highlight01

8 Haziran’da Küçükçiftlik Park’ta gerçekleşecek ve Modeselektor, John Dahlback, Lindstrom ve Mario Basanov gibi elektronik müziğin önemli isimlerini izleyiciyle buluşturacak, daha sonra Beyoğlu’ndaki afterparty’leriyle de sabaha kadar sürecek olan Electronica Festival’e çok az kaldı.

Farklı mekanlarda çok geniş bir marja sahip elektronik müziğin her türünü içeren line up’larla bu sene 10.su düzenlenen ve Türkiye’de kendi kitlesini edinmiş bu olan festivalin organizatörlerinden ve FG DJ’lerinden Orkun Bozdemir’le bu seneki line up, yeni after party kurgusu ve festivalin geleceği hakkında konuştuk. Sorularımı içtenlikle yanıtlayan Orkun’un sözleri hem festivalden daha çok keyif almak hem de electronik müzik trenleri hakkında ipuçları içeriyor. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

– Geçen sene Parkorman’da yapılmıştı Electronica Festival, ondan önceki senelerde de Solar Beach mekan olmuştu festivale. Bu sene neden Küçükçiftlik Park’ta karar kıldınız?

Her sene çeşitli mekanlarda farklı sorunlar yaşadık; lojistik, sosyal ya da güvenlik problemleri bunlar. Her mekanın aşılamayacak farklı sorunları olduğu için o senenin şartlarını da göz önüne alıp ve kafamızdakini en iyi şekilde hangisinde hayata geçirebileceğimizi değerlendirip festivali nerede gerçekleştireceğimize karar veriyoruz. Bu sene festivali Avrupa’daki açık hava festivalleri gibi geceyarısı bitirip yine festivalde çalan sanatçıların performans vereceği afterparty’lerle devam etme planımıza en uygun mekan, elbette en önecelikle şehir merkezindeki konumı gereği, Küçükçiftlik park oldu.

Elbette bu göçebe durumun ve sürekli değişen konseptin temellerinde sürekli değişen kanunlar ve sıkılaşan yasal yaptırımlar yatıyor. Katılımcılara açıklama yaparken hükümeti suçlamak gibi bir tavrı yersiz görüyorum ama gerçekten ülkede olup bitenlerden bu kadar bir haber olup bunun nedeni bizmişiz gibi yorumlar yapan insanlara şaşırıyorum. Biz sadece mevcut yasal çerçeveler dahilinde en iyi festival deneyimini sunmaya çalışıyoruz. Şu anki kanunlara göre bırakın Kilyos’u, Ağrı Dağı’nın tepesine çıksan gece yarısı müziği kapatmak zorundasın.

– Line up’a baktığımızda sound’un her sene electronic müziğin belli bir janrına kaydığını görebiliyoruz. Geçen sene headliner Markus Schulz trance dinleyicisini çekecek cinstendi. Bu sene Modeselektor ile techno sularında yüzüyorsunuz. Nedir bu değişimin sebebi? Trendleri takip etmek mi yoksa belli kitleleri çekmek mi?

Electronica Festival Istanbul tek bir tarzın festivali değildir, hiç bir zaman olmadı. Ayrıca trend takip etmekten çok trend belirlemek gibi zor bir misyonu sürdürüyor. Elbette elektronik müziğin temellerinde yer alan house, techno ve trance bu festivalin her zaman doğal olarak temel taşları, bu temel taşlarının üstüne de farklı tarzların renklerini festivale ekliyoruz. Bu renkler ilk senesinde breakbeat ve drum&bass’di, sonra electro oldu, minimal oldu, disco oldu, indie oldu.

Geçen seneki line-upta techno neredeyse hiç yoktu, bu sene bu nedenle festivalin headliner’ı olarak bir techno act seçtik. Sahnelerin bir müzikal akışı olması gerektiği için 2013 yılında bu akışta trance müziğe yer veremiyorduk, biz de afterparty’lerden birini bu tarzın ağırlığında kurguladık. Electronica Festival Istanbul’un trend takip etmek yerine trend belirleme misyonu da başımıza çok dert açıyor aslında, bazı müzik severlerin beklentileri karşılanmıyor bu şekilde ama FG 93.7 gibi bir radyonun temsil ettiği festivalin sokaktan geçen herhangi birine sorsanız onun da söyleyebileceği isimlerle gerçekleşmesini beklemek pek mantıklı değil.

Bize bu sene Deadmau5 diyorlar, 2008’de getirdik; Armin Van Buuren diyorlar, 2006’da getirdik; Dave Clarke diyorlar, 2004’te getirdik; Steve Angello, Sebastian Ingrosso diyolar, ikisini beraber 2007’de getirdik. Çoğunu biz keşfedip tanıttık zaten.

IMG 5255

– Geçen sene katıldığım electronica festival özellikle gündüz line up’ı ve ortamıyla inanılmaz keyifliydi. Akşama doğru kapıda sıkıntılar, büyük çadırda aşırı kalabalık gibi durumlar yaşandı. Bu sene ne gibi beklentileriniz var?

Bu sene line-up’taki ve festival kurgusundaki değişiklikle geçtiğimiz sene gündüz festivale gelen, kimseyi rahatsız etmeden müziğin ve atmosferin tadını çıkaran, rahatça eğlenen kitleyi hedefledik. Bu hedefimize ulaşıyor olduğumuzu da hem olumlu hem olumsuz tepkilerden açıkça anlıyoruz. Ayrıca, aynı nedenle geceyarısından sonra Parkorman’da çadıra girmek yerine kliması olan, kaliteli hizmet sunulan İstanbul’un en iyi kulüplerinde afterparty’lerle devam etmeye karar verdik. Öte yandan, Parkorman ne yaparsanız yapın coğrafi konumu gereği zor bir yer, 2000’li yıllarda kimsenin haberi yoktu, rahattı; ama şimdi caz konseri bile yapsanız kapıda falçatalı adamlar gezip içeri girmeye çalışabiliyor ve katılımcıları rahatsız edebiliyor. Evlerinin salonu kadar iyi bildikleri ormanın derinliklerinden konser alanına kaçak giriş yapan insanların potansiyel tehlikesini saymıyorum bile.

burn electronica_poster_014

– Bu seneki festivalde ilk defa bir after party kurgusu var. Biraz anlatır mısın? 

Festivalin temeli gündüz odaklı. Yıllardır aşama aşama elektronik müzik severleri gündüzün enerjisinde dans etmeye motive ettik ve bu alışkanlığın kazanıldığını geçen sene anladık. Ancak Electronica Festival Istanbul konsepti altında tüm katılımcılara gece yarısından sonra başınızın çaresine bakın demek ve onları Istanbul gece hayatının bilinmezliğine bırakmak istemeyiz hiç bir zaman. Bu nedenle, festivalde çalan uluslararası sanatçıların yer aldığı ve FG 93.7 DJlerinin de desteklediği afterparty’leri Istanbul’un en iyi kulüplerinde kurguladık. After Party’lerde her kulüp, farklı müzik tarzları ve eğlence anlayışlarını olabilecek en iyi şekilde katılımcılara yaşatacak.

– Bu after party’lere kimler girebilecek?

After Party’lere katılım kombine biletle sağlanacak ancak kombine bilet sahibi olan katılımcılar kulüp girişinde uygun görülmezlerse içeri alınmayacak ve bilet farkı iade edilecek. Bu sayede özellikle gece yarısına doğru ve sonrasında festivale gelip olay yaratan kitleyi festivalden uzak tutaran katılımcılara en rahat eğlenebilecekleri ortamı yaratmayı hedefliyoruz. Sadece festival bileti sahibi olan bir katılımcının festival sırasında fikir değiştirdiği zaman farkını ödeyerek bilekliğini kombineye çevirebilmesi imkanını da sağlayacağız ancak elbette önceden Biletix’ten kombine bilet satın almak fiyat avantajı sağlıyor.

– Farklı sahneler var. Kimleri izleyeceğimizi senin ağzından dinlesek. Bu sene nasıl bir gün bekliyor bizi?

Berlin’in en önemli techno temsilcileri Modeselektor, kendilerni anlatan belgesel DVD’sinin de satışa sunulmasından kısa bir süre sonra, kariyerinin doruğundayken festivalin ana sahne kapanışını yapacak. Beraberlerinde gelecek olan tasarım ekibi Pfadfinderei‘ın muhteşem görselleri eşliğindeki bu şov kaçırılmamalı.

Todd Terje ve Lindstrom‘un bu sene gerçekleştirmeye başladıkları canlı performansları Türkiye’de ilk kez ve dünyanın da çoğu festivalinden önce 8 Haziran’da KüçükÇiftlik Park’ta müzik severlerle buluşacak, yine ana sahnede kesinlikle kaçırılmaması gereken çok önemli bir müzik olayı bu.

Geçtiğimiz yılın en çok çalınan/istenen parçasının mimarları Noze ve Ornette ülkemizde ilk kez beraber performans verecekler, özellikle Crazy’yi çalacakları anlar hafızalara kazınacaktır.

Park Stage dediğimiz çim alandaki büyük sahnede ise Sharam Jey ve Mario Basanov gibi son yıllarda deep house ve nu-disco sahnesine damgasını vurmuş isimlerle başlayan dans maratonu John Dahlback ve Plump DJs ile o kadar yüksek bir enerjiye ulaşacak ki katılımcıların kombine biletlerini yakmalarından endişe ediyorum :)

Ayrıca Dome Stage diye adlandırdığımız, ufak bir gündüz sahnemiz var, burada ise Jonas Rahtsman ve Moon Boots ile düşük tempolu disconun keyfini sürmek mümkün olacak.

 

landofELECTRONICA

 

– Festival gündüz saatlerinde başlayacak ve gece 12’de Küçükçiftlik’te müzik bitecek. Sonra Beyoğlu’ndaki mekanlarda after party’ler devam edecek. Gündüz ne gibi etkinlikler ve ne tarz müzikler var? Katılımcılara nasıl bir gün önerirsiniz?

Biz müzik odaklı festivaller yapıyoruz, postere hipster resmi koyup, bikinili kız fotoğraflarıyla promosyon yapmıyoruz. Bu nedenle abuk subuk aktiviteleri öne çıkarmak yerine günün saatine göre uygun müzikleri çalacağız ve müziğin önüne geçmeyecek bazı ufak eğlencelere yer vereceğiz. Ambiyansı güçlendirecek, katılımcılara festival havasını yaşatak bazı etkinlikler iyi müzik dinlemeye gelen katılımcıları bekliyor olacak. Oyun oymaya değil müzik dinlemeye gelsinler istiyoruz.

Gündüz daha yavaş, daha mutlu müzikler eşliğinde kaliteli bir hizmet alan katılımcılar saatler ilerledikçe artan tempoyla farklı eğlenceler sunan sahneler arasında gezinecekler, katılımcılara bu deneyimi eksiksiz yaşamaları için en geç öğleden sonra saatlerinde festival alanına gelmelerini tavsiye ederim. Parasını ödemiş olduğun bir festivalin hiç bir anını kaçırmamak bana daha mantıklı geliyor zaten.

Hava kararırken iki büyük sahnede muhteşem bir görsel şölen başlayacak, daha önce hiç görülmemiş sahneler tasarlanıyor Burn ELECTRONICA FESTIVAL ISTANBUL 2013 için! KüçükÇiftlik Park’taki festival sona erince, Wake Up Call’daki Mario Basanov’la beraber benim de çalacağım after party’de deep house ve tech-house ağırlıklı bir müzik isteyenleri kesinlikle tatmin edeceğimizin garantisini veririm.

Indigo‘da Sharam Jey başı çekiyor, haliyle nu-disco ve deep house ağırlıklı sürecek gece, sonunda Ferhat Albayrak ile techno’nun mabedi haline gelecek.

360 Istanbul‘da Ashley Wallbridge, BeeGee ve Nurettin Çolak trance ve progressive house sevenlere cenneti vaadediyor, Ahmet Şendil de buradaki after party’nin bonus’u. Oldukça yüksek tempolu bir after party olacak 360 Istanbul’daki.

Propaganda‘da ise Jonas Rahtsman ve Moon Boots’un eğlenceli disco setleri sonrası LUST ekibinin Hip-Hop, R&B, Trap, Grime, Dubstep karışımı manyaklığı zıplamaktan beyin sarsıntısı geçirme riskini göze alanları bekliyor. En eğlenceli nokta ise bileğinizde kombine bilekliğiniz olduktan sonra  after party zamanı oradan oraya gezme olanağı.

– Peki, seneye nasıl bir electronica festival’la karşılaşacağız? bu seneki bilet satışları mı etkili olacak bu kararda? 

Bilet satışıyla hiç bir alakası yok, bu konuda rahatız zaten. Ülkenin kanuni şartları çerçevesinde nasıl bir festival yapmak istersek öyle bir festival yapacağız yine :)

 

Babylon Soundgarden 2013

Babylon Soundgarden 2013

8 Haziran’da Küçükçiftlik Park’ta gerçekleşecek ve Modeselektor, John Dahlback, Lindstrom ve Mario Basanov gibi elektronik müziğin önemli isimlerini izleyiciyle buluşturacak, daha sonra Beyoğlu’ndaki afterparty’leriyle de sabaha kadar sürecek olan Electronica...

baslik

Sziget 2013

Sziget 2013

8 Haziran’da Küçükçiftlik Park’ta gerçekleşecek ve Modeselektor, John Dahlback, Lindstrom ve Mario Basanov gibi elektronik müziğin önemli isimlerini izleyiciyle buluşturacak, daha sonra Beyoğlu’ndaki afterparty’leriyle de sabaha kadar sürecek olan Electronica...

Sziget Turkiye_02

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir