kokteyl

French Oje, Dokuyan Emre ve ben sizler için Tequila’lı FrenchosmoAteş Kadehi ve Çizi adlı çok güzel üç kokteyl hazırladık. Tequila’lı koktey mi olur? Sen ne ara master of shot oldun, kokteyl hazırlamaktan ne anlarsın? gibi sorularınızı duyar gibi oluyorum, haklısınız.

Kokteyller olmuş mu, tadına bakmak için 12 Ekim Cuma gecesi Tomtom Sokak’ta Mica’ya bekleniyorsunuz. Kokteyl yapmamızın hikayesi içinse aşağıdaki satırlara buyurmaz mısınız?

kokteylciamca

French ve ben bu hafta, içki mentoru muhteşem insan Ertan Engin’le Tequila ve kokteyl üzerine bir workshop’a katıldık.

Burada öğrendiğim ilk şey şu oldu: Biz Türkiye’de Tequila’yı çok yanlış biliyormuşuz. Düşük kalitede Tequila’ları içki içmiş olmak için limon ve tuzla shot olarak içip sonra da haliyle perişan oluyormuşuz. Oysa ki tek Tequila içme yöntemi bu değilmiş ve Tequila’yla harika kokteyller yapmak mümkünmüş. Hele ki bu kokteyller içinde gerçek mavi agave bulunan Jose Cuervo ile yapılırsa yeme de yanında yat oluyormuş.

tekila

Önce Tequila’yı, nerede ve nasıl üretildiğini ve türlerini anlatan Ertan Bey daha sonra bize farklı yöntemlerle kokteyl hazırlamayı öğretti. Bardakta, shaker’da, boston shaker’da, bardakta ezerek ve bir de infüzyon gibi kokteyl yapma yöntemleri varmış. Beraber her bir yöntemle leziz kokteyller yaptık. Benim favorim bardakta hazırlanan Tequila Breeze oldu.

 shaker

Buyrunuz size muhteşem bir Tequila Breeze tarifi:

Önce bardağın içine ağzına kadar buz doldurun (buzların erken erimemesi için bolca buz koymak gerekiyormuş) sonra sırasıyla şu malzemeleri ekleyin:

kokteyl

  • 1 ölçek (5cl) Tequila
  • Biraz bal ya da şurup
  • Greyfurt suyu
  • Kızılcık suyu
  • 1 dilim greyfut

Daha sonra Shaker’la harika emprovize bir kokteyl yaptık. İsmi yok. Çok tatlı ve güzel oldu. İçinde püre olduğu için iyi çalkalamak gerekiyor, buyrunuz tarifi:

2012-10-10-4204
  • Bolca buz
  • 1 ölçü Tequila
  • Yarım ölçü elma suyu
  • 1 ölçü çilek püresi
  • Limon
Bu yöntemleri öğrendikten sonra Emre, French ve ben kendi kokteyllerimizi hazırladık. Muhteşem oldular. Ateş Kadehi, Frencosmo ve Çizi’nin tarifleri şimdilik gizli kalsın. Siz 12 Ekim Cuma gecesi tadlarına bakmak, dans etmek, tanışmak, kaynaşmak için Tomtom Sokak Mica‘ya gelin.
ateskadehi-karecizikarefrencosmo-kare

tasarım bienali

tasarım bienali

French Oje, Dokuyan Emre ve ben sizler için Tequila’lı Frenchosmo, Ateş Kadehi ve Çizi adlı çok güzel üç kokteyl hazırladık. Tequila’lı koktey mi olur? Sen ne ara master of shot oldun, kokteyl...

istanbul-tasarim-bienali-2012

hayal kahvesi

hayal kahvesi

French Oje, Dokuyan Emre ve ben sizler için Tequila’lı Frenchosmo, Ateş Kadehi ve Çizi adlı çok güzel üç kokteyl hazırladık. Tequila’lı koktey mi olur? Sen ne ara master of shot oldun, kokteyl...

hayal

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir