OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Red Bull Art Around ile ilgili redbull.com.tr‘de iki parça halinde yayınlanan yazım:

Bundan 10-15 sene önce, ben Avusturya Lisesi’nde okurken bizim için korkutucu ve muammaydı Karaköy sokakları. Vapurdan inip doğru Bankalar Caddesi, Kamondo merdivenleri ve yeşil kapının içindeki güvenli bölgemize atardık kendimizi. Şimdilerde özellikle hafta sonu kahvaltılarının en uğrak adresi olan Karaköy’ün bende yeri ayrı tam da bu yüzden. Son birkaç senedir Avrupa’da bayıla bayıla gittiğimiz kafelerin alaları açıldı 10 sene önce korkudan adımımızı atamadığımız bu sokaklara. Sokak sanatı işlerinin de yine en güzelleri Karaköy’ün kozmopolit duvarlarını süsler oldu. Tarihi dokusunu korurken genç sanatçı ve girişimcilerin dokunuşlarıyla İstanbul’un en özel semtlerinden biri haline geldi Karaköy. İyi kahvaltı ve kahvenin, gurme lezzetlerin adresi oldu. Benim içinse kendiliğinden değişim ve dönüşüm deyince akla ilk gelen yer.

Bu hafta işte tam da bu değişimin göbeğinde üreten farklı disiplinlerden 8 genç sanatçı, Karaköy’ü bir açık hava galerisi haline getirdiler. 5 Mayıs itibariyle bir kısmı canlı canlı üretime geçen bu 8 sanatçı Karaköy’ün dilerseniz kendiniz keşfedip bulacağınız, dilerseniz de Red Bull Art Around kitapçıklarındaki krokiden faydalanarak çizeceğiniz rota ile yarım saatte gezebileceğiniz bir alana yayıldı.

Bu 8 işi görmek için 12 Mayıs’a kadar vaktiniz var.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

45 dakika’da 8 farklı disiplinden 8 eser

Astık kameraları boynumuza, aldık krokileri elimize, Yüksek Kaldırım’dan Karaköy’e indik. Red Bull Art Around kitapçığında 1’den 8’e kadar numaralandırılmış eserleri kendi rotamızda gezmeye başlayacağız. İlk hedefimiz Fransız Geçidi!

18:31 – Fransız Geçidi

Burada iki farklı disiplinden iki sanatçıya ait iş var. Hemen geçidin ortasında Yeni Medya Sanatçısı Ozan Türkkan’ın interaktif işi gözümüze çarpıyor. Numara 6! Bu iş, onu harekete geçirecek izleyicilerini beklediğinden biz de hemen elimizi uzatıyoruz. Minik pembe elektrik akımları cama değen parmağımıza doğru akıyor, eser bizim titreşimlerimizle hayat buluyor. Bu kinetik oyunu sonsuza kadar oynayabiliriz. Ancak daha gezecek çok eser var.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fransız Geçidi’nde bakışlarımızı geldiğimiz yöne çevirdiğimizde Heykeltraş Mehmet Ali Uysal’ın tatlı bir dozda eleştiri ve özeleştiri barındıran “ışıltılı” eseri bekliyor bizi, serginin de 5 numaralı eseri “I sold this piece to a very bright collector” Fransız Geçidi’nin ferforje kapısıyla bütünleşmiş ve her zaman buraya aitmiş gibi duran neon harflerle “Bu parçayı çok parlak / zeki bir koleksiyonere sattım” yazıyor. Bu eleştiriden sanat üretim ve tüketim sürecinde payı olan herkes nasibini alıyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

18:39 – Murakıp Sokak No 18/1

Fransız Geçidi’nden çıkıp Tophane yönüne doğru ilerlerken, Mumhane Caddesi ile Murakıp Sokak’ın kesiştiği köşede başımızı yukarı kaldırınca Kadıköy’deki işleriyle tanıdığımız sokak sanatçısı Cins’in Karaköy’e yaptığı ilk büyük duvar resmi çıkıyor karşımıza. Numara 4! Bu sanat kovalamaca oyunu hoşumuza gitmeye başlıyor. Cins, et ve kemiği çağrıştıran, kendi tabiriyle “organik” formları ile izleyiciye ‘bize ait olmayan ama yabancı olmadığımız’ hissiyatını vermeyi amaçlıyor. Belli ki sanatçı Karaköy’e karşı benzer hisler besliyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

18:43 – Wom

Karaköy müdavimi sokak sanatçıları tarafından ‘kendiliğinden’ bir süreli sanat galerisi haline gelen Murakıp Sokak’tan yürümeye devam ediyoruz. Mahallenin ilk açılan kafelerinin bulunduğu, yola atılmış masa sandalyeleri, binalar arası gerilmiş elektrik kablolarından sarkan renkli ampulleriyle eski bir gazinoyu andıran Murakıp Sokak’tan denize doğru sağa döndüğümüzde Yuva Sokak’ta yer alan Wom’da hem hızlı bir kahve molası veriyor hem de 3 Numaralı işi burada yakalamanın haklı gururunu yaşıyoruz. Lakormis ve Ham’ın ortak işi olan bu renkli ve capcanlı illüstrasyon Wom’un cam cephesiyle sokaktan ayrılan iç mekanında olsa da ilhamını sokaktan almış.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

19:01 – Kemankeş Caddesi

Wom’dan yüzümüzü denize dönüp Kemankeş Caddesi’nde sola doğru yürüdüğümüzde tata! 1 Numara! İllüstratör ve Graffiti sanatçısı Furkan ‘Nuka’ Birgün’ün 5 Mayıs’ta sergi mekanında boyamaya başladığı dev billboard huzurlarınızda!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

19:04 – Nove

Artık geri dönüş yolundayız. Denizciler Sokak’ta yer alan Nove’de Selçuk Artut’un izleyicinin temasını bekleyen interaktif enstalasyonu yer alıyor. Açık hava sergisinin 2 Numaralı eseri!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

19:11 – Mae Zae

Denizciler Sokak’tan Mumhane Caddesi boyunca tasarım mağazası Mae Zae’ye geliyoruz. Mağazanın hemen girişinde merdivenden aşağı inmeden yerleştirilmiş 3 ekran Red Bull Art Around’un 8 Numaralı eseri. Fotoğraf ve video sanatçısı Volkan Kızıltunç’un işinde kameraya hayatlarının özel anlarını anlatan insan görüntüleri görüyoruz fakat ses duymuyoruz. Sanatçının amacı ise izleyicinin videodaki insanlarla göz göze gelmesini sağlamak.

19:16 – Ops

Red Bull Art Around’un son işi 7 Numara için Mumhane Caddesi’ndeki Ops Cafe’deyiz. Ressam Ali İbrahim Öcal’ın insan ve hayvanı iki farklı tür olarak ele alıp bu yaşam formlarının aykırılıklarını tuvale yansıttığı iki parçadan oluşan işinde gri tonlarında dövüşen iki ayı ve bir gül resmedilmiş. Tablolar her zaman bu mekana aitmiş hissiyatında.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tüm eserleri yaklaşık 45 dakikada, hava kararmadan gezmeyi başardığımıza göre artık Karaköy’de akşam yemeği yiyebiliriz. Bu 8 farklı disiplinden 8 yaratıcı iş, Red Bull Art Around kapsamında 12 Mayıs’a kadar Karaköy sokaklarında sergilenecek. Siz de kendi rotanızı yapın ve bu işlere mutlaka göz atın!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

cizenbayan x eastpak

cizenbayan x eastpak

Red Bull Art Around ile ilgili redbull.com.tr‘de iki parça halinde yayınlanan yazım: Bundan 10-15 sene önce, ben Avusturya Lisesi’nde okurken bizim için korkutucu ve muammaydı Karaköy sokakları. Vapurdan inip doğru...

cizenbayan_eastpak

Sokak Stili Ondan Sorulur: Emircan Soksan

Sokak Stili Ondan Sorulur: Emircan Soksan

Red Bull Art Around ile ilgili redbull.com.tr‘de iki parça halinde yayınlanan yazım: Bundan 10-15 sene önce, ben Avusturya Lisesi’nde okurken bizim için korkutucu ve muammaydı Karaköy sokakları. Vapurdan inip doğru...

new-york-emircan-soksan-sokak-modasi-lifestyle-sehir-hayati

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir