Processed with VSCOcam with c1 preset

Faydaları saymakla bitmeyen, az yağlı, bol lifli, yaşlanmayı geciktirip pek çok hastalığı önleyen, superfood kabul edilen Kinoa ne yazık ki Türkiye’de biraz zor bulunuyor. İnkaların geleneksel hatta kutsal tahılı diyebileceğimiz Kinoa’nın ülkemizdeki fiyatı da pek ucuz sayılmaz.

Bolivya’da uçsuz bucaksız Kinoa tarlaları arasında saatlerce yolculuk etmiş, Peru’da Kutsal Vadi‘de ikisi de süper yemekler yapan Doruk ve Selin’in evinde onların ellerinden Kinoa’nın leziz versiyonlarını yemiş bünyem Kinoa’yı çok özledi. Türkiye’de bir müddet aradıktan sonra bu süper gıdayı Makro Center’da bulabildim ve buradaki malzemelerle ne yapabilirim diye düşündüm. Doruk ve Selin’in tariflerini biraz modifiye ederek birazdan okuyacağınız tarife ulaştım:)

Processed with VSCOcam with k3 preset

Kinoa’nın yarım kiloluk paketi 30 küsür Liraya satılıyor. Bu fiyatın sebebi henüz çok da bilinmediğinden yaygın olmaması olabilir. (Edit: Kinoa’nın fiyatı git gide düşüyor! <3) Pişirirken çok fazla su çektiği için 1 bardak Kinoa, 2 kişiyi doyuracak kadar bir yemek hacmine geliyor. 1 Paket Kinoa’dan en az 2-3 defa yemek yapabilirsiniz. Faydalarını da düşününce, arada şöyle bir güzel beslenmenizi, Kinoalı tarifler denemenizi öneririm.

Benim modifiye tarifim çok basit, kısır mantığında diyebiliriz, bulgur yerine kinoa var, domates salatalık yok. Siz de bu tarifi damak tadınıza göre modifiye edebilirsiniz. Huzurlarınızda Güney Amerika’da müptelası olduğum lezzet Kinoa ile kolaylıkla yapabileceğiniz hızlı, lezzetli ve basit tarifim:

Processed with VSCOcam with k3 preset

Malzemeler:

  • 1 Bardak Kinoa
  • Yeşil salata
  • Roka, nane, fesleğen
  • Taze soğan
  • 2-3 Limon
  • Soya sosu
  • Zeytin yağı
  • Fındık, fıstık, ceviz

Hazırlanışı:

Tencereye 1 bardak kinoa ve 2 bardak su koyarak kısık ateşte kinoa tamamen suyu çelip şişinceye kadar pişirin. Zevkinize göre biraz kıtır kıtır da yapabilirsiniz. Pilav yapar gibi yağ veya tuz koymayın.

Yeşil salatanızı, zevkinize göre rokanızı nanenizi güzelce yıkayın ve elinizle küçük küçük doğrayın.

Processed with VSCOcam with c3 preset

Kinoa pişerken sosumuzu hazırlayalım:

Limonu sıkın, limon suyu ne kadarsa onun yarısı kadar (damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz) soya sosunu üzerine ekleyip iyice karıştırın. Bu karışıma yavaş yavaş zeytin yağı da ekleyerek iyice karıştırmaya devam edin.

Yıkayıp doğradığınız taze soğanları limon, soya ve zeytin yağından oluşan karışıma dökün. Sosumuz hazır.

Processed with VSCOcam with a5 preset

Sunum:

Suyunu çeken kinoayı ocaktan alıp güzelce yıkayıp elinizle doğradığınız yeşillikler ile karıştırın. Biraz soğusun (eğer çok acıktıysanız bir 5-10 dakika buzluğa atabilirsiniz)

Soğuyan yeşil salata kinoa karışımı üzerine zevkinize göre çiya tohumu (işte bu Türkiye’de bulunmuyormuş malesef), kırılmış fındık, fıstık, elinizle ufalayacağınız ceviz serpiştirin ve soya, limon ve zeytin yağında dinlenmiş soğan sosunu da döküp afiyetle yiyin.

Servis önerisi olarak üzerine keçi peyniri, hellim veya karper de öneririm. Yanına da güzel bir çay yapın. Oh mis! Afiyet olsun!

Processed with VSCOcam with f2 preset

Processed with VSCOcam with c1 preset

 

Mitte’de Ayın İlk Pazarı Pazarı

Mitte’de Ayın İlk Pazarı Pazarı

Faydaları saymakla bitmeyen, az yağlı, bol lifli, yaşlanmayı geciktirip pek çok hastalığı önleyen, superfood kabul edilen Kinoa ne yazık ki Türkiye’de biraz zor bulunuyor. İnkaların geleneksel hatta kutsal tahılı diyebileceğimiz...

10468208_320351761454979_4568802739946532819_n

Hayata ses kat!

Hayata ses kat!

Faydaları saymakla bitmeyen, az yağlı, bol lifli, yaşlanmayı geciktirip pek çok hastalığı önleyen, superfood kabul edilen Kinoa ne yazık ki Türkiye’de biraz zor bulunuyor. İnkaların geleneksel hatta kutsal tahılı diyebileceğimiz...

philips sound cizenbayan

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir