ettirip hayatını kendi iç sesi pusulasında yaşamaya, merakla keşfetmeye, öğrenmeye, paylaşmaya ve ilham vermeye devam ediyor.

Video: İstanbul’da turist olduk #weekendadventures

Video: İstanbul’da turist olduk #weekendadventures

Kendi hayat yolumu çizme arayışım; enerjimi, vaktimi, kaynaklarımı ‘benim için’ önemli olana harcama arzum sebebiyle neredeyse son 2 seneyi evsiz ve yollarda geçirdim. İş için deli gibi yollarda oluşumun en...

elif-mikael-galata

2019 Biterken

2019 Biterken

Kendi hayat yolumu çizme arayışım; enerjimi, vaktimi, kaynaklarımı ‘benim için’ önemli olana harcama arzum sebebiyle neredeyse son 2 seneyi evsiz ve yollarda geçirdim. İş için deli gibi yollarda oluşumun en...

2019biterken

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir