Logo

 

 

Philips TV ile geleceğin televizyonunu tasarlayan gençler hikayelerini İstanbul Design Week’te anlattı

2 aralık 2013:

Philips TV’nin gençlerin geleceğin televizyonunu tasarlamasını için başlattığı “Geleceğin Televizyonu Tasarım Yarışması“nda dereceye giren tüm tasarımlar 27-31 Kasım tarihleri arasında düzenlenen İstanbul Design Week’te sergilendi ve Philips TV’nin 27 Kasım’da Maçka Küçükçiftlik Park’ta düzenlediği etkinlikte de yine ilk üçe giren tasarımların sahibi gençler tasarımlarının hikayelerini anlattılar. Etkinlikte yarışmanın jüri üyelerinden ünlü tasarımcı Derin Sarıyer, DDF Kurucu Başkanı Arhan Kayar ve Kale Grubu Başkan Yardımcısı Sertaç Ersayın ve dereceye giren diğer yarışmacılar da hazır bulundu.

Genc tasarimcilar Faruk Kocabas ile

Yarışmada birincilik ipini “Box” adlı tasarımıyla göğüsleyen Yalçın Çelikdemir, tasarım sürecinin hikayesini de şöyle anlattı: “Tasarımım olan televizyon, uzaktan kumandayla veya televizyon paneli üzerine sihirli bir dokunuşla, mekan içerisinde ekranı kaybederek gizemli hale geliyor. Bu televizyon  farklı renk seçenekleri ve geometrik formu ile mekanlara estetik katacak. Duvara bir askı aparatıyla asıldığı gibi kolay taşınabilirliği sayesinde dış mekanlarda portatif şeffaf ayaklarla sabitleyip bu sihirli kutuya uçuyormuş hissi de verilebilir. Gelişen teknolojiyle birlikte bu kutunun küçülmesi hatta giderek bir çizgi haline dönüşmesini düşünmek genç bir tasarımcı olarak bana büyük heyecan veriyor.”

Yarışmada ikinciliği “Extend“ adlı projesiyle kazanan Mehmet Oğuz ve üçüncülüğü “Hologram“ adlı projesiyle elde eden İdil Kantarcı da tasarım hikayelerini aktardılar. Etkinlikte ayrıca yarışmanın jüri üyeleri de oylama süreci ve tasarımlar hakkında görüşlerini açıkladılar. Philips’in tasarıma ne kadar destek olan bir marka olduğunu DDW’e gittiğimde gözlemlemiştim. Türkiye’deki genç tasarımcıları teşvik ettiği için daha da bir sever oldum. Bu arada ben de yarışma kazanan arkadaşlara başarılarının devamını diliyorum.

Ogrenciler juriyle

22 Ekim 2013:

Nisan’da duyurusunu yaptığım, Mayıs ayında başlayıp Ağustos sonuna dek başvuru toplanan ve tasarım öğrencileri tarafından yoğun ilgi gören yarışmada nihayet sonuç açıklandı. Yarışmada tasarımları Kale Group’un Tasarım ve İnovasyondan Sorumlu Başkan Yardımcısı Sertaç Ersayın, İstanbul Design Week Direktörü, dDf’in (Dream Design Factory) Kurucu Ortağı Arhan Kayar, Derin Design Tasarım Geliştirme Departman Başkanı Derin Sarıyer, Dutch Design Week Direktörü Hans Robertus, TP Vision Kreatif Direktörü Rod White, Teknoloji Yazarı Serdar Kuzuloğlu ve TP Vision Türkiye Genel Müdürü Faruk Kocabaş’tan oluşan jüri ekibi değerlendirdi.

Birincilik ödülü ‘Box’ adlı projesiyle  Akdeniz Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı öğrencisi Yalçın Çelikdemir‘in oldu. Yarışmada ikinciliği kazanan isim “Extend“ adlı projesiyle  Scuola Politecnica Üniversitesi, endüstriyel tasarım yüksek lisans öğrencisi Mehmet Oğuz, üçüncülüğü elde eden isim ise “Hologram“ adlı projesiyle Yaşar Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi öğrencisi İdil Kantarcı oldu.

İlk üçe giren tasarımların sahipleri, Ekim ayında gerçekleşecek Dutch Design Week’e katılma, kurucusu Hans Robertus’la tanışma ve Amsterdam Philips tasarım stüdyosunu Philips TV’lerin tasarım ekibinin başındaki isim TP Vision Kreatif Direktörü Rod White ile birlikte gezme hakkı kazandı. Yarışmada son oylamaya kalan tüm tasarımlar ise Kasım ayında düzenlenecek İstanbul Design Week’te de sergilenecek.

21 Eylül 2013:

Ayrıntılarını aşağıda bulabileceğiniz, Nisan ayında duyurusunu yaptığım Geleceğin Televizyonu Tasarım Yarışması’na başvurular bitti. Sonucun açıklanmasına ise 15 gün kaldı!

Smart TV’nin yaratıcısı Philips, sektöre ilham verecek yeni tasarımlar kazandırmak için, Mayıs ayında, “Geleceğin Televizyonu Tasarım Yarışması“ adıyla, tasarım öğrencilerine yönelik bir yarışma başlatmıştı. Yarışma şimdiye kadar yoğun ilgi ve katılımla karşılandı.

Başvuru 31 Ağustos’ta sona erdi ama şimdi de yeni bir heyecan başladı: yarışmayı kazanan tasarım 30 Eylül’de açıklanacak!

İlk üçe giren tasarımların sahipleri, Ekim ayında gerçekleşecek Dutch Design Week’e katılma ve Amsterdam Philips tasarım stüdyosuna ziyaret hakkı kazanıyor. Üstelik tasarımları İstanbul Design Week’te sergilenecek.

Geçtiğimiz sene katıldığım Dutch Design Week’te geçirilecek bir hafta herhangi bir tasarım okulunda geçirilecek bir döneme eşdeğer diyebilirim. Böyle bir yarışma için harika bir ödül seçimi olmuş. Tasarım konusunda öncü ülkelerden olan Hollanda’da üretilen en iyi işleri yerinde görmek; tasarımcılarıyla tanışıp onlara sorular sorabilmek gerçekten pahabiçilmez bir deneyim. Dutch Design Week notlarıma mutlaka göz atın.

Philips TV Tasarım Yarışması

Yarışma ilanını buradan okuyabilirsiniz:

30 Nisan 2013:

Duyduk duymadık demeyin!

Philips TV İstanbul Design Week etkinlikleri kapsamında Mayıs 2013 ve Eylül 2013 tarihleri arasında süper ödüllü bir yarışma düzenlemiş: “Geleceğin Televizyonu Tasarım Yarışması”.

Adından da anlaşılacağı üzere katılımcılardan ‘Geleceğin Televizyonu’nun tasarlanması bekleniyor. Uluslararası juri üyelerinin yer aldığı yarışmada ilk üçe giren tasarımlara verilecek ödül ise Dutch Design Week ve Amsterdam Philips Tasarım Stüdyosu gezisi

Ayrıca 1 Mayıs’ tan itibaren ön başvuru yapan ilk 15-20 öğrenci, W Studio’ ya davet edilecek ve Philips Design Line TV tasarımcısı ve aynı zamanda jüri üyeleri arasında yer alan Rod White ile birebir tanışarak sorularını yöneltebilecek.

Kısaca Geleceğin Televizyonu’nu en iyi ben tasarlarım diyorsanız son başvuru tarihi olan 31 Ağustos‘u kaçırmayın. Ağustos sonunda sonuçlanacak ve DERIN Tasarım Geliştirme Departmanı Başkanı Derin Sarıyer, Kale Yapı Ürünleri Grubu Tasarım ve Üretim Başkan Yardımcısı Sertaç Ersayın, İstanbul Design Week Direktörü ve Drream Design Facory Kurucu Ortağı Arhan Kayar ve Dutch Design Week Direktörü & Philips Design Ürün ve İletişim Tasarımı Direktörü Hans Robertus tarafından oluşan jüri değerlendirmesinden sonra İstanbul Design Week sırasında gerçekleşecek ödül töreninde sizin de isminiz okunabilir!

Başvurular www.gelecegintelevizyonu.com adresinden yapılıyor, zaten daha ayrıntılı bilgi de orada mevcut. Yarışmaya katılmak için T.C. vatandaşı olmak ve yurtiçi veya yurtdışında eğitim veren bir teknik meslek lisesi, 2 yıllık bir önlisans programı, 4 yıllık bir lisans veya yüksek lisans programına kayıtlı olmak gerekiyor.

Ben mezun olalı çok oldu ama ben de anlarım Geleceğin Televizyonu’ndan diyorsanız Philips sizi de unutmamış:

https://apps.facebook.com/gelecegintelevizyonu adresinde 3 Mayıs’ta yayına girecek olan Facebook yarışmasında geleceğin televizyonuna dair fikirlerinizi paylaşarak 5  adet iPhone 5 uyumlu Philips Docking Hoparlör ve 15 adet Philips O’Neill CRUZ Kulaklık‘tan birini kazanabilirsiniz. Bol şans!

 

I LOVE SALE 3

I LOVE SALE 3

    Philips TV ile geleceğin televizyonunu tasarlayan gençler hikayelerini İstanbul Design Week’te anlattı 2 aralık 2013: Philips TV’nin gençlerin geleceğin televizyonunu tasarlamasını için başlattığı “Geleceğin Televizyonu Tasarım Yarışması“nda dereceye...

ilovesale

Efes’te SKYDIVING

Efes’te SKYDIVING

    Philips TV ile geleceğin televizyonunu tasarlayan gençler hikayelerini İstanbul Design Week’te anlattı 2 aralık 2013: Philips TV’nin gençlerin geleceğin televizyonunu tasarlamasını için başlattığı “Geleceğin Televizyonu Tasarım Yarışması“nda dereceye...

bliss

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir