acro-yoga-cetin-cetintas-elif-tanverdi

Geçen sene o kadar çok sevmiştim ki Kabak’ı ve burada düzenlenen yoga festivalini bu sene de işler belli olur olmaz hemen yerimi ayırttım. Geçen sene 1 Mayıs’ta başlıyordu festival, bu sene tatile denk gelmiş, 19-23 Mayıs arası… Festivalin teması Breeze of Serenity. Program yine dopdolu: Farklı tarzlarda yoga dışında meditasyon, Tai Chi, toprak terapisi, masal terapisi, yazı terapisi, aromaterapi, astroloji, perküsyon atölyesi ve daha neler neler…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sürekli seyahat eden biri olduğumdan bayramlarda evde oturmayı tercih ediyorum (malum her yer çok kalabalık, biletler de çok pahalı oluyor) ama bu sefer Breeze of Serenity Yoga Festivali o tarihte başlıyor diye mecbur 19 Mayıs’ta seyahat etmek durumunda kaldım. He bir de bizim Yoga Journal ekibi gelemiyor festivale, bizim instagram hesabını devralır mısın dediler, seve seve dedim! Alışkın da değilim, sabah hava alanı öyle kalabalıktı ki 5 dakikayla uçağı kaçırdım. Bir sonraki uçak akşam üzeri, üstelik yer olup olmadığını da bilmiyordum. Baya bir demoralize olup eve döndüm. Bayram ya akşama da bilet bulamam sanıyorum. Keyfim kaçık.

5-dakikada-degisir-butun-isler-lilith-kabak

Bi insan uçak kaçırınca ne kadar şey sorgulayabilirse sorguladım o gün. Hayata, başarı kavramına, mutluluğa, sevgiye, öfkeye ve daha nelere nelere dair… Bu ara vardı bi huysuzluk, tahammülsüzlük, aksilik üzerimde, en çok da stres… Severek yaptığım işleri bile dert ediniyordum kendime. Merkür diyorlar, retro diyorlar, ben çok da arkasına sığınmak istemiyorum. En önemlisi farkettim ki güleryüzlü değilim, kendime yetemiyorum ki başkasına güzel enerji vereyim. İstemeden kırıyorum en yakınımdakileri, belki de onun karması dedim bu uçak meselesi. Dur yavaşla diyor hayat ya da…

cizenbayan-kabak-vadisi

Yoga ailesi bambaşka bir şey. Ben de yeniyim aslında bu dünyada ama birlikte yoga yaptığınla başka boyutta bir arkadaşlığın oluyor. Geçen sene festivalde tanışıp bu bir senede hayatıma giren Cemre, yine beraber yoga yaptığım Elvin, Sinem, Amber, Elif… Hepsi de saçmalama hadi akşama bilet al gel dediler. Hatta Elvin bilet yok diye kandıramazsın diye akşamki biletlerin ekran görüntülerini linklerini attı, oda arkadaşım Cemre ‘gece gelip koynuma giriyosun o kadar’ diye ultimatom verdi  :)

girls-group-photo

Kabak’a gidemeyince annemi, kardeşimi görmeye gittim, iyi de oldu. Biraz anlattım son zamanlardaki endişelerimi falan, rahatladım. Uçakla birlikte hevesim de kaçmıştı da seferler durmadı ya, tekrar gitmeyi denesem mi denemesem mi diye telefona yazı tura app’i bile indirdim. En sonunda hadi dedim, bir bilet daha aldım. 

shoulder-stand-kabak-dream-yoga-festivali

Bavul zaten hazır. Akşam, bu sefer garanti olsun diye biraz da erkenden çıktım yola. İlk gün festival programı yarım gün, öğlen başlıyor dersler, ilk günü kaçırdım ama gece yarısına doğru Cemre’nin de emrettiği(!) üzre Kabak’ta odamızdaydım!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Geçen sene Turan Hill Lounge’da kalmıştık. Bence ruh olarak Kabak’a en çok uyan yerlerden… Yemekleri de harika. Bu sene Sea Valley’i seçtik. Yemekleri zayıf ama odaların yeri çok rahat. Sabah derse 5 dakika kala uyanma lüksünü sevdik. Turan tepede olduğu için in çık yapmak gerekiyordu. Yine de itiraf edelim bi akşam yemekler ve muhteşem manzara için Turan’a firar ettik.

turan-hill-lounge-kabak

Benim için ilk gün olan Cuma günü 8:30’da odamızın hemen önünde yani Sea Valley Bahçe’de dünyanın en sempatik insanları arasında gösterebileceğim Konstantinos’un Shakti’yi uyandırmak başlıklı dersi ile başladı. Sırf Konstantinos’un enerjisi bile insana iyi hissettiriyor hemen. Ders biraz beden farkındalığı, yani bedenimizin her yanını, ayak serçe parmağımızı bile hissetmek üzerineydi. Konstantinos’un yavaş yoga dediği, uzun süre tuttuğumuz asanalar ve yönlendirdiğimiz dikkatimiz yoluyla bedenimizin en ücra köşelerinde bile farkındalık uyandırmayı hedeflediğimiz, yön olaraksa nefes önderliğinde arkaya eğildiğimiz ders hem ilham verici hem de fiziksel olarak oldukça tatmin ediciydi. (Bu arada Konstantinos sık sık Türkiye’ye geliyor. 3-4-5 Haziran’da gerçekleşecek Mind Body Festival İstanbul’da bir dersini yakalayabilirsiniz)

konstantinos-konyogi-kabak

Dersten sonra 5 tane farklı seçenek vardı (Aromaterapi, Yin Yoga, Astroloji ve Karma, Kol Dengeleri ve Yazı Terapisi gibi) ancak benim Bavul Dergi‘ye yazı yollamam gerektiği için (deadline’ları sonuna dek kullanmayı huy edindim kendime) bilgisayarımla randevulaştık ve ben biraz yazı yazdım. Yazıma Juice Baba’dan aldığım yemyeşil smoothie’m eşlik etti!

juice-baba-kabak-vadisi

Sonra geçen sene hem festivalde hem de Yoga Journal’ın Kolektif House’daki 1. yaş günü etkinliğinde ağırladığımız Cameron Shayne’in Budokon dersine katıldım. Budokon uzak doğu sanatları ve yogayı birleştiren bir sistem.

fuck-yoga-cameron-shayne-budokon-cizenbayan-hangout-kaftan-kabak

Özellikle erkekler bayılıyor Budokon’a. Ben Budokon’u çok sevmesem de Cameron ve eşi Maleyne’e bayılıyorum, feslefelerini ve enerjilerini muhteşem buluyorum. Çok tatlılar, denk gelirseniz bir iki Budokon videosu izleyin. Müthiş bir beden ve zihin kontrolü!

cameron-maleyne-shayne-budokon-yoga-couple-jpg

Vadinin manzarası müthiş, sahili müthiş, enerjisi müthiş, yoga festivalinin katılımcıları çok tatlı insanlar. Sabahtan derslere katılıp akşam üstü bütün kızlar toplandık ve plajda keyifli zaman geçirdik.

elif-amber

elif-atakan-elif-tanverdi-cemre-korlu

Ben sayılmam ama birçok kişi bikini sezonunu açtı. Ben bu seneki ilk karpuzumu yedim!

Processed with VSCO with c3 preset

Akşam yemeğinden sonra da yine geçen sene festivalde tanıştığım Judith’in masal akşamına katıldık Lilith Camp’te. Ateş başında sempatik Fransız aksanı ve mükemmel Türkçesiyle birbirinden keyifli masallar anlattı Judith. Hepsinde bir kıssadan hisse! Yetişkinlere masal anlatan bir insan oluşu bile çok enteresan ama bir de o şirin mimiklerini ve esprili anlatımına canlı şahit olmanız gerek. Eğer hiç denk gelemiyorsanız da en azından Masal Terapi adlı kitabını okumanızı tavsiye ederim. Bu arada Judith’e aquadrum ve tamburla iki tatlı müzisyen de eşlik etti. Süper bir akşamdı.

konyogi-teaching-yoga-konstantinos-teacher-kabak-valley-class-dream-yoga-festival

Ertesi gün festivalin 3. benim için 2. gününde yine tembellik ettim ve Çetin Çetintaş’ın meditasyon dersine giremedim. Günün benim için ilk dersi yine Konstantinos’unki oldu. Dersin adı Uçuşa Hazırlanın. Aşağı yukarı neler yaptığımızı tahmin etmişsinizdir diye düşünüyorum:) Evet bolca kol dengeleri ve ters duruşlar! Konstantinos’un ne kadar sempatik olduğunu tekrar tekrar söylememe gerek yok, derslerin sonlarında merkezden dışa yayılan kocaman group hug’larımız her şeyi özetliyor zaten.

konyogi-konstantinos-cizenbayan-plank-yoga-kabak-dream-festival

Sonrasında sempatiklik konusunda Konstantinos’la yarışacak Mathieu’nün ilk dersine girdik (o da benim gibi vadiye geç gelmiş, Perşembe günkü dersi bugüne alınmış, en çok da onun dersini kaçırdığıma üzülüyordum, boşunaymış). Mathieu Fransız bir müzikal oyuncusu. Benim en sevdiğim müzikal Aslan Kral’da oynamış yıllarca. Sonra yoga ile tanışmış ve asıl tutkusunun bu olduğunu keşfetmiş. Şimdilerde dünyayı gezerek hem teacher training’lere katılıyor hem de yoga dersleri veriyor.

ukulele-mantra-singing-yoga-dream-festival-mathieu-boldron

Hem yoga felsefesi hem de asanalar konusunda çok bilgili, yani yogayı sadece poz olarak değil bütün olarak ele alanlardan. O da yoga yolunun 8 basamağından biri olan yama ve niyamalar olmadan yapılan yoga pratiğinin anlamsızlığını vurguluyor.

mathieu-boldron-yoga-dream-festival-turkey-kabak

Bir de enstrüman çalması ve mükemmel sesi sayesinde dersleri acayip keyifli oluyor. Derse ukulele çalıp mantra söyleyerek başlatıyor. Müthiş güler yüzlü ve yüreklendirici. En zor pozları bile aşırı kolaymış gibi demonstre etmesi sizi de denemeye yüreklendiriyor.

mathieu-boldron-yoga-cizenbayan-kabak-dream

En sevdiğim özelliğiyse hangdrum çalarak bitirdiği derslerinden sonra herkesle ama herkesle arkadaş olup muhabbet etmesi, hatta bizle sahilde komik pozlara bile girmesi:)

mathieu-boldron-yoga-kabak-valley

Sonra uzun zamandır instagram’dan takip ettiğim Çetin ve geçen sene festivalden tanıştığım Soner’le Sea Valley Platform’da birza acro yoga denemeleri yaptık. Ben ne yaptığımı bilmeden, ama %100 güvenle onlar bana ne derse uyguladım.

acroyoga-cetin-cetintas-elif-tanverdi-cizenbayan acro-yoga-soner-turkolmez-cizenbayan acro-yoga-cetin-cetintas-elif-tanverdi

soner-turkolmez-cizenbayan-acro-yoga

Sırtını dön, poponu ayaklarıma yasla, kendini arkaya bırak, bacağını düzelt, dizini karnına çek, pelvisini tilt et… ne dedilerse yaptım. Bir de ters durduğum için nasıl göründüğümüzü asla anlamadım ama ortaya baya güzel görüntüler çıktı. Çetin çok yakın zamanda Hanuman’ı Bulmak adlı bir kitap yazdı. Aynı zamanda Türkiye’de ve dünyada workshoplar veren hem çok yetenekli hem süper iyi kalpli hem de çok ilham verici bir hoca. Soner de kurumsal hayatta aslında ama keşke seneye festivalde o ders verse diyoruz o kadar iyi bir hoca!

soner-turkolmez-cizenbayan-acroyoga-y.ors-truly

acro-yoga-elif-tanverd-cetin-cetintas-kabak-dream acro-cizenbayan-soner-yoga-kabak yourstruly-y.ors-truly-yoga-pants-acro-cetin-cetintas-elif-tanverdi

Bu arada festivalde sabah akşam yemekleri fiyata dahil. Öğlenleri başımızın çaresine bakıyoruz. Ben mesela 2 öğlen Lilith’te yemek yedim. Biraz geç çıkıyor yemekler ama baya lezzetli her şey! Ortamı da çok tatlı!

lilith-kabak-valley-gay-friendly-camping-fethiye

 Geçen sene Naturel’de yemiştik oranın da baya başarılı yemekleri. Ama yemek konusunda Turan’ı tek geçerim.

turan-hill-yemek-kabak

Cumartesi gecesi Dream Yoga Fest programında Jam gecesi vardı. Hep beraber Latcho’ya gittik. Kabak’taki mekanların tarzına bayılıyorum. Latcho da çok güzel. Salaş, ruhu olan bir mekan. Jam gecesi tam hayal ettiğim gibi olmadı ama biz dağların arkasından çıkan dolunayı izleyip Duygu, Sinem ve Elvin’le uzun uzun muhabbet ederek gece yarısını bulduk. Yine çok keyifli bir akşamdı…

kabak-valley-latcho-camping-dream-yoga-festival-jam-session

Pazar sabah Kabak çok yağmurluydu. Canım Mathieu ile seyahat ve yoga öğretme üzerine sohbet edip kahvaltı ettik. Konstantinos’un Sea Valley Bahçedeki çok yüksek katılımlı dersi müsait olmayan zemin ve hava şartları sebebiyle Turan Platform’a taşındı. Platform üstü kapalı ama bahçeye göre çok ufak olduğundan matlar dip dibe, üst üsteydi ama tabii ki aramızda bunu sorun edecek kimse yoktu. Epey efor sarfettiğimiz Özgürlüğünüzü Kucaklayın adlı derste içimizdeki ‘magnificent’ varlığı yoga pozlarıyla ortaya koymaya çalıştık.

yoga-kabak

Bu son dersinin sonunda Konstantinos bize kartlar verdi, herkes için mesajlar var bu kartlarda dedi. Benim şansıma Konfiçyus’un çok sevdiğim bir sözü çıktı. Bu esnalarda duyduğum endişelere de müthiş uyan bir söz: ‘The best way to predict the future is to design it” (Yani geleceği tahmin etmenin en iyi yolu onu tasarlamaktır) Yoga enerjisi böyle tatlı tesadüfleri de kendine çekiyor işte.

konstantinos-yoga-kabak-dream-festival-inspiration

Bu güzel dersin üstüne uzun zamandır Facebook’tan ilgiyle takip ettiğim, herkesten ne kadar süper bir hoca olduğunu hep duyduğum ama dersine henüz hiç girmediğim Devrim Hoca’nın yin dersine katıldım. Derste yine aqua drum’la eşlikçi müzik vardı. İçinde uzun uzun kaldığımız, gevşediğimiz asanalara o kadar yakıştı ki bu masalsı ses… Devrim Hoca’nın enerjisi, anlattıkları da öyle ilham vericiydi ki! Anlatılanlar, benim facebook’ta yakaladığım intiba azmış bile! Dersten sonra derse giren her öğrenci tek tek sarıldı Devrim Hoca’ya! Umarım bundan sonra yine kesişir yollarımız!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dersten sonra hava açtı, denizin rengi muhteşem oldu. Çimenler de kurudu ve Cameron’ın dersinin Sea valley’de gerçekleşmesi mümkün oldu. Ben acıktığım ve kendimi burn-out etmek istemediğim için o derse de girmedim. Dün pincha bugünse handstand yaptılar.

cemre-korlu-inversion-handstand

Festivalde dersler klasik ders gibi değil, minimum 2 saat ve workshop şeklinde geçiyor. Sürekli partner çalışmaları, normal pratiğimizde denemediğimiz hareketlerin denenmesi… Süper ama günde 4 derse girmek de biraz abartı diye düşünüyorum. Arada yemek yedim, dinlendim ve sonra hazır burda yakalamışken hiç kaçırmak istemediğim Mathieu’nün dersine girdim yine.

mathieu-boldron-yoga-kabak-valley-dream-yoga-festival-turkey

Hep beraber diz dize oturup şarkılar söyleyerek başladık yine derse. Serçe parmağından başımızın tepesine kadar her noktamıza getirdik farkındalığımızı. O kadar güzeldi ki dersin sonunda yine kocaman bir grup sarılması içinde bulduk kendimizi.

big-group-hug-after-yoga-class-kabak-valley-dream-yoga

Sonra plajda çok komik pozlar denedik. Baya eğlendik yoga ailemle. Instagram’a koyduğumuz toplu headstand pozunun arkasında yatan Alp’e gelen ‘bu arkadaşın açılacak çakrası yok galiba’ yorumuna koptuk!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Akşam yemekten sonraysa Turan Platform’da önce Samiye ile bu ay Yay burcunda bulunan dolunayın anlamını konuştuk, sonraysa Mathieu ile mantralar söyleyip Çetin’in hayatımda dinlediğim en eğlenceli Patanjali’nin Yoga Sutraları temalı sohbetini dinledik. Mathieu’nün bizi yönettiği mantralar o kadar güzel duyuluyor titreşimler kalbimize öyle güzel etki ediyordu ki. Çetin’se gerek anlattığı güzel hikayeler ve mantıklı açıklamalar gerekse esprili dili sayesinde bize müthiş bir akşam yaşattı. Sonrasında Dans gecesi için Yerdeniz’e gittik. Yine harika ortamı olan bir kamp daha. Manzarası, ambiyansı… Kabak ruhuna bayılıyorum! Bizde dans etmeye hazır müthiş enerjili bir grup vardı ancak mekan müzik konusunda başarısızdı. Sürekli bir sıkıntı çıktı. Biz en son kendi kendimize bağıra bağıra şarkı söyleyip dans ediyorduk. Sonuçta eğlendik ve dans ettik mi? Evet! Seneye usb’lerimi de getirip ben çalıcam valla :)

patanjali-sutra-cetin-cetintas-mathieu-boldron-mantra-chanting-kabak-dream-yoga-fest

Dans gecesi sonrası Turan’ın terasında Amber ve Cemre’yle sohbet muhabbetle son geceyi de geride bıraktık. Son sabah, yani Pazartesi de yarım gün program vardı ama ben yogaya doydum. İyi ki geldim. İyi ki yine eski dostlarla buluştum yeninerle kaynaştım. Son gün dinlenip, Kabak’ın tadını çıkarıp manzaralı ofisimde Pazartesi mesaimi yaptım!

Processed with VSCO with c2 preset

Bu güzel programı hazırlayıp bu güzel insanları bir araya toplayan Özlem Kuzu ve organizasyonda emeği geçen diğer herkese binlerce teşekkür. Yine harika ağırlandık ve eşsiz anılar biriktirdik. Duydum ki bu sene gelecek Mayıs’ı değil Eylül’ü beklemek yetecek… Duyurular için Dream Yoga Events web sitesinifacebook ve instagram hesaplarını takipte kalın!

kabak-vadisi-yerlisi kabak-vadisi-sea-valley fethiye-kabak-vadisi fethiye-kabak-vadisi-valley

elvin-levinler-elif-tanverdi-cizenbayan-elvinimin-partner-yoga-headstand

downward-facing-dog-yoga-groıp-festival cizenbayan-yoga-dream-fethiye

Processed with VSCO with c2 preset

h&m loves music!

h&m loves music!

Geçen sene o kadar çok sevmiştim ki Kabak’ı ve burada düzenlenen yoga festivalini bu sene de işler belli olur olmaz hemen yerimi ayırttım. Geçen sene 1 Mayıs’ta başlıyordu festival, bu sene...

elf-tanverdi-parkfest-hm-cizenbayan

chill-out festival 2016

chill-out festival 2016

Geçen sene o kadar çok sevmiştim ki Kabak’ı ve burada düzenlenen yoga festivalini bu sene de işler belli olur olmaz hemen yerimi ayırttım. Geçen sene 1 Mayıs’ta başlıyordu festival, bu sene...

cizenbayan-chill-out-festival

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir