chile-map

Güney Amerika’nın en batısında, Pasifik Okyanusu ile And Dağları arasında güneyden kuzeye, buzullardan çöllere uzanan, ince uzun, yalnız ve güzel ülke Şili… Arjantinliler Andlar’ı şöyle bir itse kendisini okyanusta bulacak. Şili’ye aşık olunur burada ömür geçirilir. İşte yüzlerce sebepten yalnızca 26 tanesi…

Dünyanın en güzel şaraplarını çok ucuza içebilirsiniz

Şili ekonomisi olduğu için genel olarak pahalı bir ülke ama su yerine şarap alabileceğiniz kadar uygun fiyatlı şarapların kalitesi çok ama çok iyi.

Avokadoya doyacaksınız

Şili’de sipariş edeceğiniz neredeyse her yemek BOLCA avokadoyla (palta) geliyor. Avokado çok faydalı ve lezzetli bir besin. Şili avokadosu dünyanın en iyisi. Kremamsı bir dokusu var.

Genel olarak, doyacaksınız

Porsiyonlar çok büyük! Şilililer paralarının karşılığını alıyorlar.

Sosisli, hamburger ve sandviçte İtaliano

İnanılmaz bir sosisli, sandviç ve hamburger kültürü var, çeşit çeşit. İtaliano seçeneğini seçtiğinizde sosisliniz İtalyan bayrağı renklerinde avokado, mayonez (abartı miktarda mayonez) ve domates ile geliyor ve normal bir sosisliden çoook daha lezzetli.

Beni Pisco yağmurlarında yıkasınlar

Şili’de gerçekten de en çok tüketilen içki olan Pisco’yu Piscola (Pisco ve Coca-Cola) Piscola Blaco (Pisco Sprite veya Ginger Ale gibi beyaz bir içecek) veya Piscosour (Limon suyu, şurup, yumurta akı ve buz ile hazırlanan kokteyl) olarak içip hastası olmak garanti.

Terremoto içtim sallandım!

Santiago’da La Piajora adlı lokalde keşfedildiği söylenen gizli tarifli alkolik içki Terremoto İspanyolca deprem demek. Kana öyle bir karışıyor ki yer yerinden oynuyor, adeta deprem oluyor.

Gerçek depremler de oluyor ama binalar yıkılmıyor

Şili dünyanın en çok deprem olan ülkesi ama Türkiye’nin aksine depremle yaşamayı gerçekten biliyorlar. Binalar 8.0 şiddetindeki depremlere bile dayanıyor. En büyük depremlerde bile can kaybı yaşanmıyor.

Şilililer çok güleryüzlü ve yardımsever

Bir millet hakkında genelleme yapmak ne kadar doğru bilemem ama Şilililer konusunda hiç yanılmadım. Bir derdiniz var ve bir Şilili’den yardım istediyseniz halloldu bilin. Şilili bir arkadaşınız varsa sırtınız yere gelmez. O çok misafirperver, eğlenmeyi bilen, iyi kalpli ve sizi hiç yalnız bırakmayacak bir arkadaştır. En güzel muhabbetleri de Pisco veya Şarap içerken onla edeceksinizdir.

Chileno gerçeği

Anadili İspanyolca olanların bile bazen anlamakta güçlük çektikleri Şili İspanyolcası biraz hızlı ama aslında oldukça basit ve 3-4 ay sonra araya sadece Şili’de kullanılan tabirler sıkıştırarak konuşmaya başlayınca kendinizi çok iyi hissediyorsunuz. Şilililer yardımsever olduğundan sabırla size öğretiyorlar, onların 10’da 1’i hızında konuştuğunuzda sizi dinliyorlar. Şili’de İspanyolca konuşabilirseniz dünyanın heryerinde İspanyolca konuşabilirsiniz. Cachai weon?

İşe bisikletle gitme keyfi

Santiago son 3-4 yılda dünyanın en bisiklet canlısı şehirlerinden biri haline geldi. Henüz çok fazla olmasa da şehrin en önemli hatlarını kapsayan güvenli bisiklet yolları ulaşımın en ekonomik, keyifli ve sağlıklı yöntemini Santiagolulara sağlıyor. Üstelik Şilililer kurallara çok saygılı.

Okyanustan babam çıksa?

Pasifik Okyanusu’nun soğuk akıntıları ve Şili’nin güneyden kuzeye uzanan geniş iklim yelpazesi sayesinde Şili’de çok etli taptaze leziz balıklar ve marisco (deniz canlıları) yemek mümkün.

Şililiyim, doğruyum, çalışkanım

Ne darbeler atlattılar ama Güney Amerika’nın ününün aksine insan hakları, özgürlük gibi kavramlar Şili’de giderek gelişiyor.

Ekstrem spor Şili’den sorulur

Şili coğrafyası, Santiago’ya 45 dakika mesafedeki dağlarda snowboard, okyanustaki dev dalgalarda Surf, kum tepeleri duna’larda Sandboard, Andlar’da tırmanış gibi imkanlar sunuyor

Tüm ülke için tek iftar vakti

Ünlü karikatürü hepiniz bilirsiniz. Kafa karışıklıklarına son. Günel tüm ülkede aynı anda batıyor. İstesen dünyanın en uzun iftar sofrasını da kurarsın.

Tatlı krizine tokat gibi cevap

Şilinin tumblr kızları nutella yemiyor. Çünkü burada Manjar var.

Santiago

Mükemmel pembe günbatımları, rengarenk duvar resimleriyle dolu sokakları, hareketli gece hayatı, hızlı ve tertemiz metro ağı, akılcı şehircilik çözümleri, bisiklet yolları, parkları, tepeleri, birbirinden şık cafe ve restoranları ile Santiago yaz kış yaşamak için harika bir şehir

Şiirde dünya lideri

Şili’nin Pablo Neruda’nın memleketi olduğu gerçeği var.

Müzikte dünya lideri

Dahi Dj ve prodüktör Nicolas Jaar da Şili çocuğu.

Sporda dünya lideri

Şili fútbol takımı dünya kupasında yer alıyor. Ve evet doğru bildiniz, Barselona FC oyuncusu Alexis Sanchez de Şilili.

Asado

Mangalın daha iyisi. Arjantin’den, Brezilya’dan gelen inanılmaz güzel etler tek parça halinde pişirilip daha sonra kesilip elle yeniyor. Sosyal toplaşma bahanesi. Leziz.

Kişi başına düşen milli gelir

Herkes zengin. Türkiyeye gelseler bizi satın alırlar. Para var huzur var.

Rapa Nui

Dünyaca ünlü Moai taş heykelleri Paskalya Adası dolayısıyla Şili sınırları dahilinde

Torres del Paine

Şili’nin Güney’indeki muhteşem doğa. Henüz gidemedim ama önümüzdeki kış (burada yaz oluyor) mutlaka!

Atacama Çölü

Dünyanın en kurak çöllerinden Atacama Şili’nin kuzeyinde yer alıyor. Ay Vadisi gerçekten de aydaymışsınız gibi hissettirirken yıldızları izlemek için en elverişli ortamlardan biri olduğundan dünyanın en büyük gözlem evi de burada yer alıyor.

Lollapalooza

Chicago çıkışlı dev müzik festlivali Lollapalooza 2011 yılından beri Şili’nin başkenti Santiagoda’da düzenleniyor ve dünyanın en ünlü gruplarına ev sahipliği yapıyor.

Mimar Bonusu:

Archdaily’nin Santiago Bellavista’da bir ofisten dünyaya yayın yaptığını biliyor muydunuz?

IQUIQUE

IQUIQUE

Güney Amerika’nın en batısında, Pasifik Okyanusu ile And Dağları arasında güneyden kuzeye, buzullardan çöllere uzanan, ince uzun, yalnız ve güzel ülke Şili… Arjantinliler Andlar’ı şöyle bir itse kendisini okyanusta bulacak....

IMG_3942

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir