austinguzelduvar

South by Southwest (SXSW) is a huge interactive, film & music festival held in Austin, Texas since 1987. Every year in March around 2.000 bands who are chosen from among 30.000 applications are invited to Austin to perform in front of the most influential people of the music industry. There are more then 90 venues and 20.000 spectators participating each year.

english translation coming soon!

Bir yandan dünya çapında kendini ispatlamış büyük gruplara ev sahipliği yaparken, diğer taraftan da yükselme potanisyeli olan müzisyenlere imkan veren SXSW Festival katılımcılarının büyük çoğunluğu prodüktor, plak şirketi temsilcileri, müzik direktörleri, basın ve yetenek avcıları gibi müzik sektöründen isimler ve festivalde yeni yetenekleri keşif amaçlı buluyorlar. SXSW Music’te ünlü müzisyenlerin konuşmacı olarak katıldığı konferanslar, müzik endüstrisiyle ilgili fuarlar, interaktif etkinlikler de var.

SXSW’da tüm bu kitle önünde performans sergilemek büyük bir fırsat olduğundan festival tarafından burada sahne alacak sanatçılara herhangi bir ücret ödenmiyor. Tanınmış gruplar resmi SXSW showcase’leri dışında özel partilerde sahne alarak gelir elde ediyorlar tabii, ya da en azından SXSW’yi halihazırdaki Amerika turnelerine dahil ediyorlar. Ama yeni ve ümit vaadeden bir grup SXSW’da çalarak basının ilgisini çekme, belki bir plak şirketiyle anlaşma gibi hayallerle uçak bileti, kalacak yer ve hatta backline masraflarını kendi karşılamak durumunda.

Bir yatırım aslında SXSW ama biraz da riskli. Aynı anda 100’lerce konser olduğunu düşünürseniz keşfedilmeniz ya da hedeflerinize ulaşmanız biraz şansa kalmış. Ama sadece konseriniz sırasında değil tüm hafta boyunca kontaklar kurmak mümkün. Plak şirketleri, festivaller, promoter ve booker’lar yeni gruplar, PR’lar yeni müşteri, basın da yeni malzeme arıyor burada. Müzik festivali olsa da müzik networking’e oranla ikinci planda diyebilirim. Burada o kadar çok sanatçı var ki artistler ‘artist’ değil aslında. SXSW’in yıldızları ve yakalanmak, ulaşılmak istenen isimleri basın ve plak şirketleri.

NASIL KATILIRIM?

Sadece konser dinlemeye ve eğlenmeye gidecekseniz bir badge almanız avantajlı ama zorunlu değil. Konferanslara, badge-only event’lere katılmak, sıralarda öncelik hakkı ve daha bir çok ayrıcalık için Music Badge şu adresten 800 Dolar’a satın alınabiliyor. (Sadece music değil Interactive ve Film’e de katılmak isterseniz 1600 Doları bastırıp Platinium Badge almanız lazım)

badge

Badge aldıktan sonra http://social.sxsw.com/ dan kendinize bir profil oluşturup buradan diğer katılımcılarla mesajlaşmak, toplantılar ayarlamak vs mümkün. Oraya gittiğinizde ilk iş size verilen quick code ile Convention Center’dan badge’inizi teslim alıyorsunuz. Badge’inizin üzerinde SXSocial’a yüklediğiniz fotoğrafınız basılıyor.

Müzisyen olarak katılmak için şu adresten online başvuru yapmanız gerekiyor.

Nasıl gidilir? Nerede kalınır?

Austin’e Türkiye’den (henüz) direkt uçuş yok. En mantıklısı direkt Amerika’da bir yere uçup buradan bir iç hatlar uçuşu yapmak. Bilet fiyatı uygunluğuna göre New York, Houston, Chicago ilk durağınız olabilir. İç hatlar uçuşunda SXSW sponsorlarından American Airlines’ı tercih ederseniz SXSW sayfasından takip edeceğiniz promo code ile indirim alabilirsiniz. Check-in’de vereceğiniz her bir bavul için 25 Dolar ödemeniz gerekiyor. Yanınıza tek bir parça eşya alabiliyorsunuz, bir gitar ve sırt çantası da kabul ediyorlar. Aklınızda bulunsun enstrümanla yolculuk edecekseniz uçağa erken binmekte fayda var başüstü dolapları doluyor hemen. Yemekler ücretli ama alkolsüz içecekler ücretsiz.

aa

Kalacak yer için kafanız rahatsa düşünmeyin downtown’da otel tercih edin. Kısıtlı bütçeyle gidiyorsanız airbnb öneririm. Yalnız normalde geceliği 100 Dolar’a listelenen bir evin fiyatının festival zamanı gecelik 4000 Dolar’a çıktığı oluyor. Teklif vermeden önce mutlaka ev sahibine bu durumu sorun. (Verdiğiniz liste fiyatından teklifi geri çevirdiklerinde paranız 1 hafta airbnb hesabında bloke oluyor, sıkıntı yaşamayın).

evimiz

Biz şehrin biraz kuzeyinde uygun fiyata güzel bir ev tuttuk. Tek ulaşım yolumuz yine festival zamanı olduğu için oldukça tuzlu bir fiyata kiraladığımız araba oldu. Arabayı da yine SXSW sponsorlarından Enterprise’dan kiralarsanız siteden takip edeceğiniz promo code ile indirim almanız mümkün. Muhakkak sigorta yaptırın. Bilmediğiniz yollar, biraz farklı trafik kuralları. Ne olacağı belli olmaz.

 araba

Nasıl hayatta kalıNır?

hava durumu

Austin’de hava gündüzleri çok sıcak geceleri çok soğuk olabiliyor, ne biçim iklim ben de anlamadım. Şort olabilen pantolonlar, bere olabilen şapkalar gibi saçma kıyafetleri tercih etmiyorsanız sırt çantanıza şort, kazak falan atmanız lazım (bizim gibi uptown’daysa eviniz) yoksa otele gider üstünüzü değiştirirsiniz, zengin değil misiniz arkadaşım?

austin2

konserler

5 gün, 2000’den fazla sanatçı. Aynı anda onlarca konser. Program yapmayın demiyorum, hobi olarak gene yapın ama eğer press badge’iniz falan yoksa programınıza pek sadık kalmanız mümkün olmayacak. Özellikle ünlü ve popüler sanatçıların çaldığı venue’lerin önünde inanılmaz kuyruklar oluyor ve bir konserden çıkıp diğerine yetişmek pek mümkün olmuyor.

Çok ünlü ve popüler sanatçıların genelde 6-7 konserleri olduğu için izleme önceliğinizde olmamalarını tavsiye ederim. Aynı saatte keşfetmek istediğiniz daha küçük bir grup varsa mutlaka onu dinleyin. Popüler sanatçıyı 1 hafta boyunca mutlaka başka bir yerde dinleyeceksinizdir zaten.

awardsparti

Çok yüksek müzik kalitesi beklemeyin. Performanslar konusunda hayal kırıklığına uğramayın. Bu sene baya prodüksiyon aşamasında da yer alarak tecrübe ettiğim üzere South by Southwest’te 2. 3. sınıf backline ile soundcheck olmaksızın sahne alıyor pek çok sanatçı (ve popüler olanlar günde 2 konser falan verecek kadar da yoğunlar) Performansları izlerken bunları göz önünde bulundurun.

Mekanların %90‘ında 21 yaş sınırı kalanlarda da 18 yaş sınırı var. Genç katılımcıların sahte kimlik ayarlamaları tavsiye olunur. Müzik dinliceksiniz alt tarafı.

localnatives

http://schedule.sxsw.com adresinde dinlemek istediğiniz sanatçıların ‘her’ konserini takviminize ekleyin. Katılmak istediğiniz konferansları partileri falan takviminize ekledikten sonra kendi kişisel schedule’ınızın ical feed’ini alarak offline olarak akıllı ipod veya ipad’inizin takvimine kaydedebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir iki nokta var: saat farkı! ical feed’ini takviminize ya Amerika’ya gittiğinizde atın ya da saat farkını gözet seçeneğini işaretleyin (sanırım sadece bilgisayardan yapılıyor) Bir de ical’le senkronize google takvim hesabınız varsa her event öncesi size mail atmaması için e-mail bildirimlerini kapamayı unutmayın. Bu şekilde offline bir schedule’ınız olursa o gün saat kaçta nerede ne konseri olduğu bilgisine rahatça ulaşırsınız. Harita olarak da Convention Center’daki haritalardan alırsanız gereksiz data roaminginden kaçınmış olursunuz.

O an ne olup bittiğini şu hazırladığım listedeki isimleri Twitter’dan takip ederek öğrenebilirsiniz: https://twitter.com/cizenbayan/sxsw2013

partiler

sonos

http://schedule.sxsw.com adresindeki resmi SXSW programı dışında gece ve gündüz onlarca parti var ve badge’iniz varsa bunlara zaten girebiliyorsunuz (yine de bazılarına RSVP yapmanız gerekiyor, ben bu senekilerin tam listesini http://www.thewildhoneypie.com‘da buldum, seneye de koyarlar herhalde)

Genellikle dergi, otel, marka sponsorluğunda olan bu partilerde bedava yiyecek içecek ve konserler oluyor. Partilere http://do512.com veya http://www.thewildhoneypie.com/sxsw-2013-free-party-rsvp-list adreslerinden göz atabilirsiniz. Eğer badge’iniz yoksa da bazı partilere önceden RSVP (LCV) yaparak ve kapısında sıra bekleyerek girebilirsiniz. Austin halkı 795 Dolar verip badge almak yerine bu yöntemi uyguluyor.

yeme içme

frank

Yeme içme olaylarını partilerde bedavaya getirmek gerçekten mümkün. Ama biraz kovalamak gerekiyor. Bütçeniz sarsılmasın diye arada karnınızı böyle doyurun ama ben Austin’deki süper restoranlarda Meksika yemeği, barbekü gibi buraya has şeyleri denemenizi tavsiye ederim. Güzel restoranlar genelde South Congress’te ama downtown’da da fena şeyler yok. Gidilecek yerlerin bir listesi için buyrunuz: https://tr.foursquare.com/cizenbayan/list/austin

Convention Center’ın hemen karşısında bir çadır var, adına Registrants Lounge diyorlar. İçine hiç girmedim ama badge’inizi alırken size verilen bedava biralar buradan alınıyormuş.

internet, wi-fi, şarj (akıllı telefonların bitmek bilmeyen dertleri)

Austin Convention Center’da ücretsiz, şifresiz baya hızlı wi-fi var. Hem telefon şarj üniteleri var hem de her duvarda 100’lerce priz var. Şarj için locker falan da satın alabilirsiniz ama hiç gerek yok. Günlüğü 20 Dolar zaten. http://www.mobilecharginglockers.com

ulaşım

Mekanlar arası ulaşım için genelde tabanvay yöntemi tercih ediliyor. 6th Street ve etrafındaki mekanların çok olduğu bir çok cadde trafiğe kapalı oluyor zaten festival boyunca. Yürümekten çok yorulursanız pedicab’ler var (bisiklet taksi). Çoğu renkli kişilikler tarafından sürülüyor (kostümler, müzikler vs) ve yüzlerceler ama fiyatları biraz tuzlu. Onun dışında bu sene Chevrolet sponsor olduğu için Convention Center önünde ücretsiz Chevrolet taksiler vardı. Buradan binebiliyorsunuz, yoldan çevrilmiyor. Kafalarsanız sizi bir yere götürüp işiniz kısaysa kapısında bekleyebiliyorlar.

Bir de at var tabii. Vallahi var:

 

otopark

Eğer erken saatte giderseniz Convention Center’ın karşısındaki katlı otopark (Red River St ile 4th St kesişiminde) tüm gün 10 Dolar ve gece 3’e kadar açık. Diğer otoparklar günlük 30-40 Dolar falan ve saçma sapan yerlerde bazıları.

redriver

son olarak

Bir hafta boyunca sürekli her köşeden müzik fışkıracak. Sokaklarda, mağazalarda, restoranlarda, barlarda, resmi ve resmi olmayan onlarca canlı performans izleyeceksiniz. Herkes kendini tanıtmaya çalıştığında son gün yerlerde CD’ler flyer’lar falan olacak. Uzun sıralar beklemeye, çok yürümeye, üşümeye, terlemeye, yeni insanlarla tanışmaya hazırlıklı olun. Susuz kalmayın, yanınızdan lipstick eksik etmeyin. Mekan girişlerinde pasaportunuz sorulacak (Türk kimliği geçersiz burada) o da hep yanınızda olsun. Şimdiden iyi eğlenceler, bol şans ve keep Austin weird!

Bizim South by Southwest maceramızı okumak için buraya tıklayın!

 

SZIGET 2013

SZIGET 2013

South by Southwest (SXSW) is a huge interactive, film & music festival held in Austin, Texas since 1987. Every year in March around 2.000 bands who are chosen from among...

sziget

the great escape 2013

the great escape 2013

South by Southwest (SXSW) is a huge interactive, film & music festival held in Austin, Texas since 1987. Every year in March around 2.000 bands who are chosen from among...

greatescape 2013-678x183

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir