akbank-sanat-zero-sergisi-sakip-sabanci-muzesi-cizenbayan

Geçtiğimiz hafta Sakıp Sabancı Müzesi Resim Koleksiyonu ve Sergiler Yöneticisi Hüma Arslaner rehberliğinde gezme imkanı bulduğum ‘ZERO. Geleceğe Geri Sayım’ sergisi 10 Ocak 2016’ya kadar ziyaretçileri bekliyor. Emirgan’da Sabancı ailesine ait ve bugün bir müze olan Atlı Köşk’ün hemen yanında yer alan Sakıp Sabancı Müzesi Çarşamba günleri ücretsiz gezilebiliyor.

Arkasındaki kavramlar bilinmeden bile gezilse hamurundaki iyimserliği, rahatlatıcı öğeleri olduğu kadar yenilikçiliği ve dinamizmi de izleyiciye hemen geçiren ZERO sergisi bir de iyi bir rehber eşliğinde gezilince benzersiz bir tat bıraktı bende. Geleceğe umutla bakmaya gerçekten çok ihtiyacımız olan, geleceğe geri saydığımız bu günlerde bana müthiş ilham veren sergideki izlenimlerimi sizlerle paylaşmadan önce ZERO’yu anladığım kadarıyla biraz anlatmak istiyorum sizlere.

akbank-sanat-zero-sergisi-sakip-sabanci-muzesi-isik-yagmuru

1957 senesinde ZERO kurucuları Heinz Mack, Otto Piene ve Günther Uecker, II. Dünya Savaşı sebebiyle yaşanan maddi, manevi, kültürel yıpranmışlık ve karamsarlıktan sıyrılıp, dönüştürücü ve yeni bir alan açmak, gözlerinin önünde yıkılmış olan dünyayı yeniden inşa etmek amacıyla Düsseldorf’ta “Sanat sıfırdan başlamalıdır” sloganıyla bir araya gelmişler.

ZERO yani sıfır onlar için “yeniden başlangıcı ifade eden; yeniden başlamayı mümkün kılan, tükenmişliğin sonrasındaki arayışı ifade eden” bir kavram. Yüzünü geleceğe dönen ZERO, sadece kavramsal olarak değil sanat pratiği olarak da yeni ve dinamik bir yol açmış ve çağdaş sanatta iz bırakmış bir akım.

Processed with VSCOcam with a5 preset

Sergide, ZERO kurucuları Heinz Mack, Otto Piene, Günther Uecker’in işlerinin yanında onlara ilham olmuş ünlü sanatçılar Yves Klein, Piero Manzoni ve Lucio Fontana’nın çalışmalarından da örnekler yer alıyor. ZERO grubundan bir üst kuşaktaki bu 3 ismin özellikle malzeme bağlamında gelecekle olan yakın ilişkilerini izlemek mümkün.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

İtalyan sanatçı Fontana, zamanının ötesinde bir öngörü ile sanatın her malzeme ile yapılabileceğini söylüyor. Dahası savunduğu gerçek sanatta üstün resim yeteneğinin değil, sanatçının algısının önemli olduğu teorisi, sadece ZERO değil savaş sonrasında doğan tüm avangart sanatçı kuşağının yolunu açmış. Sergide işleri yer alan bir diğer ilham kaynağı Fransız Yves Klein rengi özgürleştiren, çizgilerden ve hatta tuvalden kurtaran enstelasyonlar yaratmış. İtalyan Manzoni ise malzeme ve dokunun öne çıktığı beyaz üzerine beyaz işleriyle aslında bir hiçliğe, sıfıra gönderme yapmış.

akbank-sanat-zero-sergisi-sakip-sabanci-muzesi-otto-piene-isik-seli

Bu üç ilham kaynağının izinden giden ZERO grubu, yüzey olarak tuvalin dışına çıkma, tuvalin arkasındaki doğayı araştırma, ışık projeksiyonlarıyla gökyüzünü yeni bir çalışma alanı haline getirme, malzemeyi ham haliyle kullanma, rengi özgürleştirme, yeni keşfedilen malzemeler ile deneyler yapma dürtüleriyle bilinmeze, yeniye doğru yüksek dinamizm ve cesaretle hareket etmişler. Bu ZERO yani aynı anda bitiş ve başlangıç noktasında sanatçılar, savaştaki travmatik denebilecek tecrübelerini yeniden yorumlayıp dönüştürerek işlerinde şaşırtıcı bir dil yakalıyorlar.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Örneğin Otto Piene, savaş sırasında yaşadığı ve bilinçaltında yer eden korkutucu görüntüleri, bombaları, patlamaları iyimserlik süzgecinden geçirerek izleyiciye huzur veren, hatta meditatif diyebileceğimiz işler haline dönüştürüyor.

Processed with VSCOcam with a7 preset

Günther Uecker’in ise ilk bakışta izleyiciye korkutucu görünen çivileriyle kurduğu ilişki oldukça naif ve romantik. Savaş sırasında ailesini ve kendisini saldırılara karşı korumak adına kapı ve pencereleri çiviledikleri dönemden bilinçaltında yer eden çivi  imgesi izleyici tarafından tehdit eden bir unsur gibi algılansa da Uecker için güveni temsil eden bir malzeme.

akbank-sanat-zero-sergisi-sakip-sabanci-muzesi-gunther-uecker

ZERO grubundan hala hayatta olan tek sanatçı olan Heinz Mack, mekanik ışık strüktürleri ve mum isiyle yaptığı resimlerle kendi dilini yaratmış.  Teknoloji yardımıyla ışığı doğa ile seyirci arasına koyma gayesiyle, astronotları andıran ışığı yansıtıcı giysilerle Sahra Çölü’nün ortasında pleksiglas, alüminyum gibi yeni malzemelerle deneysel işlere imza atan sanatçı grubun en genç üyesi. Üstelik müzenin terasında yer alan anıtsal diyebileceğimiz Dokuz Sütun adlı işin yaratcısı da yine kendisi.

akbank-sanat-zero-sergisi-sakip-sabanci-muzesi-heinz-mack-dinamik-struktur

Serginin küratörü ZERO Vakfı kurucu yöneticisi Mattjis Visser tarafından bir araya getirilen farklı tekniklerdeki yüzden fazla eserin temelini ışık oluşturuyor. Bunun dışında kendi içinde zaman, uzam, yüzey, renk, strüktür, gölge ve titreşim temalarına vurgu yapan, yer yer izleyiciyle var olan ve izleyicinin bakış açısına göre şekillenen eserlerin kendi içlerinde bir arada izlenebileceği bir rota var diyebiliriz.

akbank-sanat-zero-sergisi-sakip-sabanci-muzesi-gunther-uecker-isik-yagmuru

Şimdi senin ZERO zamanın

Sergiyi gezdikten sonra hemen giriş alanında yer alan stanta uğramayı unutmayın. Stant önündeyken @zerozamani hesabını mentionlayarak bir tweet atın (sadece @zeroamani da yazabilirsiniz).

Tweet’i attıktan sonra stanttaki ekranda kullanıcı adınız çıkacak. Hazırsınız demektir. Hemen ister tek ister arkadaşlarınızla kameranın önüne geçin. Geri sayım başlasın. Toplam 5 fotoğrafınız çekilecek. Arkanızda sergiden rastgele bir işle birlikte bu 5 fotoğrafınız tatlı mı tatlı bir gif yapıldıktan sonra yine @zerozamani hesabindan size yollanıyor. Yani şöyle:    

 

İlham dolu bir gastronomi deneyimi: Müzedechanga

Sergiyi gezip stantta eğlendikten sonra önerimse Müzedechanga’ya uğrayıp Tarık Bayazıt ve ekibi tarafından sergiye özel, sergiden ilham alarak hazırlanan menüyü tatmanız. Menü şu şekilde: Başlangıç: Müzede sergilenen Otto Piene işlerinden esinlenerek hazırlanan Kakuleli Zeytinyağlı Havuç ve Tereli Humus OLYMPUS DIGITAL CAMERA Ana Yemek: Müzede sergilenen Otto Piene işlerinden esinlenerek hazırlanan Pestilli ve Mürdüm Erikli Kuzu Tandır, Baharatlı Buğday Pilavı OLYMPUS DIGITAL CAMERA Tatlı: Müzede sergilenen Piero Manzoni işlerinden esinlenerek hazırlanan Kırmızı Biber ve Şarapta Pişmiş Armut, Sakızlı Dondurma ve Pişmaniye OLYMPUS DIGITAL CAMERA Bildiğim kadarıyla Tarık Bayazıt ve ekibi çalıştıkları restoranın bünyesindeki müzeye gelen önemli sergilerden ve sanatçılardan ilham alarak tam bir menü yaratan dünyadaki tek ekip. Geçtiğimiz sene Anish Kapoor eserlerinden esinlenilerek oluşturulan menüyü tattığında sevinçten el çırpmış! Miro sergisinde gerek lezzeti gerekse sunumu çok konuşulan çorbanın da yer aldığı menüyü tadamadığım için epey üzülmüştüm. ZERO sergisinin leziz menüsünü tattığım için mutluyum. Bu da başlı başına bir deneyim ve kaçırmamanızı tavsiye ederim.  akbank-sanat-zero-sergisi-sakip-sabanci-muzesi-gold

kahve festivali başladı!

kahve festivali başladı!

Geçtiğimiz hafta Sakıp Sabancı Müzesi Resim Koleksiyonu ve Sergiler Yöneticisi Hüma Arslaner rehberliğinde gezme imkanı bulduğum ‘ZERO. Geleceğe Geri Sayım’ sergisi 10 Ocak 2016’ya kadar ziyaretçileri bekliyor. Emirgan’da Sabancı ailesine ait ve bugün...

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

İstanbul’un el işçiliğiyle öne çıkan 7 butik tasarım atölyesi [the story of seven]

İstanbul’un el işçiliğiyle öne çıkan 7 butik tasarım atölyesi [the story of seven]

Geçtiğimiz hafta Sakıp Sabancı Müzesi Resim Koleksiyonu ve Sergiler Yöneticisi Hüma Arslaner rehberliğinde gezme imkanı bulduğum ‘ZERO. Geleceğe Geri Sayım’ sergisi 10 Ocak 2016’ya kadar ziyaretçileri bekliyor. Emirgan’da Sabancı ailesine ait ve bugün...

minart

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir