other-stories-isvec-fasion-clique

Edit: clique maalesef türkiye’den çekildi. benim de ikinci el giysilerim artık modacruz’da! bilginize!

Geçtiğimiz hafta, uzun zamandır görmek istediğim yerler listemin ilk sıralarını zorlayan İsveç’e ilk kez gittim. Sebebi ziyaretim ikinci el moda alım & satım sitesi Clique ile tanışmak, Türkiye ve İsveç’te faaliyet gösteren web sitesi ve uygulamanın tüm inceliklerini anlayıp sizlere de anlatmaktı.

O zaman başlayalım! Nedir clique?

sosyal-pazar-clique-ikinci-el

Clique İsveç merkezli, İsveç ve Türkiye’de faaliyet gösteren, ikinci el giysi ve aksesuar alım/satım sitesive uygulaması. Bir sosyal  pazar!

Clique’e üye olarak hem uygun fiyata ikinci el giysiler satın alabilirsiniz hem de bayılarak alsanız da bir süredir giymediğiniz ve atmaya kıyamadığınız güzelim giysilerinizi onları en az sizin kadar sevecek yeni sahipleriyle buluştururken dolabınızda yer açıp ekstra gelir elde edebilirsiniz. Bir taşla bir sürü kuş!

Giysileri çöpe atmamak, kullanılmış ama iyi durumda giysileri tekrar kullanmak çok da çevreci bir tutum üstelik. O yüzden Clique’in dünyanın enerjisini atıklarından üreten, yemyeşil güzide ülke İsveç’ten çıkmasına hiç şaşırmamak lazım.

Processed with VSCO with a5 preset

Clique ile nasıl tanıştım ve benim clique shop’umda neler var?

Ben Galata’da epey ufak bir evde oturuyorum. Bir de farkettim ki çoğunlukla döndürüp döndürüp hep son zamanlarda aldığım giysilerimi giyiyorum. Bir de tabii işim gereği çekimler ya da tanıtımlar için bolca ve hatta ihtiyacımdan fazla giysi alıyorum. Minik evimde tek başıma yaşarken sirkülasyona az giren ama atılmayacak kadar da güzel giysiler dolabın orasında burasında kendine yer buluyordu. Anıl yanıma taşınınca bu minik dolapta ona da yer ayırmak farz oldu!

Bence dolapta birine yer açmak gerekmese bile arada ‘bu aralar neleri giyiyorum, neleriyse artık bir sebepten giymediğim veya giyemediğim halde kıyamadığım için atmıyorum’ diye bir temizliğe girişmek çok ferahlatıcı oluyor. Anıl’a yer açmak bahanesiyle ben de bütün dolabımı indirmiş ve daha Clique’ten haberim bile yokken artık giymediğim kıyafetlerimi 2 büyük ikea kutusuna kaldırmış, onlarla ne yapacağımı bilmez halde hayatıma devam ediyordum. Tabii o 2 büyük ikea kutusu da evde yer kaplamaya devam ediyordu.

cizenbayan-galata-home-istanbul-blogger

Şimdi diyeceksiniz ki e madem o kadar giymediğin giysin var ihtiyaç sahiplerine yolla, bir yerlere bağışla. Ama söz konusu giyim tarzı olunca herkes her ortamda her şeyi giyemiyor. Ara ara ihtiyaç sahiplerine de gayet giyilecek durumda giysiler veriyorum. Ancak şimdi bir sebepten artık giymediğim halde zamanında özenerek aldığım giysilerimi onları en az benim kadar sevecek, pahalı olmalarına gerek yok- değerini anlayacak ve tabii onları giyebilecek kişiler giysin istiyorum. O yüzden o kutular öylece duruyordu evde!

Sonra bir gün Clique’ten bir mail aldım! İsveç’te doğan Clique, gardrobunun büyük bölümü Monki, & Other Stories, H&M, Cheap Monday, Weekday gibi İsveç markalarının ürünleriyle dolu bendenizle tanışmak istiyormuş! Tarzımı tam kendilerine uygun buldukları gibi Clique’i en iyi ben anlatırım diye düşünüyorlarmış!

Processed with VSCO with c3 preset

Clique’in ne olduğunu anlayınca yerde aradığımı gökte bulduğumu farkettim! Ve hemen teklifi kabul edip İsveç’e geldim! Clique’in ne işe yaradığını, hangi felsefeyle yola çıktığını Stockholm’deki şirin mi şirin ofislerinde öğrendim!

cizenbayan-clique-hq-office-stockholm-stardoll

O zaman hadi bize de anlat, sistem nasıl işliyor?

Tamam! Başlıyorum. Clique hem web sitesi hem de cep telefonu uygulaması üzerinden kullanılabiliyor. Hemen cliqueshop.com adresine girerek veya ios için buradan, android içinse buradan uygulamayı telefonunuza yükleyerek Clique’e ilk adımınızı atabilirsiniz. Clique’e Facebook aracılığıyla veya e-posta adresinizle üye olmak çok kolay. Sonrası ise kolaydan öte eğlenceli!

download-clique

Benim satacak bir şeyim yok ama neler satılıyor bakmak istiyorum diyenlerdeyseniz

hemen clique’in öne çıkardığı ya da sisteme en yeni yüklenen ürünlere bakabilirsiniz. Bir diğer seçenek de belirli kullanıcıları takip etmek. Örneğin ben neler satıyorum diye merak ediyorsanız beni takip edebilir, ben yeni ürünler yükledikçe feed’iniz de görebilirsiniz. Profilmin linki burada: http://cliqueshop.link/elif

cizenbayan-clique-shoplari

Beğendiğiniz ürünleri kalpleyebilir, ürüne herkese açık yorum bırakabilir ya da anında satın alabilirsiniz. Satın almadan önce ürünü satan kişiye sorularınız varsa bunları da özelden sorabiliyorsunuz.

Ödeme iyzico üzerinden gerçekleşiyor. Malum ülkemizde paypal olmadığı için iyzico alternatif bir aracı kurum. Tüm kredi kartlarıyla çalışıyorlar ve taksit imkanı da var. Güvenilirliği konusunda Clique’tekileri epey sorguya tuttum ve ben ikna oldum :) Sizin de kafanızda soru işaretleri varsa bir araştırın bakalım.

Ben de dolabımda yer açmak istiyorum, satış nasıl oluyor diyorsanız hemen o konuya da gireyim :)

featured-one-cikan-clique-shoplar

Önce satacağınız ürünün bir güzel fotoğraflarını çekiyorsunuz. Fotoğraf çekerken tavsiyem mümkün olduğunca düz, desensiz bir arka plan kullanmanız. Mesela ürünleri benim yaptığım gibi bir askıya asıp (gömlek ve elbiselerde iyi oluyor), askıyı da duvardaki bir çiviye asıp, tam karşıdan, doğal ışıkta fotoğraflarını çekebilirsiniz. Önden, arkadan, varsa detaylarını, belki markalıysa etiketini, yine varsa kusurlarını (dürüst olmak önemli) fotoğraflamak iyi olacaktır. Bir diğer öneri de ürünleri yere koyup tam tepeden çekmek (şortlarda falan baya iyi oluyor). Tabii son olarak ve bence en iyi seçenek ise ürünleri giyip çekmek olabilir :)

clieque-shop-bloggers-turkey photo-tips-clique clique-cizenbayan clique-urun-cizenbayan

Fotoğrafları çektiniz. Eğer telefonla çektiyseniz işiniz baya kolay. Hemen clique uygulamasına girip kendi profilinizde yer alan ŞİMDİ SAT tuşuna basın, ürünün fotoğraflarını yükleyin, açıklamaları girin:) Kargoyu siz mi ödeyeceksiniz yoksa alıcı mı ödesin ona karar verin (ki bu özellik yeni geldi ve süper oldu). Bu arada elden teslim seçeneği de var. Son adımda size ürünü hangi clique shop’ta satışa sunmak istediğinizi soracak. O zaman clique shop mantığı ne hemen onu da anlatayım!

Clique aslında Fransızca bir kelime. Almanca’da ‘yakın arkadaş grubu’ ya da ‘aynı şeylerden hoşlanan insanlar’ anlamında kullanılıyor. Clique’in ikinci el ürünler satılan pek çok siteden farkı da bu noktada başlıyor. Clique’ler aynı moda zevkine sahip ya da benzer ürünleri arayan insanları buluşturuyor!

Clique shop’ları tematik butikler gibi düşünebilirsiniz. Her kullanıcı 3 clique shop oluşturma hakkına sahip. Benim de 3 tane clique shop’um var: Biri Nordic Style, biri Vintage & Ethnic Style, sonuncusuyla Active / Street Style.

cizenbayan-clique-shoplari

İskandinav markalı, minimalist ürünlerimi ilk clique shop’uma,

monki-cizenbayan

vintage butiklerden aldığım ya da etnik tarzda ürünlerimi ikinci clique shop’uma,

coctail-nu-stockholm-shop

daha spor ürünlerimiyse üçüncü clique shop’uma koyuyorum.

cizenbayan-active-street-style

Eğer kendiniz bir clique shop açmak istemiyorsanız sorun yok. Başkalarının açtığı ve sattığınız ürüne uygun başka bir clique shop’a da ürün koyabilirsiniz. Bu ürünler yine sizin profil sayfanızda da görünecek merak etmeyin. Peki, nerden bulacağım ben başkasının clique shop’unu diyorsanız o da düşünülmüş. Clique size sattığınız ürüne uygun popüler clique shop’ları öneriyor. Ya da takip ettiğiniz kişilerin clique shop’larını da takibe alarak buralara ürün yükleyebiliyorsunuz. Bu hem ürününüzü doğru yerde sergilemenize, sattığınız şeyi arayan kişinin ona daha kolay ulaşmasına yarıyor hem de örneğin çok takip edilen clique shop’larda ürününüzün görünme olasılığı artıyor. Her ürünü yalnız bir clique shop’ta sergileyebilirsiniz. O yüzden seçiminizi iyi yapın. Örneğin çok güzel bir parti elbiseniz var. Onu kendi açtığınız ‘X’in dolabı’ clique shop’una, ünlü bir blogger’ın ‘y’in dolabı’ shop’una ya da z kişisinin ‘parti elbiseleri’ shop’una koyabilirsiniz.

once-cikanlar-clique-shop

Clique’de ürün listelemek ücretsiz. Ürününüz satılana kadar parayla işiniz yok. Önce alıcı sisteme ürünün parasını ödüyor. Sonra ürün karşı tarafa kargoyla ya da elden teslim ediliyor. Karşı taraf ürünü onayladıktan sonra ise ürün için biçtiğiniz bedelin %80’i yine iyzico’ya tanımladığınız hesabınıza yatıyor. %20 ise Clique’in payı:)

kargo-teslim-clique

Şimdi gelelim clique shop’ların ikinci güzelliğine. Diyelim ki ‘enteresan şapkalar’ diye bir clique shop açtınız, (clique shop’unuzu herkesin ürün yüklemesine açık yapabileceğiniz gibi tamamen kapalı ya da sadece onayladığınız kişilere açık da yapabilirsiniz) ve başkalarının üye olmasını da kabul ediyorsunuz. Pek çok kişi de enteresan şapkalarını sizin ‘butiğinizde’ sergilemeye başladı. Clique sizin clique shop’unuzda satılan ürünlerden size de pay veriyor. Sizin clique shop’unuzda satılan her ürünün %5’i size, %15’i Clique’e gidiyor. Yani aslında aynı zevkleri paylaşan insanları buluşturan clique’ler açarak bir internet butiğiniz varmış gibi para kazanmaya bile başlayabilirsiniz!

clique-shop-gercek-is

Clique sadece kızlar için mi?

Tabii ki hayır :) Hatta erkekler için de baya iyi şeyler var. Bir göz atın=) Tabii ne kadar erkek üye olursa o kadar çok ürün olur!

Clique’de sadece giysi mi var?

Hayır! Giysi dışında aksesuar da alıp satabilirsiniz. Hatta çok yakın zamanda ‘beauty’ de eklendi. Kullanılmamış makyaj malzemeleri, güzellik ürünlerinizi bile alıp satabilirsiniz.

guvenli-alisveris-clique

Clique güvenilir mi? 

Clique öncelikle aracı. Ürünlerini satmak isteyenlerle ikinci el alışveriş yapmak isteyenleri buluşturuyor. E ben ürünü beğendim, satan kişiyle iletişimim de var ama clique üzerinden ödeyip neden %20 vereyim gibi bir sorunuz varsa hemen açıklayayım: tabii ki güvenlik için. Ürün beklediğiniz gibi çıkmayabilir. Yanıltıcı şekilde paylaşılmış bir ürün olabileceği gibi mesela üzerinize de olmayabilir. Böyle bir durumda paranızı geri alma garantiniz olsun istersiniz değil mi? İşte clique üzerinden alışveriş yaparak bu teminata sahipsiniz. Bir de satıcı olarak da olumlu ya da olumsuz yorumlar alıyorsunuz satış işlemini clique üzerinden gerçekleştirince. Daha çok olumlu yorum da daha çok satış demek :)

cizenbayan-clique-office-hq-sweden

Bir de tabii gidip tanıştım ya cidden çok tatlılar :) Stockholm’de yer alan tatlı mı tatlı ofislerine gittim. İsveç’e özel tatlılarından yedim. Beraber çekim bile yaptık. CEO’ları Mona’dan beni gezdiren Manolya ve Aslıhan’a, fotoğraflarımı çeken ve aynı zamanda İsveç’te kızlardan oluşan ve şu sıralar baya popüler olan rock grubu Dolores Haze’in davulcusu Saga’ya binlerce teşekkür. Cidden dünya tatlısı insanlar ve Clique’in Türkiye’de büyümesi için de çok heyecanlılar! Ben kefilim. Clique’e güvenebilirsiniz. Haydi o zaman hem ikinci el süper giysilere bakmaca hem de dolaplarda yer açmaca! Bu arada Clique’le tanışma vesilesiyle 4 gün boyunca gezdiğim (tabii ki yetmedi, bi daha gitmem şart) Stockholm post’u da yolda!

clique-shooting-cizenbayan

 

İyi Pazarlar!

İyi Pazarlar!

Edit: clique maalesef türkiye’den çekildi. benim de ikinci el giysilerim artık modacruz’da! bilginize! Geçtiğimiz hafta, uzun zamandır görmek istediğim yerler listemin ilk sıralarını zorlayan İsveç’e ilk kez gittim. Sebebi ziyaretim...

domates-iyi-pazarlar

yeni c3’le sinop-samsun arası sürüş keyfi

yeni c3’le sinop-samsun arası sürüş keyfi

Edit: clique maalesef türkiye’den çekildi. benim de ikinci el giysilerim artık modacruz’da! bilginize! Geçtiğimiz hafta, uzun zamandır görmek istediğim yerler listemin ilk sıralarını zorlayan İsveç’e ilk kez gittim. Sebebi ziyaretim...

DCIMPHOTO20

YORUMLAR

  • zade diyor ki:

    2. el kıyafetlerimi satma fikrini ben de oldukça seviyorum. Senin de bahsettiğin gibi severek alıp giydiğim kıyafetlerim, başkaları tarafından da sevilerek giyilsin diye cüzi bir miktar da olsa Modacruz’a arada ekliyorum. Hatta ara ara alışveriş de yaptığım da oluyor. Picodi.com (https://www.picodi.com/tr/ ) gibi indirim kodlarının yer aldığı sitelerden edindiğim kodlarla da alışverişlerimi oldukça uygun fiyata getiriyorum. Clique’yi daha önce hiç duymamıştım, sayende haberdar oldum ve oldukça güzel görünüyor. Dolabımı yakında paylaşacağım :)

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir