glastomarriage

Geçen hafta yazdığım Relationship Lite yazısıyla ilgili bir sürü feedback aldım. Gelen her farklı mailde, mesajda birbirine paralel olsa bile çok farklı bakış açıları, düşünceler, hisler vardı. İşte bu yüzden insan kombinasyonu kadar ilişki kombinasyonu var ve kalıplara kurallara bağlı kalmamak gerekiyor.

Bir de 25 yaşındaki kadını bana ayarlasana, hmm 50 yaşındaki erkek lezizmiş, ay o 20 yaşındaki heteroseksüel erkeği yerim tarzı mesajlar geldi :) Esra Erol’la izdivaçtan sonra Cizenbayan’la Relationship Lite Beta programı üzerinden yeni arkadaşlıklar mı kurulacak acaba…

Şaka bir yana söz verdiğim gibi, yazının sonunda sorduğum sorulara verilen cevapları kimsenin ismini vermeden yayınlıyorum. Cevap veren, kalbini açan herkese sonsuz teşekkür. Yazdığım şeylerin ilham verdiğini söyleyenler olmuş. Gerçekten cevaplar ve insanların özgür ruhları, aşka inançları da bana ilham verdi, ufkumu açtı. Sizin de ufkunuzu açması, varsa tabularınızı ön yargılarınızı yıkması, hepimizin huzur ve mutluluğu bulmamız dileğiyle.

Sorular şunlardı: 

1) Evlenmek istiyor musun? Ne zaman, ne için, kiminle evlenirsin?
2) Seks senin için ne ifade ediyor?
3) Hiç aşık oldun mu? Kaç kere? Aşk sence ne?
4) Bir ilişkiden beklentilerin ne?
5) En uzun ilişkin ne kadar sürdü? İyi mi hatırlıyorsun kötü mü?
6) Sevgililerinle arkadaş kalır mısın?
7) Senin için bir tane doğru insan olduğunu mu düşünüyorsun yoksa birden fazla mı?
8) Senin için doğru (bir) kişiyi bulacağına inanıyor musun?
tumblr mhjdevAdCr1qe7mxjo1_500

Gelen cevaplardan bazıları şöyle:

23 yaşında kadın

1) Evliliğe dair kafamdaki tablo her zaman aşık olduğun kişiyle değil de, iyi anlaştığın kişiyle evlen olduğu için soğuk bakıyorum biraz. ama aşık olduğum kişiyle bir ömür mutlu olabileceğime inanıyorsam evlenirim. o da biraz aşkın sevgiye dönüşmüş hali oluyor ki tam evlenmelik kıvamda.
2) aşık olmadan yaşandığında anlamsız yavan, aşıkken tam anlamıyla doyurucu olan dürtü. çok anlam yüklememeliydik yine de acısız olması için.
3) 1’den fazla olmadığıma eminim. hala aşkı kafamda tanımlarken ondan yola çıkıyorum. ondan sonrakiler tekrarı gibi. yarım aşk. aşk mı değil mi? emin bile değilsin. hastalık ama çok tatlı bir hastalık bence.
4) ilişkide karşındakini anlamak, empati ve olmazsa olmaz tutku olmalı.
5) 10 ay sürdü. ne iyi hatırlıyorum ne kötü. pek bişey kalmadı. sanırım sevilen taraf bendim ondan o kadar uzun sürdü :)
6) hala içimde bir şeyler taşıyorsam ona karşı asla kalamam. ama kaldıklarım var.
7) birden fazla kesinlikle.
8) bu aralar biraz kayıplara karışmış olsa da, umut etmek güzel :)

27 yaşında kadın

1) “Evlilik” denen şeyin insanların üzerinde gereksiz bir baskı kurduğuna inanıyorum. Karşılıklı birbirini garantiye almak dışında,  aile diye görülen bir sürü insana ilişkiye müdahale etme hakkı da sunuyor. Evlilik yolunda nişan/nikah/düğün hazırlıkları sırasında ayrılan çok insana şahit oldum. Yani kağıt üzerinde bir imzanın sizi partner kılması gerekmiyor. Türkiye’de yok ama birçok ülkede 1 yıldan uzun aynı evde yaşayan çiftler “common law partner” oluyor, yani imza atmamış olsanız bile evlenmiş çiftler gibi aynı haklardan faydalanıyorsunuz. Hayatı paylaşmak denen şey, bir imzayla mahvedilmemeli. Bir de “ayrılık” yerine “boşanma” diye travmatik bir durum var sonunda. Ceketini alıp çıkmak başka, ayrılığı bir törenle uzattıkça uzatmak başka.
Bu stresli psikolojiye benim kadar uzak birini bulursam ve eğer bürokratik olarak gerekiyorsa, evlenirim. Yoksa zaten gidecek olan adamın, bir imza yüzünden evde duruyor olması kabul edilemez.
2) Duygusal tatminin en fiziksel hali ve fakat hayvani bir güdü olması sebebiyle her zaman duygusal olması gerekmiyor. Çok anlam yüklenmesi gerekmeyen, güzeli insnaı daha da güzelleştiren bir şey.
3) Olduğuma inanıyorum. Yaş ilerledikçe bir önceki aşık olmayı “aşk değilmiş o” diye tanımlayabiliyor insan, o yüzden kaç kere aşık olduğumu sayamam.
Aşk da ilk görüşte olup geçen ya da anlık bir şey değil. Zamanla koyulaşan, ilerledikçe seni içine hapseden bir şey. Hayranlık, annelik içgüdüsü, arkadaşlık, aile olmak ama bütün bunların yanında bir başkasını gözünün görmemesinin heyecanı, tutkusu.
4) Karşındaki üzerinde ego tatmin etmek, kişisel, fiziksel, duygusal ihtiyaçlarını gidermek  yerine, bunları paylaşmak. İlişkide birey olmayı çoğumuz unutuyoruz, onu unutmayınca mutlu oluyor insan.
5) 7 yıl. Çok şey yaşamışız, çok üzülmüş, çok mutlu olmuşuz ama kötü şeyleri insan geriye atıyor. İlk bakışta çok güzel şeyler var, biraz düşünürsem kötüleri hatırlıyorum. Bir de çocukluğumuza veriyorum bazı şeyleri, kötü niyetli olmadığından kızamıyorum. Şimdi de hayatımdaki beni en güzel tanıyan insanlardan biri olduğu için çok değerli. O koca aşktan, tutkudan, kanırtmadan geriye sağlam bir arkadaşlık kaldı.
2 tane de 1.5 yıllık ilişkim var mesela. Biriyle görüşmüyorum, hiç de aklıma gelmiyor. Diğerini de daha hayatımda nereye konumlandıracağımı bilemediğimden ortalarda sürünüyor.
6) Bir önceki soruda yanıt verdim sanırım. Arkadaş olarak beni mutlu edeceklerine inandıklarımla arkadaşım hatta eşleriyle tanıştıranlar bile var –insert godoşluk here ☺
Ayrılık sonrası bir dönem geçmesi, herkesin yoluna devam etmesi, bir şeyleri aşması gerekiyor tabi. Öyle pat diye arkadaş kalabilenlerin ya aşk yaşamadıklarına ya da arkadaşlığın ne olduğunu bilmediklerine inanıyorum. Görüşmediğim bir iki kişi var ki, kendi tercihleridir. Onun dışında yaşananları sindirince, seni iyi tanıyanlardan çok da güzel arkadaş oluyor.
7) Bu kadar kalabalık bir gezegende kişi başına bir adet doğru insan düşüyorsa, dükkanı kapatıp gidelim dostlar. Bu kadar evrilen, değişen, gelişen yaratıklar olarak 15 yaşındaki sen için doğru insan olan, 45 yaşındaki sen için de nasıl doğru olabilir ki? Bir de tabi bu perfect match durumu biraz romantik komedilerin bize empoze ettiği bir şey. Hayat o kadar pembe değil. Senin “perfect match”in, siyahların arasından geçerken yanında durabilen, seninle evrilebilen, kişisel değişimlerini tutturabildiğin kişi olur ancak. O kadar şeyi, o kadar uzun süre beraber aştığında hala gözün başkasını görmüyorsa şanlısın işte.
8) 27 yaşında, ömrümü tamamlayacağım bir kişiye bağlanmak biraz korkutucu geliyor bu ara. Birazcık daha gözümün ve gönlümün doyması lazım. Elbet sonunda biri olacak tabi, yalnız ölmek zor iş ☺

22 yaşında heteroseksüel kadın

1) Evlilikle ilgili küçüklüğümden beri öyle derin hayallere dalmam açıkçası. Karşılıklı derin bir sevgimin olduğu, çoğu konuda anlaştığım, yanında saçma sapan davranabildiğim (aynı şekilde onun da) bir insanla beraber yaşamak isterim. Evlilik bence sadece etrafını eğlendirdiğin, birşeyler kanıtlamaya çalışılan bir aktivite gibi geliyor bana. Olmasa da olur :)
2) Seks benim için bir duygu akışıdır. Sadece tatmin için yapılan seksi sevmem. Ki duygularla yapılan zaten insana daha çok zevk verir. İlişki içinde olmayıp, sevip, aşık olduğun insanla da seks yapabilirsin. Tabi ki saygı burada çok büyük rol oynuyor.
3) Evet 2 kere aşık oldum. İlki lise sondaydı, biraz daha çocuksu duygular olabilir ama 2.si gerçekten hayatımı değiştirdi. Alt üst etti de diyebilirim hem iyi anlamda hem de kötü anlamda. Zaten aşk işin içindeyse bunun illa ki kötü yanı oluyor. Aşk bence oymuş gibi yaşamak. Yani onun ruhunun sana geçmesi. Kesinlikle mantıklı davranamamak ki bu yüzden de çok acı çekiliyor. Mutlu sonla bitmese de iyi ki aşık olmuşum.
4) Senin de yazında belirttiğin gibi, beklenti insanı sadece üzüyor. Bir de yanlış insanda beklentiye düşersen vay haline! Ama insan bunu yaşamadan öğrenemiyor. Ben de geç öğrendim. Çoğu hatayı da karşımızdakini bizim düşünüğümüz gibi düşündüğünü sanmamız.. Biraz karışık oldu ama:) Her insan farklıdır. Karşımızdakini dinlemeyi öğrenmek lazım. Ben sadece beni gerçekten seven adamı bekliyorum, başka birşey değil…
5) En uzun ilişkim 9 ay sürdü. İyi hatırlıyorum çünkü aşık olarak yürüttüğüm bir ilişkiydi. Sonrasında da güzel devam ettirdik. Yani birbirimize saygımızı koruduk. Yoksa kötü de hatırlayabilirdim belki.
6) Kalırım veya kalmam diyemem, nasıl ayrıldığımıza bağlı olarak değişir. Kalmadıklarım da var, yüzünü görmek istemediklerim de, hala çok iyi anlaşıp konuşup görüştüğüm de…
7) Şu ana kadar, o bir doğru insanı bulmuştum. Yani -mışlı konuşuyorum çünkü tek taraflı bu düşüncem sanırım. Ama bir insan için sadece bir doğru insan olduğunu düşünmüyorum. Birkaç tane olabilir, ama içinden birine aşık olursun. Hayatın karşıma kimi çıkarıcağını bilmiyorum ama o diğer doğru insanlar da buralarda biryerde…
8) İnanıyorum. Hayal ediyorum. İnanmazsan olmaz :)
tumblr mgov76Qzxd1rpk86qo1_500

24 yaşında erkek

1- herzaman 30undan sonra evlenmeyi dusunmusumdur ama dunya gorusum iliskilerim insanlarin iliskilerdeki bakis acilari guvensizlikler insani bir nesneymis gibi bir kutuya sokma cabalarindan dolayi bu dusuncelerimle celisiyorum ve evlilik dusuncesini anlamsiz kiliyor benim icin ama eger olurda birgun karsilasirsam fiziksel cekim ve dusuncelerimi anlayabilen yargilamayan ve beni sıkmayacak biriyle evlenebilirim.
2-seks benim icin fiziksel cekimin birbirine karsi koyamamasi iliskinin bas yapiti (dusunsene seks hayatin olmadan bir iliskiyi )iliskiyi anlamli kilan en onemli etkenlerden biri olmasiyla beraber iliskide degilkende karsindaki insanla beraber vakit gecirme eglenme uyuma sebebin
3- aski tam olarak betimleyemesemde 3kere yasadim buna benzer bi duyguyu diyebilirim. Ask bence tum mantigin icinden siyrilip metafizik dusunceleri anlamsiz kilan bir duygu yani mantigimin alamayacagi iliskide olmazsa olmaz dedigim fiziksel cekimin dusuncenin anlayisin disina ciktigimiz alan.
4- iliskinin bicimine gore degismekle beraber rahat olmak kasmamak sacma sapan kiskancliklar yapmamak fiziksel cekim ve karsindaki insandan beklentin olmadan yasamak
5-inisleriyle cikislariyla 5 sene surdu son 2 yilda beraber yasamamiza ragmen iyi yada kotu bir hatiram kalmadi artik diyebilirim
6- ben kalirim ama kadinlar icin genel olarak ayni seyi soylemem mumkunmu bilemiyorum
7- bir tane dogru insan oldugunu dusunerek yasadigin zaman kacirdigin firsatlari ve kaybettigin zamani dusunmektense benim icin birden fazla dogru insan vardir diyebilirim
8- celistigimiz nokta ve ihanet ettigimiz yer bu soruda yatiyor aslinda ciddi bir iliskiyi istemiyorken bunu bulabilme dusunceside bir gun gelicek savundugumuz yasadigimiz friends with benefits yada relationship lite taki iliski icinden cikip yeni bi boyut kazanicak ve bende ozaman ihanetimle beraber bulacagim

23 yaşında kadın

1. Şu anda umursamıyorum,hep sadık kalacağımı hissedecek kadar olgunlaştığımda belki.
2. Seks tüm güzel şeylerin arkasından gelen benim için, iyi bi şaraptan, konserden, partiden…
3. Aşık oldum, ama sonsuza dek süremeyeceğini biliyorum şimdi. Relationship lite belki de bu yüzden uyuyor bana, aşık olmaktan çok daha acısız. Şu anda yaşıyorum bunu, Alman biriyle. Belki best match değiliz ama birbirimize saygılıyız ve sadece güzel vakit geçirmeyi biliyoruz beraberken, aşık değilim ama yara almadan biriyle olmanın en tatlı yolu bu. Bana biraz bişeylerden kaçış gibi geliyor, ama insana iyi geldiği kesin.
4. Saygı sanırım, özel alanıma.
5. 3buçuk yıl sürdü, benim yüzümden bitti. Harika hatırlıyorum. Aşkı hissettim ama sonrasında birine aşık oldum ya da olduğumu sandım, ve sanırım 3buçuk yıllık eski sevgilimi değil, onu daha çok özlüyorum. Hayat sanki oyun oynuyor bizle.
6. Kalamam
7. Birden fazla.
8. İnanıyorum. Yanıbaşımdaymış ve ellerimden kaybetmişim gibi hissediyorum bazen,ama tekrardan sevebileceğimi biliyorum

26 yaşında heteroseksüel erkek

1) Net olarak evlenmeyi düşünmüyorum, çünkü etrafımda sorunsuz mutlu bir evlilik görmedim şu yaşıma kadar, sorunsuz olanlar da hep bir tarafın alttan alması -mutsuz olmasından kaynaklanan mutluluk diyorum ben buna – sonucu ilerliyen evlilikler gördüğüm kadarıyla. Lakin olurda bir gün evlenmek istersem -iyi ihtimalle 30 yaşından sonra olur- bir çocuğum olsun diye evlenirim diye düşünüyorum şimdiki Caner olarak.
2) Bir ilişkide olmazsa olmaz şeydir, hatta bir çok ilişkinin bitmesinin temel sebebi iyi sex yapamıyor olmaları diye düşünüyorum.
3) Sadece bir kere aşık oldum. Aşk bence dünyanın en güzel duygusu olduğu kadar en berbat duygusu olarakta tanımlanabilir. Aşık olunca kalp atışları hızlanır klişesinin aksine benim midem farklılıklar gösterir. Hatta öyle ki aşkımı kalp simgesinden çok mide simgeleriyle süsleyebilirim :) neden mi ?
Ben aşık olunca kalbimi neredeyse hissetmem hissettiğim tek yer midem olur, en sevdiğim yemek bile gelse önüme yiyemem mesela -sanırım midem aşık olmakla meşgul o anda-  sürekli kelebekler hareket halindedir midemde :) tabi aşk acısı yaşadığım zamanda olan yine mideme olur o da ayrı bi dert.
4) Çok fazla bir beklentim yok ama hazırlan Avustralya’ya gidiyoruz dediğimde -neden ? Sorusu yerine heyecanla -kaç gün kalacaz ? Sorusunu sormasını isterim.
5) 13 ay diye hatırlıyorum, iyi kötü her haliyle hatırlıyorum ve en önemlisi iyiki yaşamışım diyorum.
6) Şu an biriyle arkadaşız zaten.
7) Kesinlikle çok sayıda insan vardır diye düşünüyorum.
8) Her yönüyle doğru bir kişi bulacağımı düşünmüyorum, hatta öyle birini istemem sanırım hayatımda. Her yönüyle benim istediğim gibi biri olması fazla sıkıcı olmaz mı?
26 yaşında kadın
1)Bence  kaliplar kirildiginda, birbirimizi ya da kendimizi kandirmadigimizda  kimse evlenmeyebilir…mutluysan mutlusundur..bir imza seni bana ait, beni de sana ait yapmaz ki…sadece bi imza bence..zaten kendimizi kaliplara koydugumuz bu yasamda, bir de karsi tarafin sana yapilabilecekler ve yapilamayacaklar listesi..birinin ya da birkac kisinin mülkü olmak..hayir ben bunu istemiyorum..ama yasadiklarim bana buyuk konusmamayi ogretti o yuzden belli de olmaz..herkesin anladigi sekilde degilde kendi evlilik kavramimi yaratabilirim diye dusunuyorum..sonucta burasi benim kralligim..hergun degisen benle beraber bir orta yol bulabilirim kendime, neden olmasin..ustelik bunlari yazarken parmagimda bi tek tas var :)
Dogru zamanda, biraz cocuk icin ve beraber hayati hafife alabilecegin biriyle citir citir bi sevgi icin olabilir..
2)Kendini unuttugun en guzel ruh halidir bana gore..eger insanlar yeterince sevisebilse dertlerinin daha az olacagina derinden inaniyorum..bazen tutkulu bazen guvende..seks kadar sevismek de onemli, sadece seks icinse; duygu yoksa ben tam kendimi veremiyorum sanirim biraz romantigim diyelim..
3)oldum bikac kere ..guzel de hatirliyorum hepsini bazilarinda daha cocuktum..ask benim icin beslenmek gbi bisey..cok lazim cok onemli..ama
Acisida acidir.. ask’i butunuyle sevmek kabul etmek lazim..cevremdeki pek cok insan acisindan korkup,zevkinden de kaciyorlar ..yasamak oyle degil ki butunuyle kendini vererek yasamali, yoksa iskaliyorsun hayati demektir..
4)saygi bi de sanirim benimle ayni derinlige inebilmeli
5)En uzun iliskim 5,5 yil surdu..hatalarimiz vardi karsilikli ama yine olsa yine oyle yasardim ve yine ayni sekilde biterdi..iyi hatirliyorum iyi ki de yasamisim..
6) hemen degil ama bir sure sonra kalabilirim. Birbirini her anlamda iyi taniyan iki insanin birbirini beslemesinden dogacak zenginlik cok farkli olabilir..ama hayir hic eski sevgili arkadasim yok..
7)Ben zaten hayat icerisinde farkli enkarnasyonlara dogdugumuza inaniyorum..o yuzden birden cok, pek cok ruh esim ve veya dogru insan olabilir..yine ayni anda birden cok
Ruh esimle etkilesim halinde de olabilirim..
Biraz da büyüklere, evlilere ve hatta yabancılara sorayım diyorum :) Hala cevap vermek isteyen olursa [email protected]’a maillerinizi bekliyorum.
 

şili’ye özgürlük!

şili’ye özgürlük!

Geçen hafta yazdığım Relationship Lite yazısıyla ilgili bir sürü feedback aldım. Gelen her farklı mailde, mesajda birbirine paralel olsa bile çok farklı bakış açıları, düşünceler, hisler vardı. İşte bu yüzden...

elifkoltuk

2013 biterken

2013 biterken

Geçen hafta yazdığım Relationship Lite yazısıyla ilgili bir sürü feedback aldım. Gelen her farklı mailde, mesajda birbirine paralel olsa bile çok farklı bakış açıları, düşünceler, hisler vardı. İşte bu yüzden...

tumblr mramixzxOR1qmosjoo7_1280

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir