OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bugün Haydarpaşa Garı’nda İstanbul Coffee Festival başladı. Bu sene ikinci kere yapılan Kahve Festivali, 25 Ekim Pazar gününe kadar sürecek, ancak baştan uyarayım, biletler tükenmiş bile.

Katılımcılar arasında butik kahveciler, kahve ve yeme içme ile ilgili markalar başta olmak üzere kahveden alakasız sektörlerden de pek çok marka var. Kahve festivaline diye gelip Lunapark’tan kolye ya da Marvis’ten diş macunu alıp çıkabilirsiniz yani:)

istanbul-coffee-festival

Gar alanı ve peronlar standlar ve sergilerle dolu. Workshop ve seminer alanlarında yer bulmak imkansız. Trenlerin içlerinde bile sergiler var. Her an her yerde kahve konuşuluyor.

Son yıllarda inanılmaz bir yükselişte olan kahve pek çok insanın ortak buluşma noktası olmuş ve anlaşılan arabadan spor ayakkabıya yayınevinden zincir kahvecisine herkes bu müşteri potansiyeline ulaşmayı çok kıymetli buluyor. Butik ve uluslararası pek çok marka burada!

kahve-festivali-standlar

Festivalin ilk günü, erkenden geldim, nispeten tenha olur diyordum ama gördüğüm kalabalık karşısında şaşırdığımı itiraf etmeliyim. Girişte hemen Billur’la karşılaştım. Billur, “Günün Kahvesi” projesiyle 16 fotoğraftan oluşan bu ilk sergisinden elde edeceği gelir ile “Bir Silgi Bir Kalem” aracılığıyla ihtiyaç sahibi okullara destek olacakmış.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Yine sergi alanında yeralan CupArt sergisine bayıldım. Karton kahve bardaklarına yapılmış çizimlerin her biri görülmeye değer.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

isanbul-coffee-festival-cupart-illustration

Sergilere göz attıktan sonra butik kahvecilerin, çekirdek tedarikçilerinin, kahve makinası markalarının vs yer aldığı alanı gezmeye başladım. Gözüme çarpan enteresan detayları snapchat hesabımdan da paylaştım (cizenbayan diye aratıp bulabilirsiniz)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bol kahve kokulu alandan nispeten tenha peronlara ilerledim, burada çok sevdiğim sağlıklı restoran zinciri PlusKitchen’i  geçtikten sonra sağda organik ve doğal beslenmeye çok önem veren biri olarak hep internetten sipariş verdiğim Aradolu’yla canlı canlı tanıştım. Aradolu Ekspres adını verdikleri sevimli triportör önünde uzunca kaldım, Anarolu’ya ürün veren küçük üreticilerle sohbet ettim.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Burada çok sevgili Nilgün Bodur’la da tanıştık. Juico’nun kahveden vazgeçemediği için detoks yapamayanlara özel yarattığı yeni kahveli ürününü ilk kez burada tattık. İçinde badem sütü var. Latte gibi, leziz.

Processed with VSCOcam with a5 preset

Sonra birbirinden güzel seramik, mug, bardak, bardak altlığı, kolye, tshirt, çanta yapan standları gezdim. Kahve makinaları satan kahhve standına uğradım (ama bu Bialetti’ler henüz satışta değilmiş, 1-2 haftaya geliyolarmış)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Veeee tabii ki son zamanlarda İstanbul’un Ayasofya ve Sultanahmet Camii’nden sonra turistler tarafından en çok ziyaret edilen mekanı, Breaking Bad temalı ülkemizin gururu kahvecimiz Walters’ın standına uğradım.

walters-team

Ekip yine giymiş tulumları, deney tüpleriyle iş başındalar. Sadece şov sanmayın, kahveler de leziz. Walters ününü Moda’dadaki ilk dükkanından dünyaya yaydı. 9gag, Buzzfeed, CNN International, Elite Daily, USA Today, GQ, Huffington Post, Bored Panda ve allah daha ne verdise her türlü yayında yer aldı.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Şimdi ikinci şubesini New York Williamsburg’da açmak isteyen Walters’ın desteğimize ihtiyacı var. https://www.kickstarter.com/projects/walterscoffee/breakingbad-inspired-coffee-lab-walters-coffee-roa adresinden ister 5 dolara kart postal alarak, ister 100 dolara adınızı duvara yazdırarak, ya da mug’dan 1 yıl boyunca ücretsiz kahveye kadar ürün ve hizmet karışılığı ‘yatırım’ yaparak Walters’ı New York’a götürmeye yardımcı olabilirsiniz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Çekirdek, kavurma ve pişirme gibi kahvenin daha teknik yönünü öğrenebileceğiniz seminerler gibi, kahve yanında yenecek lezzetlerin anlatıldığı hatta yapıldığı atölyeler ile dolu dolu bir program vaat eden festival alanında müzik de var bu arada. Bu sene Babylon sponsor olmuş. Tüm programı şu adresten inceleyebilirsiniz: http://www.istanbulcoffeefestival.com/festival/program/

Zamana Karşı Duran Bir Mahalle: Galata [the story of seven]

Zamana Karşı Duran Bir Mahalle: Galata [the story of seven]

Bugün Haydarpaşa Garı’nda İstanbul Coffee Festival başladı. Bu sene ikinci kere yapılan Kahve Festivali, 25 Ekim Pazar gününe kadar sürecek, ancak baştan uyarayım, biletler tükenmiş bile. Katılımcılar arasında butik kahveciler, kahve...

cizenbayan-galata-evi

Geleceğe geri sayım başladı: ZERO

Geleceğe geri sayım başladı: ZERO

Bugün Haydarpaşa Garı’nda İstanbul Coffee Festival başladı. Bu sene ikinci kere yapılan Kahve Festivali, 25 Ekim Pazar gününe kadar sürecek, ancak baştan uyarayım, biletler tükenmiş bile. Katılımcılar arasında butik kahveciler, kahve...

akbank-sanat-zero-sergisi-sakip-sabanci-muzesi-cizenbayan

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir