path

The smart journal that helps you share life with the ones you love

Eğer siz facebook, twitter, tumblr ve foursquare’de de paylaşma seçeneğini işaretlemezseniz fotoğraf, video, bulunduğunuz mekân, dinlediğiniz müzik, aklınızdan geçenler (üstelik 140 karakter sınırı olmaksızın) ve uyuyup uyandığınız saatleri sadece listenize kabul ettiğiniz (maksimum 150) kişiyle onları da tagleyerek paylaşabildiğiniz bir uygulama path.

Ama pet değil. Böyle t’yi okurken bi’ tıslıyoruz. O çok önemli bir ayrıntı.

İlk çıktığında ‘işte biraz instagram, biraz foursquare, biraz soundtracking gibi bi’ şey’ diyerek hafife almıştım onu. 150 kişi sınırı vardı ve zaten daha o kadar arkadaşım bile yoktu bu application’ı indirmiş olan. Sizi sisteme kaydederken de üzerine basa basa ‘share your life with your loved ones’ tarzında bir şey diyordu. Yani hayatınızı sevdiklerinizle paylaşın. 

İtiraf edeyim programı indirip de kullanmaya başladığım aralık ayında bir avuç insandık. Beni sosyal medyadan tanıyıp da ekleyen birkaç ‘çok da samimi olmadığım’ kişiyi path’e kabul etmiştim. Sonra yavaş yavaş sevdiğim insanlara path’i indirmeleri ve kullanmaları konusunda bir mümessilmişçesine konuşmalar yaptım. Çünkü ben path’i, ara yüzünü, mantığını çok sevdim.

Listem gitgide kalabalıklaşıyordu. Sonunda 150 kişilik sınıra ulaştığımda önce path’i indirip o kadar da kullanmayan insanları silmeye başladım yeni gelenlere yer açmak için. Sonraysa o ilk zamanlar eklediğim çok da samimi olmadığım insanları silerim diyordum ki, birbirimizle path aracılığıyla hayatımızı paylaşarak hakkında çok şey öğrendiğim beraber gülüp eğlendiğim bu path insanlarından vazgeçemeyeceğimi anladım:) biz birbirimize ‘path’lıcanlar diyoruz. 

emoji kullanımının yaygın olduğu path’te twitter’daki gibi kendinizi sizi tanımayan insanlara tanıtmaya çalışma çabanız yok. Çok doğalsınız. Eğlenmek, hayatı, anları paylaşmak esas olan. Kendi aramızda ‘yanında donla dolaşabilecek kadar samimi olduklarını ekle’ diye bir motto da çıkardık. Çünkü çok da tanımadığımız kişiler içinde rahat olamayacak, seviyeyi korumaya çalışacaktık. 

path’e yanlarında donla dolaşabileceğim yakın arkadaşlarım geldikçe seviyeyle ters orantılı olarak eğlencenin dozu da arttı. Sadece kabul ettiğimiz insanların paylaştıklarımızı görebileceği bu yerde (özellikle twitter’da takipçi sayısı on binleri aşanlar ya da gerçek hayatta ünlü olanlar) çok rahat ettik. ‘overshare’ tabir ettiğimiz durumu yaşadım ben. Aklıma gelen her şeyi buraya yazmaya başladım. twitter’da böyleydi benim için ilk zamanlar ama artık bu şekilde kullanamıyorum. Yediğim yemeğin fotoğrafını da atabiliyorum path’e, twitter’a atsam ayıplanır, path’teyse kimse kimseyi yargılamıyor.

Trend ‘yaptığım mühim şeyleri herkesle paylaşayım’dan ‘yaptığım her şeyi çok az kişiyle paylaşayım’a doğru gidiyor. Nerede olduğumu ne yediğimi 40 bin kişiyle paylaşsam küfür yerim, bana ne derler, ama path’de canım path’lıcanlarım muhakkak tepki verir yorum yazarlar, amaç tabii ki geyik.

Son günlerde kendi arkadaş grubumdaki eğlencemizse birbirimizin moment’larını ‘gasp’ etmek, bol bol ve komik emojiler kullanmak, beraber gittiğimiz yerlerdeyse ‘check-in’ yaparak diğer arkadaşlarımızın da gelmesini sağlamak. 

Bu yazıdan sonra path indirip muhabbete dahil olmak isteyeceklere uyarı: ‘fazla path’i olan var mı, en kuru ‘path’, arım balım ‘path’eğim tarzı esprilerin çoğu hızla yapıldı ve tüketildi.

uygulamayı indirmek için tıklayın

Bazı path terimleri ve path hakkında bilmeniz gerekenler:

*Apple cihazınıza application store’dan ücretsiz indirebilirsiniz. android market’te android işletim sistemini kullanan cihazlar için olan versiyonu mevcut

*’User friendly’ tabir ettiğimiz bir ara yüze sahip. Ekranı sağa doğru ‘swipe’ ettiğinizde home (yani sizinle moment’larını paylaşan kişilerin paylaşımlarını gördüğünüz bölüm), isminizin yazdığı (sadece sizin paylaşımlarınızın kronolojik olarak yer aldığı) bölüm ve activity (size gelen yorumların ve tag’lerin olduğu bölüm, bir nevi notifications) sekmeleri var. Settings’den de klasik ayarlar yapılıyor. Bir de sign out var, henüz kullanmadım:) ekranı sola doğru ‘swipe’ ettiğinizdeyse arkadaşlarınızı görebiliyorsunuz.

*Home’a gelip sol alttaki +’ya basarak arkadaşlarınızla paylaştığınız fotoğraf, video, bulunduğunuz mekân, birlikte olduğunuz kişiler, dinlediğiniz müzik, yazı ve uyuyup uyanma bilgilerinizin her birine ‘moment’ deniyor

*Moment’ların sağ üst kısmındaki sayılar bu moment’ınızı gören arkadaş sayısını gösteriyor. Tıkladığınızdaysa bu arkadaşlarınızın kim olduğunu gösteren küçük bir kutucuk çıkıyor.

*Arkadaşlarınız momentlarınıza yorum yapabilir ya da smile (gülümseme), laugh (kahkaha atma), gasp (şaşırma), frown (üzülme) veya love (beğenme) tepkilerinden birini verebilir.

*Arkadaş sınırı 150 kişi

*Gece yatarken uyuduğunuz bilgisini ‘sleep’ komutuyla path’e verdiğiniz taktirde sabah uyandığınızda ‘wake up’ komutuyla beraber kaç saat uyuduğunuz ve uyandığınız yerdeki hava durumu bilgisi size ve takipçilerinize path tarafından esprili bir dille sağlanıyor. 

*Fotoğraf paylaşırken path’e ait 8’i bedava toplam 13 filtreyi o an kullanabilir veya fotoğraf galerinizden seçtiğiniz hâlihazırda çekilmiş fotoğraflara da bu filtrelerden birini uygulayabilirsiniz. (filtreler yakın zamanda değişti, ansel bozulurken lomo daha güzel oldu mesela)

*Paylaşımlarınızı bir defaya mahsus path adına ‘third party application’ olarak izin vererek twitter, foursquare, facebook ve tumblr’da da yayınlayabilirsiniz. Tersi durum, yani twitter’da ya da foursquare’de yaptığınız paylaştığınızı ise burada yayınlamanız söz konusu değil.

*Paylaşım yaparken sol altta çıkan ‘keep to myself’ butonuna tıklayarak sadece sizin görebileceğiniz moment’larla path’i günlük olarak da kullanabilirsiniz.

*Twitter’da 140 karaktere kadar yazılar via path şeklinde tweet olarak, daha uzunlarsa sadece o moment’ı gösteren link şeklinde çıkıyor. Linkler sadece yayınladığınız moment’ı gösteriyor. Yani diğer moment’larınızı yine sadece arkadaşlarınız görebiliyor. facebook’ta da benzeri mantık söz konusu.

*Fourquare’de paylaşma seçeneğini işaretlediğiniz taktirde path’te yaptığınız check-in otomatik olarak foursquare’de de çıkıyor (paylaştığınız fotoğraf ve yazı ile birlikte)

*Path’te emoji kullanımı çok yaygın, ama maalesef bu emojileri android kullanıcıları göremiyorlar

 

 

bexstreet macerası

bexstreet macerası

The smart journal that helps you share life with the ones you love Eğer siz facebook, twitter, tumblr ve foursquare’de de paylaşma seçeneğini işaretlemezseniz fotoğraf, video, bulunduğunuz mekân, dinlediğiniz müzik, aklınızdan...

02

g shock türkiye workshop

g shock türkiye workshop

The smart journal that helps you share life with the ones you love Eğer siz facebook, twitter, tumblr ve foursquare’de de paylaşma seçeneğini işaretlemezseniz fotoğraf, video, bulunduğunuz mekân, dinlediğiniz müzik, aklınızdan...

ortam

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir