greatescape 2013-678x183

The last stop of our UK Tour with Away Days was The Great Escape in Brighton.

It’s a ‘newcomer’ festival. It’s not wrong the say that it’s the UK version of SXSW, where newcoming and promising artists show themselves to pioneers of the music industry and press and also confrences held. And to compare the size of twese two events you can compare the size of the both countries as well.

piervepark

Brighton’s a small town by the sea, whose colorful and narrow side streets, beaches and hills remind me a mixture of Antalya, Nice and San Francisco at the same time. It’s a two hour train ride from London (you can buy your tickets at thetrainline.com, the earlier you get your train ticket the cheapest it is. I’d say 15 Pounds average)

 thedome

The most famous and ‘must see’ place is The Dome, which used to be a summer residency of the royal family and built in Indian style, where also the conferences for TGE held and the Brighton Pier, where a colorful amusement park is settled.

lunapark

The Great Escape doesn’t go way back like SXSW, it’s been held since 2006 but it has begun to change the city anyway. Famous bands like The Maccabees, Bat for Lashes and The Kooks are all from this city, which hosts really good live venues. So it’s on is way to become a ‘live music capitol’ in the UK.

biraytin

So here we are in Brighton, after performing 3 gigs in London. The sunny, warm weather welcomes us when we got off the train. The TGE tickets were sold out at the time we decided to come here but no worries. Like SXSW, a lot of free stuff is going on in the city at the same time. We can’t get bored or we can’t even miss anything.

We are going to perform at the Mesmerist, where Artrocker-writer, blogger and manager Bee Adamic curates an official The Alternative Escape event, sponsored by Spindle Magazine. Bee put together an amazing line up, from noon to midnight: dozen of newcomer bands (including bands overseas like us) from different genres lined up, nothing’s missing at the backstage, including nice chat! It has been a pleasure for us to perform at Bee’s event.

thelineup

Yeni gruplar keşfetmek isteyen, ismimizi bir şekilde internetten, The Great Escape web sitesinden duyan ya da tesadüfen oradan geçmekte olan keyifli bir kalabalığa çalıp sahneden indikten sonra artık yeni grup keşfetme, festivalin tadını çıkarma sırası bizde.

away days

SXSW’de edindiğim tecrübelere göre, Newcomer festivallerini Glastonbury, Reading gibi dev grupların sahne aldığı festivaller gibi görmemek; onlara öyle davranmamak lazım, zaten de ruhuna aykırı. İsmini bildiğiniz, hayranı olduğunuz grupları adı geçen dev festivallerde izlersiniz.

Reading demişken… Geçen seneki Weekend bilekliğini hala çıkarmamış olan tek manyak ben değilmişim. Spingle yazarı Jake beni yalnız bırakmamış bu konuda:)

bileklik

Neyse. Burası adını hiç duymadığınız ya da son zamanlarda yeni yeni duyup merak ettiğiniz gruplara şans verme, tesadüfen önünden geçerken içeri girip dinleyip bu neymiş diye şaşırma, hayran olma, ilerde ‘ben onları daha ünlü değilken biliyordum’ diyebilmek için yatırım yapma yeri. Bu tarz bir festivalde dev isimlerin sahne alacağı mekanların önünde sıra bekleyeceğinize küçük samimi venue’lerde müzik ufkunuzu genişletebilir; çok daha iyi vakit geçirebilirsiniz. Tecrübeyle sabit.

mesmeristarkasi

Biz de kendi konserimiz bittikten sonra festivale bu şekilde yaklaşmaya karar verdik. İlk gün Brighton Pier’ı ve Brighton’ın rengarenk sokaklarını gezdikten sonra The Mesmerist’te Bee’nin muhteşem line-up’ının ve Thistle Otel’in arkasına kurulan açık hava sahnesinde sahne alan grupların tadını çıkardık.

mashtun

Geceyi Bee’nin evinde 3 gitar ve bir sürü yetenekli müzisyenle geçirdik. Müzisyen / gitar oranı oldukça yüksek olsa da güzel sesli arkadaşlar ve benim gibi masa üzerinde ritm tutanların varlığı sayesinde herkes bu emprovize olaya dahil oldu ve gece harika geçti. Bu uzun güne nokta koymak üzere aramızdan ilk elenen Berk oldu. Gitarlardan biriyle evdeki müzisyenlere eşlik eden Oğuzcan da birkaç saat daha dayanabildi. En sonunda yorgun çocuklarım 4 kişi oturma pozisyonunda uyuyarak sabahı edeceğimiz koltuğun üzerinde sızıp kaldılar.

theawaydaysceset

Ben Türk takımının yıkılmayan kalesi olarak gözlerimi nihayet kapadığımda saat 6’ya geliyordu ve hala uyuması için ikna etmeye çalıştığımız insanlar vardı evde. What happens in Brighton stays in Brighton tadında bir gece oldu. 4 kişi yanyana aynı koltukta uyandığımızda kimin eli kimin cebinde modundaydık.

Ertesi gün Londra’ya son trenle döneceğimizden koca bir günümüz vardı. Biz de bu günü müzik keşfetmek için bedava eventleri kovalamaya, Brighton’ın sokaklarını gezmeye ayırdık. Brighton’ın küçük ama sevimli venue’lerinde yeni yeni gruplarla tanıştık. Gecenin yorgunluğu üzerimize çökene kadar Pub’larda oturduk, insanlarla sohbet ettik, müzik dinledik ve sonunda UK Turnemizin son ayağı olan Brighton’a veda ettik.

hepimiz

2 Günlük Brighton maceramızda dinleyip bayıldığım grupları sizlerle paylaşmaktan kıvanç duyarım efendim. Buyrunuz:

KING DINOSAUR

kingdinosaur

Keramet dinazor isminde mi bilemiyorum ama King Dinosuaur’u daha ilk şarkıdan TEED’e benzettim. Brighton’lı yetenekli prodüktör, DJ, söz yazarı ve şarkıcı önünde bolca elektronik alet edevat ve kablolarla gerçekleştirdiği performansını flütüyle de renklendiriyor. Dans etmeden duramıyorsun. The Great Escape favorilerimden oldu kendisi. Yürüyedur dinazor. Soyun tükenmesin dinazor.

JOSEF SALVAT

josefsalvat

Internetten yayınladığı This Life videosu ile dikkatleri çekip Hype Machine’de en çok bloglananlar sıralamasına girmeyi başaran Avustralyalı şarkıcı ve söz yazarı Josef Bey, Morrisey, Lana Del Rey ve Gotye gibi isimlerle kıyaslanıyor. Eğer birkaç hit şarkı daha yaparsa onların açtığı yolda gösterdiği hedefe durmadan yürüyeceğine and içebilir gibime geldi. Bayıldım ben bu minik adama.

FINDLAY

Tesadüfen önünden geçerken girdiğimiz küçücük, yer altı sahnesi ve ışıklarıyla büyüleyen smack adlı bir mekanda dinledik Findlay’i. Duyduklarım hoşuma gidince önlere doğru yardırdım. Sahnede saçını başını dağıtarak hafif jazzy namelerle şarkı söyleyen seksi ve genç bir kız, gerektiğinde çığlık da atıyor, en sevdiğimden. Davulcu, gitarcı ayrı yardırıyor zaten. Findlay hakkındaki ilk iznemim Alex Turner’ın dişi versiyonu olduğu yönünde. Arctic Monkeys’in son albümünü al, biraz Last Shadow Puppets, bir tutam da Yeah Yeah Yeahs ve The Ting Tings sound’u serpiştir, vokalleri de 91’li kızımız yapsın; al sana Findlay. <3

CURXES

curxes

Gözlerini neredeyse kapatan siyah kahkülleriyle kendine oluşturduğu konfor bölgesi sayesinde sahnede ayakkabısını çıkaran, onlarla göz kontağı kurmasa da seyircinin arasına inen, mikrofonu ve başını alıp oraya buraya tırmanan, siyah mini elbiseli, seksi çoraplı femme fatale solist, Brighton’lı Curxes’ı sadece dinlemek için değil izlemek için de özel bir grup haline getiriyor. Sonrası electro pop melodiler üzerine kadınsı çığlıklar.

FUN ADULTS

fun adults

Damağınızda bir tutam Local Natives, biraz Alt-J ve biraz da Active Child tadı bırakacak olan Fun Adults yetenekli gençlerden oluşan hafif çekingen bir grup. Sahaya çıktıklarında bolca pozisyon değiştiriyorlar, gitarcı forvete geçiyor arada sonra klavyeyi sağ bekte görebiliyoruz falan. Herkesin sesi de güzel. Sahneye alışırlarsa pek tutamayabiliriz kendilerini. Bu arada artwork’leri de birer sanat eseri söylemeden edemeyeceğim.

THE WYTCHES

wytches

Bizim de çaldığımız Les Enfants Terribles line-up’ının Headliner’ı diyebileceğimiz The Wytches yüksek tempolu müzikleriyle The Mesmerist’i baya baya YIKTI. Brighton’dan çıkma genç grubun performansı sırasında mekan en kalabalık halindeydi ve ön sıra pogo yapıyordu. The Wytches’ı tip olarak daha çok Horrors’a, melodi ve gitar ve vokal tonları olarak da daha sert bir Arctic Monkeys’e benzettim. Gitar parçalamadan sahneden inmelerini henüz çok ünlü olmamalarına veriyorum. Konser performanslarıyla seyirciyi kazanıyorlar. Bakınız ben.

US BABY BEAR BONES

usbabybearbones

Tanışsanız hoş olur bir diğer grupsa Us Baby Bear Bones. İki ayrı sahnede dinledik kendilerini. İtiraf edeyim açık hava sahnesinde kurulurlarken gördüğümde “işte adını asla duymayacağımız bir grup daha” diye düşünmüştüm ama The Mesmerist’teki daha samimi ortamda kalbimi kazandılar. Son zamanlarda çok popüler olan electro pop üzerine kadın vokal deryasından çıkma başarılı bir örnek. Ben en çok sarışın vokalin davula ve kasnağa vurarak tuttuğu ritmleri ve metalafon melodilerini sevdim. Kablo ve bolca elektronik alet olmazsa olmaz.

DARK HORSES

darkhorses

 Enteresan kostümlerle yarattıkları karanlık atmosferin içini müzikle doldurdu Dark Horses. Ben davulcuyu izlemekten grubun kalanına pek konsantre olamadım. Bi ara kara melek gibi bi abla çıkıp Björk-vari vokaller de yaptı ama ben hala gözlerimi davuldan alamamaktaydım.

sxsw 2013

sxsw 2013

The last stop of our UK Tour with Away Days was The Great Escape in Brighton. It’s a ‘newcomer’ festival. It’s not wrong the say that it’s the UK version...

austinguzelduvar

foals @ huxley’s neue welt, berlin

foals @ huxley’s neue welt, berlin

The last stop of our UK Tour with Away Days was The Great Escape in Brighton. It’s a ‘newcomer’ festival. It’s not wrong the say that it’s the UK version...

2012-08-02-1193

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir