terraryum workshop

Bir müddettir instagram’dan ve pinterest’ten hastası olduğum, allahım ne güzel şeyler bunlar dediğim Terrarium’larla sonunda yakından tanıştım. Geçtiğimiz hafta sonu 3 tatlı girişimci arkadaş Gözde, Zeynep ve İrem’in kurmuş olduğu Bee Flower & Design Shop’un aşırı güzel atölyelerinde ve müthiş misafirperverlikleri eşliğinde bir terrarium workshop’una katıldım.

terraryum workshop terraryum yapimi

Terrarium nedir diye soruyorsanız kısaca anlatayım. Terrarium aslında farklı iklimlerden bitkileri alıp kendi iklimimizde yetiştirebileceğimiz bir ortam sağlayan bir ekosistem. Günümüzde çok popülerler çünkü açık ya da kapalı terraryumlar, hem kişiselleştirilebilir olduklarından, hem bakımları kolay olduğundan, hem de çok şık ve sevimli olduklarından bir ev dekorasyonu öğesi haline geldiler. Bu işe merak salanlar öyle güzel öyle ince işler yaptılar ki bu trend dünyaya yayıldı. 

terrarium workshop terrarium workshop

Genellikle cam bir fanusun içine taş, toprak, kum, kaktüs, succulent, yosun, kurutulmuş bitkiler, yapraklar hatta minik figürler konularak ‘tasarlanıyorlar’. Hayal gücünüzün el verdiğince malzemeniz var, yapabilecekleriniz sonsuz. Bu yüzden de kendi terrariumunuzu yapmak çok ama çok zevkli.

bee design and flower shop

Fakat yazının başında da söylediğim gibi bir ekosistem oluşturma durumu söz konusu. Farklı ihtiyaçtaki bitkileri bir arada kullanırken dikkat etmemiz gereken o kadar çok nokta var ki… Sadece şık bir aranjman yapmak yeterli olmuyor haliyle.

ready terrarium

Biz de geçtiğimiz hafta sonu ucundan işin inceliklerini kapalım diye kendi deyimleriyle “yeşili tasarımla buluşturan”, terrarium’lar dışında kolyeler, yaka iğneleri, organizasyonlar için dekoratif öğeler tasarlayan Bee Design & Flower Shop’un Terrarium workshop’una katıldık. Kızıltoprak’da çok sevimli bir evde yer alan atölyeye gittiğimizde 10 kişilik masa ve ihtiyaç duyabileceğimiz tüm malzemeler hazırdı.

homemade terrarium terraryum yapimi

Workshop yeni yıla sayılı günler kala gerçekleştiği için yılbaşı temalı terrarium’lar hazırlayacaktık.  Masada kaktüs ve yosunun yanında bol bol çam yaprakları, kozalaklar, beyaz kum, taşlar ve mini mini noel baba figürlerimiz hazırdı:)

terraryum workshop

terrarium workshop

Ve tabii cam fanuslar, toprağı kullanmak için kürek, kaktüslerimizin üstündeki toprağı temizlememiz için fırça, toprağı bastırmak için bal kaşıkları, ince işçilikler için cımbız, makas, kumu güzel bir şekilde yerleştirmek için pastacılıkta kullanılan krema poşetleri, eldivenler, yani gerçekten ihtiyaç duyabileceğimiz her şey…

terraryum workshop

Kendimizi aslında iç mimar olan ama okurken çevreye, sürdürülebilir mimarlığa çok ilgi duymuş ve sonradan terrarium’da yetiştirebileceğimiz bitkilerle ilgili bilgileri kendi kendine araştırmış öğrenmiş ve sonradan da çok tecrübe edinmiş olan Gözde’nin ellerine teslim ettik. Gözde başladı bize katman katman anlatmaya…Önce drenaj için taşlarımızı yerleştirdik.

diy terrarium

Sonra taşların üstüne kaktüslerimizin yaşayacağı toprağımızı gönlümüzce topoğrafyalar oluşturarak yerleştirdik.

what's a terrarium

Kaktüsümüzü kendi saksısından çıkarıp kökündeki toprağını istediğimiz boyuta getirip istediğimiz yere otuttuk. Sonra da biraz daha toprakla yerini sağlamlaştırdık ve toprağı elimizle bastırdık.

how to make a terrarium

Daha sonra yosunlarımızı yerleştirdik. Ben özellikle yosuna bayıldım. Çimen gibi duruyor. Ancak yosun ve kaktüs çok farklı ortamlar isteyen bitkiler oldukları için dikkat etmek gereken pek çok nokta var.

diy terrarium

Yosunları da yerleştirdikten sonra toprağımızı son kez düzenleyip artık üstünü kumla kapattık. Tüm bu aşamalar sırasında Gözde yapmamız ve dikkat etmemiz gerekenleri tane tane anlattı.

diy terrarrium

Kumdan sonraysa en zevkli bölüm yani Terrarium’u süsleme kısmı başladı. Burada biz yılbaşı teması olduğumuz için çam kozalak şeklinde takıldık ama aslında uçmak serbest. Şu pinterest linkini şuraya bırakayım.

bee design and flower shop terrarium workshop

Elimizdeki malzemeler olan çamlar, kozalaklar, adaçayları, küçük taşlar, odun parçalarıyla herkes kendi dünyasını yarattı. Çok eğlenceli terrarium’lar çıktı ortaya.

terrarium workshop

Arada mola verip mis gibi tarçınlı çay ve kahve yanında el yapımı mozaik pasta götürdüğümüzü de belirtmeden edemeyeceğim. Ev sahipleri çok şeker, çok yardımcı ve ilgili. 2 buçuk saatlik workshop’un sonunda uzun vadede nasıl bakacağınızı bile size uzun uzun anlattıkları bir terrarium’unuz oluyor.

terrarium

Bir sonraki Workshop’ları ne zaman henüz belli değil ama bu 3 güzel insanı Facebook sayfalarından takipte olabilirsiniz. Ben workshop’la uğraşamam diyenler için hazır terrarium’lar,  kendi terrarium’unu yapmak isteyenler için terrarium kitleri, onun dışında bitkilerin baş rolü çaldığı pek çok tasarım ürünü yakında açılacak internet sayfaları üzerinden satışta olacakmış.

Bu minnak da benim terrarium’um :) Nasıl olmuş?

how to make terrarium

Blu’nun altın kelepçeleri artık yok

Blu’nun altın kelepçeleri artık yok

Bir müddettir instagram’dan ve pinterest’ten hastası olduğum, allahım ne güzel şeyler bunlar dediğim Terrarium’larla sonunda yakından tanıştım. Geçtiğimiz hafta sonu 3 tatlı girişimci arkadaş Gözde, Zeynep ve İrem’in kurmuş olduğu...

blu-in-berlin

bu sene okuyup çok sevdiğim kitaplar

bu sene okuyup çok sevdiğim kitaplar

Bir müddettir instagram’dan ve pinterest’ten hastası olduğum, allahım ne güzel şeyler bunlar dediğim Terrarium’larla sonunda yakından tanıştım. Geçtiğimiz hafta sonu 3 tatlı girişimci arkadaş Gözde, Zeynep ve İrem’in kurmuş olduğu...

simdinin-gucu-eckhart-tolle

YORUMLAR

 • Gizem diyor ki:

  Çok güzel bir workshop olmuş. Terrariumlara bayılıyorum! Özellikle pinterest sayesinde bu sevdam başladı. Bir de airplantleri çok seviyorum ama hiç bir yerde yok resmen. Türkiye’de malzeme bulmak biraz sıkıntılı :/

 • Sevda Uğurlu diyor ki:

  Merhaba,
  Ellerinize sağlık, bende kaktüs ve sukulentlerle ilgileniyorum, bir work shop olursa katılmak isterim.

 • Life In The Terrarium diyor ki:

  Bu saymış olduğunuz hayranlıklarınız devam ediyorsa bizimle iletişime geçebilirsiniz :) Life In The Terrarium

 • Nakkase diyor ki:

  ben de kaktüslerle ilgileniyorum aynen ben de bir worpshop olursa katılmak isterim.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir