theawaydayslogo

2 hafta kaldı! Neye mi? Durun en baştan alayım. The Away Days ile tanışmamın, grupilikten menajerliğe terfi etmemin hikayesini, SXSW sürecini, vize maceralarını şöyle toplan bir anlatayım. Ama öncesinde müjdeli haberi vereyim. 11 Mart’ta grubum The Away Days ile Amerika yolcusuyuz. Prodüktörlerin, plak şirketlerinin, yetenek avcılarının yeni keşifler yapmak için hazır bulunduğu SXSW’ya konser vermeye, belki de dünyaya açılmaya gidiyoruz. Bu gece, Hayal Kahvesi’nde ise Amerika öncesi son konserimizi veriyoruz. Merak edenleri mutlaka bekliyoruz!

Geçen sene Mart ayında Babylon Newcomers Festivali‘nde tanıştım onlarla. Yaptıkları iyi ve farklı müzikle benim için festivalin en dikkat çekici grubu olmuşlardı. Henüz web sitem yeni açılmıştı, “anne ben groupie oldum” için röportajlar yapmak istiyordum. Festivalden birkaç gün sonra Ortaköy’de buluştuk röportaj için. Onların da benim de ilk röportajımızdı. Ben soru sormayı bilmiyordum, onlar da ‘sanatçı’ gibi cevap vermeyi. Ne sorsam uzun uzun o kadar içten anlattılar ki o gün röportaj bahanesiyle enteresan bir dostluğun ilk adımları atılmış oldu.

Henüz 2011’de kurulmuş, çok genç bu gruba (davulcu 93’lü!!!) naçizane kendi çapımda destek olmaya başladım. Her konserlerine gittiğimden gelişimlerine birebir şahit oldum. Yeni besteleri ilk dinleyenlerden oldum hep ve onlara çok inandım. Yani bu bir seneyi beraber geçirdik diyebilirim.

SXSW’da daha ilk açıklanan sanatçılar arasında, bu sene Mercury kazanmış alt-J hemen bir iki sıra altında ismimizi görünce sevinçten havalara uçtuk. Fakat SXSW bir vitrin olduğundan katılan hiçbir sanatçı ücret almıyordu. (Neymiş bu SXSW diyorsanız şuradan bilgi alabilirsiniz) Oraya nasıl gidip kendimizi gösterebiliriz diye düşünürken dijital müzik platformu muzikicinefes.com imdadımıza koştu. Uçak biletleri, kalacak yer gibi masraflı konularda bize sponsor oldu. Bu süreçte koordinasyonu sağladığımdan bir anda kendimi ‘menajer’ olarak buldum!

Bundan sonra hazırlık süreci başladı. Yeni şarkılar, bolca prova, konserler falan derken zaman hızla geçiyordu. Maceralı bir vize alma süreci atlattık. Para almadan çaldığımız için festivalin avukatları bize turist vizesine başvurun dediler ve davet mektubu yolladılar. Konsolosluk davet mektubunda sahne aldığımız yazdığı için performans vizesine başvurmamız gerektiğini söyledi. Ama işverenimiz olmadığı için bu tip vizeye başvuramıyorduk. İllegal bir iş de yapmak istemiyorduk. Bir aydan uzun bir süre Amerikan Konsolosluğu, Amerika’daki avukatlar, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı gibi kurumlarla iletişim halinde idim ve sonunda problem çözüldü. Bu süreçte bize destek olan herkese, özellikle menajer Ece Çelebioğlu’na, Avukat Arda Beşkardeş’e, gazeteci Mehmet Tez’e, Gripin’in solisti Birol’a, Okan Bayülgen’e, Pozitif’e, Cenk Hasdal’a, Murat Koçuk’a, Efes’ten Cihan Yılmaz’a, Non-Immigrant Visa Department çalışanlarına, Başkonsolos Scott Kilner’a bir de bu yazıyı okuyup anlamasalar bile SXSW’dan Cary’ye ve Tamizdat’tan Matthew’a ne kadar teşekkür etsem az.

Para almadan ‘showcase’ statüsünde sahne alacağımız için turist vizesi başvurumuz geçtiğimiz Cuma legal bir şekilde kabul edildi. Konuyla ilgili ayrıntıları buradan okuyabilirsiniz. Vizemiz çok yakında çıkacak. Sonra da 11 Mart’ta Austin yolcusuyuz. Konserimiz 13 Mart Çarşamba akşamı saat 9’da Avenue On Congress Rooftop’ta. Festivale bizimle birlikte Gripin, mor ve ötesi ve manGa da katılıyor. Kendi konserimiz dışında müzikle dolu, çok tanışmalı, çok koşuşturmalı bir hafta geçireceğiz. Maceralarımızı da muzikicinefes.com’dan takip edebilirsiniz.

the away_days-tarihli

Bu gece ise Hayal Kahvesi’nde Amerika öncesi son konserimizi veriyoruz. Hem de bizi çok strese sokan vize problemimizin sonunda çözüme ulaşmasını kutluyoruz. The Away Days’le henüz tanışmadıysanız, tanıştınız ve tekrar dinlemek istiyorsanız, bize iyi yolculuklar demeye Hayal Kahvesi’ne bekliyoruz.

hediye güven albüm lansmanı

hediye güven albüm lansmanı

2 hafta kaldı! Neye mi? Durun en baştan alayım. The Away Days ile tanışmamın, grupilikten menajerliğe terfi etmemin hikayesini, SXSW sürecini, vize maceralarını şöyle toplan bir anlatayım. Ama öncesinde müjdeli...

Hediye+Gven+words+unwritten

Babylon Soundgarden 2013

Babylon Soundgarden 2013

2 hafta kaldı! Neye mi? Durun en baştan alayım. The Away Days ile tanışmamın, grupilikten menajerliğe terfi etmemin hikayesini, SXSW sürecini, vize maceralarını şöyle toplan bir anlatayım. Ama öncesinde müjdeli...

baslik

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir