sadi-tekin-kimdir-roportaj-cizenbayan

Ocak ayında The Story of Seven‘da yayımlanmış Bize Canavarları Sevdiren Sadi Tekin’le 7 Soru 7 Cevap adlı yazım (bunun gibi daha pek çok konuda ilham verici ve özgün yazı için The Story of Seven‘ı ziyaret etmeyi unutmayın)

Yaratıcı, sıra dışı, özgür ve özgün. Sadi Tekin’in hayat felsefesini yeniyi keşfetmeye ve üretmeye odaklı. Şimdilerde özgür ruhlu şehir New York’un Greenpoint mahallesinde yaşıyor ve çizimleri buraları süslüyor. New York sokaklarında canavarlarıyla hikayeler anlatan Sadi Tekin, İzmirli bir illüstratör ve ürün tasarımcısı. Hazır New York’tayken çalışmayı çok sevdiği kafelerden birinde buluştuk ve işleri hakkında ona 7 soru sordum.

Bir illüstratör olarak New York’ta yaşıyor olmak yaratıcılığına nasıl etki ediyor?

New York sanatın, yaratıcılığın, yaratıcı düşüncenin başkentlerinden birisi. İnanılmaz bir enerjisi var ve geceleri de uyumak bilmiyor üstelik. Küçük denizde büyük balık olmaktansa büyük denizlerde biraz macera yaşayıp yeni şeyler deneyimlemek ve yeni şeyler öğrenmek için buraya geldim. Tarzımda ve bakış açımda bile bu deneyimin meyvelerini görmek mümkün. Bir de burada hayattan istediklerimi daha net görebiliyorum ve çalışmalarımı o alanda yoğunlaştırdım. Bu da yaratıcılığımı olumlu anlamda etkiledi.

Ne buldun New York’ta. Neymiş hayattan beklediğin?

Bu dönem içinde illüstrasyon açısından daha fazla çalışma fırsatı buldum ve zaman içinde tarzım da biraz değişti diye düşünüyorum. Çizgilerim daha olgunlaştı. İllüstrasyonun daha sanatsal kısmına ağırlık verme hissi ağırlık basmaya başladı. Bu yönde projeler geliştiriyorum.

Biraz bahseder misin bu projelerden?

Projelerimden bir tanesi New York sokaklarındaki terkedilmiş bisikletleri toplayıp bunları illüstrasyonlarımdaki bisikletlere çevirerek ortaya çıkan bu heykel objeleri New York sokaklarında sergilemek.

Bu New York’ta kafelerde peçetelerin üzerine çizdiğin enteresan bisikletlerden bahsediyorsun sanırım. Bir de bolca gemi, balık ve deniz var çizimlerinde, onun hikayesi nedir?

İllüstrasyonlarımda endüstriyel tasarım eğitimim de çok okunabiliyor genel olarak. Bir süredir de belki de bir İzmirli olarak Ege’yi özlediğimden deniz mahsulleri serisi yapmaktayım. Bu seride de endüstriyel tasarım eğitiminin izleri var ve giderek daha detaylı ve büyük bir proje haline geliyor. Kurguladığım proje bir yük gemisinde seyahat ederken yapacağım çizimlerle bir sergi açmak.

Çizdiğin tüm seriler birer projeye bağlanıyor sanki. Var mı başka örnekler?

Her şeyi bir projeye bağlamak da aslında bir endüstriyel tasarım eğitiminden aldığım ve zaten yatkın olduğum düşünce yapısıyla ilintili. Var tabii başka örnekler de. Monsters of New York da bunlardan biri. Bir fikir üzerine belli bir süre kafa yorunca o serileşiyor ve sonra da kendiliğinden proje haline geliyor.

Yabancı kaynaklardan da takip ettiğimiz Monsters Of New York projesini bir de senden dinlesek?

İlk 2013 yılında SoHo’da kahve içerken o an akıllı telefonumla çektiğim bir fotoğrafın üzerine yaptığım ilk canavar çizimiyle başladığım bu seri giderek daha fazla ilgi gördü ve geçtiğimiz Haziran ayında bu vesileyle Bejing’e davet edildim. Bejing Turizm Müdürlüğü tarafından oradaki tarihi ve turistik yerlerin fotoğraflarına canavarlarımı yerleştirdim ve bunları tanıtım için kullandılar.

Kağıt dışında peçetelere, karton bardaklara, hatta leblebilere bile çizim yapıyorsun…

Objelerin üzerine çizim yapmak deneysel bir yaklaşım. Kalem ya da değişik malzemeleri denemek ve farklı etkileri görmek beni mutlu ediyor. Bir süredir orijinal işlerimin ölçülerini büyütmek istiyordum. Bunun bir sonucu olarak da Hell’s Kitchen’da The Jolly Goat adlı kafenin duvarında şimdiye kadar yaptığım en büyük çizim üzerinde çalışıyorum.


 

 

Yeni yılda daha yaratıcı ve verimli olmak için 7 öneri [the story of seven]

Yeni yılda daha yaratıcı ve verimli olmak için 7 öneri [the story of seven]

Ocak ayında The Story of Seven‘da yayımlanmış Bize Canavarları Sevdiren Sadi Tekin’le 7 Soru 7 Cevap adlı yazım (bunun gibi daha pek çok konuda ilham verici ve özgün yazı için The Story of Seven‘ı...

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

kızlar size “o” çocuğu buluyorum

kızlar size “o” çocuğu buluyorum

Ocak ayında The Story of Seven‘da yayımlanmış Bize Canavarları Sevdiren Sadi Tekin’le 7 Soru 7 Cevap adlı yazım (bunun gibi daha pek çok konuda ilham verici ve özgün yazı için The Story of Seven‘ı...

11008295_1410181525954648_747696991_n kopya

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir