artworks-000029342319-y2srjj-crop

Bu hafta beni birkaç gece uykusuz bırakan, dinlemeye ara veremediğim harika müziklerle tanıştım. Tesadüfen.

Siz de böyle tesadüfleri beklemeyin diye bu beni bu müziklerle tanıştıran aynı zamanda bu müziklerin yaratıcılarından Yasin’e birkaç soru sordum. İşte tanışma hikayesi ve Yasin’in cevapları.

tweet

playlistler yapanla olur.

Geçen akşam bu tweet’i atmamla gelişiyor olaylar. Bir sürü playlist, blog adresi falan geliyor twitter’dan. Dinliyorum birkaçını, değişik bir şey yok. Zaten bir beklentiyle de yazmamıştım. Sonra ben attığım tweet’i unutup yine yazı yazmaya devam ediyorum.

1 saat sonra Facebook’ta cizenbayan sayfama bakıyorum, tanımadığım birinden bir mesaj gelmiş.

facebook

Sadece bir soundcloud linki. Merhaba ya da al falan diye bir giriş cümlesi bile yok. Yaklaşık 50’şer dakikalık 7 tane set var. Takila & Cukula yazıyor. Ne demekse. Bi de link işte.

İtiraf edeyim setin ismi biraz kıro geldi, hiç açmayacaktım bile. Neden açtığımı da tam hatırlamıyorum.

Linke tıklıyorum. Çalmaya başlıyor. Hiç fena değil. Hımm.

Tekrar Facebook’a girip “teşekkürler” yazıyorum. Set çalmaya devam ediyor.

Bir 20 dakika sonra falan oha diyorum. Tekrar Facebook’a giriyorum. “Çok güzelmiş” yazıyorum bu sefer.

Yasin “Teşekkür ederiz” diyor. Bir dinlesen beğenirsin tabii, bak dinledin ve beğendin ifadesi var, yaptığımız işin iyi olduğunu biliyoruz özgüveniyle alçakgönüllülük birbirine girmiş. Evet, yazıdan ifade çıkarıyorum, smiley’lerden. Hissettim işte. Tam da tarif ettiğim gibi bir “Teşekkür ederiz”di bu. Biliyorum.

Merak ediyorum haliyle. Ne bu Takila & Cukula? Neden daha önce duymadım ben bunu? Yasin kim? Neler oluyor? Birkaç soru sorsam kızmaz heralde. Tamam başlıyorum.

avatars-000010567123-qquir7-crop

Cehaletimi bağışla, sizi daha önce duymadım. Kimsiniz? Ne iş yaparsınız?

Yasin: Ha ha. Duymaman normal. Arem ve ben Ankaralı iki yakın arkadaşız. Öğrenciyiz ama uzun süredir müzikle ilgileniyoruz. Ankara müzik konusuda ölü bir şehir biliyorsun ki. Bizim setlerimizin amacı en azından minik bir kitle varsa bile onlara güzel müzik dinletebilmek, kulaklarını bu tarzlara alıştırabilmek.

Ne zamandır böyle setler yapıyorsunuz? Biryerlerde çalıyor musunuz?

Yasin: 1 buçuk senedir setleri yapıp internette paylaşıyoruz . Biryerlerde çalıyoruz fakat sürekli değil. Yakınlarımız istediğinde ve bizim içimize sinen yerler olduğunda.

Takila & Cukula ne demek?

Yasin: Üstü kapalı şekilde söylüyorum: çukula bildiğimiz çikolata, takila da takilmak anlamında

Bu janrın bi adı var mı bilmiyorum ama böyle hem indie hem house. Siz ne diyorsunuz bu müziğe?

Yasin: Dediğin gibi belli bi tarz yok. Deep house olabiliyor, tech house olabiliyor aralarda indie olabiliyor, kimi zaman progressive şarkılar da koyabiliyoruz . Kısaca Deep House / Tech House diyoruz fazla uzatmadan. Bizim için hangi tarz olduğu değil, oluşturduğumuz settteki şarkıların birbirine uyumu, akışı ve duygularla oynama şekli önemli.

Bana yolladığın linkte 7 tane set var yaklaşık bir saatlik. Devamı gelecek mi?

Aslında radyoda çaldığımız setler ve yaptığımız production’lar da mevcut sayfada ve setlere çok uzun bir süre daha devam edeceğiz.

Setlerdeki görsellerin hikayesi ne?

Yasin: Kimisi nekadar renkli olduğunu belirtiyor, kimisi özgürlük duygularını ifade ediyor. Genel olarak setlerin ruh hallerine hitap ediyorlar.

Ne ifade ediyor bu setler?

Setlerinin her biri film gibi ve hayal gücü zorlanırsa izlenebilirler.

Vay be! Teşekkür ederim vakit ayırdığın için. 

Yasin: Rica ederim. Sormak istediğin herhangi birşey olursa 7/24 cevap verebilirim. Kimse böylesine yardımcı olmamıştı. Ben de herşey için çok teşekkür ederim !

fakepakt

fakepakt

Bu hafta beni birkaç gece uykusuz bırakan, dinlemeye ara veremediğim harika müziklerle tanıştım. Tesadüfen. Siz de böyle tesadüfleri beklemeyin diye bu beni bu müziklerle tanıştıran aynı zamanda bu müziklerin yaratıcılarından...

ygtfp

cem özel

cem özel

Bu hafta beni birkaç gece uykusuz bırakan, dinlemeye ara veremediğim harika müziklerle tanıştım. Tesadüfen. Siz de böyle tesadüfleri beklemeyin diye bu beni bu müziklerle tanıştıran aynı zamanda bu müziklerin yaratıcılarından...

cofilm11a

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir