IMG_2913

Dünyanın Geleceğine Tanıklık Et sloganıyla gerçekleşen WAVE İnovasyon Sergisi inovasyona yaptığı yatırımlarla ünlü TEB sponsorluğunda Paris, Milano ve San Francisco’dan sonra 3 günlüğüne İstanbul’da.

Bugün başlayan Türkiye İnovasyon Haftası dahilinde gerçekleşen sergi 3-4-5 Aralık tarihlerinde ICC, İstanbul Kongre Merkezi‘nde, girişte yapılan kısacık bir kayıt işlemi sonrası ücretsiz gezilebilir. (Kayıt için turkiyeinovasyonhaftasi.com adresine göz atın)

IMG_2909

Kongre Merkezi’nde -2. katta yer alan WAVE İnovasyon Sergisi alanında, geleceğe yön verecek dünyadan 2o ve Türkiye’den 3 toplam 23 inovatif proje, 5 yenilikçi ekonomik model bağlamında etiketlenerek sergileniyor.

iTunes veya Google Play‘den ücretsiz indirebileceğiniz uygulama ile bir kısmı animasyona dönüşen görseller eşliğinde sergiyi gezmek oldukça keyifli. Sergideki projeler, yeni dünya ekonomisine şekil veren ortak yaratım, maker hareketi, paylaşım ekonomisi, döngüsel ekonomi ya da katılımcı ekonomi inovasyon modellerinden bir veya birkaçına örnek teşkil edecek şekilde sınıflandırılmış.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hepsinin ortak noktalası zorlukları fırsata dönüştürmek, daha az kaynak kullanarak daha çoku başarmak, ortak deha ile, geleneksel modellere meydan okuyarak yenilikçi, yaratıcı, alışılmışın dışında çözümler ortaya koyarak daha iyi bir dünya arzulamak.

Bu projeleri incelerken insanın ufku açılıyor. Ancak serginin insanda yarattığı olumlu hisler bununla kalmıyor. Bana sorarsanız, sergilenenler klasik anlamda sanat eserleri olmamalarına karşın görsel olarak da oldukça ilham verici bir yanı var WAVE İnovasyon Sergisi’nin. Bunun bir sebebi oldukça zekice tasarlanan, içeriden aydınlatmalı sergi elemanları ve kabul ediyorum bu benim mesleki deformasyonum. Ama bir diğer sebep daha var, o da şu: sergiyi bir araya getiren küratör ve uzmanların projelerin fotoğraflarını çekme işini ümit veren genç sanatçılara vermesi sebebiyle ortaya ‘teknik’ bir inovasyon sergisinden ziyade günümüz insanlık sorunlarını ve insanlığın bunlara bulduğu akılcı çözümleri genç sanatçılar gözünden belgeleyen bir fotoğraf sergisi çıkmış. Tüm bunların sonucunda, yenilikçi, deha ürünü ve ufuk açıcı projeler, sanatsal değer taşıyan ilgi çekici görseller ve herkesin rahatlıkla anlayabileceği sade bir dille izleyiciye en güzel şekilde aktarılmış.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sergi alanına girdiğinizde Türkçe; ya da online olarak WAVE web sitesinden İngilizce yapabileceğiniz eğlenceli ve küçük quiz sayesinde hangi inovasyon modeline daha yatkın bir birey olduğunuzu öğrenebiliyorsunuz. Ben büyük oranda yaratıcı sonra da bilge çıktım mesela :) Bunun dışında 3 gün boyunca çeşitli seminer ve worksop’lar da yine TEB’e ait alanda gerçekleşecek. Ben oradayken 3D Printer ile kahve üzerine şekil yapıyorlardı :)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Spoiler verip serginin tadını kaçırmak istemem ama gittiğinizde birlikte yaratma çağrısı teliflerden daha önemlidir diyen ve fanlarının parçalarını “korsanlık” yaparak edinen ve Beck’in bir paylaşım ekonomisi örneği olan songreader.net web sitesi, internet bağlantısı olmayanlar için çevrimiçi kurslar sunan güzel bir paylaşım ekonomisi örneği Khan Academy Lite, pankreas kanser teşhisi için inanılmaz hızlı ve ucuz bir yöntem bulan bir lise öğrencisinin maker hareketine öncülük eden projesi, mükemmel bir ortak yaratım örneği olan okyanusları temizlemek için tasarlanmış açık kaynak kodlu insansız deniz aracı, kendine konulan beyün tümörü teşhisini hastanenin test sonuçlarını paylaşmama politikası sebebiyle ‘hack’leyerek ele geçirip dünyanın her yerinden doktor ve şifacıların önerilerine açan aktivist ve afet sonrası belediye verilerine erişip halka daha kısa sürede hizmet sunulmasını sağlayan ‘iyiliksever korsanlar’ın hikayesi  gibi birbirinden enteresan ve ilham verici projeler bekliyor olacak. Yarım saat gibi bir sürede gezebileceğiniz sergi alanında kendi başınıza hiçbir şeyi anlamadan çıkmayacağınız gibi burada çalışan genç arkadaşlar da size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.

IMG_2913

Ayrıca benim şansıma sergiye dahil olan 3 Türk projeden birinin yaratıcıları da oradaydı. Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde nano ve mikro teknolojiler konusunda uzman olan ve açık yaraların hızlı tedavisini sağlayan Dermalix adlı yara örtüsünü bulan Prof. Dr. Özgen Özer ve Doç. Dr. Evren Homan Gökçe ile hem Türk hem de kadın olmaları sebebiyle gurur duydum.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sergi 2 gün daha ücretsiz gezilebiliyor. Yeni dünyanın ekonomi modelleri ilginizi çekiyorsa kaçırmayın!

 

Aradolu’yla Sağlık Dolu Bir Gün

Aradolu’yla Sağlık Dolu Bir Gün

Dünyanın Geleceğine Tanıklık Et sloganıyla gerçekleşen WAVE İnovasyon Sergisi inovasyona yaptığı yatırımlarla ünlü TEB sponsorluğunda Paris, Milano ve San Francisco’dan sonra 3 günlüğüne İstanbul’da. Bugün başlayan Türkiye İnovasyon Haftası dahilinde gerçekleşen...

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

İstanbul’un En Gözde 7 Kokteyl Noktası [the story of seven]

İstanbul’un En Gözde 7 Kokteyl Noktası [the story of seven]

Dünyanın Geleceğine Tanıklık Et sloganıyla gerçekleşen WAVE İnovasyon Sergisi inovasyona yaptığı yatırımlarla ünlü TEB sponsorluğunda Paris, Milano ve San Francisco’dan sonra 3 günlüğüne İstanbul’da. Bugün başlayan Türkiye İnovasyon Haftası dahilinde gerçekleşen...

istanbul-kokteyl-miksoloji-mixology-lucca-the-story-of-seven-bebek-cizenbayan

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir