instagram-degisiyor-mu-new-instagram-feed-rumours

instagram’ın feed yapısı değişiyor gibi bir duyum aldım. kesin mi bilmiyorum ama yine de anladığım kadarıyla durumu anlatayım:

malum facebook satın aldığı her platformu kendine benzetiyor. instagram’ın da facebook tarafından satın alındığını bilmeyen yoktur.

instagram feed’lerimiz de eskiden olduğu gibi kronolojik değil facebook’ta olduğu gibi algoritmalara dayalı (yani en çok iletişime geçtiğiniz insanlar ve konuları size daha çok gösterecek şekilde) ve bununla birlikte bolca reklamlı olacak diyorlar. bu organik içerik üreten gerçek insanlar için biraz tatsız bir durum olabilir.

eğer arkadaşlarınızın, takip ettiğiniz blogger’ların, sevdiğiniz instagramcıların tüm paylaşımlarını gerçek zamanlı olarak yani eskisi gibi (yani ‘insta’ olarak) feed’inizde görmek istiyorsanız bu kişilerin herhangi bir fotoğrafını açın, sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayın ve en altta çıkan ‘turn on notifications’ ya da ‘bildirimleri aç’ seçeneğine basın. ya da yeni algoritmada bu insanlar karşınıza çıksın istiyorsanız fotoğraflarını beğenin ve yorum yazın, yani etkileşime geçin!

turn-on-notifications-instagram-bildirimleri-ac

bu değişimin sebebi artık herkesin instagram’da olması, çok kişi takip etmemiz, takip ettiğiniz kişilerin tüm fotoğraflarını zaten göremiyor olmamız. mantıklı da, ama arkasında tabii ki maddi şeyler de yatıyor. hatırlarsanız facebook bunun aynısını “sayfalar”da yaptı. beğendiğiniz sayfaların gönderilerini görmeniz için bildirimlerine üye olmanız gerekti. facebook bunu niye yapıyor, içerik sağlayıcısına ‘içeriğini herkese göstermemi istiyorsan bana para ver canım’ diyor. bazen takip ettiğimiz sayfalardan ‘sponsored’ post’lar görüyoruz ya işte bu yüzden. kendi içerik üretmeyen dünyanın en büyük içerik sitesi olan sevgili facebook ona bedava içerik üretmemize rağmen (yani hayatımızı paylaşıyoruz) bir de bunları eşimize dostumuza göstermemiz için para istiyor bizden, nerden baksan biraz aç gözlülük.

sonuçta instagramın ilk günlerinde, henüz az kişiyken çook fazla fotoğraf paylaşıyorduk, belki günde 5-6 tane, yıllar geçip instagram da facebook gibi mainstream olunca, yani artık 100 kişi değil de 1000 kişi takip eder duruma gelince biz de bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde uyarladık kendimizi duruma, günde 1-2 fotoğraftan fazla paylaşım yapmıyoruz.

ben 1000’e yakın kişi takip ediyorum ve herkesin her post’unu göremiyorum zaten. şimdi en çok etkileşime geçtiklerimi daha çok gösterecek instagram bunda sıkıntı yok ama bir de sadece izleyenler (like comment atmadan) var onlara da bizim içerikleri göstermeyecek sanırım artık. yani notification açmak bir yana takip etmeyi sevdiğiniz kişilerin fotoğraflarını beğenin, yorum yazın, facebook / instagram algoritması bu şekilde çalışıyor.

bakalım neler olacak ilerki günlerde…

 

kalbini sev!

kalbini sev!

instagram’ın feed yapısı değişiyor gibi bir duyum aldım. kesin mi bilmiyorum ama yine de anladığım kadarıyla durumu anlatayım: malum facebook satın aldığı her platformu kendine benzetiyor. instagram’ın da facebook tarafından...

becel-kalbini-sev-uygulama

21 gün şekersiz programla yaza hazırlık

21 gün şekersiz programla yaza hazırlık

instagram’ın feed yapısı değişiyor gibi bir duyum aldım. kesin mi bilmiyorum ama yine de anladığım kadarıyla durumu anlatayım: malum facebook satın aldığı her platformu kendine benzetiyor. instagram’ın da facebook tarafından...

the-yacht-week-elif-tanverdi

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir