moka-pot-kahve

İtalya başta olmak üzere Avrupa’da ve Güney Amerika’da evde kolayca kahve yapmak için aluminyum moka potlar (moka cezveleri) kullanılıyor.

Benim sabah rutinime Şili’de dahil olan bu ikonik tasarım moka potlar 1933 yılında İtalya’da mucit Luigi de Ponti tarafından Alfonso Bialetti için üretilmiş. Bialetti, üzerinde elini havaya kaldırmış bıyıklı adam resmi olan en ünlü moka pot markası günümüzde. Ama top moka veya alessi gibi başka üreticiler de var tabii.

 

Moka pot mantığı çok basit. Wikipedia’dan aldığım görsel üzerinde anlatmak gerekirse:

A bölümüne su, B bölümüne çekilmiş kahve koyuyorsunuz. A bölümünde ısınan suyun buharı B bölümündeki filtrede yer alan kahvenin içinden geçerek C bölümünde toplanıyor.

Bu şekilde, espresso kadar yüksek olmasa da (moka pot’ta basınç 1-2 bar iken espresso makinalarında 9 bar seviyesindedir) basınçla yapılan kahve, filtre ve drip kahveye göre daha yoğun tat ve kafein içeriyor, yani daha sert oluyor. Biz moka pot’la yaptığımız kahveyi espresso gibi kullanıp üzerine sıcak su ekleyerek amerikano benzeri bir şey içiyoruz evde.

Kullandığınız kahve çekirdeği ve o çekirdeği ne incelikte çektireceğinize göre moka pot’larla kremamsı bir doku elde etmek mümkün. Yine sıcak süt köpüğüne moka pot’ta yaptığınız kahveyi ekleyerek evde normal espressoyla yapılmıştan daha yumuşak bir cappucino da yapabilirsiniz.

Ben evdeki moka potlarımdan birini Santiago’dan birini de Roma’dan aldım. 2 kişilik kahve yaptığınız boyut moka express’lerin fiyatı markasına göre 10-30 Euro arasında değişiyor. Türkiye’de nereden satın alabileceğinizi bilmiyorum ama öğrenir öğrenmez yazacağım. Bir ara köşeli değil de yuvarlak modelleri IKEA’da vardı, artık yok. Kısmet.

Peki, moka express kullanarak nasıl kahve yapılıyor?

Cezveyi çevirerek açın. Filtreyi çıkarıp alt kısma güvenlik sibobunu geçmeyecek seviyeye kadar su doldurun. Filtreyi yerine takıp içine istediğiniz kadar kahve koyun. Sonra üst kısmını kapatıp cezveyi ocağa koyun ve altını yakın. 2-3 dakika içinde alt haznedeki su kaynayacak ve buharla birlikte yavaş yavaş kahvenin içinden geçerek üst haznede toplanacak. Fokurdamaya başladığında kahvenin yanmaması için altını kapayın. Kahve birkaç saniye daha haznede birikmeye devam edecek. Sonra kahvenizi ocaktan alıp, üzerine kaynar su ekleyerek, süt köpüğüyle veya olduğu gibi servis edebilirsiniz.

Moka express’inizi mutlaka elde yıkayın. Makinaya girince lastik kısmı falan bozuluyor. Filtrenin ve güvenlik sibobunun tıkanmamış olduğundan emin olun. Arada bir de lastiği değiştirmek gerekiyormuş.

Moka expess’le kahve yaparken hangi incelikte çekilmiş kahve kullanacağız?

Hazır çekilmiş espresso kullanabilirsiniz. Çekirdek kahve almayı seviyorsanız, espresso’dan daha ince, Türk kahvesinden daha kalın incelikte çektirebilirsiniz kahvenizi. Kahve çeken pek çok yere moka pot / moka cezvesi / moka express / ocak üstü espesso cezvesi için dediğiniz zaman doğru incelikte çekiyorlar. Tchibo’da 9 numara mesela.

Moka pot’la nasıl kahve yapıldığını fotoğraflayarak basitçe anlatmaya çalıştım:

moka-cezvesi-1

moka-cezvesi-2

moka-cezvesi-kahve-yapimi-3

moka-cezvesi-kahve-cekimi-4

moka-pot-espresso-grind-5

bialetti-moka-pot-6

bialetti-moka-7

moka-cezvesi-8

moka-express-afiyet-olsun

Edit:Pek çok kişi moka cezvesini nereden alabileceğimi sormuş. Ben kendiminkilerden birini Şili’den birini de İtalya’dan almıştım. Daha iyi olan İtalya’dan aldığım Bialetti marka moka pot.  O da Türkiye’de varmış. Bialetti markasının farklı modellerine Kahhve.com’dan göz atabilirsiniz: https://kahhve.com/ekipman/bialetti

bu sene okuyup çok sevdiğim kitaplar

bu sene okuyup çok sevdiğim kitaplar

İtalya başta olmak üzere Avrupa’da ve Güney Amerika’da evde kolayca kahve yapmak için aluminyum moka potlar (moka cezveleri) kullanılıyor. Benim sabah rutinime Şili’de dahil olan bu ikonik tasarım moka potlar...

simdinin-gucu-eckhart-tolle

askıda ne var?

askıda ne var?

İtalya başta olmak üzere Avrupa’da ve Güney Amerika’da evde kolayca kahve yapmak için aluminyum moka potlar (moka cezveleri) kullanılıyor. Benim sabah rutinime Şili’de dahil olan bu ikonik tasarım moka potlar...

askidanevar7gr

YORUMLAR

 • Kübra Konakbay diyor ki:

  Harika anlatmışsın, ayrıca ellerine sağlık :)

 • Sezin Karcan Kaya diyor ki:

  Bunlardan galatadaki biggshopta satılıyor bildigim kadarıyla

 • Sezin Karcan Kaya diyor ki:

  Fiyatları da 90-120 tl arasında hatta

 • cizenbayan diyor ki:

  ben de crate & barrel’da gordum bugün 130 liraydı bialetti’nin büyük boyu (4 kişilik falan)

 • cafenoHut diyor ki:

  Rimmini’den almıştım yıllar yıllar önce! bir iki kez kullandım, pek hoşuma gitmedi, koydum unuttum bir köşede. Şimdi Bu anlatım ve fotoğraflarla birlikte bana bir şevk geldi ki sorma, akşam eve gider gitmez deneyeceğim! Tamam büyük ihtimal yemekten sonra deneyeceğim…

 • Dilara diyor ki:

  Merhaba Elif,

  Benim de İtalya’da üniversite maceramdan kalan bir alışkanlık moka pot. Çok güzel anlatmışsın, ben de 2 şey eklemek istedim. İlki moka potun sadece su ile temizlenmesi gerektiği. Bu şekilde moka içerisinde biriken kahve, metal tadının önüne geçiyor ve daha güzel bir tat almış oluyorsunuz.

 • şükran / pustoodunya diyor ki:

  instagram da merak ettiğimi yazmıştım size, anlatmışsınız , nasıl mutlu oldum :) Harika bir anlatım olmuş teşekkürler …

 • nermin diyor ki:

  Ben de moka pot aldim fakat sütle yapmamaiz gerek miyormu.Sütü nasil kullanabiliriz.Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 • cizenbayan diyor ki:

  ısıttığınız sütün üzerine bu yaptığınız kahveyi ekleyebilirsiniz. tchibo’da süt köpürtme aletleri satılıyor hatta cappuccino benzeri bir kahve bile yapabilirsiniz bence espresso yerine mocha kullanarak. ama bu aletle su ile yapılıyor bildiğim sütle hiç görmedim :) süt sonradan :)

 • cizenbayan diyor ki:

  :))) teseşkkürler sağolun

 • cizenbayan diyor ki:

  harikasın :)))) varol!

 • cizenbayan diyor ki:

  afiyet olsun :)

 • Ozan Çağlayan diyor ki:

  Esse ‘den aldım 2 kişilik 69 tl +% 10 indirim var

 • Cebe Tonguç diyor ki:

  Kahve kalınlığı ile ilglii bir yanlışlık var sanırım..Çekirdekten öğütülecek taneler, espressodan daha kalın olacak..ince değil..kendi fotolarınızda da tanelerin espressodan hayli kalın oldugu görülüyor…İnceden kalına doğru sıralarsak; türk kahvesi-espresso-moka ekspress-aeropress-(drip-filtre)-french şeklinde…saygılar.:)

 • Ahmet Faruk Dereli diyor ki:

  Güzel yazınız için teşekkür ederim. Yaklaşık bir ay önce 35tl gibi bir rakama iki kişilik moka pot aldım. Aşırı uyguna geldi. Genelde süt ile cappuccino yapıyorum. Deneyimlerime göre kahveyi filtreye ne kadar presslersem espressoya o kadar yakın bir kıvam elde ediyorum.

  Arkadasların dediği gibi kahveyi nefes alacak şekilde koyduğumda kıvamı çok düşük oluyor. Filtre çemberine uyacak yuvarlak birşey ile sıkıca bastirdigimda ise krema gibi daha güzel bi kıvam elde ediyorum.

  Kullandığım kahve tchibodan aromalı hazır çekilmiş kahve. En iyi sonuçlar için kahve öneriniz var mı acaba?
  Teşekkürler :)

 • Bilge Baykuş diyor ki:

  Yazı süper, kaleminize sağlık, fakat kahvenin kalınlığı konusunda verilen bilgiye katılmıyorum. Moka pot ile yapılan kahve kalınlığı ince olmalıdır, fakat asla espresso için çekilmiş kahve kadar ince değil. Hele espressodan daha ince nasıl olur bilemiyorum :) Google görseller’den ‘coffee grind size chart’ vb. şekillerde arama yapıp kahve yapma metodlarına göre ayrı ayrı önerilen boyutları görebilirsiniz.

  Örnek:
  http://i0.wp.com/thezenkitchen.com/wp-content/uploads/2010/11/Screen-shot-2010-11-12-at-9.56.48-PM.png

 • le vent diyor ki:

  filmlerde görüp, merak eder, ama adını bilmediğim için nasıl kullanılır, altındaki bölüm ne işe yarar, düşünür dururdum.:) sahibi (aslında satmış firmayı da, karikatürü kullanılıyor hâlâ) ölmüş, külleri de 24 kişilik moka potun içine konup da defnedilmiş.
  http://www.bbc.com/turkce/haberler/2016/02/160217_italya_kahve_kralinin_kulleri?ocid=socialflow_twitter not: bu site, aramada 4. sırada çıktı.:)

 • sabri diyor ki:

  bende bir ara kafayı çok taktım bu moka potlarla nasıl bir şeydir diye ama en sonunda amazon.it milanodan bir gaggia marka espresso makinesi satın aldım kargo dahil 120 euroya kahvenin içinde yaklaşık olarak 1200 çeşit kimyasallar var ve bu mokapotlar ancak çekirdeğin içindeki 100/10 luk bir aromasını ancak çıkarabilir kaliteli bir espresso ile yaklaşık olarak bu aromanın 100/80 çıkartıyor umarım açıklayıcı olmuştur ayrıca dünyada ilk gaggi marka espresso makinesi icat etmiştir bilginize fabrikasıda milanodadır..

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir