istanbul-tasarim-bienali-2012

İstanbul’un ilk Tasarım Bienali 13 Ekim-12 Aralık 2012 tarihleri arasında Eren Holding, Koray Şirketler Topluluğu, Vestel ve VitrA eş sponsorluğunda IKSV tarafından yapılıyor.

İstanbul Tasarım Bienali kentsel tasarım, mimarlık, endüstri ürünleri tasarımı, grafik tasarım, moda tasarımı, yeni medya tasarımı gibi başlıca alanlar ve ilgili tüm yaratıcı ürün ve projeleri kapsayacak.

Küratörler Emre Arolat ve Joseph Grima‘nın Kusurluluk (Imperfection) temasını kendi bakış açılarıyla yorumladıkları sergileri, iki farklı mekânda (İstanbul Modern ve Galata Rum İlköğretim Okulu) 46 ülkeden 300’e yakın tasarımcı ve mimarın 100’ün üzerinde projesine yer veriyor.

İstanbul Tasarım Bienali, iki serginin yanı sıra 12 Aralık tarihine kadar, kentin farklı noktalarına yayılacak akademi programı, atölye sergileri, seminer programı, yaratıcı film kuşağı, paralel katılımcı programı ve tasarım yürüyüşleriyle İstanbul’u bir tasarım kentine dönüştürecek.

İstanbul Modern ve Galata Rum İlköğretim Okulu’nda yer alacak sergilerle ilgili ayrıntılı bilgiyi basın bülteninden aynen aktarıyorum:

EMRE AROLAT “MUSİBET”

İSTANBUL MODERN

Küratörlüğünü Emre Arolat’ın üstlendiği “Musibet”, 165 tasarımcı ve mimar tarafından hazırlanmış, İstanbul ve dışındaki coğrafyalarda süregiden büyük dönüşümlerin birbirinden farklı yüzlerini göz önüne seren 30’un üzerinde projeyi bir araya getirecek. Bu bağlamda, günümüzde gerçekleşen tasarım etkinliklerinin kerameti kendinden menkul meşruiyet düzlemlerini sorgulayacak olan sergi, İstanbul Modern’de EAA-Emre Arolat Architects tarafından özel olarak tasarlanan 1.400 metrekarelik bir mekânda yer alacak.

Sergisinin küratöryal çerçevesini iki ana başlık altında kurgulayan Emre Arolat, “Dönüşüm” başlığı altında, son dönemde İstanbul’da gündemde olan kentsel dönüşüm ve toplu konut projeleri ile bu projelerin ortaya çıkardıkları toplumsal gerginlikleri dünyadaki diğer örnek kentlerle karşılaştırarak irdeleyecek. “Anti-Bağlam” başlığında ise ağırlık merkezinde İstanbul’un bulunduğu bir coğrafi palette yerel ve küresel aktörler tarafından üretilen düşünceler, yeni dünyanın evrensel kabulleri ve yeni teknolojilerdeki değişimler ile mimari ve moda tasarımı pratikleri arasındaki paralellik tartışılacak.

tasarim-bienalinin-temasi-kusurluluk-2

JOSEPH GRIMA “ADHOKRASİ”

GALATA ÖZEL RUM İLKÖĞRETİM OKULU

Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nun 2.300 metrekarelik bir alanda evsahipliği yaptığı ve Joseph Grima’nın uluslararası bir küratör ekibiyle birlikte küratörlüğünü üstlendiği “Adhokrasi”, 120 tasarımcı ve mimarın 60’dan fazla projesini bir araya getirerek son yıllarda tasarım dünyasını kökten değiştiren toplumsal ve teknolojik değişimlerin ardından, çağdaş tasarım sahnesini değerlendiriyor.
İstanbul Tasarım Bienali’ni bir sergi platformundan ziyade laboratuar olarak değerlendiren sergi, günümüzde tasarım ifadesinin kendini nihai ürünlerden ziyade, en çok süreçlerde, yani kullanıcıyı nihai ürünün tanımlanma sürecine dahil eden sistemler, araçlar, ağlar ve platformlarda gösterdiğini öne sürüyor. Üretimin merkezinin fabrikadan zanaatkârın atölyesine dönüş yolculuğunun haritasını çizen “Adhokrasi”, başlığıyla sanayi çağına özgü bürokratik organizasyon modelinin hakimiyetinden, tabandan gelen yenilikçi bir yaklaşıma geçişe atıfta bulunuyor. Serginin açık kalacağı 2 ay boyunca, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nın giriş katında yer alan salonda gerçekleştirilecek söyleşi, paneller ve atölye çalışmalarıyla “Adhokrasi” kavramı tartışılacak.
TasarimBienali Logo_İstanbul Tasarım Bienali sergileri için biletler, Biletix satış kanalları, İKSV (Nejat Eczacıbaşı Binası Sadi Konuralp Caddesi No:5 Şişhane, Pazar hariç her gün 10.00-18.00 arasında) ve ana sergi mekânlarından (Galata Özel Rum İlköğretim Okulu ve İstanbul Modern) alınabilir. Bilet fiyatları; 20 TL ve 10 TL (ilköğretim öğrenci, öğretim görevlisi, öğretmenler ve 65 yaş üstü izleyiciler) Sergi mekânlarında her gün düzenlenecek rehberli turlara katılım, bienal biletini gösteren izleyicilere 20 TL, indirimli biletini gösterenlere 10 TL olacak.

Atölye, seminer programları, paralel katılımcı programları, tasarım yürüyüşü ve diğer tüm etkinliklerle ilgili ayrıntılı bilgi için: istanbultasarimbienali.iksv.org

 

CARLUCCIO’S

CARLUCCIO’S

İstanbul’un ilk Tasarım Bienali 13 Ekim-12 Aralık 2012 tarihleri arasında Eren Holding, Koray Şirketler Topluluğu, Vestel ve VitrA eş sponsorluğunda IKSV tarafından yapılıyor. İstanbul Tasarım Bienali kentsel tasarım, mimarlık, endüstri ürünleri tasarımı, grafik...

kapak

masters of shot

masters of shot

İstanbul’un ilk Tasarım Bienali 13 Ekim-12 Aralık 2012 tarihleri arasında Eren Holding, Koray Şirketler Topluluğu, Vestel ve VitrA eş sponsorluğunda IKSV tarafından yapılıyor. İstanbul Tasarım Bienali kentsel tasarım, mimarlık, endüstri ürünleri tasarımı, grafik...

kokteyl

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir