muk

Sizlere benim gibi mimarlık bitirip mimarlık dışında başka alanlara da el atan, aynı zamanda Avusturya Lisesi’nden de arkadaşım Elif’i ve 2012 yılında kurduğu markası Muk Design’i tanıtmak isterim.

Elif’le kaderimiz 87 kuşağının en popüler ismine sahip olmamızla ve Avusturya Lisesi’e girmemizle kesişti. Almanca öğretmenimiz Herr Winkler başımızın adına Mustafa koymak yerine bizi numaralandırmayı uygun gördü. O elif 4, bense Elif 3 olduk. Hem de bütün lise hayatımız boyunca…

Elif’in karmakarışık kıvırcık saçları vardı, içine kuşların yuva yapabileceği cinsten. Benim saçlarım onunkilere nazaran daha sıkıcıydı. Yine de iyi arkadaştık. Genellikle aynı şeylere gülüyorduk.

elif

Bir de ikimiz de mimar olmak istiyorduk, hem de en başından beri. 3. Sınıfta 2 sınıf dolusu insanın aldığı tasarı geometri dersine 4. sınıfta da devam etmeyi göze alan 4 kişiden ikisi bizdik. Kabul edeyim Elif tasarı geometride benden biraz daha iyiydi. Hatta sınıfın en kötüsü bendim. Bir sınavdan ağlayarak çıktığımı hatırlıyorum. Neyse bunun konumuzla alakası yok zaten. Sonuçta 4’ümüz de mimar olduk. Elif ODTÜ’yi bitirdi, ben Mimar Sinan’ı. Mimarlık eğitiminin yetiştirdiği çok yönlü (öhm!) insanlar olarak şimdi ben blog yazıyorum, 4 numaralı Elif’se kişiye, markaya özel el yapımı defterler tasarlıyor.

oculer

2012 yılında kurduğu Muk Design markasıyla “Üreten beyinler için akıl defterleri, büyüklere oyuncaklar” tasarlayan Elif,  günlük hayattan aşina olduğumuz nesneleri el yapımı defterlere dönüştürüyor. Kişi ve kurumlara özel defterler de tasarlayan Muk’un müsterileri arasında müzeler, reklam ajansları ve fotoğraf stüdyoları bulunuyor. Muk ayrıca belli aralıklarla yaratıcı modellerden farklı dikiş tekniklerine, el yapımı defterlerle ilgili bilmek istediğiniz her şeyi bulabileceğiniz defter atölyeleri de yürütüyor.

atolye

Ben de geçtiğimiz günlerde Muk Design’in fotoğraf projesi için fotoğraf ve video sanatçısı Dilek Altan’a poz verdim. Dilek Altan ve Muk Design ortaklığındaki seride Altan defterleri kişinin tarzını yansıtan sıradışı bir aksesuar olarak kullanıyor. Genç tasarımcı, sanatçı, fotoğrafçı ve bloggerların poz verdiği serinin fotoğraflarını Ağustos ve Eylül ayları boyunca Muk Design’in Facebook, Twitter ve Tumblr sayfalarında görebilirsiniz. Benimki ise burada:

muk

Birlikte poz verdiğim fotoğrafta gördüğünüz zarf defter dışında bir diğer favorimse kapağında SUPERPOOL, Pelin Derviş, Didem Ateş Mendi ve Orçun Özişçi’nin hazırladığı İstanbul Haritaları Serisi’nin ilki olan İstanbul Park ve Ormanları Haritası’nı taşıyan model. İstanbul’un henüz müdahale edilmemiş park ve ormanları ile buralara ulaşan belediye otobüsü hatlarının yer aldığı bu haritalı defteri yanınızdan ayırmayıp, her fırsatta otobüse atlayıp parklara ormanlara gidebilirsiniz.

gezi

Efes’te SKYDIVING

Efes’te SKYDIVING

Sizlere benim gibi mimarlık bitirip mimarlık dışında başka alanlara da el atan, aynı zamanda Avusturya Lisesi’nden de arkadaşım Elif’i ve 2012 yılında kurduğu markası Muk Design’i tanıtmak isterim. Elif’le kaderimiz...

bliss

I love sale 4

I love sale 4

Sizlere benim gibi mimarlık bitirip mimarlık dışında başka alanlara da el atan, aynı zamanda Avusturya Lisesi’nden de arkadaşım Elif’i ve 2012 yılında kurduğu markası Muk Design’i tanıtmak isterim. Elif’le kaderimiz...

ilovesale4

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir