Sensation gorsel (1)

Sadece 2 gün kaldı. Sensation ilk kez Türkiye’ye geliyor. Sensation ne? İstanbul’daki Sensation nasıl olacak? Beyaz giymek zorunlu mu? Neden? Nereden bulacağız beyaz giysileri? Müzik nasıl? Kimler çalıyor? Kim kaçta çıkacak? Ulaşım nasıl olacak? Ortam iyi olur mu? Nerden nasıl bilet alırım? Kısacası Türk’ün Sensation’la ve beyazla imtihanı nasıl olacak? Hepimizin aklında oluşabilecek sorulara cevap olabilecek bir post hazırladım. Buyrunuz…

Sensation nedir?

İlki 2000 yılında Amsterdam’da yapılan Sensation, bugüne kadar 25 ülkede 100’den fazla gerçekleşmiş dev bir parti. Müziğin görsellik, sahne şovu, tiyatro ve koreografiyle buluştuğu bir indoor dans etkinliği diyebiliriz. O gece düzenlendiği arenayı dev bir gece kulübü haline getiriyor. Hakim müzik türü dünyanın genelinde giderek daha popüler hale gelen House (trans veya elektronik değil).

Madonna konseri gibi dev bir prodüksiyon (yurt dışından tam 82 tır geliyor!), görsel bir şov, Cirque du Soleil gibi akrobasi de içeriyor, tiyatral bir yanı da var.

Asla taviz vermediği, metre kare başına düşen kişi sayısı, havalandırma hesapları, güvenlik personeli oranı, bar uzunluğu, alkollü ve alkolsüz içecek hizmetleri gibi konularda son derece katı standartlarını dünyanın her yerinde titizlikle uygulayan ve denetleyen Sensation markası sorunsuz bir etkinlik yaratma konusunda oldukça tecrübeli ve dünyanın en iyi etkinliği ödülünü 4 sene üst üste almış.

İstanbul’daki Sensation nasıl olacak? Müzik nasıl? Kimler çalıyor?

Bu 100’den fazla Sensation konsept ve line-up olarak birbirinin aynısı değil.  Her sene yeni bir temanın prömiyeri Amsterdam’da yapılıyor. Daha sonra bu tema dünyayı dolaşıyor. İstanbul’da, Ataköy Atletizm Arena’da gerçekleşecek şovun teması Wicked Wonderland.

Kapılar 7’de açılacak ve şov 21:45’te başlayacak. Harika açılışı kaçırmamak için mutlaka zamanında orada olun. Barlarda sıra olmaması için içeride Sensation Para’sı geçerli olacakmış ve bu paralar belirtilen kasalardan satın alınacakmış.

Gecenin programı şu şekilde:

19:00 – 21:45 Kapı açılışı
21:45 – 22:45 Mr White
22:45 – 00:00 Dennis Ferrer
00:00 – 01:45 Fedde Le Grand & Deniz Koyu B2B
01:45 – 02:05 Megamix
02:05 – 03:20 Sunnery James & Ryan Marciano
03:20 – 04:30 Daniel and Juan Sanchez

Sahne alacak DJ’ler olan Mr. White, Dennis Ferrer, Fedde Le Grand & Deniz Koyu, Sunnery James & Ryan Marciano, Daniel Sanchez & Juan Sanchez ile ilgili ayrıntılı bilgileri aynı zamanda İstanbul’daki Sensation’ın sponsorlarından olan Virgin Radio’nun sayfasında bulabilirsiniz: http://sensation.virginradioturkiye.com/djler

kapak

İçeride siyah giyinmiş güvenliklerin yanısıra beyaz giymiş sivil güvenlikler de olacakmış. Bu sayede nezih bir ortam olacağını düşünüyorum. En ucuz saha içi bilet fiyatının psikolojik bir sınır olan 200 TL’nin üzerinde olması da Sensation’un birçoklarının aklında oluşan Taksim meydanı yılbaşı görüntüleriyle uzaktan yakından alakası olmamasını sağlar diye tahmin ediyorum. Standart biletlerin dışında Deluxe biletler ve localar da var ama gerçi Biletix’de yazdığına göre onlar tükenmiş.

Yani birçoklarının sandığı gibi içersi beyaz atletli apaçi kaynamayacak (zaten atlet giymek yasak). Bir de ben bu yaklaşımı biraz elitist buluyorum zaten. Her türlü insan her türlü konserde olabiliyor. Birbirini rahatsız etmediği sürece herkesin eğlenmeye hakkı var. Tipini beğen beğenme. Öyle işte.

Beyaz giymek zorunlu mu?

Evet, Sensation’da beyaz giymek zorunlu. Beyaz giyinmeyen katılımcıların bilet ücretleri iade edilmeksizin etkinlik alanına alınmayacakları belirtiliyor. Erkeklerde kolsuz t-shirt ve atlet giymek yasak. Giyilecek t-shirt, gömlek, elbise gibi kıyafetlerin %80 oranında beyaz olması gerekiyor. Yani yazı, desen falan olabilir beyaz t-shirt’lerin gömleklerin üzerinde, ama %20’yi geçmeyecek şekilde. Ayakkabı, çanta, kemer, şapka gibi aksesuarlarsa istediğiniz renk olabilir.

Neden beyaz?

İlki 2000 senesinde Amsterdam’da düzenlenen Sensation’da beyaz giyme zorunluluğu yokmuş. Bir sonraki sene organizatörlerden Duncan Stutterheim’ın kardeşi Miles bir trafik kazasında vefat edince Duncan, tıpkı siyah giyerek yas tutmak yerine beyaz giyerek Miles’ın hayatını kutladıkları cenaze töreninde olduğu gibi, Sensation’a gelen katılımcılardan beyaz giyinmelerini rica etmiş. Bu bir zorunluluk olmasa da o sene etkinliğe katılanların yarısından fazlası beyaz giymiş. Ertesi senelerde bu sayı giderek artmış ve sonunda beyaz bir ‘dress code’ olarak kalmış. Bunda ışıklar altında bembeyaz giyinmiş izleyicilerin harika bir görüntü oluşturmasının payı da büyük diye düşünüyorum. ‘Unite in white’ mottosunun da açıkladığı gibi Sensation’da beyaz giymek şovun bir parçası olmak demek. 

Nerden bulacağız beyaz giysileri?

Genelde siyahlara bürünen biri olarak beyaz konusu beni biraz endişelendiriyor. Hadi beyaz üst okey de gerçekten beyaz pantolon, etek ya da elbise konusunda Türk halkı olarak zorlanacağız diye düşünüyorum. Pinkfreud, Koray Caner, Can Direkli, Onur Erol ve Niyans bloglarında beyazı nasıl giyeriz, neyle kombinleriz, bu beyaz parçaları nereden buluruz yazmışlar sağolsunlar. Mutlaka göz atın.
8764110664 1_1_3 8764110664 2_1_3
Ben geçtiğimiz hafta şöyle bir mağazalara baktım. Bershka’da beyaz elbiseler, etek ve hatta beyaz tayt var. Pull & Bear’da çok güzel zımbalı beyaz bir gömlek gördüm. Bitmediyse onu almayı düşünüyorum. H&M’de beyaz pantolon da üst de var. Topshop’ta da yine güzel beyaz elbiseler ve çok şık bir beyaz ceket gördüm. Forever New’un beyaz koleksiyonu da muhteşem. modagram.com‘da bolca beyaz ürün var ve 2 iş günü içinde elinizde olur garantisi veriyorlar. Erkekler içinse Damat Tweet’in beyaz koleksiyonuna göz atılabilir.
Ayakkabı kemer aksesuarda beyaz zorunluluğu olmadığı için dünyadaki Sensation etkinliklerinde insanlar genellikle bu şekilde farklılaşıyorlarmış. Rengarenk aksesuarların dışında kendi beyaz kıyafetini tasarlayanlar da oluyormuş. Bence ilk sene herkes bir ortama bakar seneye de çılgın outfit’ler tasarlar diye düşünüyorum. Mağazalar da Sensation yaklaştıkça beyaz koleksiyonlarını öne çıkarırlar umarım yine önümüzdeki senelerde.
Bu arada Sensation 7 saatlik bir dans etkinliği, şık ama rahat giysiler tercih etmek lazım. Ben olsam topuklu giymezdim mesela.

Tamam müzik süper. güvenli olacak. Hadi beyaz kıyafeti de bulduk. İstanbul’da bu büyük etkinliklere gitmek bir çile. Gidiş dönüş nasıl olacak?

Gidiş:
Katılımcıların Anadolu yakasından alana rahatça ulaşabilmeleri için, etkinlik saatine yakın Anadolu – Avrupa köprü geçiş yoğunluğu göz önünde bulundurularak, etkinlik günü Kadıköy ve Bostancı’dan hareketle varacakları Bakırköy İDO Deniz Otobüsü İskelesi’nden alana ring seferler düzenlenecekmiş. Avrupa yakasından ulaşım içinse Ataköy-Şirinevler tramvay ile metrobüs duraklarından yine ring seferler düzenlenecekmiş.

Dönüş:
Katılımcıların alandan rahatça dönebilmeleri için etkinlik alanından belirli bir saatten itibaren sabaha kadar çalışacak olan Metrobüs Durağına düzenli ring seferler düzenlenecekmiş. Metrobüse ek seferler de konulmuş. Bunun yanı sıra havalimanı ve diğer çevre taksi duraklarından taksiler sürekli olarak alana yönlendirilecek, ek otobüs ve metrobüs seferleri de belediye tarafından sağlanacakmış.

Alana özel araçlarıyla gelmek isteyenler otoparkı 20 TL ücret karşılığı kullanabiliyormuş.

Sensation 13 Ekim’de Ataköy Atletizm Arena’da. Localar ve Deluxe biletler tükendi ama sınırlı sayıda standart bilet biletix‘de satışta.
 

ALL ORIGINALS PARTY GELİYOR

ALL ORIGINALS PARTY GELİYOR

Sadece 2 gün kaldı. Sensation ilk kez Türkiye’ye geliyor. Sensation ne? İstanbul’daki Sensation nasıl olacak? Beyaz giymek zorunlu mu? Neden? Nereden bulacağız beyaz giysileri? Müzik nasıl? Kimler çalıyor? Kim kaçta çıkacak? Ulaşım nasıl olacak?...

adidas

INDIECITY

INDIECITY

Sadece 2 gün kaldı. Sensation ilk kez Türkiye’ye geliyor. Sensation ne? İstanbul’daki Sensation nasıl olacak? Beyaz giymek zorunlu mu? Neden? Nereden bulacağız beyaz giysileri? Müzik nasıl? Kimler çalıyor? Kim kaçta çıkacak? Ulaşım nasıl olacak?...

indiecity

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir