gezi-03

BU BİR SİVİL DİRENİŞ.

28 Mayıs 2013. Taksim Gezi Parkı’nda ağaçların kesilerek AVM yapılmak istenmesi karşısında barışçıl bir protesto başladı. Çevre gönüllüleri çadır kurdu ve parkı korumak için bekledi. 31 Mayıs 2013 sabaha karşı 05:00’te polis, uyuyan protestocuları ablukaya alarak, kaçış noktası bırakmadan biber gazı attı. Savunmasız insanlara yapılan bu uygulama halkın vicdanını harekete geçirdi. Aynı gün öncelikle İstanbul’da, ardından İzmir ve Ankara’da sivil bir direniş başladı. Türkiye ve dünyada pek çok şehir bu direnişe katıldı. 

3 Haziran 2013 itibariyle bu sivil direniş pek çok şehirde tutuklanmalar ve yaralanmalarla sonuçlanmış, toplumsal bir olaya dönüşmüştür. Polisin uyguladığı şiddetin her geçen gün artması, silahsız insanların karşısında dikilen Toma’lar, anayasal hakkı olan eylem özgürlüğünü kullanan insanlara doğrultulmuş biber gazları; meydanlarda toplanan kalabalıkları her geçen gün fazlalaştırmış, uzun zamandır çeşitli yasalar karşısında gösterilen tepkiler karşısında birleşen; kolektif, sınırsız, dinsiz, partisiz, apolitik bir hareketin başlangıcı olmuştur.

Biz solcu, sağcı, Müslüman, esnaf, reklamcı, Alevi, Kürt, Sünni, postacı, mali müşavir, öğrenci, sanatçı, müzisyen, mimar, gazeteci, tiyatrocu, ev hanımı, memur, kadın, erkek, genç, yaşlı, emekli, sporcu, manken, eşcinsel, Ortodoks, Katolik, Yahudi, Ermeni, oyuncu, doktor, avukatız. Biz hükümetin bizim adımıza almış olduğu kararlara, ve bu kararları reddetme özgürlüklerimizin giderek azalmış olmasına direnenleriz. Biz özgürlüklerimizin sadece kendi elimizde olduğunu, bunlara ulaşmak için de kenetlenmenin, beraberliğin, düşeni kaldırmanın, yaralananlara evini açmanın önemini bilenleriz. Biz geleceğe umutla bakmak isteyenler, bu ülkenin parçasıyız. Biz, siz-biz ayrımı gözetmeyeniz. Biz halkız.

http://delilimvar.tumblr.com

http://cokguzelsiniz.tumblr.com

http://occupygezipics.tumblr.com

Gezi Parkı Direnişi’nin 9. günü:

Blog yazmam pek mümkün değil, bütün sokaklarda ve parktayız. Evlerimize gitmiyoruz çoğumuz. Eve geldiğim bu kısa molada bunları bir araya getirebildim. Beni twitter‘ımdan ya da ara da geceleri o günü olan biteni İngilizce yazmaya çalıştığım tumblr adresimden takip edebilirsiniz. Biz hepimiz sokaklarda şarjımız yettiğince olanı biteni tweetliyor olacağız.

#DİRENGEZİPARKI

kızlar babalarının prensesidir

kızlar babalarının prensesidir

BU BİR SİVİL DİRENİŞ.28 Mayıs 2013. Taksim Gezi Parkı’nda ağaçların kesilerek AVM yapılmak istenmesi karşısında barışçıl bir protesto başladı. Çevre gönüllüleri çadır kurdu ve parkı korumak için bekledi. 31 Mayıs...

baba

dolunay, iç sıkıntısı, aşk ve bişeyler

dolunay, iç sıkıntısı, aşk ve bişeyler

BU BİR SİVİL DİRENİŞ.28 Mayıs 2013. Taksim Gezi Parkı’nda ağaçların kesilerek AVM yapılmak istenmesi karşısında barışçıl bir protesto başladı. Çevre gönüllüleri çadır kurdu ve parkı korumak için bekledi. 31 Mayıs...

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir