Her gittiğinde mutlaka yaptığın şey: Kopenhag küçük bir şehir bu yüzden yapılacak en iyi şey bir bisiklet kiralayıp şehri böyle gezmek. Görülecek tarihi yer Langlinie, Rundetårn’daki küçük denizkızı. Bense her yaz Strøget’de kanalda bot gezintisi yaparım. Amalienborg’da kraliçeyle çay içip 

En sevdiğin galeri / müze: En sevdiğim müze Louisiana! Harika çağdaş sergiler oluyor. Øresund’a bakan huzurlu manzarası da eşsizdir. Statens museum for kunst da şehre gelenler için kesinlikle bir must! Bunun dışında 

En sevdiğin cafe: Kopenhag’da sürekli yeni cafe’ler açılır. Ama nostaljik bir yer söylemek gerekirse Kopenhag’ın kalbindeki Cafe Sommersko’ya lise yıllarımdan beri giderim, hep kalabalık ama rahat bir atmosferi vardır ve her tarzdan ve yaş grubundan insan görebilirsiniz. Küçük cafe’lerle dolu hip bir semt olan Nørrebro’da takılmayı da çok severim.

En sevdiğin bar: Sıcak yaz gecelerinde Nørrebro’da Sank Hans Torv’da takılmayı severim, bir bira alıp sokaktaki random mutlu Danimarkalılarla komik muhabbetlere girerim. The Union Bar hayatımda tattığım en iyi kokteylleri yapar, biraz fiyatlıdır ama tatmin olursunuz. Başka bir favori mekanımsa Ruby.

En sevdiğin gece kulübü: Dans etmek için favori gece kulübüm Simons, Vega ve Kødbyen’deki barlar.

Alışveriş için adreslerin: Danimarkalı tasarımcı Henrik Vibskov, Stig P, Pede og Stoffer, Acne, Day ve Nørrebro’daki mağazalara bakarım.

Ne yemeli / içmeli: Gerçek bir Danimarkalı lezzet deneyimi için güne her pastanede satılan Winerbrød denen ‘danish’le başlamalı. Öğle yemeğinde Ida Davidsen’de Smørbrød (farklı soslarla çavdar ekmeği) yemeli. Akşamsa çam ağacı salatası veya Danimarka şarabı gibi sadece İskandinavya’da yetişmiş üürünlerin servis edildiği Noma’ya gitmeli, biraz pahalı ama her kuruşuna değeceğine eminim. Ama aylar öncesinden rezervasyon yaptırmak gerekebilir.

Yılın en sevdiğin zamanı: Kopenhag’ı gezmek için en güzel zaman güneşli yaz günleri. Her bir Danimarkalı’yı parklarda ve cafe’lerde güneşin tadını çıkarırken görebilirsiniz. Yazın pek çok etkinlik de oluyor şehirde. aok.com sitesinden bilgi edinilebilir.

KOPENHAG YAZISINA GERI DÖNMEK IÇIN TIKLAYIN

aalborg

aalborg

Her gittiğinde mutlaka yaptığın şey: Kopenhag küçük bir şehir bu yüzden yapılacak en iyi şey bir bisiklet kiralayıp şehri böyle gezmek. Görülecek tarihi yer Langlinie, Rundetårn’daki küçük denizkızı. Bense her yaz Strøget’de...

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir