2012-08-20-1716

Diyelim ki bir şekilde pasaport ve vize aldınız. Bütçeniz zaten sarsıldı. Hiç değilse gittiğiniz yerde az para harcamanın, turist tuzaklarına düşmemenin yolları var.

nasıl gideceğiz?

İnsan oğlu kuş misali. Günümüzde uçmak çoktan lüks olmaktan çıktı. Her yere her zaman vızır vızır uçabiliyoruz. Birkaç noktaya dikkat ederek ihtiyaçlarımıza en uygun bileti alıp hesaplı bir seyahat yapabiliriz. Peki ne yapmak lazım?

Ucuz bilet bulmanın yolu herkesin bildiği gibi erken davranıp erken bilet almak. Uçuş tarihi yaklaştıkça fiyatların arttığı bir gerçek.

Yine bildiğiniz gibi “pahalı” hava yolları (THY gibi) ve bir de daha az hizmet sağlayan ucuz hava yolları (ryanair, easyjet gibi), bir de bunların arasında kalan daha ucuz olan ama belli hizmetleri karşılamayan yarı ucuz hava yolları (pegasus gibi) var.

wizz

Ama her zaman karşılaştırma yapmakta ve hava yolundan hangi hizmeti nasıl alacağını bilmekte fayda var. Yoksa astarı yüzünden pahalıya geliyor meselenin. Nasıl mı? Hemen ucuz ve pahalı hava yollarının sağladığı hizmetleri karşılaştıralım:

İneceğiniz hava alanı: Pahalı hava yollarıyla şehrin en merkezi, en iyi bağlantılı hava alanına inersiniz. Ucuz hava yolları sizi şehir dışında ücra hava yollarına indirirler. Örneğin THY Barselona içinde bir havaalanına uçarken, Ryanair, Pegasus gibi hava yollarının Barselona uçakları Girona diye başka bir şehirdeki havaalanına uçarlar. Ayrıca servis veya ulaşım için masrafa girmeniz ya da çok vakit kaybetmeniz söz konusu olabilir.

wizz3

Check-in, boarding pass, bilet çıktısı: Pahalı hava yollarında biletinizi basmanız, eğer canınız istemiyorsa online check-in yapmanız gerekmez. Sıraya girip ücretsiz check-in yapıp uçağa gidebilirsiniz ve size ayrılan koltuğa oturursunuz. Ucuz hava yollarının en çok para kazandığı durumlardan biri bu. Bileti alırken anlaşmayı iyi okumazsanız havaalanında ekstra masraflar ödemeniz gerekebilir. Ryanair, Wizzair gibi hava yolları sizden online check-in yapıp biletinizin çıktısını almanızı ister. Eğer bunu yapmazsanız havaalanında check-in yapmak için 80 Euro’ya kadar ekstra para ödemeniz gerekebilir. Ayrıca uçakta belli bir yeriniz yoktur dolmuş gibi erken gelen oturur stili oluyor. Bir de çok bekleyip en kötü yerlerden binersiniz uçağa hep.

wizz2

Bagaj: Pahalı hava yolları standart müşterilerinin 20kg bagajını ve spor / müzik ekipmanlarını ücretsiz taşır. Ucuz hava yollarında yanınıza  56x45x25 boyutlarında kabin bagajı dışında bir şey almak için ekstra ücretler ödemeniz gerekir. Bu kabin bagajı dışında ufak bir çantanız hatta elinizde torba varsa bile laf edebiliyorlar. Kabine daha büyük bir çanta almak için 50 Euro, ya da check-in’e bavul vermek için de yine 160 Euro’ya kadar ekstra ücret ödemeniz gerekebilir. Pegasus gibi yarı ucuz hava yolları belli bir kiloya kadar ücretsiz check-in hakkı verse de bir kere elimde torba sırtımda sırt çantası var diye illa ikisinden birini check-in’e vermem konusunda anlamsız bir ısrara girmişti. Mecbur sırt çantamı check-in’e verip laptop’umu poşetin içinde taşımıştım.

sirtcantasi

Uçakta ikramlar: Pahalı hava yolu şirketlerinde uçakta uçuş uzunluğuna oranlı bir sıklıkta yiyecek; alkollü / alkolsüz içecek servisi olur ve ekstra bir ücret ödemezsiniz. Ucuz ve orta ucuz hava yolu firmalarında uçakta karnınız acıkması durumunda ekstra ücret ödeyerek yiyecek içecek satın alabilirsiniz.

Aktarmalı uçuşlar: Bazen gideceğiniz yere aktarma yaparak daha ucuza gitmeniz ya da gidiyor gibi görünmeniz mümkün. Aktarma saatleri, kaybedeceğiniz zaman, havaalanında geçireceğiniz zaman sırasında yapacağınız harcamalar, emanete bavul vermeniz gibi durumlarda aktarma yaparak daha ucuz gibi görünen biletin astarı yüzünden pahalıya gelebilir. Ya da ucuz diye çok abuk saatlere bilet alırsanız toplu taşıma değil de taksi kullanmanız gerekeceğinden yine zararlı çıkabilirsiniz. Hesaplamanızı iyi yapın.

 lounge

Kısacası her zaman ucuz biletle daha ucuza uçacaksınız diye birşey yok. Ayrıca bazen THY’de Pegasus’tan ucuz biletler bile olabiliyor. Kampanyaları takip etmek ve uçuşları karşılaştırmak gerekiyor. Örneğin skyscanner gibi sitelerden gideceğiniz tarihleri ve destinasyonunuzu yazdığınızda size o destinasyonu uçan bütün uçuşları ve fiyatları listeliyor. Seçiminizi oradan da yapabilirsiniz. Bileti illa o siteden satın alacaksınız diye birşey yok.

Ayrıca pahalı hava yollarıyla mil biriktirip sonra bu millerle uçmak ve üyelere özel lounge kullanımı, ekstra bagaj hakkı gibi ayrıcalıkları kullanmak da mümkün. Tüm bunları tartarak bilet alın.

havaalani

Bilet almak için acentalara gidip ekstra işlem ücreti ödemeyin. Biletinizi online alın. Wizzair / ryanair gibi ucuz firmalar dışında bilet basmanıza gerek yok. Pasaport’unuzla check-in kontuarına gidip gireceğiniz yeri söyleyerek uçabilirsiniz.

Nerede kalacağız?

Ben artık bir yere davet edilmediysem, seyahatimi kendim planlıyorsam %90 otelde kalmıyorum. Otelden daha ucuz olan ama bazen 8 kişiyle bir oda paylaştığınız, bazen iki odanın ortak banyo paylaştığı hostelleri de zorunda kalmadıkça tercih etmiyorum. Benim yeni favorim airbnb!

Airbnb bir ev / oda kiralama sitesi. Bütçenize göre semt, büyüklük seçerek başkasına ait bir evin tamamını ya da evin bir odasını kiralamanızı sağlıyor. Kendisi de arada bir komisyon alıyor. Nasıl yani? Tanımadığım birinin evinde mi kalacağım diye düşünebilirsiniz.

airbnb

Tamamen apart otel gibi sadece kiracılara verilen evler de var, o tarihlerde başka bir yerde olacağı için sahibi tarafından belli bir süreliğine kiralanan evler de, sahibi de içinde yaşarken ekstra bir odası kiralanan evler de…

airbnb kiracıyı ve kiralayanı pek çok tatsız duruma karşı koruyan bir sistem geliştirmiş. Örneğin eğer bir evin fotoğrafları gerçeği yansıtmıyorsa bu hemen orada kalan kullanıcılar tarafından airbnb’ye bildiriliyor. airbnb’nin bizzat gidip fotoğraf çektiği evler de var bu evlerin fotoğraflarında zaten airbnb verified yazıyor. Tatsız durumlar yaşamanız durumunda para iadesi alabilirsiniz ya da depozito ödediyseniz ve eve zarar verdiyseniz depozitonuzu geri alamayabilirsiniz. Tamamen size ve kullanıcıya kalmış. airbnb de arada hakemlik yapıyor.

 amsterdam

Evde size hangi hizmetler sağlanacak iyi incelemeniz gerek. Ev sahibiyle konuşarak anlaşmalar yapmanız mümkün. Bir de referans sistemi var. Bir yeri tutmaya karar verdiğinizde daha önce gidip orada kalanlar tarafından yapılmış yorumları mutlaka okuyun. Ben şimdiye dek çok kullandım airbnb’yi tüm ev de tuttum, birinin yanında da kaldım ve hiç sorun yaşamadım.

Tüm ev olunca zaten apart otel gibi, sadece otel soğukluğu değil ev sıcaklığı ve rahatlığı oluyor ve daha uygun fiyatlar oluyor. Birinin yanında kalmak, sadece oda kiralamak da güzel bir deneyim. Amsterdam’da yanında kaldığım kız o kadar tatlıydı ki bana normalde turist halimle belki de bulamayacağım harika yerler önermişti. Sabahları beraber kahve içip muhabbet ediyorduk. Ev sahibiyle muhabbet düzeyini istediğiniz seviyede tutabilirsiniz. Ben seyahatimden memnun kaldığım için o kullanıcıya iyi yorumlar yazdım, böylelikle başka airbnb kullanıcıları da benim referansımla orda kalmanın güvenli olduğunu görmüş oldu.

 togo

Bu arada otellerden daha güzel acayip tatlı evler oluyor. Bazen daha pahalı ama özel evler. Mutlaka siteyi bir gezin.

airbnb’ye üye olmak, evlere bakmak, hatta kendi evinizi ya da odanızı kiralamak isterseniz bu linki kullanarak beni referans gösterebilirsiniz: https://www.airbnb.com/tell-a-friend?airef=2ifubz7e0b2zz5 ya da  www.airbnb.com/c/etanverdi

Eğer başka ülkelerde arkadaşlarınız varsa onları ziyarete gidin. Ben üniversitedeyken Avrupa’da çok arkadaşımın kanepesinde kalarak çok yer gezdim. Gençseniz neden olmasın?

Yanımıza ne alacağız?

Yanıma alacağım şeyler konusunda çok seyahat ettikçe mottom ‘less is more’ yönünde oldu.

Yanınıza minimum eşya alarak hem ucuz hava yollarıyla uçuyorsanız kilo, boyut sınırlamalarına takılıp ekstra para ödemezsiniz hem de daha mobil olur daha rahat hareket edersiniz.

 ucmaca

Londra’ya sırt çantasıyla gittiğimde herkes otellerine gidip bavul bırakırken ben otobüsten iner inmez Hyde Park’a gidip çimlere yatıp güneşin keyfini çıkarmıştım. 1 saat 1 saattir. Çok gerekmeyen şeyleri yanınıza alıp kendinize yük etmeyin. Aşırı şık olmaktansa daha çok yer görmek daha az para harcamak gibi önceliklerim var benim. Tavsiye ederim.

Bilet alırken boyut sınırlandırmalarına mutlaka bakın ki madur olmayın. Özellikle ucuz hava yolları bu konuda çok titizler bagajınızı olması gereken boyutta bir şeyin içine sokuyorlar, sığmazsa almıyorlar ya da ekstra para ödetiyorlar.

Mutlaka çok eşya almanız gerekirse vakum torbalarını öneririm. Bu ağırlıktan değil ama yerden kazanmanızı sağlar. Giysilerinizi vakum torbasına koyup ağzını kapatıyorsunuz, sonra da elektrik süpürgesiyle içindeki havayı çekiyorsunuz. Çok yer kazandırıyor ama gittiğiniz yerde herşeyinizi ütülemeniz gerekebilir :)

fotoğraf 1-1

Ayakkabıları doğru yerleştirmek bile size hacim kazandırır. Örnekler içeren fotoğraf ve videolar hazırlayabilirsem mutlaka paylaşacağım.

Check-in’e vereceğiniz bavulunuza sıvı koyabilirsiniz ama kabine yanınıza alacağınız bavulunuza koyacağınız sıvılar için 100 ml kısıtlaması var. Sırt çantasıyla seyahate çıkıyorsunuz ve şampuanınızı, güneş yağınızı ya da özel bir kreminizi yanınızda götürmek istiyorsanız Watsons, Gratis gibi yerlerde seyahat setleri satılıyor. 100 ml’lik boş şişeler belki görmüşsünüzdür. Şampuanınızı falan bunların içine boşaltarak sırt çantanıza alabilirsiniz. Sprey deodorant kesinlikle almazlar.

Telefon faturası çok geliyor

Evet yurt dışında telefon faturası çok geliyor. 1 günden fazla kalacaksanız en mantıklısı oradan bir prepaid yani kontörlü kart almanız. Bunu malesef Fransa’da yapamıyorsunuz. Ama çoğu ülkede mümkün.

İngiltere’de ve Uzak Doğu’da 3, Almanya’da blau.de, Macaristan’da Play, Hollanda’da Lyca Mobile, Afrika’da Airtel, Avusturya’da Yooopi! önerebilirim.

simkart

Özellikle gideceğiniz adreslere falan benim gibi internetten bakıyorsanız bu hatlarda size rahat rahat yetecek kadar internet oluyor. İngiltere’de bile bir ay için maksimum 15 Pound ödüyorsunuz ki Türk hattınızdan yurtdışı konuşma paketi / internet paketi alsanız ödeyeceğiniz ücret yanında bedava.

Turkcell’in paketleri her türlü çok pahalı. Vodafone’da Pasaport tarifesi geçen ülkelerde günlük 10 Lira’ya kendi tarifenizdeki mesaj ve dakikaları her yöne kullanabiliyorsunuz; ama internet malesef günlük 25 MB ile kısıtlı ve hiçbir şeye yetmiyor. Bir hafta kalsanız 70 Lira artı bir de ekstra internete dünyalar kadar para ödemek gerekiyor sınırı geçerseniz. Dolayısıyla 1 günden uzun kalacaksanız muhakkak oranın hattını alın.

simkarts

turla mı gitmek lazım, nereleri gezeceğimizi nerden bileceğiz?

Bazen otel ve uçak biletinin paket olarak daha ucuz olduğu turlar olabiliyor ama yine de ‘derdinizi anlatacak kadar’ ingilizce ya da oranın yabancı dilini biliyorsanız turdan bağımsız gitmenizi ya da turlara katılmamanızı tavsiye ederim.

Tur ne ya? İnternet ne güne duruyor? Biz ne güne duruyoruz?

Gideceğiniz yerleri tarzını sevdiğiniz blogger’ların blog’larından, çok gezenler kulübü rehberlerinden, http://www.spottedbylocals.com gibi muhteşem sitelerden araştırın. Kendi zevkinize tarzınıza göre yerleri akıllı telefon kullanıyorsanız foursquare’de liste yapıp kaydedin. Akıllı telefonunuz yoksa adresleri not alın haritada işaretleyin. Şehri yaşayın.

dunya

Turistik yerlerden kaçının.

Çünkü buralara tatilde daha esnek para harcama modunda olan turistler geldiğinden mekanlar hep kazıklama modundalar. Zaten kur sebebiyle kafası karışık turistler abuk subuk paralar harcayabiliyorlar. Gidilecek iyi yerleri de bilmiyorlar. Hemen ilk gördükleri yere oturma kafasındalar. Üstelik çok kalabalık olduğu için böyle yerlerde servis %90 kötü olur, kiraları yüksek olduğu için karşılığını alamayacağınız meblağlar ödersiniz hem de oranın yerlileriyle değil turistlerle dolu bir ortamda takılırsınız. Suni yani.

Şehri yaşamak, orada oturan insanların gittiği yerlere gitmek çok daha keyifli. Ama bu gezmekten ne anladığınızla ilgili bir şey. Bazı insanlar da gidip çok eski kiliseleri, müzeleri falan gezmeyi tercih edebilir. Ben şehri yaşamayı seviyorum.

sehir

Bunun dışında gittiğiniz yerlerde toplu taşıma için haftalık kartlar alın. Taksiye binmeyin. Yürüyün, bisiklete binin. Şehri yaşayın!

Başka sorularınız varsa (yeni sitede comment özelliği olacak şimdilik yok) lütfen bana cizenbayanelif@gmail.com’a mail atın ben de cevaplarını buraya yazayım. Şimdiden iyi gezmeler!

pasaport & vize

pasaport & vize

Diyelim ki bir şekilde pasaport ve vize aldınız. Bütçeniz zaten sarsıldı. Hiç değilse gittiğiniz yerde az para harcamanın, turist tuzaklarına düşmemenin yolları var. nasıl gideceğiz? İnsan oğlu kuş misali. Günümüzde uçmak çoktan...

vize

Tatil Dönemlerinde Hayat Kurtaracak 25 Seyahat Tüyosu

Tatil Dönemlerinde Hayat Kurtaracak 25 Seyahat Tüyosu

Diyelim ki bir şekilde pasaport ve vize aldınız. Bütçeniz zaten sarsıldı. Hiç değilse gittiğiniz yerde az para harcamanın, turist tuzaklarına düşmemenin yolları var. nasıl gideceğiz? İnsan oğlu kuş misali. Günümüzde uçmak çoktan...

sirtcantasi

YORUMLAR

 • candan diyor ki:

  Vize başvurusunda otel rezervasyonu istiyorlar ya, airbnb, couchsurfing gibi sistemlerde bu rezervasyon onayı işini nasıl hallediyoruz?

 • cizenbayan diyor ki:

  airbnb’den rezervasyon yapınca zaten fatura veriyor sana rezv onayı o otel rezervasyonu gibi geçiyor onun çıktısını alıyorsun. couchsurfing rezv ile vize alabileceğini sanmıyorum. couch surfing’de kalcaksan booking.com’dan rezv yap cıktı al vizeyi alınca iptal et

 • E.Sa diyor ki:

  Harika olmuş yazı,less is more senin de dediğin gibi!Bu arada bildiğim kadarıyla play Macaristan’da değil,Polonya’da,sevgiler…

 • cizenbayan diyor ki:

  karıştırıyorum artık teşekkürler :) sevgiler

 • Ayşen diyor ki:

  Merhaba,
  Turlarda otel+uçak ucuz oluyor fakat otelleri o kadar uzak yerlerden seçiyorlar ki kendinize plan yapıp gezemiyorsunuz yada taksiye verdiğiniz para ile aradaki fark fazla fazla çıkıyor..

 • cizenbayan diyor ki:

  haklısınız. ben o yüzden airbnb tercih ediyorum, şehir içinde evler

 • Yücel diyor ki:

  bir de stockholm yazısı olsaymış efsane olurdu benim için gitmeden önce.

 • Gunes Akdogan diyor ki:

  Çok güzel öneriler var.
  Telefon hakkında bir öneri de benden gelsin. Smslisto adında Ip telefonu hizmeti kullanıyorum. Bunu kullanmak için internet bağlantısı gerekiyor fakat dakika ücretleri çok düşük. 10 dakikalık bir konuşma için 1 eurodan az ödemek gerekiyor.
  AirBnb çok güzel alternatif oluşturdu. Özellikle arkadaş grubu ile seyahat ederken oldukça uygun fiyata kiralık ev bulmak mümkün.

 • Ed diyor ki:

  airbnb… OK iyi guzel ama sadece hostel tarzi sundugu icin, gideceginiz yere vardiktan sonra ayni fiyatlara bir cok alternatifin oldugunu ama haberiniz olmadigi gormek can sıkıyor. Benim her zaman yontemim alternatif olarak BOOKING.COM a da bakmak. Ozellikle Genious programi var ve uye oldugunuzda ayni fiyatlardan %10 gibi indirimler de cikiyor karsima. Genious olmak icin sanirim 4-5 defa daha once rezervasyon yaptirmis olmaniz gerekiyor, tam bilmiyorum kendiliginden programa aliyor sistem. Cogu yerde kredi karti olmadan bile yer ayirtabiliyorsunuz.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir