cizenbayan-galata-rehberi-istanbul-federal-1

Temmuz ayında The Story of Seven‘da yayımlanmış Sabahtan Akşama Galata adlı yazım (bunun gibi daha pek çok konuda ilham verici ve özgün yazı için The Story of Seven‘ı ziyaret etmeyi unutmayın)

image1.JPG-1

2 senedir evim olan, İstanbul’un da en eski ve her daim kozmopolit semtlerinden Galata’da en sevdiğim adresleri, sabahtan akşama önerilerle derledim. (Daha önceki Galata yazıma da bir göz atın.) Eğer ki en otantik manzaralardan birini bana cömertçe sunan evimin terasında viskimi yudumlamıyorsam ya da arkadaşlarımla kokteyl ve müzik buluşması yapmıyorsam, muhtemelen aşağıdaki özgün ve özgür ruhlu sokakları, mekanları keşfediyorumdur. Gitmediyseniz yapılacaklar listesine eklemenizi öneririm.

Nostalji ve kahvaltı: Privato

Cafe-Privato-Galata

Galata’nın kuleye çıkan dar ara sokaklarından birinde yer alan Privato bana göre mahallenin en güzel serpme kahvaltısına sahip. Doğal menü, vintage tarzında dekor, hem Galatalıların hem de turistlerin müdavimi olduğu kendine özgü bir mekan. Göze de mideye de hitap eden bu geleneksel kahvaltı bir mahalleli olarak favorilerimden!

Çay ve Fırın: Çaylavyu Galata ve Şirin Fırın

Küçükhendek Sokak’ta mini mini bir çay ocağı burası. Bu listeye girmesinin sebebi sosyal medyayı çok iyi anlayan ve kullanan sahibi. Nasıl mı? Çay ocağının bulunduğu binanın duvarına yazdırdığı Çay Lav Yu yazısıyla hem yerli hem yabancı turistleri tebessüm ettiren işletmeye arka sokakta yer alan Şirin Fırın’dan poğaçanızı alıp gidip tavşankanı çayla kule manzarası eşliğinde hızlı ve hesaplı bir kahvaltı yapabilirsiniz.

cay-lav-y

Yeri gelmişken Şirin Fırın’dan da bahsedelim: Kuledibi’nde geleneksel bir börekçiyken mahallenin kozmopolit yapısına ayak uydurup tatlı bir patisserie görünümüne bürünen şimdiki adıyla Şirin Fırın samimiyetinden ve lezzetinden hiçbir şey kaybetmeden mahalleliye hizmet vermeye devam ediyor!

Sokak Sanatı: Grafiti

12391769_1048375038538392_6052944156164032795_n

Galata sokak sanatını ve grafitiyi en güzel görebileceğimiz mahallelerden belki de. Hazır buraları keşfe çıkmışken duvarlara, çatılara hatta bazı ofislerin içlerine bakmamazlık etmeyin. Özellikle Leolunatic imzalı ikonlaşmış pandalar ve Mr. Hure’un renkli ve mesajlı grafitileri ansızın karşınıza çıkabilir.

IMG_0479

Tasarım: Lunapark, Unexpected Stories & Halt

Ekran-Resmi-2016-07-18-11.39.21

Lunapark Türkiye’den önde gelen tasarımcılarının koleksiyonlarını ‘ulaşılabilir tasarım’ konsepti altında topluyor. Her şey Aşk’tan, Merve Baal, Elif Doğan, Sema Karcı, Ümit Aybek, Vreskala gibi tasarımcıların ve markaların takı koleksiyonlarına, Şule Şimşek’in tasarladığı yastıklara, Bravoİstanbul’un bu yaz kasıp kavuran tipografik peştemallerime, Persan’ın ‘Picculet’ tasarımı çantalarına, Wohha ve Babylon t-shirtlerine, Gülçin Uz’un mesajlı kimonolarına, Kağıthane ve Happily Ever Paper ürünlerine Lunapark’ta ulaşmak mümkün.

Ekran-Resmi-2016-07-18-11.38.01

Unexpected Stories ise özetle hikayesi olan tasarımları sunuyor. Özellikle ayakkabılara yaptıkları Frida desenli baskılarla oldukça ünlenen marka Galata’ya gelince uğrayıp her şeyi almak isteyeceğiniz orijinal dükkanlardan. Her şey el yapımı ve sınırlı sayıda üretim.

unexpected

Halt İstanbul ise yine yerli tasarımcıların ürünlerini uygun fiyatla tüketiciyle buluşturan bir tasarım mağazası. Satışını yaptığı markalar arasında Happily Ever Paper, Olibastiani, Kravatistan, Lorena, cooq, Kulak Atelier, Imaku, Atölye Yeti, Midblue gibi çeşitli isimler var! Halt’ın biri büyük biri küçük iki mağazası Küçük Hendek Sokak’ta! Galata’ya gelmişken bakmadan dönmeyin!

Hikayeli dövmeler: Tattoom Gallery

Ekran-Resmi-2016-07-18-11.29.38

Dövmelerle ilgili daha önce dünyadan ve Türkiye’den en iyileri yazmıştık. Ama Türkiye dövme anlamında dünyayla yarışır hale gelmeye başladığından seçenekler bitmiyor. Galipdede Caddesi üzerindeki Tattoom Gallery dövme sanatının hem yeni nesil hem de duayen pek çok isimlerini aynı çatı altında toplayan bir merkez niteliğinde.

Ekran-Resmi-2016-07-18-11.32.23

Hayalinizi anlatıyorsunuz, sizi en uygun isme yönlendiriyorlar ve o kişi size özel bu hikâyeyi yorumluyor, çiziyor.  Ekipteki dövmeciler pek çok anlamda başka yetenekleri de olan sanatçılar. Mesut Bayraktar(hikaye anlatan dövmeler), Kobay Kronik, Havva Karabudak (kanaviçe), Emre İncik (ressam, siyah ve gri renkleri konuşturan bir isim),  Yeliz Özcan (seramik sanatçısı, sulu boya tarzıyla ön plana çıkıyor), Ahmet Cambaz (aynı zamanda çizer) gibi isimler var birlikte çalıştıkları dövmeciler arasında. Instagram hesaplarına bir göz atın: @tattoomgallery.

Kahveden daha fazlası: Federal

Ekran-Resmi-2016-07-18-11.16.12

Avustralyalı kahve uzmanı Sam’in çekirdek seçiminden kavurmaya, harmandan demlemeye kadar tüm aşamaları titizlikle kontrol ettiği, nitelikli kahve servisi konusunda tek geçtiğim Federal ferah mekanı ve zevkli müzikleriyle Galata ahalisinin en sevdiği buluşma noktalarından.

image1.JPG

Bu yaz Çeşme’de Fly Inn Beach’in içerisine açılan Federal, kahveden çok daha fazlasını sunuyor. Kahveli kokteyller barista Uğur Süpçeler’in elinden çıkıyor. Menüdeki Tennessee ballı viskisi katılarak hazırlanan kahve kokteylleri Honey Bee ve Biscotti’ye bayıldık. Galata’nın yanı sıra Çeşme’ye yolu düşenler buraya da uğramalı!

Yemek: Galata Kitchen

Tatarbeyi Sokak’ta yer alan Galata Kitchen tüm gün sebzeli ya da etli, sıcak ya da zeytin yağlı ev yapımı yemekler servis ediyor. Turistlerin de sık tercih ettiği bir mekan olmasına rağmen fiyatlar el yakmıyor, lezzetse hiçbir zaman şaşırmıyor. Mahalleli dostlarla karşılaşma noktası gibi olan Galata Kitchen’a bayılmamın bir diğer sebebi de sokaktaki tüm kedilere bakıyor olmaları!

Galata-Kitchen

Bonus: Kuledibi’ndeki Kiva’da Türkiye’nin her bölgesinden ve yöresinden yemekleri tadabilirsiniz. Şu anda kapalı olmasının geçici olduğunu düşünmek istiyorum. Çünkü özgün dokunuşlarla geleneksel tatların modern insanları nasıl çektiğinin en güzel kanıtı Kiva’ydı. Yabancı misafirler geldiğinde en iyi Galata alternatifi.

Moda’nın “En”leri

Moda’nın “En”leri

Temmuz ayında The Story of Seven‘da yayımlanmış Sabahtan Akşama Galata adlı yazım (bunun gibi daha pek çok konuda ilham verici ve özgün yazı için The Story of Seven‘ı ziyaret etmeyi unutmayın) 2 senedir evim olan,...

kropka-moda-cafe-cizenbayan

İyi Pazarlar!

İyi Pazarlar!

Temmuz ayında The Story of Seven‘da yayımlanmış Sabahtan Akşama Galata adlı yazım (bunun gibi daha pek çok konuda ilham verici ve özgün yazı için The Story of Seven‘ı ziyaret etmeyi unutmayın) 2 senedir evim olan,...

domates-iyi-pazarlar

YORUMLAR

  • Öz<gür yaşa diyor ki:

    Hayat kısa ve güzel yaşamakta öyle :)) eğer güle biliyorsak ve bu güzel anları bize yaşatanlar var ise her şey güzel gidiyor demektir :)))

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir