inspirational-woman-8mart-istanbul-eastpak-iwd-shewears-tour

Bugün Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Günün anlam ve önemi milyonlarca kaynakta uzun uzun yazıyor. Ya da biz, özellikle Türkiye gibi bir ülkede, evlerimizde, iş yerlerimizde, kendimizden, annelerimizden, kız kardeşlerinizden çok iyi biliyoruz bu günün ne kadar anlamlı olduğunu.

Bugün kadınlara hediye alınması gereken bir gün değil. Hatta tam tersi. Bugün kadınların emeklerini öne çıkarma, yarattıklarını, ürettiklerini, özellikle erkek egemen, dil yoluyla dahi olsa kadını aşağılamaktan bir an olsun geri durmayan toplumlarda her şeye rağmen başardıklarını farketme, görme, duyma, duyurma, gösterme günü.

gamze-yalcin-mural

Geçen sene yine birlikte çok tatlı bir işbirliği yaptığımız Eastpak’le (videomuzu buradan izleyebilirsiniz) bu sene de Uluslararası Dünya Kadınlar Günü için bir araya geldik.

Amsterdam, Antwerp, Aarhus, Paris, Berlin, Milan, Madrid, Londra, Guangzhou ve Varşova. Dünyanın 10 ülkesinde gerçekleşecek Uluslararası Eastpak She Wears Tour’un ayaklarından biri de İstanbul.

istanbul-eastpak-iwd-shewears-tour-car

Bu uluslararası projenin İstanbul ayağı için üreten, yaratan, iş hayatında yer sahibi genç ve başarılı kadınları, bize her gün yazılarıyla, fotoğraflarıyla, fikirleriyle, hatta varlıklarıyla ilham veren blogger’larla bir araya getirme göreviyse bana düştü.

Aklıma hemen onlarca genç, başarılı, girişimdi kadın geldi. Turu bir yarım günde mümkün kılabilmek için lokasyon olarak birbirine yürüme mesafesinde olanları seçmem gerekti. Yoksa gurur duyduğum, ilham aldığım, beğeniyle takip ettiğim, tanımasam da başarılarına uzaktan sevindiğim ne atölyeler, ne iş kadınları var; bunu da söylemeden geçmeyeyim.

istanbul-eastpak-iwd-shewears-tour

Tura herbirini gerçekten çok ilham alarak, bayılarak takip ettiğim Özüm (kücükmartha), Ege (le cool), Bahar Akıncı, Ece Çelebioğlu, Billur Saatçi, Ayşegül Şener, Ayşe ve Emine (The Cyprea), Nihan (niyans), Miray Uçar, Artemis (manyetikbant), fotoğraflarımızı ve videomuzu çeken iki Camille ve canım minik yardımcım Göksü katıldı. Bu kadınlardan dünyanın her yerinden başka kadınlar da ilham alabilsin diye Eastpak bir mikro web sitesi hazırladı: shewears.eastpak.com

10:30’da Cihangir’de sürpriz turumuza başladık.

10:45 Jüs, Cihangir

Turumuzun ilk durağı. Eastpak’in bize hediyesi çantalarımızı aldık. Birbirini tanımayanların tanıştığı kaynaştığı bir girişten sonra Türkiye’nin ilk ‘juice’ markalarından biri olan Jüs’ün yaratıcısı Aylin bize kendini tanıttı ve sonra da çok leziz bir sabah smoothie’si tarifi verdi. Leziz yeşil smoothie’lerimizi içtikten sonra Aylin’e teşekkür edip Çukurcuma’ya doğru yürümeye başladık.

istanbul-eastpak-iwd-shewears-tour-jus-istanbul-green-juice

11:30 Müz, Çukurcuma

İkinci durağımızda bizi The North Fox’un yaratıcısı Yağmur ve Yuka’nın arkasındaki isim Güniz karşıladı. Müz’ün yaratıcısı Gülriz de bizimle olsun istiyorduk ama iş için Amsterdam’da olduğundan o da bize dükkanını açtı :) Müz’ün güzellikleri içinde iki tasarımcı ile sohbetimiz başladı. Kişiye özel deri aksesuarlar tasarlayan Yağmur ve pirinç ve yarı değerli taşlarla takılar tasarlayan Güniz’den üretim yapan kadınlar olmanın zorluklarını ve güzelliklerini, ustalarla enteresan diyaloglarını ve anılarını dinledik. Öyle tatlılar ki bize minik hediyeler de hazırlamışlar. Daha sonra onları da yanımıza alarak turumuza devam ettik.

muzmuz-istanbul-eastpak-iwd-shewears-touristanbul-eastpak-iwd-shewears-tour-yuka-by-guniz muz-inspiration-istanbul-eastpak-iwd-shewears-tour

12:15 Gate Tattoo, Galatasaray

Üçüncü durağımızda bizi uluslararası çok başarılı bir dövme sanatçısı olan RoRofRose karşıladı. En samimi haliyle bize dövme yapma sürecini, işe nasıl başladığını, tasarımlarının ilham kaynaklarını anlattı. Çok yakında yine süper bir stüdyoda çalışmak üzere Londra’ya gidiyor. Burda ona hiç dövme yaptıramadım ama Londra’ya gidince hemen Roza’a gidiyorum, dövme sözümü aldım :)

rorofrose-tattoo-istanbul-eastpak-iwd-shewears-tour

12:45 Finn, Karaköy

Dördüncü durağımız aynı zamanda öğle yemeği molamız. Karaköy’ün son dönem popüler kokteyl barlarından Finn’in ortağı Deniz çok genç yaşlardan itibaren tutku duyduğu yeme-içme sektöründe çalışmış ve edindiği tecrübelerle mutfağı da olan kendi kokteyl barını açma kararını almış.Ortağıyla beraber ince eleyip sık dokumuşlar, genç ve yenilikçi bir kadroyla yola çıkmışlar. Onun hikayesinden de bolca ilham alıp, barın arkasına geçip yaptığı kokteyllerin tadına bakıp hazırlattığı nefis atıştırmalıklarla güzel bir öğle yemeği molası vermiş olduk.

deniz-sabah-mixologist-istanbul-eastpak-iwd-shewears-tour deniz-sabah-istanbul-eastpak-iwd-shewears-tour finn-karakoy-istanbul-eastpak-iwd-shewears-tour

14:00 Sumahan, Karaköy

İstanbul’da yaratıcı işler yapan insanların bir arada çalıştığı Sumahan beşinci durağımızdı ve burada bizi İstanbul’dan Güney Amerika’ya kendine has mavisi ve naif çizgileriyle duvarları süsleyen mural sanatçısı / iç mimar Gamze Yalçın karşıladı. Gamze’nin stüdyosunu hayranlıkla gezip işlerini inceledik. Erkek egemen bir sektörde nasıl tutunduğunu ve komik anılarını dinledik. Sonra hep beraber boyaları aldık elimize Galata’da Serdar-ı Ekrem Sokak’ta Gamze’nin başlamış olduğu bir mural çalışmasını hep beraber bitirdik. Elimize boya ve fırçaları alıp işin bir parçası olmak müthişti.

gamze-yalcin-studio sumahan-gamze-yalcin sumahan-istanbul-eastpak-iwd-shewears-tour

Böylelikle saat 3:30 civarı turumuz sona erdi. Eastpak vesilesiyle bu ilham verici kadınları bir araya getirmiş, belki yepyeni iş birliklerine zemin hazırlamış olmaktan en çok da bu başarılı kadınların sesini dünyaya duyuruyor olmaktan dolayı çok mutluyum. Bize iş yerini açan, kendini anlatan, aynı zamanda tura katılan ve bizimle birlikte gezen, bu güzel işlerin tanıtımında payı olan bu güzel kadınlarla yolum kesiştiği için minnettarım.

mural-workshop-istanbul-eastpak-iwd-shewears-tour gamze-yalcin-istanbul-eastpak-iwd-shewears-tour gamze-yalci-muralist-istanbul-eastpak-iwd-shewears-tour gamze-in-front-of-her-mural-galata-serdar-i-ekrem-cizenbayan

Kadının kodlarında var yaratmak. Biz yaratırken, üretirken parlıyoruz ve çok güzeliz! Bu anlamlı gün vesilesiyle bu muhteşem kadınların yaptıkları işleri bir kez daha övebildiğim için çok mutluyum! İyi ki varlar, iyi ki varız!

8 Mart Uluslararası Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun!

inspirational-woman-8-march-istanbul-eastpak-iwd-shewears-tour

Edit: Tura katılan harika kadınlardan Artemis‘in, Nihan‘ın ve Özüm‘ün bloglarına göz atmayı da unutmayın. Üçü de altına imzamı atacağım harika yazılar yazmışlar!

Çıtır çıtır bir bahar kapıda…

Çıtır çıtır bir bahar kapıda…

Bugün Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Günün anlam ve önemi milyonlarca kaynakta uzun uzun yazıyor. Ya da biz, özellikle Türkiye gibi bir ülkede, evlerimizde, iş yerlerimizde, kendimizden, annelerimizden, kız kardeşlerinizden çok...

fitness-saglik-nesfit

selülitlere veda! nasıl mı?

selülitlere veda! nasıl mı?

Bugün Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Günün anlam ve önemi milyonlarca kaynakta uzun uzun yazıyor. Ya da biz, özellikle Türkiye gibi bir ülkede, evlerimizde, iş yerlerimizde, kendimizden, annelerimizden, kız kardeşlerinizden çok...

IMG_6492

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir