cizenbayan-uno-cok-tahilli-ekmek

Diyetisyen gözetiminde 21 gün şekersiz diyete başladığımda diyetisyenimden en çok duyduğum laf ‘ekmek yemiyorsun’ oldu. Evet diyetisyenden duymak için biraz garip bir laf biliyorum. Genelde ekmeği düşman olarak görürüz ama aslında uzak durmamız gereken işlenmiş beyaz undan yapılan ekmekler. Şekersiz diyette de beyaz ekmek yasaklılar listesinde ama tam tahıllı ekmekler aksine her gün mutlaka tüketmemiz gereken gıdalar arasında.

Peki neden? Beyaz undan yapılan ekmekle tam tahıllı ekmek arasındaki farkı anlatayım hemen:

İşlenmemiş buğday, yani tam tane tahıllı ekmekler kilo aldırmanın aksine dengeli bir beslenme için oldukça mühim. Çünkü tam tahıllı ekmeklerde tahılın sadece unsu özü değil, en faydalı ruşeym ve kepek kısımları da kullanılıyor. Ama dikkat edin içinde beyaz un da olan ‘kepekli’ diye lanse edilen ürünleri değil ‘tam tahıllı’ ürünleri tercih etmek gerekiyor. Örneğin güvendiğim bildiğim bir marka olan UNO Premium ürünlerinde, diğer ekmeklerden farklı olarak tam bir tahıl tanesi ayrıştırılmadan kullanılıyor, yani işlenmiş beyaz una sonradan kepek eklenmiyor. Tam tahıllı ismi de buradan geliyor zaten.

cizenbayan-uno-premium-tahilli

Tahıl tanesi ayrıştırılmadan doğal haliyle kullanılırsa faydaları saymakla bitmiyor gerçekten. Örneğin içeriğindeki protein kasları güçlendirip kassızlığı önlüyor ve vücut direncini yükseltiyor. Tahıl işlenmediği için faydalı vitamin ve mineraller de kaybedilmemiş oluyor. Bu vitamin ve mineraller sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlıyor.

Tam tahıllı ekmek bize kilo aldırmanın aksine yağların eve karbonhidratların parçalanmasına da yardımcı oluyor. Beyaz ekmekler kan şekerimizi yükseltirken, tam tahıllı ekmekler aynı zamanda yoğun lif kaynağı olduğundan hem daha uzun süreler tok kalmamıza yardımcı oluyor, sindirim sistemini düzenliyor hem de kolestrolün düşmesinde rol oynuyor.

Ayrıca spor yapıyorsanız sağlıklı ve yağsız bir enerji kaynağı olduğu için tam tahıllı ekmekler süper tercih.

cizenbayan-diyet-tam-tahilli-ekmek

Ben normalde çok ekmek yemeyen biri olduğumdan tam tahıllı ekmeği diyetime şu şekillerde dahil ettim.

UNO Premium çok tahıllı ekmek en klasik lezzet. Hemen hemen her öğünde, salataların yanında,sebze yemeklerinin suyuna banmada bir numara. Ama ben küp küp kesip yağsız tavada bi tutam kimyonla hafif bir kızarttıktan sonra mercimek çorbasıyla tüketmeye bayılıyorum. Kruton gibi ama yağsız ve sağlıklısı :)

UNO Denge tam buğdaylı ve çiya tohumlu da yine lezzetini en sevdiklerimden. Çiya proteince zengin, inkalardan kalan bir süper gıda. Nerdeyse her şeye iyi geliyor. UNODenge ekmeğin üzerine iki dilim olgun avokado (avokado oldukça yağlı ama yağları yamaya yaraya faydalı bir yağ, günde yarım avokado tüketebilirsiniz), kırmızı pul biber (metabolizmayı hızlandırıp bağışıklık sistemini güçlendiriyor), lime ya da limon suyu ve çok az deniz tuzu ile leziz oluyor. Hem çok sağlıklı bir ara öğün hem de kahvaltıda tüketilebilir. Kahvaltıda tüketecekseniz bir de haşlanmış yumurtayla deneyin.

cizenbayan-ekmek-karbonhidrat

UNO Premium çavdarlı ekmeğinse kokusuna bayılıyorum. Özellikle peynirli zeytinli kahvaltıya en yakışan ekmek bence.

21 gün şekersiz diyete göz atmak için buraya, UNO ile farklı kanepe ve sandviç tarifleri içinse uno web sitesi, instagram ve facebook sayfalarına bakabilirsiniz.

21 gün şekersiz programla yaza hazırlık

21 gün şekersiz programla yaza hazırlık

Diyetisyen gözetiminde 21 gün şekersiz diyete başladığımda diyetisyenimden en çok duyduğum laf ‘ekmek yemiyorsun’ oldu. Evet diyetisyenden duymak için biraz garip bir laf biliyorum. Genelde ekmeği düşman olarak görürüz ama...

the-yacht-week-elif-tanverdi

Kuzguncuk’taki En İyi 7 Adres [the story of seven]

Kuzguncuk’taki En İyi 7 Adres [the story of seven]

Diyetisyen gözetiminde 21 gün şekersiz diyete başladığımda diyetisyenimden en çok duyduğum laf ‘ekmek yemiyorsun’ oldu. Evet diyetisyenden duymak için biraz garip bir laf biliyorum. Genelde ekmeği düşman olarak görürüz ama...

istanbul-kuzguncuk-cizenbayan

YORUMLAR

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir