oo

 

Türkiye Polonya diplomatik ilişkilerinin başlamasının 600. yılı kültürel etkinlikleri çerçevesinde Open’er Festivali’ne davet edildim. Festivalin yapıldığı Gdansk’a uçmadan önce Varşova’da 1.5 gün geçirme şansım oldu. 1.5 gün herhangi bir şehri tanımak için çok kısa bir süre. Hele ki bu şehir türlü savaşlar atlatmış, tarihe tanıklık etmiş, anlatacak çok şeyi olan bir şehirse aklınızda tek kalan düşünce “buraya tekrar gelmeliyim” oluyor.

Tarihe, sosyolojiye, akımlara ilgi duyan her mimar gibi benim de savaş sonrası şehir fetişim var. Bombalarla yıkılan binalar, yerine yapılan yenileri, başka devletler tarafından yaptırılanlar, anıtlar ve ghettolar derken bir dönemin ve insanlığın acılı tarihi yüzünüze eserken bir yanda cıvıl cıvıl kafeler, önü her daim dolu barlar ve sudan ucuz alkol sanki bu manzara yokmuşçasına yaşanır kılıyor şehri. Müzeler, galeriler ise can acıtacak kadar dürüst. Bir şehri tanımak için en doğru yer olmasa da, makyajsız bir insan gibi Varşova’nın müzeleri de kendi gibi sahici. Çağdaş Polonya sanatının temsilcileri ne iğne ne çuvaldız bırakmış, özeleştiri ve ironi had safhada. Aynı durum tiyatro oyunları için de geçerli.

Hal böyleyken şehrin ilk intibası ve gezdiğim 2-3 mekan dışında şimdilik buraya tekrar gelmeliyim hissiyatı dışında çok az şey var elimde. 1.5 günde yanımda iyi bir rehberle gittiğim cafe ve barlar ve iyi müzeleri aşağıda listeledim. Sizden gelecekleri ise bir dahaki sefer için seve seve not alırım. İlk önerim eğer 2 günden uzun kalacaksanız bir Polonya hattı satın almanız, çünkü hat fiyatları çok uygun. Örneğin ben 30 Zlotiye 500mb aldım (20 Liradan az ediyor) Roaming’e ödeyeceğiniz paraya yazık. Çok fazla döviz çevirmenize de gerek kalmayacak. Fiyatlar sizi şaşırtacak.

PALAC KULTURY I NAUKI

Palac Kultury i nauki yani kültür ve bilim sarayı Varşova’nın orta yerinde afedersiniz patlıcan gibi yükselen bir bina. Tıpkı Eiffel kulesini sevmeyen Parisliler gibi, Varşovalılar da şehirdeki en iyi manzaranın bu binayı görmedikleri tek yer olduğu için bu binanın terasından olduğunu söylüyorlar. 1950’lerde Sovyet Rusya’nın Polonyalılara armağanı olan bu dev yapı tahmin edeceğiniz üzere yerel halk tarafından pek sevilmiyor ama içi gerçekten de orijinal yapılış amacına uygun kullanılıyor. Burada ofisler, cafe’ler, tiyatrolar, büyük bir sergi mekanı falan var. Ben de burada bir tiyatro oyununa gittim. Polonya’da tiyatro çok mühim olduğu için oyunlar, oyuncular çok iyi, gençler çok ilgi gösteriyor. Alt yazılı ya da müzikal olabilir, denk gelirseniz birkaç saatinizi ayırın.

CAFE KULTURALNA

No images found.

Palac Kultury kompleksi içinde, zemin katta avluya değil sokağa bakan Cafe Kulturalna’da binanın eski karakteri ve dekorasyonda kullanılan mobilya ve renkli aksesuarlarla enteresan, hip bir ortam yaratılmış. Müze gezme sonrası, tiyatroya girme öncesi gibi zamanlarda tercih ediliyor. İçerideki antika barın olduğu ortam da bahçedeki renkli masalar da ayrı ayrı keyifli. Hemen yan masamızda seyyar satrancını kurmuş yaşlı bir amca onunla oynar mıyız diye sordu. Keşke satranç bilseydim. Çorba ve makarnalar çok leziz, fiyatlar uygun.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej / Museum of Modern Art

No images found.

Harika bir de kitapçı / kafesi de olan Modern Sanatlar Müzesi, Palac Kultury’nin hemen karşısında yer alıyor. 2007 yılında kültür bakanlığı tarafından açılan bu müzede çağdaş Polonyalı sanatçıların işleri sergileniyor. Müze bağışlarla ayakta duran bir oluşum. Şimdilik bu binadalar. Yeni bir yere taşınması için bir de mimarlık yarışması açılmış ama proje bir türlü başlamamış. Bence şu an içinde bulunulan eski bina da Varşova’nın ruhunu yansıttığından oldukça güzel, galerili bol ışıklı bir bina. Süreli ve kalıcı sergiler de oldukça ilgi çekici. 1-2 saatinizi ayırabilirsiniz. http://artmuseum.pl/en

Złote Tarasy

mall

1920’lerin modern mimarisiyle inşa edilmiş Modern Sanatlar müzesi ve 1950’ler Sovyetler Birliği’nin güç gösterişçi emperyal mimarisiyle inşa edilmiş Kültür Sarayı ile aynı caddede yer alan ve ikisiyle de tamamen alakasız bir mimariye sahip olan Zlote Tarasy büyük bir alışveriş merkezi. Son derece çağdaş ve amorf çatısıyla dikkat çekiyor. İçerde ne ararsanız bulursunuz. Döviz bozdurma, telefon hattı satın alma gibi işlemlerinizi de burada halledebilirsiniz.

Resort

Kitaplar üstüste konarak tasarlanmış bar, yan tarafı kesilmiş, üzerine minder atılmış eski model ayaklı bir küvetten koltuk, süper market arabasından sandalye, su şiselerinden avize, güzel müzik, ucuz bira, leziz mojito, kıtır kıtır sunbites, kapının önüne atılmış minderler, ayaküstü flörtleşenler, sevgilisinin gömleğini giymiş kız, mutlu müşteriler, bol kahkaha… Resort’ta bir Salı akşamı. Her zaman genç kalmak isteyenlere çokça tavsiye ediyorum!

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

No images found.

Uluslararası ve Polonyalı, yine çağdaş sanatçılarının işlerinin yer aldığı, çok yeni renove edilmiş hatta bir aradan sonra yeni açılmış bir galeri. Avrupa’daki benzerlerine oranla inanılmaz ucuz fiyatlara kitap ve hediyelik eşya alabileceğiniz bir souvenir shop’u da var. Tabii ki 2. Dünya savaşı sonrası eserler sergiler arasında yoğunlukta. Polonya’nın özellikle Varşova’nın ghetto’larını yıkılan binaları tarihle paralel olarak inceleyen sergiler olduğu gibi bunlardan tamamen bağımsız işler de var.

Po Prostu Zachęta

2012-06-02-9470

Yukardaki galerinin kafesi. Galeri gezmesi sonrası aşağıda içerde ya da yukarda terasta oturabilirsiniz. Uygun fiyata Akdeniz mutfağı ve birkaç Polonya spesiyalitesi. Gazpacho nefis, serinletici.

Adresler 1.5 günde bu kadar. Varşova bende tekrar gelmeliyim hissiyatı uyandırdı. En çok uygun fiyatları, genç nüfusu ve şehrin tarihi ile cezbetti. Varşova gibi Krakow da ziyaret edilmesi gereken bir şehirmiş. Euro alıp başını gitmişken çok masraf yapmadan bir Avrupa şehri gezmek isteyenlere tavsiye olunur. Hazır ilişkilerin 600. yılını kutlarken, Türk ve Polonyalı sanatçılar iki şehir arasında konserleri sergiler için mekik dokurken, gidilip görülmeli.

YORUMLAR

 • Kaan diyor ki:

  Elif bence Varşova yazını genişletmenin vakti gelmiş. Yolculuk ne zaman? :)

 • cizenbayan diyor ki:

  çok haklısın =) umarım seneye tekrar gidebilirim. varşovayla çok kısa bir münasebetimiz olabildi :) bir dahakine krakow’u da plana dahil etmek amacım =)

 • ben.. diyor ki:

  Benzeri kopya yapisti bir cogunun arasinda siz, harika bir anlatim yapmışsınız. Nacizane gezdigim ulkelerden ben de biraz katki yapayim dedim.. Polonya! ve şehri Krakow(Gerci dag köylerine kadar gittim ama burada hepsini anlatsam cok uzun surer… Krakow.. Mutlaka görmelisiniz. Paris, Viyana vs artık cılkı çıkmış Avrupa şehirlerinin arasında, tarihiyle, yemekleriyle, misafirperver insanlarıyla ucuz kaliteli butik otelleriyle bence muhteşem! Mesela eski tuz madenlerinden oluşturulumuş sanki komple bir yeraltı şehrini andıran(hatta koca bir kilise var!) Wieliczka, ölmeden görülmesi gereken yerler arasında.. Paris vs gibi çok popüler bir şehr olmadığı için internette Türkçe kaynak az. Ama tam 3 kez gitmiş biri olarak, gitmek isteyenlerin ilk aklina gelen soruyu cevaplayayim. Hangi bölgede ki otellerde kalmaliyiz? Aşağıda booking.com sitesinden benim de kaldigim otelin adresini buldum verdim. Bu ya da bu otel civarinda konaklayiniz.

  Hotel Saski

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir