nashville

Ekim ayında The Story of Seven‘da yayımlanmış Nashville’e yolu düşenlerin görmesi gereken 7 mekan yazım: (bunun gibi daha pek çok konuda ilham verici ve özgü yazı için The Story of Seven‘ı ziyaret etmeyi unutmayın)

b_s6CZ5k1XimrPDTl4Q_OstHoHj1nTSCNKoikV-anvg

Jack Daniel’s Distillery

Nashville’e bir saatlik mesafede Lynchburg’da yer alan bu dev tesiste tüm süreci baştan sona izlemek mümkün. Bu viskiye tadını veren Lynchburg’daki kaynak suyuyla hazırlanmış mısır, arpa ve çavdar karışımı bu hikayenin sadece bir kısmı. Diğer kısmı rengini, tadını ve kokusunu veren; her biri kendi üretimleri olan fıçıda gizli. Özel turlarla, dünyanın neresinde tüketilirse tüketilsin tamamı tam da burada üretilen Jack Daniel’s markasının her bir damlasının geçtiği aşamaları görüp viskiye duyulan hayranlığın artması muhtemel. Her yıl dünyanın her yerinden sayısız (yerli ve yabancı) turistin ziyaret ettiği bu fabrikaya ve çevresine sadece harika viskisiyle değil kurucusunun efsanevi hayatı da damgasını vurmuş. İnanılmaz bir doğa, yürürken etrafımızdan akan kaynak suyu, 1866’dan günümüze uzanan bir geleneğin her anını belgeleyen müzesiyle birlikte bu damıtımevi /fabrika Nashville’e gelmişken mutlaka ziyaret edilmesi gereken mekanlar arasında başı çekiyor. Alışveriş için de zaman ayırmayı unutmayın, ahşap ve el işçiliğinin konuşturduğu Lynchburg’daki mağazalar ziyarete değer!

Xrc2UxlJhB9SsoviX-hNgarPAOveykbAQbXLg_QedIY

Miss Mary Bobo’s Boarding House

Lynchburg’ün en önemli şahsiyeti Jack Daniel hiç evlenmemiş ve çapkınlığıyla adından sıkça söz ettirirmiş. Ve Lynchburg’de fabrikasında çalıştığı yıllarda öğle ve akşam yemeklerini Miss Mary Bobo’nun yerinde yermiş. Bugün hala orijinal mekanında, yaşlı hanımefendiler tarafından işletilen Miss Mary Bobo’s Lynchburg’ü ziyaret edenlere eşsiz bir yemek deneyimi sunuyor. Eski, güney tarzı dekore edilmiş konakta her bir odasında masanın başına oturan tonton mu tonton nineler, ortaya gelen birbirinden leziz yemekleri masanın başından saat yönünde elden ele ileterek aynı masada tesadüfen bir araya gelen farklı müşterilere sorular sorup onları hemen kaynaştırarak bir aile ortamı yaratıyor. Güney mutfağının en güzel örneklerini sunan menüdeki her yemeğin leziz olduğunu söylememe sanırım gerek yok. Miss Mary Bobo’s Nashville’e gelenlerin atlamaması gereken bir tecrübe. Ancak önden rezervasyon yaptırılması şart.

KtCUCjfkITqN3jb69U-NzMBSNllynXlLT4jkI2WSsNo

CaUMQp3JSvnta2PivmcGqwXddtj0z5JgSUHO3tUARdA

The Southern Steak & Oyster

Nashville Downtown’da bolca proteinden oluşan güney mutfağını en iyi şekilde temsil eden ve bu yemek kültürünü şehrin steak’ini yapıp ve leziz istiridyesi ile taçlandıran, hem samimi hem de şık bir restoran olan The Southern şehre gelmişken mutlaka uğranması gereken restoranlardan. Başlangıçlar konusunda güler yüzlü çalışanların önerilerine güvenebileceğiniz gibi ülkenin dört bir yanından farklı tat ve dokularda istiridyeyi de es geçmeyin. Nashville’e özel biralar kadar, Tennessee viskisiyle yapılan tatlı ekşi kokteyller ve klasik Lynchburg limonatasını bir de memleketinde için!

Xrc2UxlJhB9SsoviX-hNgarPAOveykbAQbXLg_QedIY (1)

Fido

Gençlerin sıklıkla takıldığı, ikinci el kitapçıların, uzak diyarlardan kumaş ve hediyelik eşyaların satıldığı butiklerin ve iyi kahvecilerin yoğunlaştığı Hillsboro Avenue’nun en kendine has cafe / barı şüphesiz Fido. Özellikle öğle saatlerinde oturacak yer bulmanın güçleştiği, çevre iş yerlerinde çalışanların ve öğrencilerin kasada uzun kuyruklar oluşturduğu Fido, Nashville’e özel Chili’li, zencefilli enteresan kahvelerin ve sağlıklı atıştırmalıklarının yanı sıra bol ışık alan yüksek duvarlarında sergilenen ve satışta olan genç sanatçılara ait işleri ve misafirlerine dinlettiği iyi müzikle de öne çıkıyor.

elif1

Pangaea

Hillsboro’nun en kendine has dükkanlarından Pangaea Uzak Doğu’dan Meksika’ya etnik kumaş ve hediyelik eşyalar, özenle seçilmiş enteresan kitaplar, yerel sanatçılara ait takı koleksiyonları, mis gibi tütsü ve sabun kokuları arasında enteresan kartpostallar satıyor ve kapısından girdikten sonra burada saatler geçirmeniz muhtemel. Nasville dokunuşu olan yerel bir Urban Outfitters kıvamındaki Pangaea’yı tanımlamak için yanlış olmaz.

gmQPSBxfMNK_PchSdcty_9mV40gTAngM6cStU_625G4

Crema

Aslında işlek bir otoyol olan Hermitage Avenue üstünde, East Nashville ile Downtown’ı birbirinden ayıran Cumberland Nehrine bakan Crema, çalışmak için uygun aydınlık ve ferah ortamı, hızlı internet bağlantısı, mis gibi kahve kokuları arasında seçim yapmakta zorlanacağınız brewing yöntemleri, kahve demleme ve içme aksesuarları satılan köşesi ile her hipster’ın hayalindeki kahve dükkanı. Nashville’e gelmişken sabah 7’de erkenden açılan ve genç profesyonellerin işe gitmeden uğradıkları ya da direkt olarak rahat sandalyelerinde çalıştıkları bu mabede uğramalı.

 

9DoJi90V2R5YmOxXMlB3HlAW3epGkmE3pa1Mibfq43s

Frist Center for the Visual Arts

Art deco ve klasik mimari stillerinde inşa edilmiş şehrin eski posta ofisi binası bugün binanın mimari üslubuna uygun logosu ve geniş görsel sanat arşiviyle şehrin mutlaka ziyaret edilmesi gereken sanatsal ortamına zemin hazırlamış. Frist’in programına http://fristcenter.org adresinden ulaşabilirsiniz.

XyaAOWgpY0BzRFxriSl-uFcs0vFaVsjeK11gUXSxVfw

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir