2014-biterken

Blogu açtığımdan beri 3. kez “yıl sonu yazısı” yazıyorum, o yüzden artık gelenekselleşmiş yıl sonu yazım diyebilirim buna sanırım.

2014 biterken koca bir yılı hatırlamak, hatta önceki senelerde yazdığım “2012 biterken ve “2013 biterken” yazılarına geri dönüp bakmak; bütün seneyi gözden geçirirken 2 senedir bu zamanlar yaptığım durum değerlendirmelerini okumak, geçmişte neleri ‘başarı’ olarak gördüğümü, bir sonraki seneden beklediklerimi hatırlamak ve belki de hayal ettiklerimin yanına tik atmak ya da artık benim için o kadar da önemli olmayan istekleri görmek çok güzel bir duygu. Kesinlikle size de böyle bir liste yapmanızı, 2014’te şükran duyduklarınızı, başardıklarınızı ve 2015’ten beklediklerinizi yazmanızı tavsiye ederim.

gulyabani bayrami ecemen

Gelelim benim 2014 biterken yazıma :)

Şimdi geçmiş yazılara dönüp bakınca farkettim ki 2 senedir bu yazılara ‘bu sene kilo aldım’ ya da ‘bu sene kilo verdim’ diye başlamışım. Bu sene ise ‘kilo alıp vermeyi kafaya takmamayı öğrendim’ diyebilirim öyleyse. Fiziksel görünümümle ilgili bir durum listenin başına koyacağım bir şey değil artık. İnsan hayatında kilo alıp veriyor. Bir ara baya takılıyordum bu duruma takıldıkça da daha kötüye gidiyordu. Halbuki önemli olan dengeli ve sağlıklı olmak. Kafaya takmayı, diyet yapmayı bıraktığım an rahatlamışım aslında. Bu sene de kilo aldım elbet, sonra düzenimi oturtunca da istediğim şekle şemale geldim. Ama en önemlisinin kendimi olduğum gibi sevmenin önemini çözmeye başlamışım sanırım bu sene:) Bu uzun bir yol. Ne mutlu!

elif tanverdi cizenbayan

Nasıl göründüğümden çok nasıl hissettiğime odaklandım biraz da. Mesela kola denen şeyi, ki çok içmezdim zaten, tamamen hayatımdan çıkardım. Paketlenmiş, gdo’lu, doğal olmayan gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmaya başladım. Yai temizliğe içten başladım. Hayatımda ilk kez detoks yaptım. 3 gün boyunca sadece posasız meyve suyuyla beslendim. İlk detoks deneyimime buradan göz atabilirsiniz. 3 ay sonra yaptığım 2. detoks hem vücudumda bu kez daha az toksin olduğundan hem de tecrübe kazandığımdan çoook rahat geçti. İçten temizlik hissi bambaşka.

juico juice cleanse

2012’de de 2013’de de bir sonraki yıldan yeni dövmeler istemişim. Bu sene 3 yeni dövmem daha oldu. Tik atalım. √ Her sene olduğu gibi daha çok müzik, seyahat ve festival dilemişim kendime. E sanırım bunun da yanına tik atabiliriz. √

sziget ecemen cizenbayan

Ben bu senenin başında çok küçüklükten beri hayalini kurduğum bir şeyi gerçekleştirdim. Güney Amerika’ya gittim! Nedendir bilinmez daha adımımı atmadan hastası olduğum bir ülke olan Şili’ye yaşamaya gittim Ocak ayında. Hayalini bile kuramayacağım bir senaryo ile hem de. Hikayesini buradan okuyabilirsiniz. Mimarlığı özledim yazmışım 2012 yazımda. Santiago’da Iragüen & Vinuela ve Del Rio Arquitectos gibi harika mimarlık ofislerinde çalıştım.

cizenbayan-mimar

İlk kez yaz mevsiminde doğum günü kutladım. 7 ay boyunca kış yaşamadım. Dünyanın en içten en güzel gülen insanlarıyla arkadaş oldum ve kısacık zamanda ailem oldular.

caro cizo

Santiago’da ev tuttum ve neredeyse sıfırdan bir hayat kurdum kendime orada. Sağlam dostluklar, yeni arkadaşlar edindim. İspanyolca biliyorum diye gittim ama bambaşka bir dil olan Şili İspanyolcası’nı da öğrendim. İşe bisikletle gidip gelmek gibi bir hayalim vardı. 3 aylığına da olsa onu da gerçekleştirdim.

friends

Güney Amerika’da sadece çalışmadım. Arjantin’de Buenos Aires’i, Şili’de Santiago, Valparaiso, Vina del Mar, İquique ve San Pedro de Atacama’yı; Peru’da Arequipa, Cusco, Calca ve Machu Picchu’yu, Bolivya’da Isla Del Sol, La Paz ve Salar de Uyuni’yi gezdim. 35 gün boyunca sırt çantamla, upuzun otobüs yolculuklarıyla tek başıma seyahat ederken kaç milyonda bir ihtimallerle ne hayatlarla kesişti yolum, hiç bilmediğim alemlere daldım.

salar de uyuni

Çok yol yürüdüm, Bolivya’da death road’dan bisikletle aşağıya indim, Atacama Çölü’nde sandboard yaptım, tuzdan batamadığım göllerde yüzdüm, ay vadisinde yürüdüm, kanyonlara gittim, termal sulara girdim, asma köprülerden geçtim, lamalar, akbabalar gördüm, yerel yemekler, içecekler denedim. Benim pusulam, rehberim, fotoğraf makinam olan cep telefonumu bu yolculuk esnasında baya pis bir tuvalete düşürdüm, çalışmaya devam ettiği için şükrettim. Seyahatin başında kaldığım hostelde trekking montumu unuttum. Machu Picchu yollarında donuma kadar ıslandım. Montu Santiago’ya dönünce hostelde tanıştığım bir çocuktan geri aldım. İnsanlara ve en çok da şansıma güvendim.

cizenbayan-ay-vadisi

Peru’da, Machu Picchu’dan önce bir ara durak olsun diye Kutsal Vadi’de ‘deki “arkadaşlarımın arkadaşlarının” evine  2 günlüğüne gidip 3 hafta kaldım. İnanılmaz bir aile hayatının ortasına düştüm. Başka gezginlerle ve kutsal bitkilerle tanışım. Yolculuğa çıkmadan ‘kendimi bulacağım’ diyordum ama nasıl olacağını bilmiyordum. Gerçekten de gerçek üstü tecrübeler yaşadım.

peru ailem

Blog’umun yenilenmesi biraz uzun sürdüğü için tüm bu seyahatlerimi ve tecrübelerimi günü gününe yazamadım. Ama olsun içimden geçenleri yine de kısa kısa olsa da çok sevdiğim instagram hesabımdan, tumblr’dan ordan burdan bir şekilde paylaştım. Güney Amerika maceraları ve rehberleri yazılacak daha. 2015 hedeflerimden… :)

1888489_10151830513411572_1635819291_n

Mayıs ayında ne kadar kalacağımı bilmeden gittiğim Güney Amerika’dan radikal bir kararla Türkiye’ye geri döndüm. Bu sefer başka bir hayalimi gerçekleştirmek, İstanbul’da ilk kez kendi evime çıkıp sevdiğim insanla yaşamak için. Galata’da cici mi cici bir ev tuttuk. Her şeyini kendimiz yaptık. Yavaş yavaş bir hayat kurduk. Sonra da Sofar’a ev sahibi olduk. Bir ara ev çökecek sandım ama çökmedi, her şey çok güzeldi.

nu-park-sofar

Gezi’den sonra internet başka bir şeye dönüşmüştü, hepimizin başka dertleri vardı, artık bitti diyordum ama Türkiye’ye dönünce, hem uzakta olduğum, hem de yenilenmesi biraz uzun sürdüğü için bir süredir çok aktif tutamadığım blog’uma yeniden yazmaya ve projeler yapmaya başladım.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA     Processed with VSCOcam with a5 preset

Türkiye’ye dönmemden birkaç hafta sonra özlediğim herkesle buluşmak hem de yeni evi kutlamak için çok eğlenceli bir ev partisi verdik. Ses sitemleri, barlar falan kuruldu eve, çok eğlendik, hasret giderdik!

10373726_10152055517976572_6393873126944945201_n

2014’te de yine festivalsiz kalmadım. Mart ayında Şili’de Lollapalooza, sonra dönünce İstanbul’da Soundgarden, Chill Out, One Love%100 Fest, Minipax, Midtown Fest, Budapeşte’de Sziget, İngiltere’de Glastonbury‘ye gittim, bol bol müzik dinledim yine bu sene.

Aslında tam bana göre olan bir işe girdim. HighFive Travel‘da görevim yurtdışındaki festival ve konserlere özel paket turlar yapmaktı. Hem seyahat hem müzik benden soruluyordu yani! Ama blog işleri, toplantılar, seyahatler çok yoğun olduğu için ikisine birden yetişemedim ve 2 ay içinde tüm yıllık izinlerim bitince tercihimi blog’umdan yana kullanıp işten ayrılmak zorunda kaldım. 2 aylık ofis tecrübemde aslında bir daha klasik anlamda ofislere dönmek istemediğimi de anlamış oldum. İşte karşımda oturan adamla bile skype’tan konuştuğum bir düzende, yapacaklarımı zamanında yetiştirmeme rağmen neden 9-5 ofiste oturmam gerektiğini bir türlü anlayamadım. Ama olsun, bu arada 2 aycık çalıştığım ofisim Kanyon’a yakın olduğu için burada spora kaydolmuş bulundum ve aslında farkında olmadan hayatımı değiştiren bir adım atmış oldum.

yoga

Kanyon’daki spor merkezi akşamları çoooooooook kalabalık oluyor diye öğlenleri Yoga derslerine girmeye başladım ve uzun lafın kısası burada tanıdığım Yoga hocaları sayesinde Yoga hayatımı değiştirdi / değiştiriyor. Kasım ayında 6 ay sürecek bir Yoga hocalık kursuna başladım. Eğer başarılı olursam Haziran itibariyle Yoga dersleri verebilecek bir sertifikam olacak. Şu an hayatımın en heyecanlı ve aynı zamanda huzurlu şeylerinden biri bu! Bir kendini keşfetme ve kendimden çıkarak olan biteni anlamaya çalışma yolu diyebiliriz buna. Yoga ile tanışma hikayemi buradan okuyabilirsiniz.

yoga-hocalik-egitimi

2 aylık kısacık iş denemesi sona erdikten sonra iyice blog’a odaklandım ve yine çok keyif alarak çok sevdiğim markalarla projeler, işbirlikleri yaptım. H&M’le çok eğlenceli bir festivale hazırlık videosu çektik. Levis ile #liveinlevis yani başka jean’leri giyersin, Levis ile yaşarsın dedik.

cizenbayan x liveinlevis

Çok Gezenler Kulübü’yle Budapeşte sokaklarını avucumuzun içine yazdık, Sziget’te partiledik, Prag’da restoranları, bar ve kahvecileri ezberledik. Philips ile hayata ses kattık. Minipax Festivali için hayalimizdeki festival videosunu çektik. Avrupa’nın en genç parkı olan Vialand’in davetlisi olarak Amsterdam’da Efterling Parkı’nı gezdik. Red Bull Warm Up On Campus Turnesiyle şehir şehir dolaştık. HTC ile Çeşme’de Babylon Soundgarden festivalini boomsound’ladık.

cizenbayan ecemen anlamarama

Almanlar Kazanınca Vestel’in 100 talihlisiyle Berlin ve Hamburg sokaklarını karış karış gezdik.

hamburg

Rocco’lu Gulyabani Bayramı’nda kılıktan kılığa girdik. Akbank Caz Festivali boyunca birbirinden iyi konserler izledik. Sarı Karavan’la Kasım’da Aşk Başkadır dedik ve Roma’nın en romantik noktalarını keşfettik. BeCool App sponsorluğunda İTÜ’de keşfetmek üzerine konuştuk.

sari karavan

Tektekçi, Propaganda, Viento Alaçatı, Hacımemiş Palas davet etti, harika ekibimizle sık sık Çeşme’ye gittik.

mark ferhan audiosoup cizenbayan

Denizli’nin Güney adlı köyünde çok tatlı bir aile şirketi olan Pamukkale şaraplarının bağ bozumuna gittik. Bağ evinde kocaman bir sofrada kocaman bir aile olduk. Lipton vesile oldu Refika Birgül’le birlikte yemek yapma şerefine nail olduk. Armani Si ile bir yılbaşı hikayesini yeniden yazdık.

cizenbayan-armani-si

P&G ve Vogue ile ayakkabıma, kıyafetime, süsüme püsüme değil, düşüncelerime, yapabildiklerime, yani kısaca bana bak dedik. Lenovo’yla hayatı yogaladık. The Away Days’le İstanbul’da, Ankara’da, Çanakkale’de, Eskişehir’de, Londra’da, Brighton ve Bournemouth’ta 10’larca konser verdik.

the away days

Küçük Oteller seçkisiyle Ekim ayında Kelebekler Vadisi’nde senenin son denizine girdiğimiz mis gibi bir hafta sonu geçirdik. Sosyal Medya Ödülleri’nde en iyi blog kategorisinde aday gösterildim. Gittiğim her şehirden instagram takipçilerime kartpostallar attım.

kartpostal

Ayşe Arman ve Bilgi Üniversitesi Röpart dersinden öğrencileriyle, D&R Life’la, Bast Home’la, Instyle Home’la çok keyifli röportajlar yaptık.

ayşe arman cizenbayan röportajı

Bir liseden 2 de üniversiteden 3 tane çok yakın arkadaşım evlendi. Şehir dışındaki işlerim yüzünden ikisinin düğününe gidemedim. Biraz trip yedim ama sonra affedildim :) Sziget festivali’nde Eda ve Taylan’ın şahitliğinde Ecemen’le şakacıktan evlendik. Hazal’la Oğuz bize çok kızdı. Şakacıktan yüzüklerimize el koydular.

fountainhead

Bu sene birazcık ukulele çalmayı öğrendim. İnsanların dans etmek yerine sağa sola ve ellerindeki telefonlarına baktığı, pek çok mekanda sigara içme yasakları delindiği için doğru düzgün nefes alamadığım ve bir de mutsuz insanların enerjisinden yorulduğum İstanbul gece hayatından biraz uzaklaştım ve akşamları evimin tadını çıkardım. Ev partilerinin ardından yapış yapış olsa da salonun yerleri, yaşanmışlık hijyenden öndedir dedim. Bol bol kitap okudum. Yıl sonuna doğru bir mini minnacık simsiyah bir kedinin insanları olduk Oğuz’la. Kiti’yle tanışma hikayemizi buradan okuyabilirsiniz.

cizenbayanin-kedisi

Bu sene pek çok arkadaşımla ilişkim farklı boyutlara geldi, can sıkıcı enerji düşüren kişileri net bir şekilde uzaklaştırdım, canıma can katanları daha da yamacıma aldım. İlk defa erkek arkadaşımla beraber aynı evde yaşadım, yaşıyorum ve uzun zaman sonra biriyle 1 seneden uzun süredir beraberim :) 7 ay başka kıtalarda uzak kaldıktan sonra böyle bir şey yaşamak çok değişik ve güzel geliyor.

elif tanverdi oguz kont

Harika müzikler dinledim yine bu sene, Türkiye’den pek çok süper yerli müzisyenle tanıştım. Yine pek çok tasarımcı ile mail yoluyla ya da minik etkinliklerde tanıştım, fikir ve ilham değiş tokuşları yapıldı. Aklıma pek çok fikir geldi. Bir kısmınını not aldım ve sonra yaptım. Bir kısmınıysa yazmadım ve sonra unuttum.

great ideas notebook

Bu sene facebook cici bir uygulama yapmış ve o sene çok paylaştığımız fotoğrafları bir timeline düzeninde bir sunum haline getirmiş. Geriye dönüp güzel anıları hatırlamak da, insanların bu mini sunumlarına bakmak da benim çok hoşuma gitti. Her sene Aralık ayı facebook statüleri genelde hep ‘öfff 2013 berbattın artık bit ve 2014 gelsin!’ benzeri söylemlerle dolar. Berbat olan yıl değil de bakış açısı gibime geliyor. Her sene iyisiyle ve kötüsüyle geçiyor aslında. Her şeyin tıkırında gittiği bir yıl olabileceği gibi o sene işimizi, sağlığımızı hatta belki de sevdiklerimizi kaybettiğimiz yıl da olabiliyor. Hayat bu. Tek değişmez gerçek her şeyin geçici olduğu zaten. Duygular da, seneler de, hayatlar da başlayacak ve bitecek.

do-more-of-what-makes-you-happy

Madem ki hayattayız, iyi anıları hatırlayalım, anda mutlu olalım ve şükredelim. Çok tatlı bir yoga öğretmenim “teşekkür ettiğinde evrene ‘bana daha fazlasını ver’ dersin” (whenever you say thank you you say more please to the universe) diyor. 2014 sonunda bu sene başımıza gelen güzel şeyleri hatırlayalım, teşekkür ederek 2015’e daha fazlasını daha güzelini isteyerek başlayalım. Özellikle ‘hayat sana güzel’ diyenlerinize benim sırrım bu diyebilirim:) Bol bol ‘ulan ne şanslı kızım’ demek ve teşekkür etmek.

Çocukluğumdan beri olduğu gibi yine aldım kalemi kağıdı elime 2014’te şükran duyduğum olayları ve 2015’ten beklentilerimi yazdım. Size de tavsiye ederim.

 

IMG_0487.JPG

2014’te müteşekkir olduklarım iyi ki dediklerim:
Evim
Oğuz
Yoga
Kiti
Blog’um
Yeni fotoğraf makinem
Okuduğum kitaplar
Seyahatlerim
The Away Days
Arkadaşlarım
Hocalık eğitimi

2015’ten beklediklerim:
Daha çok müzik
Daha çok seyahat
Daha fazla farkındalık
Blog’umu daha düzenli yazabilmek
Sevdiğim işler almaya devam etmek
İyi bir yoga hocası olmak
Ailemle dostlarımla kaliteli vakit geçirebilmek

Kiti

Kiti

Blogu açtığımdan beri 3. kez “yıl sonu yazısı” yazıyorum, o yüzden artık gelenekselleşmiş yıl sonu yazım diyebilirim buna sanırım. 2014 biterken koca bir yılı hatırlamak, hatta önceki senelerde yazdığım “2012...

cizenbayanin-kedisi

28 oldum!

28 oldum!

Blogu açtığımdan beri 3. kez “yıl sonu yazısı” yazıyorum, o yüzden artık gelenekselleşmiş yıl sonu yazım diyebilirim buna sanırım. 2014 biterken koca bir yılı hatırlamak, hatta önceki senelerde yazdığım “2012...

cizenbayan-dogumgunu

YORUMLAR

 • Fikret diyor ki:

  Cok guzel yazmissin. Tebrikler. 2015 sana daha iyi gelsin

 • Dlayra diyor ki:

  Bayiliyorum sana.
  Ben 35 yasinda farkındalığım iyice arttığında Hayatımı değiştirdim. Ofis hayatını terk ettim. Bulduğum ilk fırsatta seyahat ettim. Bol bol okudum, spor Yaptım, bedenime ve ruhuma iyi baktım. Bana iyi gelmeyen herkesi ve her şeyi çıkardım hayatımdan. Less is more aslında ne önemliymiş, öğrendim…
  Şimdi 40 yaşındayım! Hiçbir şey için geç değil, lakin senin yaşlarında yukarıda yazdıklarını yazabilmeyi ve daha erken Hayatımı Değiştirme Gücünü kendimde bulmayı dilerdim. Ama ne diyoruz, buna da şükür :) Daha bunun farkına varmamışlar Arasında ben çok şanslıyım :)
  Çok sevgiler :)

 • ibrahim diyor ki:

  Zevkle ve imrenerek okuduğum bir blog/yıl sonu değerlendirme yazısı oldu. Güzel insanlar güzel şeyler yaşamayı hak ediyor diye düşünüyorum. Umarım dilediğiniz gibi bir 2015 yılı geçirirsiniz.

 • ecem diyor ki:

  2015 daha da güzellerini getirir umarım. Çok güzel bir enerjin, -hissettiğim kadarı ile- asla kendini beğenmişliğe gitmeyen bir kendine güvenin, en güzeli de “kendini bilme hali”n var. Hayatına, bağımsızlığına ve şanslarına çok imreniyorum. Ama bu şansları sen kazanmışsın bence! Umarım bir gün ben de Güney Amerika’yı görme, hatta orada yaşama şansına sahip olurum. Sevgilerimle.

 • Ece diyor ki:

  2015’te çoook daha güzellerini yaşaman ve bizlere yansıtman dileğiyle, iyi ki varsın Elif! :)

 • ayse diyor ki:

  “2015 biterken” yazını merakla bekliyorum

 • cizenbayan diyor ki:

  çok güzel yazmışsın:) bence de geç olsun da güç olmasın. yoga hocam kadınlar için hayat 35’inden sonra başlıyor, bu yaşa gelince anlarsın diyor. tadını çıkar :) sevgiler

 • cizenbayan diyor ki:

  teşekkürler:)

 • cizenbayan diyor ki:

  çok teşekkür ederim <3

 • cizenbayan diyor ki:

  güzel sözlerin için çok teşekkür ederim:) dediğin gibi umarım senin de hayalin gerçek olur :) sevgiler, iyi seneler

 • cizenbayan diyor ki:

  çok teşekkürler <3

 • cizenbayan diyor ki:

  :))) daha çooooook var :)

 • esma diyor ki:

  ah sana çok özeniyorum blogundan tut instagram’a twitter’da facebookdan seni keyifle takip ediyorum sevgiler!:)

 • büşra akkuş diyor ki:

  yeni fotoğraf makineni çok merak ettim :)

 • Elif Ozgecan Celik diyor ki:

  Acaip keyifli bir 2014 degerlendirme ve farkindalik yazisiydi, eline saglik ^^
  Cok yakin zamanda denk gelip acaip keyifle takip etmeye basladim blogunu ve diger hesaplarini. Tam da farkindaligimin daha hizla arttigi, hayatimda teker teker yapmak istediklerimi yoluna soktugum bir donemde denk gelmem ne guzel oldu; tecrubelerin ve paylasimlarin fazlasiyla ilham verici.
  Harika bir yil olsun dilerim!

 • Gizem diyor ki:

  Bu yazıyı okuduktan sonra hayatına o kadar imrendimki! Ama hakediyorsun :D Bazen istediğim şeyleri yapmak ve arzuladığım hayatı yaşamak çok zormuş gibi geliyor, çeşitli etmenler yüzünden. Ama her şey insanın kendisinde bitiyor sanırım. Alışık olduğum çevreden uzakta,yurtdışında bir süre yaşayınca benliğimin daha çok farkına varmaya başladım ve bu konuda yavaş yavaş adımlar atıyorum. Umarım bende istediğim gibi bir hayat yaşayabilirim:)

 • zeynep caner diyor ki:

  “teşekkür ettiğinde evrene ‘bana daha fazlasını ver’ dersin” inancına karşılık fizikçi Enis Doko’nun şu sözlerini yazmak isterim: “Allah’a dua etmek ile evrene haykırmak aynı şey olmasa gerek.Biri seni duyup anlayan bir varlık diğeri yasalara tabi bir makine”

  Bu arada 2015’te de tüm hayallerinizi gerçekleştirmeniz dileğiyle…

 • Chasing Wonders diyor ki:

  Sevgili Elif,

  Ne kadar güzel yazmışsın, ne kadar güzel anlatmışsın ve ne kadar güzel şeyler yaşamışsın. Bu yazıyı okuyunca, henüz yaşı küçük ama yapmak istedikleri bir hayli fazla olan ve yeni bir blogun temellerini atan bir çift olarak öğrenmemiz ve teşekkür etmemiz gereken ne kadar fazla şey olduğunu anladık bir kez daha.

  Bunu fark ettirebildiğin ve bu kadar içten olduğun için teşekkürler. :)
  Sevgiler,
  Dilara & Hasan
  Chasingwonders.net

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir