2012-10-24-4881

Dutch Design Week için bulunduğum Hollanda’da Eindhoven‘dan sonra uğradığımız Rotterdam’da kalmadık ve yalnızca Nai yani Hollanda Mimarlık Enstitüsü olarak bilinen dev bir mimarlık merkezinde vakit geçirdik.

2012-10-24-4901

Bizde diyor neden diyor yok diyor hissiyatı yaratan bu dev mimarlık merkezi binanın büyük bölümünü kaplayan arşivinde 1800’lü yıllardan bu yana bütün Hollandalı mimarların eserlerini barındırıyor. Bu arşive özel izinle girilebiliyor ama merkezin diğer bütün bölümleri kullanıcılara açık. Nai’de süreli ve kalıcı sergiler, çocukların mimarlık kavramıyla tanıştıkları, küp ve legolardan binalar inşa ederek oyun oynayabilecekleri Doedek adlı bir alan, özellikle güzel havalarda terasıyla da pek çok insanın ilgisini çeken cool bir cafe, mimarlık yayınları ve kitaplarıyla dolu bir kütüphane, hepsine sahip olmak isteyeceğiniz kitapların satıldığı bir mağaza ve arşivde yer alan maket, çizim ve skeçlerin dönüşümlü olarak sergilendiği ‘hazine’ adını verdikleri bir alan yer alıyor.

2012-10-24-4893

Mimar olsun olmasın tasarıma ilgi duyan herkesin ilgisini çekebilecek şekilde kurgulanmış bu şık merkez aynı zamanda önemli mimari yapıları rotasında barındıran bisikletli şehir turları sunuyor. Böyle bir merkezleri olduğunu görünce uluslararası piyasada neden bu kadar çok başarılı Hollandalı mimar olduğunu anlamak hiç de zor değil. Süreli Louis Kahn ve son derece fütüristik bir ruhu olan kalıcı ‘Stad van NL’ sergilerinin tadı, cafe’sinde yediklerimizle birlikte damağımda kaldı.

Nederlands Architectuurinstituut (NAI) (Museumpark 25, Rotterdam, Zuid-Holland)

Eindhoven

Eindhoven

Dutch Design Week için bulunduğum Hollanda’da Eindhoven‘dan sonra uğradığımız Rotterdam’da kalmadık ve yalnızca Nai yani Hollanda Mimarlık Enstitüsü olarak bilinen dev bir mimarlık merkezinde vakit geçirdik. Bizde diyor neden diyor...

eindhoven

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir