IMG_7809

Yüksek enerjili, kutsal ve bereketli topraklara sahip Güney Amerika’nın bağrından her derde iyi gelen, hastalıkları iyileştiren ya da hayatın sırrını çözmenizi sağlayan 5 kutsal bitki.

Coca

koka

Arjantin, Bolivya, Ekvator ve Peru’da çokça yetişen, günlük hayatta da bolca tüketilen bir kutsal bitki koka. Yaprağı çiğnenerek ya da çay şeklinde içilerek And Dağlarında özellikle bölgeye alışık olmayanlar için oldukça tehlikeli olan ‘soroche’ denen irtifa hastalığını önlemede ve ülser, astım, sindirim hastalıkları gibi hastalıkların tedavisinde kullanıldığı gibi yine bu bölgede yapılan ve geçmişi İnka öncesi kültüre dayanan kutsal seremonilerde önemli bir yere sahiptir.

matte-de-coca

19. yy’da; güç ve enerji vermesi, uykuyu gidermesi gibi özellikleriyle ünlü, protein, lif ve vitamince zengin bu mucizevi bitkinin yapraklarından kokain elde edilmesiyle modern tıpta da kullanılmış, Avrupa’ya ihracatı başlamıştır. Hatta ünlü Avusturyalı psikoanalist Sigmung Freud da kokainle ilginç deneyler yapıp makaleler yazmıştır.

Kokainin bağımlılık yaratıcı etkisi sebebiyle koka yaprağı da yanlış bir kötü ün sahibi olmuştur ve bazı ülkelere ihracatı yasaklamıştır. Dünyanın neredeyse her ülkesinde çokça tüketilen Coca-Cola da Güney Amerika’da koka bitkisiyle tanışan bir subayın ülkesine döndükten sonra bunu mideye iyi gelen bir içecek haline getirmesiyle yaratılmıştır. Coca-Cola kırmızı rengini Peru bayrağından kolasının şeklini ise Coca çekirdeğinden alır.

Tütün

M4031M-4205

Günümüzde sigara halinde içilen ve sağlığa zararları kanıtlanmış, kullanımı yasadışı olmayan ancak halka açık kapalı alanlarda tüketimi yasak olan tütün bitkisi, Amerika kıtasında bin yıllardır ayinlerde kutsal ve iyileştirici etkisi olan bitki olarak kullanılıyor. Yerliler tarafından çok saygı duyulan ve kutsanan tütün bitkisinin yaratıcıya giden yoldaki kapıyı açtığına inanılıyor.

San Pedro (Wachuma) Echinopsis pachanoi

IMG_6064

Arjantin, Bolivya, Peru, Ekvator ve Şili’de yetişen San Pedro, uzun süre kaynatılıp içilince rüyadaymış hissiyatını takip eden güçlü vizyonlar görülmesini sağlayan efsanevi ve kutsal bir kaktüs.

İlk içildiğinde hafif bir mide bulantısı arından yorgunlukla kendini belli eden ve insanı doğayla, kökleriyle bütünleştiren gündüz ayinlerinde kullanılan bu içeceğin etkisi 12 saat civarı sürüyor ve bölgede ayinlerde kullanımının 2000 yıl geriye giden bir geçmişi var.

IMG_6061

Her ne kadar kıtadaki İspanyol istilası sırasında kullanımı yasaklanmaya çalışılsa da bunun pek başarılı olamadığını kaktüsün yaygın kullanılan ismini elinde cennetin anahtarını tutan bir aziz olan ‘San Pedro’dan almasından anlayabiliriz. Dekoratif olarak da kullanılan Wachuma kaktüsüne bu azizin isminin verilmesinin sebebi çeşitli iyileştirme ayinlerinde bu kutsal bitkiyi kaynatıp içenlerin dünyada cennet hissiyatı yaşamasıdır.

Wilka

wilka

 

Güney Amerika kutsal bitkilerin en nadir bulunanı ve seremonisi en nadir yapılanı Wilka, bitki tohumunun ısıtılıp havanda ezilip küllerle karıştırıldıktan sonra pipet benzeri (örneğin içi boş olan kuş kemikleri olabilir) bir şey ile burundan çekilerek kullanılıyor. Kısa süreli ancak çok güçlü etkileri olan bu iyileştirici bikti Wilka’nın ayinlerine katılmak için şamanın güvenini kazanmış olmanız gerekiyor. Seremoni sırasında vücuttan tamamen çıkma ve başka boyutlara geçme gibi etkileri olduğu söylenen Wilka tecrübesi bazı şamanlar tarafından ‘küçük ölüm’ olarak da adlandırılıyor. Ağır fiziksel ve ruhsal durumların tedavisinde ve bağımlılıklardan kurtulmak için de kullanılıyor.

Ayahuasca

IMG_7859

Amazon yerlilerinin İnka öncesi dönemlerden beri, yüzyıllardır iyileştirici kutsal bir bitki olarak kullandıkları Ayahuasca iksiri, Ayahuasca sarmaşığının yaprağı çeşitli bitkilerle harmanlanarak uzun süre kaynatılarak elde edilir. Ayahuasca ayinleri gece karanlıkta ve çok sessiz bir ortamda yapılır. Yalnızca doğarken anne ve bebekte ve ölürken salgılanan DMT’nin vücutta salgılanmasını tetiklediği için ‘Ölüm iksiri’ de denen ve dişi bir ruha sahip olduğuna inanılan Ayahuasca bitkisinin ‘şarabı’; mutlaka bir şaman eşliğinde içildikten yaklaşık yarım saat 1 saat sonra kusma ve mide bulantısı gibi yan etkilerle etksini gösterir ve sonrasında kişiye has, başka boyutlara geçilen tecrübeler yaşanır. Hem ruhsal hem fiziksel bir arınma sağlayan Ayahuasca ağır hastalıkların ve bağımlılıkların tedavisinde ve ruhsal rahatlama için kullanılabilir. Öncesinde sıkı bir diyet uygulanan seremoni sonrası kusma ve ishal sonucu vücut toksinlerden arınırken zihin de alegorik olarak ön yargılardan, toplum, aile, okul, din kalıplarından arınıp hayatla ilgili sorular daha net yanıtlanabilir. Konuyla ilgili daha fazla bilgi için Spirit Molecule belgeselini izlemenizi tavsiye ederiz.

Tinder

Tinder

Yüksek enerjili, kutsal ve bereketli topraklara sahip Güney Amerika’nın bağrından her derde iyi gelen, hastalıkları iyileştiren ya da hayatın sırrını çözmenizi sağlayan 5 kutsal bitki. Coca Arjantin, Bolivya, Ekvator ve...

Tinder-Logo-310x206

Vücudunuzu komple teslim etmek isteyeceğiniz 18 dövme sanatçısı

Vücudunuzu komple teslim etmek isteyeceğiniz 18 dövme sanatçısı

Yüksek enerjili, kutsal ve bereketli topraklara sahip Güney Amerika’nın bağrından her derde iyi gelen, hastalıkları iyileştiren ya da hayatın sırrını çözmenizi sağlayan 5 kutsal bitki. Coca Arjantin, Bolivya, Ekvator ve...

de0594d76efbbe0094ff6b086e7e52e0

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir