Tinder-Logo-310x206

“It Starts Here. Tinder is how people meet. It’s like real life, but better.” cümlesiyle yola çıkan, sizin de onay vermediğiniz kimsenin sizinle konuşmasına müsade vermeyen, birbirini beğenen profilleri buluşturan, çok basit ama dahiyane yeni nesil ve ‘desperate’ olmayan bir ‘dating’ uygulaması Tinder.

Şu an ismini vermek istemediğim bir seyircinin ‘kızım her gece başka çocukla yatıyorum harika bi app buldum’ diyerek öve öve bitiremediği bu uygulamayı merak edip indirip bir süre unutmuştum. Sonra geçen gün telefonda görüp app’i açıp bir profil oluşturup kurcalamaya başladım. Ve bu dahiyane fikir karşısında şapka çıkardım.

tinder-2

 

Yüzyılın icadı

Olayın mantığı şu:

Bir profil oluşturuyorsunuz (dilerseniz Facebook ile bağlanabilirsiniz)

En çekici göründüğünüz 5-6 fotoğraf (mümkünse sadece kendi fotoğrafınızı koyun, cheerleader effect oluşturacak 5-6 kızın bir arada olduğu fotoğraflar iyi güzel de hangisi sizsiniz?)

Kendi hakkınızda (bence çok uzun olmaması gereken) 2-3 cümle

Kızları / erkekleri ya da hem kızları hem erkekleri görmek istiyorum seçeneklerinden birini işaretliyorsunuz

Bir de app’in size sizden maksimum kaç km uzaklıktaki insanları göstereceğini ayarladıktan sonra hazırsınız

Sonra işin eğlenceli kısmı başlıyor!

tinder

Uygulama size seçtiğiniz mesafe içindeki uygun profilleri tek tek gösteriyor

Karşınıza ilk çıkan sayfada isim yaş ve bir adet fotoğraf var:

Fotoğrafı ilginizi hiç çekmediyse ya da atıyorum yaşı çok küçük ya da büyükse, şöyle işaret parmağınızla fotoğrafı ‘istemem yan cebime koy’ dercesine sola ittirerekten o kişiyi elemiş oluyorsunuz.

Diyelim ki fotoğraf ilginç. İki seçeneğiniz var:

tinder-photo-elite-dailt1

Direkt fotoğrafın sağ üstündeki küçük yeşil kalbe tıklayabilirsiniz

Ya da bu kişi sizde merak uyandırdıysa fotoğrafa tıklayıp bu kişinin profilini açabilirsiniz.

Profili açtığınızda (eğer varsa) muhtemel flörtünüzün daha çok fotoğrafı, kendi hakkında yazdığı yazı, Facebook’tan ortak arkadaşlarınız ve ortak ilgi alanlarınızla karşılaşacaksınız (ikinizin de ‘like’ ettiği sayfalar)

Profil sayfasına girdiğinizde aynı grubu ya da diziyi sevdiğinizi ya da aynı yazarı beğeniyor olduğunuzu keşfedebilir, kendi hakkında yazdığı yazıyı çok itici bulabilir, ya da ne bileyim ‘ilk fotoğrafı iyiydi de bu tuvalet aynasından çekilmiş selfie de ne diyerek’ profili eleyebilir ya da like edebilirsiniz.

Evet, fotoğraflar güzel, hımm ikiniz de Arctic Monkeys seviyormuşsunuz, üstelik 8km mesafede, basıverdiniz diyelim like’a, şimdi ne olacak?

3 seçenek var:

Karşınızdaki kişi sizin profilinizle henüz karşılaşmamış olabilir

Karşınızadaki kişi profilinizle karşılaşmış ancak ‘nope’ demiş olabilir

ya da….. (dırın dırın dırın!)

tinder-1800-1386265003

 

Sizin profiline bakarken o küçük yeşil kalbe tıkladığınız kişi de sizin profilinize bakarken küçük yeşik kalbe tıklamış olabilir!

It’s a match!

Uygulama sizin beğenmediğiniz kimsenin sizinle konuşmasına izin vermiyor. Eğer iki taraf da birbirini beğendiyse bir konuşma penceresi açılıyor:

Karşınızda fotoğraflarınıza, ortak ilgi alanlarınızıza ve kendi hakkınızda yazdığınız 2-3 cümleye bakarak size ilgi duyan birisi var ve heey kimi kandırıyorsunuz siz de aynı şekilde onun fotoğraflarına, ilgi alanlarına bakıp ‘hımm olabilir’ dediniz. Bundan sonrası tamamen size kalmış.

tinder-hook-up

Burası kastı şekerim diyerek whatsapp’a geçebilir, tinder’ın mesaj bölümünden mesajlaşabilir ya da hemen o akşam buluşabilirsiniz.

İster sanal arkadaş olabilir ister bu arkadaşlığınızı reel’e taşıyıp buluşup beraber birşeyler yapabilir, ister hemen o gece sevişip ertesi gün birbirinizi bir daha görmeyebilir ya da ‘seviyeli’ (ahahah bayılıyorum bu lafa) bir ilişkiye başlayabilirsiniz. Tinder ilk bakışta ilginizi çekecek insanlarla tanışmanızı kolaylaştırıyor. Sonrası tamamen size kalmış.

App çok popüler ve gerçekten umutsuz değil baya düzgün insanlar tarafından kullanılıyor (en azından şimdilik). Hatta konsepti ‘best tinder pick up lines’ olan twitter hesapları bile açılmış durumda.

Sonuç: tavsiye ediyorum :) Enjoy it while it still lasts!

Tinder’ı App store’dan indirmek için buraya, Andrid içinse buraya tıklayabilirsiniz.

Mutlaka Tatmanız Gereken 22 Geleneksel İçecek

Mutlaka Tatmanız Gereken 22 Geleneksel İçecek

“It Starts Here. Tinder is how people meet. It’s like real life, but better.” cümlesiyle yola çıkan, sizin de onay vermediğiniz kimsenin sizinle konuşmasına müsade vermeyen, birbirini beğenen profilleri buluşturan,...

Germangluhweinrecipe

Güney Amerika’nın Bağrından Her Derde Deva 5 Kutsal Bitki

Güney Amerika’nın Bağrından Her Derde Deva 5 Kutsal Bitki

“It Starts Here. Tinder is how people meet. It’s like real life, but better.” cümlesiyle yola çıkan, sizin de onay vermediğiniz kimsenin sizinle konuşmasına müsade vermeyen, birbirini beğenen profilleri buluşturan,...

IMG_7809

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir