11008295_1410181525954648_747696991_n kopya

kızlar size “o” çocuğu buluyorum. ama yanlış anlamayın. bakın anlatıyorum:

internet hayatımızın en büyük parçası. Ve eminim bizim yaşlarda internetten tanıştığı biriyle duygusal bir ilişki yaşamayan, hatta arkadaşlıklar, dostluklar kurmayan yoktur.

ilk başta kafa göz yapıyorduk bu işleri. mIRC’ler, icq’da random yazılan numaralar, msn, hi5, yonja falan derken nihayet facebook girdi hayatımıza, facebook’ta arkadaşlarımızı bulduk, bir sürü ortak arkadaşımız olan insanları, arkadaşlarımızın arkadaşlarını sima olarak tanır duruma geldik, hatta hoşlandık onlardan. Sonra twitter’da yine rastgele hatta anonim insanlarla mention’laştık, twitter ya da fb birer dating app değildi ama bu bizi durdurmadı tabii, dm’den yürüdük, instagram’dan nerelerde takılıyor, ne yiyor ne içiyora baktık, foursquare ile gittiği yerleri takip ettik ve ‘rastlantılar’ yaratmaya çalıştık, hızımızı alamadık bir kariyer sitesi olan linked-in’den bile yürüdük. hiç dumadık yürüdük! insanız, elimizde değil, tanışmak, kaynaşmak, iyi vakit geçireceğimiz birilerini ya da o doğru insanı bulmak istiyoruz. üstelik de bunu bir ekranın arkasından yapma rahatlığını, ilgilendiğimiz insan hakkında henüz ona vakit yatırımı yapmadan onun hakkında pek çok bilgiye sahip olmayı çok seviyoruz!

ilk başta ‘rastgele’ kişilerle muhabbet ettik, sonra facebook ile tanıdıklarımızın tanıdıklarına evrildi bu mesele, tinder ile bize belli bir mesafede olsa da yine rastgele’ye geçiş yapmıştık ki işleri tamamen değiştiren dahiyane bir uygulama ile karşı karşıyayız bu günlerde: happn!

en - iphone 6 - street

peki happn nasıl işliyor? 

  • önce uygulamayı app store’dan ya da google play’den indiriyorsunuz. :) hihi. indirin indirin :)
  • arayüz çok basit. facebook hesabınızla bağlanarak bir profil oluşturuyorsunuz.
  • profil oluştururken en hoşuma giden noktalar happn’ın yaşınızı, iş ve eğitim bilgilerinizi, kısa bir biyografinizi ve fotoğraflarınızı doğrudan facebook’tan çekmesi ve size fotoğrafları düzenlemek için de şans vermesi. tabii eğer isterseniz kendiniz ayrıca fotoğraf da yükleyebilirsiniz.
  • bir diğer sevdiğim nokta da happn’a instagram ve spotify’ınızı bağlayarak instagram fotoğraflarınızı ve spotify’dan çok dinlediğiniz parçalar arasından seçtiklerinizi de burada gösterebiliyor oluşunuz. instagram ve müzik önemli :)

app-install-happn-spotify-3

peki sonra ne oluyor? 

işte happn’ın tinder ve diğer dating uygulamalarından ayrıldığı nokta :

happn size belli bir mesafe içindeki insanları rastgele bir şekilde göstermiyor. size her gün yolunuzun kesiştiği, gün içinde ya da günler boyunca sık sık aynı mekanda bulunduğunuz insanları bir timeline’da gösteriyor. yani bu aynı cafeye aynı konsere gittiğiniz birileri olabilir. bence işin eğlenceli yanı burada başlıyor:

yolun kesiştiği kişiler sayfasını açıyorsunuz:

profiller şöyle çıkıyor karşınıza.

en - girl - hipster - tattoo

bir fotoğraf, en üstte yolunuzun kaç kez kesiştiği, altında yolunuzun en son kaç dakika önce kesiştiği, altta ise yolumuzun kesiştiği arkadasın adı, yaşı, onun altında ise hangi firmada ne olarak çalıştığı.

eğer bu kadarı sizde merak uyandırmadıysa fotoğrafın altında bulunan x’e basarak bu insanın bir daha timeline’ınınızda çıkmamasını sağlıyorsunuz ve bu kişi sizinle iletişime geçemiyor.

eğer gördükleriniz sizde merak uyandırdıysa ya doğrudan kalbe basabilir (ki bu noktada o da sizi beğendiyse hemen bir konuşma penceresi açılıyor) ya da biraz daha incelemek için arkadaşın profiline girebilirsiniz.

profile girdiğinizde bolca fotoğrafın yanı sıra bio, instagram fotoğrafları, spotify’da dinlediği şarkılar, varsa ortak facebook arkadaşlarınız ve yine varsa ortak facebook ilgi alanlarınız (yani ikinizin de like ettiğiniz sayfalar) ve son olarak da yolunuzun en son nerede kesiştiği çıkıyor.

crush_en_android

timeline’da ’10 kez karşılaştınız’ yazan biriyle biriyle sık sık aynı mekanlara gidiyor olabilirsiniz bu da ortak zevklere işaret ediyor. profili açtığınızda zaten fb aracılığyla bu ortak zevkleri de görme imkanına sahipsiniz. ilginizi çektiyse bir merhaba dersiniz!

ya da tam tersinden her gün o kesiştiğiniz ama bir türlü yanına gidip konuşma cesareti gösteremediğiniz gençle konuşmak için (yolunuz sıkça kesiştiğinden) internet ortamının rahatlığında ilk adımı atma şansınız olabiliyor!

üstelik happn dünyada 10 milyon kullanıcıya ulaşmış ve şimdi bir de yeni ses kaydı yollama özelliği gelmiş.

CROISADETHEVIJO

bu arada bir de dikkatinizi çekmek için size charm yollayabiliyorlar (charm yollasalar da siz kalp koymazsanız sizle iletişime geçemiyorlar) ya da aynı şekilde siz birinin dikkatini çekmek için charm yollayabiliyorsunuz. böylece o kişiye bildirim gidiyor.

sonuç olarak happn ile yakınınızda olan, yolunuzun kesiştiği, ortak zevklere sahip olduğunuz kişilerle birbirinizi karşılıklı beğenme durumunuzda iletişime geçebiliyorsunuz. bence tatlı! denemeye değer!

happn’i iOS, Android ve Windows Phone icin buradan ücretsiz indirebilirsiniz.

Sanatçı Sadi Tekin’le 7 Soru Cevap [the story of seven]

Sanatçı Sadi Tekin’le 7 Soru Cevap [the story of seven]

kızlar size “o” çocuğu buluyorum. ama yanlış anlamayın. bakın anlatıyorum: internet hayatımızın en büyük parçası. Ve eminim bizim yaşlarda internetten tanıştığı biriyle duygusal bir ilişki yaşamayan, hatta arkadaşlıklar, dostluklar kurmayan...

sadi-tekin-kimdir-roportaj-cizenbayan

sağlıklı detoks yaşam biçimi

sağlıklı detoks yaşam biçimi

kızlar size “o” çocuğu buluyorum. ama yanlış anlamayın. bakın anlatıyorum: internet hayatımızın en büyük parçası. Ve eminim bizim yaşlarda internetten tanıştığı biriyle duygusal bir ilişki yaşamayan, hatta arkadaşlıklar, dostluklar kurmayan...

jusistanbul-detoks

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir