hotchip asagi

Geçtiğimiz hafta Amsterdam’ın en ünlü iki konser mekanı olan Melkweg ve Paradiso’da birer konser izledim. DDW için Amsterdam’da bulunacağım tarihler belli olunca hemen songkick’e girip konser baktım. Çok şanslıyım ki ilgimi çeken Hot Chip ve Tame Impala konserlerinden biri Melkweg‘de biri de Paradiso‘daydı.

Melkweg de Paradiso da Amsterdam’a gidilmişken görülmesi gereken iki mekan. İkisi de bizim Taksim gibi denebilecek Leidseplein’e çok yakın.

Bu iki mekan da normalde DJ’lerin sahne aldığı gece klüpleri aslında. Ama çok sık konserler gerçekleşiyor ve bu konserlerin biltleri de uitverkocht oluyor; yani tükeniyor. Eğer bu mekanlara gitmeyi istiyorsanız Amsterdam’da bulunacağınız tarihler belli olunca ne konseri varmış diye bir bakmanız ve ilginizi çeken bir şey varsa önceden bilet almanız gerekiyor.

Ben biletlerimi ticketmaster.nl adresinden online aldım. Melkweg’deki Hot Chip konseri 20, Paradiso’daki Tame Impala konseri ise 18 Euro. Biletleri evde kendiniz basarsanız hem postada kaybolma riski yok hem de ücretsiz. Ama bilet satın alıp basmak yetmiyor. Eğer buralarda konser dinlemek istiyorsanız bir de bu venue’lere aylık üyeliğiniz bulunması gerekiyor. Bu üyeliğin bedeli Melkweg için 4, Paradiso içinse 3,5 Euro. Ticketmaster’dan biletinizi alırken üyelikleri de satın alabilrsiniz. Yani konser mekanına elinizde iki A4 çıktı ile gitmeniz lazım. Eğer üyeliği önceden almazsanız kapıda da alabilirsiniz ama uzunca bir sıra beklemeniz gerekiyor.

Hot Chip @ Melkweg

hotchip

Bisikletimle gelip arka kapısının önüne park ettiğim Melkweg yani milky way, yani samanyolu muhteşem bir konser mekanı. Şu kısa boyumla boy ortalamarıyla ünlü Hollandalıların arasında bile sahneyi rahatça görerek konser izleyebildim. Bunun sebebi sahneyi farklı açılardan gören yer seçeneklerinin olması. Sahne önünde durmak mümkün. Biraz gerilerde sahnenin olduğu seviyeyle barların olduğu yan bölümler arasında basamaklar var. Önünüze uzun birileri denk geldiyse bu basamaklar hayat kurtarıyor, öyle çok uzak da değil sahneye. Ya da balkonlar var. Oralardan da konseri tepeden izlemek mümkün. VIP gibi uygulamalar yok. Bilet alan herkes her yerden izleyebiliyor konseri.

melkweg

Kapılar 7’de açıldı. Dışarıda hava buz gibi içerde ise askılıyla bile sıcaklanacak bir ortam var. Kazak, atkı, mont gibi kalın giysileri mutlaka vestiyere bırakmak lazım. Sistemi güzel kurmuşlar. 1,50 Euro karşılığı güzel güzel asıyorlar her şeyinizi. Atkınızı montun koluna sıkıştırmayın sizin için seve seve asarız yazmışlar. Ben kazağımı falan da verdim. Ekstra bir ücret de almıyorlar.

İnternette Hot Chip 8.30’da sahne alacak yazıyordu. O saate kadar DJ muhteşem bir warm up yaptı. O kadar iyi çaldı ki daha konser başlamadan bolca dans ettim. Vodka-Lime küçk bardakta servis ediliyor ve 4,5 Euro. Kredi kartı geçmiyor. 8:30 – 8:45 civarı Hot Chip sahnede. Ben ilk başta balkondaydım, görüş açısı gerçekten mükemmel ama bir süre sonra dayanamayıp aşağı inip dans ettim. Burada da basamakta durduğum için yine sahneyi görmekte hiç sıkıntı yaşamadım. Konser sold out ama sıkış tıkış değil, o da güzel.

Hot Chip’i One Love’da izleyemiştim. Burada kısmetmiş. Zaten anlatmaya gerek bile yok. Onlarca hiti olan, 5 albümlü, Grammy adaylığı bulunan bir grup Hot Chip. Ready for the Floor’u, I Feel Better’ı, Flutes’u canlı dinlemek, dans etmek müthişti. Look At Where We Are gibi daha slow şarkıları da hayranlıkla izledim. Herkesin her enstrümanı çaldığı ve vokal yaptığı gruplara bayılıyorum. Bir de grup elektronik müzik de yapsa canlı davul hastasıyım. Hot Chip de kalbimde daha sağlam bir yer edindi bu sebeplerle. Coştu, coşturdu!

Konser bitince acelem olmadığından ve muhtemelen vestiyerde çok sıra olur düşüncesiyle hemen çıkmadım. DJ harika çalmaya devam etti. Benim gibi bir sürü kişi de çıkmak için hiç acele etmedi. Hatta barlar açıktı ve insanlar içki alıp dans ettiler bir müddet. Saat 1’e doğru DJ son şarkıyı çaldığında bir grup insan aaaa biraz daha çal daha dans edeceğidik manasına gelen tezahüratlar yaptı:) Müzik de bitince salon tamamen boşaldı. Vestiyerden eşyalarımı alıp çıktım ben de. En güzel kısmı sona sakladım, trafik derdi yok, çünkü konsere bisikletimle geldim. Şehrin göbeğinde ama çıkışında mahşer yeri olmayan bir konser mekanı düşünün. İşte öyle.

Wicked Jazz Sounds @ Sugar Factory

2012-10-29-5699

Pazar günü gece hayatı ölü olur pek çok şehirde. Amsterdam’da da durum böyle. Bu boşluktan faydalanan Sugar Factory Pazar geceleri için Wicked Jazz Sounds diye bir konsept geliştirmiş. Girişi 9 Euro olan bu etkinlik 12’de başlayıp sabaha kadar sürüyor. DJ’ler, canlı gruplar, doğaçlama bir şekilde hip-hop, jazz, soul, funk ve dans müziği sentezliyorlar sahnede. Pazar gecesi başka alternatif olmadığı düşünülürse oldukça güzel konsept. Saat 2’ye doğru içersi de iyice dolmuştu, herkes dans ediyordu. Hem de Sugar Factory Melkweg’in tam karşısında. Tavsiye edilir. Ayrıntılı bilgi için: http://www.wickedjazzsounds.com

Tame Impala @ Paradiso

2012-10-29-5740

Yağmurlu bir Pazartesi akşamında Amsterdam’ın ikinci ünlü konser mekanı Paradiso’yu göreceğim. Bu sefer Avusturalyalı psychedelic rock grubu Tame Impala’yı izleyeceğim. Konser tabii ki uitverkocht. Ben biletimi yine çok önceden aldım neyse ki.

Artworkleriyle, 60’larda yapılmış gibi görünen klipleriyle kalbimizde yer edinen Tame Impala uzaklardan kalkıp gelmişken izlemek lazım. Mekana yine bisikletimle gittim. Amsterdam’da özellikle yoğun bölgelerde bisiklet için park yeri bulmak çok zor. Amsterdam Belediyesi çalışmış, Paradiso’nun hemen yanına yerin altına inilen bir bisiklet otoparkı yapmış. 24 saat açık, ücretsiz. Benim gibi beceriksizseniz bisikletinizi indirirken yardım da ediyorlar. Hayran kaldım yine.

2012-10-29-5712

Paradiso’nun önünde kuyruk vardı. Aylık üyeliği olmayanlar burada biraz sıra bekliyor. Benim hem biletim hem üyeliğim var, yani 2 A4 kağıdım. Hemen içeri girdim ama vestiyer için sıra bekledim. Dün böyle olmamıştı, sıra yoktu hiç. Sebebini içeri girince anladım. Paradiso, Melkweg’in iki katı sanırım.

Melkweg de çok güzeldi ama burası gerçekten daha etkileyici. Eski bir kilise binası 1968’den bu yana Paradiso adı altında bir kültür merkezi olarak hizmet veriyormuş. Sahnenin hemen arkasında muhtemelen altarın arkasında kalan vitrayları görmek mümkün. İç strüktür ve balkonlarda ise 19. yy’ın tipik ferforge süsleme detaylı konstüksiyonları kullanılmış. Melkweg’de tek bir balkon vardı burada 2 kat balkon var.

paradiso

Tame Impala tam saatinde çıktı sahneye. Solist Kevin Parker çıplak ayaklarla. Nedense hiç şaşırmadım. Mekan çok dolu. Önce biraz yukarıdan izledim konseri ama sonra yine dayanamayıp aşağı indim. Ses, gitar tonları, sahnedeki adamların duruşu… 60’larda yaşayan bir hippi gibi hissetmeme engel olan tek şey cep telefonumdu sanırım.

Jamming havasında geçti konser. Bolca değiştirip aralara sololar atarak çaldılar çoğu şarkıyı. Solist ‘Avrupa’da çaldığımız en güzel mekan’ dedi Paradiso için, haklı sanırım. Bu konuda samimi olduğu her halinden belliydi zaten. Güzel çaldılar. Davulcunun tekniğini hayran hayran izledim. Yaptıkları müziği çok sevdikleri her hallerinden belli. İlk başta sadece kendiniz dinlemek için yaptığınız ve başkalarının hoşuna gitmeyeceğinizi düşündüğünüz müziğin dünyaca ünlü olup çok sevildiğini, eleştirmenlerden inanılmaz yorumlar aldığını hayal edin. Ne büyük mutluluk. Tame Impala bol bol alkışlandı ve bis de yaptılar.

Konser bittiğinde yine çıkmak için acele etmedim. Çıkışta bodrum kata inip Paradiso’nun cafe’sinde vakit geçirdim, fiyatı gittğim her yerde aynı olan grup t-shirtlerinden edindim bir tane (20 Euro) ve hemen yan taraftaki park yerinden bisikletimi teslim alıp sıkıntısız bir şekilde eve döndüm. Berlin’deki muhteşem Radiohead deneyimimden sonra aynı çapta bir konserle sınanmış olmasa da Amsterdam da konser konusunda kalbimi kazandı.

farfara / indiecity

farfara / indiecity

Geçtiğimiz hafta Amsterdam’ın en ünlü iki konser mekanı olan Melkweg ve Paradiso’da birer konser izledim. DDW için Amsterdam’da bulunacağım tarihler belli olunca hemen songkick’e girip konser baktım. Çok şanslıyım ki...

safe image.php

2012’de kaçırdıklarım

2012’de kaçırdıklarım

Geçtiğimiz hafta Amsterdam’ın en ünlü iki konser mekanı olan Melkweg ve Paradiso’da birer konser izledim. DDW için Amsterdam’da bulunacağım tarihler belli olunca hemen songkick’e girip konser baktım. Çok şanslıyım ki...

thecure

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir