008

Geçtiğimiz kış, Helsinki’de Erasmus yapan arkadaşım Umut’u ziyarete Finlandiya’ya gittim. Finlandiya’yı hala özlüyorum! Çok huzurlu bir yerdi. Hava çok soğuk ama insanlar işe bisikletle gidiyor. Sadece bu bile doğaya ve insana (kendilerine ve diğerlerine) ne kadar saygı duyduklarını hissetmenize yetiyor. Tabii bu mimariye, yaşam tarzına da yansıyor. Helsinki’de bir kaç gün geçirdikten sonra (ki bilahare anlatmayı düşünüyorum), Umut’un Erasmus ekibiyle Lapland’a kayak turuna gittik. Yolda bol bol ren geyiği görerek yaptığımız otobüs yolculuğumuz 12 saat sürdü! Santa Claus köyüne de uğradık ve Elfler nerede oyuncak yapıyormuş gördük.

Uzun ve eğlenceli bir otobüs yolculuğundan sonra Levi isimli kayak bölgesine vardık. 2001’de burada dünya kayak şampiyonaları da yapılmış, yani tesisler çok çok güzel! Zaten kışın daimi bir karanlık olduğu için pistler gece boyunca açık ve ışıklandırılmış. O yüzden hava karrınca pistlerin kapanması gibi bir durum yok. Board yapmak için tam bir cennet! Biz de boardlarımızı yanımıza aldık ve muhteşem pistlerin tadını çıkardık.

Kaldığımız otel, dörder kişilik ahşap kulübelerden oluşuyor. Bir nevi apart otel. Marketlerden alışveriş yapıp kendi yemeğinizi yapıyorsunuz. Ve tabii her kulübenin kendine özel bir saunası yani fin hamamı var. Finlandiya’ya giderseniz yapmanız gereken şeylerden biri saunaya girip sonra karlara atlamak. Bu aktivite içkiliyken de epey eğlenceli oluyor. Sonrasında karlardan yaptığımız tümseğin üzerinden kızak olarak kullandığımız boardlarla uçarken bulduk kendimizi ki aman siz evde denemeyin, benim belimde hala duruyor izi.

Sauna’dan board’dan, şanslıysanız kuzey ışıklarından ve ren geyiklerinden hevesinizi aldığınızda artık sıra husky’lerle tanışmakta!

‘Husky ride’ denen aktiviteyi yapmak için sabah erkenden otobüslere doluşuyoruz ve yüzlerce husky’nin kaldığı çiftliğe gidiyoruz. Bizi görünce çıldırıyorlar. Daha önce bungee jumping yapmış biri olarak söylüyorum ki bu bambaşka bir adrenalin! 8 köpeğin sürdüğü kızağa 2 kişi biniyor, biri kızakta oturuyor diğeriyse önde ayakta duruyor ve kızağı ayaklarıyla kontrol ediyor. Kontrol etme meselesi tamamen içgüdüsel. Size sadece ayağını frenden hiçbir zaman tamamen kaldırmamanız söyleniyor. köpekler öndeki köpeği takip etmek için kızakları hızla çekerken sizin fren ve denge olayını halletmeniz gerekiyor ve ne kadar hızlı gittiklerine inanamazsınız! Kuzey’e giderseniz mutlaka deneyin!

helsinki

helsinki

Geçtiğimiz kış, Helsinki’de Erasmus yapan arkadaşım Umut’u ziyarete Finlandiya’ya gittim. Finlandiya’yı hala özlüyorum! Çok huzurlu bir yerdi. Hava çok soğuk ama insanlar işe bisikletle gidiyor. Sadece bu bile doğaya ve...

004

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir