tumblr msdw3nfT8E1sfvlg3o1_500
Sizlere geçen gün Huffington Post‘ta okuduğum bir ilişki modelinden bahsetmek istiyorum. ‘E biz neyiz şimdi’ sorusundan nefret eden iki insanın yaşadığı şeye bir isim koyarak kendi içinde çelişse de mantıklı yönleri, iyisi ve kötüsüyle karşınızda “Hafif İlişki”, ya da ecnebice: Introducing to you the new relationship lite beta… 
Ne kadar farklı insan kombinasyonu varsa o kadar farklı ilişki şekli olduğuna inanıyorum. Birbirine ilgi duyan ya da birlikte vakit geçirmekten hoşlanan iki (ya da daha çok) insanın illa da toplumun koyduğu kalıplar çerçevesinde ilişkiler yaşaması gerekmiyor bence. Her şeye isim koymaya çalışmak, kurallar belirlemek, beklentilere girmek olabilecek şeylerin heyecanını kaçırdığı gibi gereksiz stres sıkıntı kaynağı da olabiliyor. Bazen de tam tersi. Karşındaki insana en baştan dürüst olup senden ne beklemesi ve ne beklememesi gerektiğini söylemek romantizmi baştan öldürse de gereksiz hayal kırıklıklarını önleyebiliyor.
Yaşıtlarımız arasında ilk sevgilisiyle evlenenler olsa da; öğrenci Ali ile Ayşe’nin aynı evde yaşamasının ‘denetlenip gereğinin yapılacağı’ ülkede doğup büyümüş olsak da; belki annemiz değil ama annanemiz duysa kalp krizi geçirir dediğimiz Fuck Buddy ya da Friends With Benefits gibi seks odaklı ilişki şekillerine hepimiz aşinayız. Kısacası kendimizi evliliğe hatta bazen klasik anlamda bir ilişkiye hazır hissetmeyebiliyoruz ama bu fiziksel ihtiyaçlarımız olmadığı anlamına gelmiyor.
tumblr msdw3nfT8E1sfvlg3o9_500
Bu sadece erkekler için geçerli değil tabii ki. Genel kanının aksine bütün kızlar iki üç sevişmeden sonra evlenip boy boy çocuklar doğurmak istemiyor. İlişkilerimin çoğunda ‘Bu ilişki nereye gidiyor?’ cümlesini kuran taraf ben oldum; ama biraz daha yavaş olalım acele etmeyelim manasında. Yani benim gibi -en azından şimdilik- hiçbir yere ya da hiçbir şeye bağlanmak istemeyenler, özgürlüklerine her şeyden daha çok düşkün olanlar da mevcut.
Bu ruhsuz, birini sevmekten aciz bir makina olduğumuz anlamına gelmiyor, hatta şahsım adına birçok insandan daha sık ve daha tutkulu aşık olduğuma eminim. Sadece klasik anlamda bir ilişkinin sorumluluklarını almak, rutinine girmek, ‘gereğini’ yapmak istemiyorum sanırım, en azından şimdilik. Ben eşyalara ya da insanlara sahip olamayacağımıza inanıyorum.
tumblr msdw3nfT8E1sfvlg3o3_500
Biri ‘sevgilisi’ ya da ‘karısı’ olduğum için her gece yanımda uyumasın, tam olarak o gece yanımda uyumayı arzu ettiği için yanımda uyusun istiyorum mesela. Bir sevgilim / kocam olduğu için değil, gözüm başkasını görmediği, kendimi başkasıyla hayal edemediğim için başkasına bakmayayım istiyorum. Böyle bir yoğunluk yoksa da karşımdakini sıkıntıya sokmak, onun da beni sıkıntıya sokmasını istemiyorum.
Relationship Lite, yani Hafif İlişki, her ne kadar sınırları belirli bir ‘ilişki’ olsa da sorumluluk almak istemeyip yine de beraber vakit geçirecek, sarılacak birine ihtiyaç duyanlar için geçici, oldukça tatmin edici ve iyi bir çözüm gibi görünüyor ve fuck buddy’lik müessesesinden de kesin hatlarla ayrılıyor. Benim gibi iflah olmaz romantikler, hayatının aşkını er ya da geç bulacağına inananlar için bir ara durak, şu an yaşadıkları hayat biçiminde olabileceğinin en iyisi, ya da doru düzgün bir ilişki yaşayamadığımız için kendi kendimizi kandırdığımız bir ad belki de…
tumblr mekzuvYkb71rsc2vno1_500
Jill Di Donato Huff Post’taki yazısında Relationship Lite’ı şöyle açıklamış: Birbirine ilgi duyan ve birlikte vakit geçirmekten hoşlanan ve “ilişki benzeri” aktiviteler yapan ama bir ilişkinin sorumluluğunu almak istemeyen iki insan arasındaki anlaşma. Yazıyı ilk gördüğümde biz özgür ruhlar, aramızdaki şeye isim koymamaya çalıştıkça onlar buna da bir isim buluyorlar dedim ama bir daha okuyup üzerine düşündükçe şu an benim ve çevremdeki bir çok insanın yaşadığı şeyin buna çok benzediğini farkettim ve bu tarz şeylerin konuşulmadan ve bir tarafın kırılmadan yürümesinin mümkün olmadığına karar verdim.
Sadece seks yapılan, dışarıda görüşülmeyen fuck buddy ruhsuzluğundansa; “hafifletilmiş” ilişki içinde, birlikte olduğunuz insanla hem yatakta hem de yatak dışında iyi vakit geçirebilir; örneğin birlikte sinemaya gidebilir, ya da evde film izleyebilir, el ele tutuşabilir, geceleri sarılarak uyuyup birlikte sarhoş olabilir, birlikte arkadaşlarınızla buluşup, birbirinize gelecek planlarınızdan bahsedebilirsiniz. Hafif ilişkinin normal sevgililik müessesesinden en büyük farklarından biri karşınızdaki insana sözü geçen gelecek planlarına dahil olduğu yalanını söylemeniz gerekmiyor.
tumblr mtxxjbr2uW1qbui47o1_500
Birlikte iyi vakit geçiriyorsunuz ama ikinizin de mutabık olduğu gibi bu ilişki bir yere gitmiyor, gitmesi de gerekmiyor. Bir bağlılığın sorumluğundan korkmanız bu tarz tensel ve duygusal ihtiyaçlarınızı karşılamanıza engel olmuyor yani. Tabii ki iki tarafın da ilişkinin boyutunun tam olarak bu olduğunu biliyor, bunu sağlıklı bir şekilde ifade edebiliyor olması gerekiyor.
Bir önemli nokta da aslında aşık olduğunuz sadece sizin olsun istediğiniz ve gelecek hayalleri kurduğunuz insanla böyle bir ilişkiye girerek duygularınızı paspas yapmamanız gerekiyor. Önce kendinize sonra karşınızdakine dürüst olmak çok ama çok önemli. Kendi davasına ihanet eden Friends With Benefits filminde olduğu gibi filmin sonunda oğlan kıza ilanı aşk etmeyecek. Bunu en baştan kabul etmiyorsanız Relationship Lite size göre olmayabilir.
inever
Bir olmazsa olmaz da karşılıklı saygı. İki tarafın da olgun ve kendine güveniyor olması gerekiyor. Bu ilişki tipi karşınızdaki insanın sizi sevmediği hatta bazı konularda size hayran olmadığı anlamına hiç gelmiyor. Hatta ve hatta hem size, hem kendine, birbirinizden bağımsız planlarınıza ve ideallerinize; geceleri yanında yatacak birisi olsun diye öyle hissetmediği halde size aşıkmış gibi davranmayacak kadar saygı duyuyor da olabilir.
Huff Post’un hafif ilişki tanımında tek eşlilik konusunda çok açıklayıcı sınırlar yok. Bu konularda sözlü anlaşmalar yapmak gerekiyor bence. Tamam ilişki lite olsun ama başkalarıyla olmayalım, olacaksak da birbirimizin gözünün içine sokmayalım demek gayet insanca bence. Yalan söylemek yerine bu konuları hiç konuşmamayı da seçebilirsiniz mesela.
tumblr mn21sj0PGM1r0ddb6o1_500
Karşındakinden bir şeyler beklemedikçe hayal kırıklığı ve mutsuz olma riski azalıyor. Evet hayatının aşkını yaşamıyorsun belki ama aşk insana hayatının her döneminde iyi gelmiyor zaten ve en azından yanında seni seven birinin olduğunu bilmek güzel. Relationship Lite’ın bir aşamasında, bir tarafta daha derin duygular gelişmesi ya da bir tarafın ilgisini daha erken kaybetmesi durumunda ne tür hayal kırıklıkları yaşanır, relationship lite relationshit lite’a döner mi onu bilemiyorum ama bunlar zaten ‘ağır’ ilişkilerde de muhakkak yaşadığımız ve lite’ına oranda daha da zor atlattığımız durumlar.
İlişki, aşk, seks, evlilik konularında fazla radikal olabilirim. Özellikle çevremde belirli biriyle değil de default olarak ‘herhangi biriyle’ sadece ‘evlenmek’ isteyen insanlar olduğunu bildiğim için bazen kendimi uzaylı gibi hissettiğim de oluyor. Yine de yalnız olmadığımı biliyorum. Evli ya da ciddi bir ilişki içinde olsaydım çat diye Berlin’e gelemezdim, kafama esince ben bir seneliğine Şili’ye gidiyorum diyemezdim. Ama öyle spontan ve kararsızım ki yarın aşık olup evlenebilirim de. Dengesizim ve gelgitler yaşıyorum. Tam da bu yüzden bir ilişkinin sorumluluğu altına giremiyorum. Sarılmayı beraber uyumayı çok seviyorum. Eninde sonunda hayatımın aşkını bulabileceğime de inanıyorum ama onu pasif bir şekilde beklemektense birçok heyecan verici insanla tanışmak, belki de ona hazırlanmak güzel. Kısacası test aşamasındaki relationship lite şimdilik yolunda gidiyor. Bug’larını bulduğumda sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacağım.
tumblr mw6ls1Ch9P1qjm9bpo1_500
Peki bizim kuşağın ve bizim gibi insanların ilişkilere, aşka, evliliğe bakış açısı nasıl? Benim kafamda olduklarını düşündüğüm ve bu konuları konuşabildiğim çeşitli yaş ve cinsiyette birkaç arkadaşıma aşağıdaki soruları sordum. Belki cevapları ilginizi çeker, kendiniz de bu tarz şeyleri sorguluyorsanız size yeni bakış açıları kazandırır. Siz de sorulara kendi düşündüklerinizi, cevaplarınızı yazarsanız çok sevinirim. Bu siteme yorum yapılamıyor (yenisinde olacak) ama cevapları bana [email protected]’a mail atabilirsiniz. Relationship Lite anlaşmasıyla ilgili fikirlerinizi de seve seve okurum. Eğer isterseniz isminizi kullanmadan sadece yaş ve cinsiyet belirterek yayınlarım da. (Edit: ki burda yayınlanmışı var: http://cizenbayan.com/blog/395-relationshiplite2)
Kendinize ve karşınızdakine dürüst olun,
Sevgiyle kalın
Sorular:
1) Evlenmek istiyor musun? Ne zaman, ne için, kiminle evlenirsin?
2) Seks senin için ne ifade ediyor?
3) Hiç aşık oldun mu? Kaç kere? Aşk sence ne?
4) Bir ilişkiden beklentilerin ne?
5) En uzun ilişkin ne kadar sürdü? İyi mi hatırlıyorsun kötü mü?
6) Sevgililerinle arkadaş kalır mısın?
7) Senin için bir tane doğru insan olduğunu mu düşünüyorsun yoksa birden fazla mı?
8) Senin için doğru (bir) kişiyi bulacağına inanıyor musun?
tumblr mljdafhmUO1s543buo1_500
Heteroseksüel erkek, 25 yaşında 
1) Şu anki dünya görüşüm, hayata bakışım içinde evlilik yok. Ama içimde hep ‘Neden olmasın ki, 30’unda görüşürüz’ diyen bir adam taşıyorum. Doğru zamanda, doğru insanla, atılması gereken en doğru adım diye düşündüğüm için evlenebilirim.
2) Seks benim için iki tenin birbirine karşı koyamaması, bunun çoğu zaman ilham vermesi
3) Çok aşık oldum. Aşkı çok severim. Aşk insan hayatının belirli evrelerinde ortaya çıkan, genelde zamansız yakalayan, tanımı yapılması zor ama çok güzel bir mevsimdir
4) Birlikte eğlenebilmek, ten çekimini kaybetmemek, saygı bir ilişkiden beklentilerim.
5) En uzun ilişkim 8 ay kadar sürdü, harika hatırlıyorum
6) Neler yaşadığımıza ve nasıl bitirdiğimize bağlı olarak evet, iki üç insan var arkadaş kalabildiğim. Elbette sürekli görüşülmüyor
7 Birden fazla doğru insan olabileceğini düşünüyorum
8) Doğru kişiyi bulacağıma inanıyorum
ialmost
Heteroseksüel kadın, 24 yaşında
1) Evlenmekle ilgili çok da bir fikrim yok açıkçası. İstiyor veya istemiyor değilim yani. Anne olmak istersem ve so-called-doğru insanla uzun zaman geçirdiysem evlenebilirim.
2) Seks benim için ilişkideysen ilişkinin tuzu biberi, değilsen de fizyolojik yapını dengede tutmanın en sağlıklı yolu. Tabii bir de seks için de doğru insan diye bir şey var. Onu bulduysanız, kaçırmayın.
3) Bir kere aşık oldum. Aşk bence kendini unuttuğun, dünyanın en güzel illüzyonu.
4) Bir ilişkiden en büyük beklentim sanırım saygı, iyi niyet, emeğin karşılığının verilmesi. İş hayatıyla çok benzetiyorum aslında ben ilişkileri.
5) En uzun ilişkim tam 2 sene sürdü. İyi hatırlıyorum, kimseyi kandırmaya gerek yok : )
6) Klasik olacak ama, sevgiliyle arkadaş kalmak yaşanan ilişkiye göre değişen bir şey. O kişiyle sevgili olmadan önce arkadaş olunduysa tekrar arkadaş kalınabilir, veya hafif bir ilişki yaşandıysa da. Ama diğer koşullarda zor sanırım.
7) Sonbahar yüzünden bu aralar içimde gerçek bir romantik yaşattığım için doğru insanın varlığına inanıyorum. Bu genellikle istediğimiz insanın üzerine o etiketi yapıştırmak olarak sonuçlanıyor ama kalp ve mantığın el ele kol kola verebildiği durumlarda doğru insan diye bir şey var.
8) Doğru insanı bulacağım inanmak istiyorum : )
tumblr meji61EJA41rkogzbo1_500
Heteroseksüel erkek, 20 yaşında 
1) Hayır. Evlenmeyeceğim.
2) Seks icin genel bir cevap vermek zor. Bazen çok tutkulu, çok özel. Bazense işemek kadar doğal ve normal. Tutkulu olduğu zaman güzel. Tutkudan kastım aşk degil, arzu.
3) Aşık oldum dersem doğru söylemiş olmam, olmadım dersem de yalan olur. Aşk kavramı çok net değil. Aşkın ne olduğunu bilmiyorum. Ama hissettiğim ve biten, yeniden başlayabilen duygular yaşadım. Hem de çok. Ama aşkın ne demek olduğunu bilmiyorum.
4) Baya iliski cahiliyim esasen. Beklentim sanırım yatak odası aktivitelerinden ziyade çılgınlık, delilik. Karşıdakinin benim için bir şey yapmasını beklemiyorum, kendisi için her şeyi yapabilmesini isterim sanirim.
5) En uzun ilişkim 1 yıl sürdü. Nasıl hatırlıyorsun sorusuna kötü de iyi de diyemem. Orta diyelim. Kötü bitip iyileşen bir durumdu.
6) Karşımdaki de arkadaş kalmak isterse kalıyorum genelde. Hiç kimseye kin veya nefret beslemedim. Benim için rahatsız edici değil arkadas kalmak. Olmasi gereken de bu esasen.
7) Doğru kişi vardır sanırım. Birçok kişi doğru insan olabilir ama bu değişkenlere bağlı. İlgini çeken birisinin o an sevgilisi vardır mesela. Ya da yanlış ortamda önyargılar eşliğinde farklı bir boyuta gidebilir iletişim. Yani esasen doğru insan çok, doğru iletişimi yakalayıp yakalamadığına bakıyor olay.
8) Doğru insan varsa buluruz. Yaşayıp göreceğim.
tumblr mw6rciAnGt1qiv8nio1_500
Heteroseksüel erkek, 50 yaşında
1) Evlenmek önemli bir gereklilik değil, aşık olduğun insanla birlikte yaşamak yeterli, biriyle birlikte yaşamak bir ilişkideki en harika şey değil ama çocuklar harikadır ve çocukların sosyal ve yasal bakımdan rahat etmesi için evlilik yapmak mantıklı
2) Seks, yaşamak gibi ağır bir işin nadir bonuslarından biri
3) 1 kez aşık oldum, aşk birine kesin biçimde bağımlı olmak, ondan o kadar hoşlanmak ki ondan uzakta olduğun fikrinin hayatını sürdürmene engel olması
4) Yanındayken rahat hissetmek ve mutlu olmak, kendine ait özel alanların olması ve iyi arkadaş olmak
6) Arkadaşlık etmeye değer biriyse arkadaş kalırım
7) Tabii ki birden fazla doğru insan vardır
8) Elbette
tumblr mo19g5zzuz1r3fh2ko1_500
Heteroseksüel kadın, 30 yaşında
1) Genel olarak evet ama şu an degil. O adamla ömür boyu mutlu olabileceğimi hissettiğimde; beni mutlu edecek adamla, mutlu yaşamak için evleneceğim.
2) Seksin ifade ettiği şey partnerimle paylaşımıma göre degisiyor ama genel olarak desarj olmak anlamina geliyor. Savunmasızlık. Orgazm. Karşımdakini seksten daha iyi tanıyabileceğim bir aktivite yok.
3) Ben duygularimi biraz yogun yasiyorum o yuzden herkese asik olabiliyorum (mesela sana asigim) ama iliski bazinda diyosak 2 kere asik olmamisimdir. Ask geldiginde cok mutlu eden gittiginde surunduren hisler silsilesi.
4) İlişkiden beklentim: Ozgurluk, huzur, mutluluk
5) En uzun ilişkim 6 yil surdu. Iyi hatirlamaya gayret ediyorum
6) Karsilastigimda sohbet edebilecegim seviyede birakmaya gayret ederim
7) Bence her birlikte oldugumuz kisi o an icin dogru kisi bizim icin
8) Bu yüzden doğru kişiyi bulmamam imkansız.
lets
Homoseksüel erkek, 23 yaşında
1) Evlenmek istiyorum ama çok gerekli değil, bir kağıt parçası olarak bakmıyorum iki tarafı birbirine daha çok bağlayan bir şey bence. Maddi ve manevi olarak hazır olduğumda, tüm hayatım boyunca yanımda olacak, ne olursa olsun beni destekleyecek, onsuz bir gelecek düşünemediğim biri olmalı.
2) Seks benim için oyun alanı. Daha fazlası değil.
3) Birçok denemenin ardından ilk kez, son sevdiğime aşık oldum. Sabah uyandığında mutluysan, en küçük kararlarında bile onu düşünüyorsan, ayrı kaldığında içinde adlandıramadığın bir huzursuzluk varsa, birlikte bir gelecek kurmaktan korkmuyorsan aşıksın işte.
4) İlişkiden beklentim sadakat, özveri ve koşulsuz sevgi
5) En uzun ilişkim şu an yaşadığım ve iyi hatırlıyorum. Haha!
6) Sevgililerimle arkadaş kalmam ya awkward geliyor bana. Ha şöyle olur, biriyle çok uzun süre birlikte olursun aşk ve cinsellik namına ortada bir şey kalmaz ama hala çok değer veriyorsundur. Böyle bir durumda arkadaş kalmak daha normal.
7) Doğru insan diye bir şey yok bence. Asshole gibi davranıp her karşısına çıkanı ” benim için doğru kişi değil” diye terk eden insanlar için uydurulmuş bir kılıf sadece
8) Doğru kişiyi bulduğuma inanıyorum.
tumblr mu8sgo1XI61qdwp18o1_500
Heteroseksüel kadın, 36 yaşında
1) Evlenmek, açıkçası, hiç mi hiç istemiyorum! Bazen, daha çok filmlerde, gerçek hayatta henüz rastlamadım pek çünkü, müthiş bir düğün gördüm mü aklımı çeliyor evlilik fikri, sırf o delice güzel çılgın parti için, ama sanırım sonuçta aslında bir parti için girebileceğim bir iş değil evlilik. Ayrıca bu tip partilere vesile olabilecek, başka, daha kişisel projeler geliştirmeye çalışıyorum. Hem de en sonunda kiminle yatağa gireceğimin tamamen açık olduğu daha heyecanlı partiler olacak bunlar… ; )
Diğer bir taraftan da son bir yıldır görücü usulü evlilik fikrine sıcak bakmaya başladım… Çok fonksiyonel bir şey olarak evlilik fikrine yani… Ne zaman evleneceksin diye soranlarım çok yok yakın çevremde ama hafif ima edebilecek cesareti bulanlara ‘Bulun birini evleneyim!’ diyorum, üstüne de şartlarımı sayıyorum: Yakışıklı olacak (karizmatik, çekici ve saire…); meraklı biri olacak, benim ona açacağım yeni dünyalara ilgiyle yaklaşacak; bir de çok zengin olacak… Açıkçası zengin olmayan biriyle neden evlenilir bilmiyorum. Benim param yok, karşımdakinin de yoksa beraber sürünmenin bir anlamı yok. Aşk, evlilik için hiçbir zaman geçerli bir sebep olmayacak benim gözümde. Parmağıma en güzelinden mis gibi bir pırlanta yüzük takmayacak birine de sadakat sözü vermem için bir sebep göremiyorum. Ama yüzük karşılığı kendime (bir süreliğine) hâkim olmaya çalışabilirim. Eğlenceli bile olur.
Aynı şey beraber yaşamak için de geçerli bu arada. “Evlenmeyi” tam kelime anlamıyla ele alacak olursak, başımı sokacağım bir daireyi kendi başıma da kiralamaya gücüm yetiyor. Özellikle birkaç senedir mis gibi yalnız yaşıyorum, kapımı arkamdan kapattığım anda kafam rahat… Evimi, yatak odamı sürekli biriyle paylaşmam için şimdilik geçerli bir sebebim yok. Genelde bir erkekle tüm bir gece geçirmek bile pek yapabildiğim bir şey değil son zamanlarda… Nerde kaldı beraber yaşamak, evlenmek…
2) Seks bir erkekle yakınlaşmam için bir şart. İyi erkek arkadaşlarımın hepsiyle yatmışımdır. Bir kere olsun, daha fazla olsun ama hep olmuştur bu… Potansiyel olarak hiçbir zaman seks yapmayacağımı düşündüğüm bir erkekle arkadaş da olamıyorum. Bunun dışında seks bir Pazar öğlenden sonrası yapılabilecek en güzel şeylerin başında geliyor… Üstüne güzel bir yemek, güzel bir şarap… Onun dışında seks ne kadar sık yapılsa o kadar güzelleşen bir şey… Bunu yaptığın kişiye de bağlamak mümkün veya düzenli olarak ama ayrı ayrı kişilerle yapılıyor olsa da sık aralıklarla yapılması gereken bir şey… Hem duygusal hem teknik açıdan ayrı ayrı yararları var…
3) Evet, aşık oldum. En belirgin hatırladığım ve yetişkin hayatımda (yani 19’umdan sonra diyelim) üç kere, diyebilirim. Her seferinde de bir çile, bir olağanüstü işkence durumuydu… Bulutların üstüne çıkıp yerin en dibine girme hali arasında gidip gelmeli duygular yaşadığın bir hâl… Bu arada bu bahsettiğim aşk her seferinde bir “amour fou”… Karşılıklı ve çok şiddetli başlayan sonrasında sağlıklı olarak yaşanması imkânsızlaşan bir şey olarak aşk… Kalp çarpıntısı, diz titremesi olarak yaşanan fiziksel bir durum olarak aşk… Bir hastalık olarak aşk… Karşıdaki insan için (onun iyiliği için değil, yanlış anlaşılmasın, onunla beraber olabilmek için) her an hazır olma durumu aşk… Ve buna benzer bir sürü istisnaî hâl… Yaşarken diğer zamanlardaki sakin dingin ruh halimizi “nasıl oluyor da bu kadar yavan olabiliyormuşum” diye değerlendirten bir durum olarak aşk…
4) İlişki ve beklenti mevhumları hele bir de yan yana biraz yabancı bana… 35 yaşıma girdiğimden beri diyebilirim ki yukarıda evlilik için yazdıklarım herhangi başka bir ilişki için de geçerli… Tek bir kişiyle ve düzenli olarak beraber olma fikri (klasik anlamda bir ilişkiden bahsedersek yani) artık bana yapabileceğim bir şeymiş gibi gelmiyor. Hem etrafımda ben olarak değil de “çift” olarak görülmek beni rahatsız eden bir şey, hem de etrafımda bir çok erkekle bir çok ayrı seviyede ilişkim var. Tıpkı kadınlarla olduğu gibi… Karşıma sadece onunla olmamı, düzenli olarak sadece kendisiyle görüşmemi isteyecek erkek çok ilginç şeyler sunabilmeli ki bu pek mümkün diil. İki erkek bir erkekten her zaman daha ilginçtir. Bunu 3’le 4’le 12’yle de çarpabilirsiniz. (Ayrıca bu sekste de geçerli! ; )
5) En uzun ilişkim 8 yıl sürdü. Bunun ilk 1,5 yılı da gerçekten sadıktım. 22 yaşımdayken başlamıştı… 5 yıl da beraber yaşadık filan falan… Çok iyi hatırlıyorum, ama bitmesinin sebebi de yaşım ilerledikçe ilişkide olma durumunun sıkıntı vermeye başlamış olmasıydı. Şimdi tekrar girebileceğim türden bir ilişki değil kesinlikle… Ama bu ilişkiyi paylaştığım kişi şu an en iyi arkadaşım, o başka…
6) Üç uzun ilişki yaşadım, hepsiyle de çok iyi arkadaşım… Onun dışında da, dediğim gibi, bir erkekle arkadaş olabilmemin şartlarından biri onunla yatmış olmak ki bundan doğan yakınlıkla genelde iyi arkadaş olabiliyoruz sonunda.
7) Benim için birden fazla doğru insan olduğunu düşünüyorum. Bir iki kişi için kısa süreli de olsa bazı şeylerin “cuk oturduğunu” görüp etkilendiğim oluyor, ama o insanlarla da başka şekilde yürümeyen başka şeyler olabiliyor… Bana çok benzeyen bir erkekten çok etkilenebiliyorum, ama işte birbirimize kafa olarak çok benzediğimiz için de yürüyemeyebiliyor bazı şeyler…
8) Şimdiye kadar çok ilginç insanlar girdi hayatıma, bundan sonra da en az onlar kadar ilginç insanlarla tanışacağımı düşünüyorum. Yani evet benim için doğru kişileri bulacağım.
tumblr mb6g24o9tt1rs7ifpo1_500
Heteroseksüel erkek, 26 yaşında
1) Elbette, tek başına çekilecek şey değil yahu koca ömür. Her zaman için karşılık beklemeden, mutlu edebileceğin birinin varlığını bilecek olmak bile evlenmek için yeter sebep sanırım.  Zamanını söylemek zor, geç olsun güç olmasın :P ama yokluğu bana koyan biri ile evleneceğim çok net.
2) Seks araç, amaç, eğlence. Yerine, zamanına hatta ruh haline göre değişir çok.
3) Evet, 3 kere aşık oldum galiba. Gerçi ilki tam bir çocukluk aşkı idi ama olsun. Sonuncusunu da atlatabildiğimi söyleyemem hala. Ha gerçi aşk dediğin “atlatılacak” bi şey olmamalı ya bence, neyse. Aşk dediğin dünyanın en tatlı hastalığı sanırım, bir nevi mazoşistlik belki. Öyle veya böyle içten içe kendi kendini yedirip bitirten ama bazen bir an için bile tüm her şeye katlanmanızı sağlayan bir umut hali belki de.
4, 5) İlişki konusunda dünyanın en başarısız insanlarından biri olduğumdan beklentilerimi sıralamam yersiz olur, zira bi yerlerde bi yanlış var ki “uzun” diyebileceğin ilişkim olmadı desem yeridir. Bir kaç aylık flörtler diyelim en fazlasına. Arada iyisi de var, kötüsü de. Uzaktan arkadaşlık en iyisi ama sanırım çoğu durumda.
7, 8) 6 milyarlık dünyada tek bir doğru insan olduğuna inanmak zor geliyor. Taa ki öyle biri ile tanışıncaya kadar böyle düşünmek istiyor insan en azından. Ama sonra biri çıkıyor diğer 5.999.999 kişiyi görmünmez kılıyor ya işte, orada sıçıyor teorem de, bünye de. Aptallık değil mi sanırım o bir kişi gelecek elbet, evet.
Sizlerden gelen cevaplar için: http://cizenbayan.com/blog/395-relationshiplite2
 

unutmak için karaladıklarım

unutmak için karaladıklarım

Sizlere geçen gün Huffington Post‘ta okuduğum bir ilişki modelinden bahsetmek istiyorum. ‘E biz neyiz şimdi’ sorusundan nefret eden iki insanın yaşadığı şeye bir isim koyarak kendi içinde çelişse de mantıklı...

yolda aklımdan geçenler

yolda aklımdan geçenler

Sizlere geçen gün Huffington Post‘ta okuduğum bir ilişki modelinden bahsetmek istiyorum. ‘E biz neyiz şimdi’ sorusundan nefret eden iki insanın yaşadığı şeye bir isim koyarak kendi içinde çelişse de mantıklı...

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir