Processed with VSCOcam with c1 preset

Çeşme son yıllarda olduğu gibi popüler tatil beldesi sıfatını koruyor. Türkiye’de denizini ve iklimini en çok beğendiğim yerlerden biri diyebilirim. Tabii sadece doğal özellikleri değil; eski ahşap konaklardan ya da taş ahırlardan bozma mini mini otelleri, sayıları her sene artan gözü gönlü açan antikacıları, dükkanları, İzmirli ve İstanbullu mekanların bir araya geçtiği Alaçatı sokakları, leziz, sağlıklı bol zeytinyağlı ve otlu Ege mutfağı, rüzgarı, yel değirmenleri, windsörfçüleri, sakızı, kumrusu, midye dolması ve gece hayatı ile Çeşme kendine has ruhu olan bir belde.

IMG_5180

IMG_5147 IMG_5144

Mekan tasarımları gitgide birbirlerine benziyor ve bu nedenle Çeşme’nin otantikliği tartışılır belki de; yine de orijinalliği, fark yaratan servisi ile aradan sıyrılmayı başarmış işletmeler de yok değil.

Otel, yeme-içme, dükkan ve beach kategorilerinde tavsiye ettiğim mekanlar için bu post’u okumaya devam edin. 2013 yazından mekanlar içinse eski post’a alacağım sizi.

Processed with VSCOcam with f2 preset Processed with VSCOcam with f2 preset Processed with VSCOcam with f2 preset Processed with VSCOcam with g3 preset Processed with VSCOcam with c2 preset

Hacımemiş

Alaçatı’nın içi ve özellikle o kalabalıktan yürünmeyen ana cadde 2 senedir eskisine oranla boşalmış durumda. Özellikle geçtiğimiz sene sene açılan galeriler, cafe barlar ve önlerine attıkları sandalyeleri, butik ve antika mağazaları ve bu sene aralarına eklenen otelleriyle Hacımemiş Alaçatı kalabalığının bir kısmını buraya çekmeyi başarmış. Açılan pek çok İstanbul uzantısı mekana rağmen İstanbul kargaşası, acelesi yok, Hacımemiş sakin, huzurlu.

IMG_5164

Processed with VSCOcam with k2 preset Processed with VSCOcam with hb2 preset Processed with VSCOcam with c2 preset IMG_5162 Processed with VSCOcam with f2 preset

IMG_5172

Processed with VSCOcam with c3 preset

Otel:

Hacımemiş Palas

Processed with VSCOcam with a5 preset

Hacımemiş Dutlu Kahve’nin karşısında, Unter’in bulunduğu yüksek tavanları freskli eski ahşap konak; bu sezon her odasında vintage birer daktilo ve plakçalar bulunan, mobilyaların da 70’ler tarzında özel tasarlandığı, banyosundaki mermer ve duş ahizesiyle, her biri üzerine düşünülmüş detaylarıyla aşk yaşayacağınız 5 odalı şık bir butik otel olarak hayat bulmuş. Yeri bu sene iyice renklenen Hacımemiş mahallesini keşfetmek ve araçla plajlara gitmek için ideal. Servis güler yüzlü. 10 numara 5 yıldız.

16a3df637369c1fac252e068619b837f 31a3bcf525a3e9f89560739585468127 Processed with VSCOcam with c1 preset

Viento Otel

IMG_7570

Bu sezonun yenilerinden Viento Otel, İmren Pastanesi’nin, El Beso’nun bulunduğu Alaçatı’daki ana caddenin hemen arka paralelinde yer alıyor. Biri bir bahçeyi çevreleyen diğer de bu kompleksin hemen çaprazında yer alan 2 binasında farklı tipte ve özellikte, hepsi ‘Alaçat’ tarzında, şık odaları var. Ama Viento Otel’i asıl öne çıkaran leziz mutfağı diyebilirim.

IMG_7458 Processed with VSCOcam with f2 preset

Otelin sahibi Figen Hanım’ın titizlikle hazırladığı sabah, öğle ve akşam menüleri Ege ruhunu bire bir yansıtıyor. Çimenlerin içindeki jakuzi de bir başka güzellik.

Manastır Alaçatı Otel

Çok güzel bir avlusu ve bahçesinde de havuzu olan Manastır Otel’in odaları da çok şık

manastir

Veriahan Otel

Alaçatı’da ana cadde üzerinde yer alan Veriahan Otel de güler yüzlü personeli ve hem göze hem damağa hitap eden şahane kahvaltı sofralarıyla tavsiye edeceğim oteller arasında.

IMG_5135 IMG_5129 IMG_5127 IMG_5196 Processed with VSCOcam with c3 preset

Radisson Blu

Normalde tatil köyü tarzı dev otellerden, standart odalardan, açık büfe kahvaltılardan çok haz etmesem de Ilıca’da yer alan Radisson Blu’yu hemen önünden girebileceğiniz muhteşem güzellikteki denizi sebebiyle tavsiye ediyorum. Beach’e gitmenize gerek yok.

IMG_5100 Processed with VSCOcam with hb2 preset

Yeme-İçme:

Dutlu Kahve / Meyhane

Sarımsağa doyacağınız her biri leziz Ege mezeleri ve eşsiz rakı muhabbeti için Hacımemiş Dutlu Meyhane artık bir klasik. Rakı-meze sporcular ağaçşar altındaki bu mekanı atlamasın.

IMG_7744

IMG_7623 IMG_7776

Unter Alaçatı

Karaköy’den tanıyıp bildiğimiz Unter’ın püfür püfür yazlık versiyonu Hacımemiş Dutlu Kahve’nin hemen karşısında! Yemekler, kokteyller, haftasonu barın çaldığı müzikler ve özellikle de ortamın genel modu deneyimlenmeli.

Processed with VSCOcam with hb1 preset

Su’dan Hayat

Galata Aheste’nin yazlık versiyonu da Hacımemiş’te Su’dan Hayat olarak faaliyet gösteriyor. Çakıl taşlı avlusu, cibinlikli yataklar, kanepeler ve insana aklını kaybettirecek güzellikteki sunumuyla leziz bir kahvaltı için özellikle tavsiye ederim.

Processed with VSCOcam with f2 preset IMG_7833

IMG_7839 Processed with VSCOcam with c1 preset

Öküz Port Alaçatı

Bu sezon sevgili Oben Budak’ın kreatif direktörlüğünü üstlendiği Öküz beni pozitif anlamda şaşırtan bir mekan oldu. Bir İstanbullu olarak İzmir çıkışlı Öküz’den ne yalan söyleyeyim ismi sebebiyle çok da iyi bir yemek performansı beklemiyordum, yanılmışım. Sunum, lezzet, on numero. Ama Oben’in ev sahipliği ve mekana kattığı dokunuş burayı farklılaştıran en önemli şey diyebilirim. Kız ve erkekler tuvaletlerine de ayrı ayrı hasta oldum.

Processed with VSCOcam with hb2 preset IMG_5090 IMG_5091 IMG_5073

Tektekçi Mutfak

Beni şaşırtan bir diğer konseptse Port Alaçatı’da hizmet veren Tektekçi Mutfak oldu. Bir shot bar olan Tektekçi nasıl yemek servis eder deseler heralde kızartma finger food falan derdim. Tektekçi bunun 3-5 gömlek üstü, “tek tek” tadına bakabileceğiniz ortaya karışık sipariş edebileceğiniz ‘deneysel’ yemekleri özgün bir şekilde servis ediyor. Brüksel usülü yaptıkları midyenin tadına özellikle bakmalı. Bar olarak ortamı Port Alaçatı’ya uyum sağladığından (bu demek oluyor ki Türkçe müziklerle eller havaya) ne yazık ki klasik Tektekçi eğlencesinin Port versiyonu beni çok açmadı ama Mutfak konseptini kesinlikle tavsiye ediyorum. (fotoğraf için de iconjane‘e teşekkür ediyorum)

1352769_FSPCwHXAvMnToJANUf2CULLNt-FKYjO3zWQ9GV6mibw

El Beso

Bir Alaçatı klasiği olan El Beso’da risotto, enginar, kalamar ve et yemenizi tavsiye ederim.

IMG_4979 IMG_4978

(i see faces)

Şişarka

Sempatik bahçesi ve leziz mezeleriyle rakı-meze sporcuların seveceği samimi bir mekan. Mezelerden ana yemeğe geçemedik klasik olarak. Mezeyle donatın masayı. Leziz.

IMG_5186 IMG_5185 IMG_5187 IMG_5188

Dalyan Balıkçısı Hasan

Denize sıfır salaş ahşap masalarda rakı-balık. Anlatılmaz yaşanır.

32416673_-XnkeT91C-0W3z1ZsPmu5UVsh2Ir8u2K3_X8-7leDMs

Görsel foursquare’den Alican S. adlı kullanıcıdan.

Köşe Kahve

Plaj dönüşü miis gibi sakızlı Türk kahvesi ya da hafif bir kokteyl için en sevdiğim mekan. Dekorasyonu ve sunumlar iç açıyor.

Processed with VSCOcam with c1 preset

6396975_0KaUJbtOEwEs1N0OlJEpWwju1qKqEho5uHkqEidtoOE

İmren Pastanesi

İmren’de kendisi mavi olup aslında karamelli olan Şirinler adlı dondurmadan yemek benim için bir Alaçatı ritüeli. Dondurma siparişi verdiğiniz yerde minnak bir de balıkları var. Adı Emel:)

IMG_4983

IMG_4987

Midye Dolma

Bir İstanbullu olarak İzmir’de en çok özlediğim sevdiğim şey midye dolma. En lezizini de Kumrucu Şevki’nin hemen önünde duran arabadan yiyebilirsiniz. (Aynı midye dolmacı Köşe Kahve’nin önünde de duruyor.) Kumru için Şevki değil Hikmet’i tavsiye ederim ama:)

IMG_5499

Kumrucu Hikmet

İçinde her bi’ şey olan Çılgın kumruyu mutlaka deneyin. Bence Alaçatı’nın en iyi kumrucusu Hikmet.

6396975_QOZQ1EluKBDQrZbZEK7MN-rvtaQfbXZgXGqnrulwFGM

Dükkan:

Heavenly Made

Alaçatı’da açtığı her biri birbirinden orijinal konseptli mekanlarıyla  hayranlığımızı kazanan Haldun Demirhisar imzasi taşıyan Heavenly Made Hacımemiş’te yer alan sanat galerilerinden biri. Made in Alaçatı mottosuyla orijinal işleviyle ömrünü tamamlamış parçalara yeni bir hayat vaadeden tasarımlara rastlayabileceğiniz Heavenly Made’de genç ressamların tablolarına da göz atabilirsiniz.

Processed with VSCOcam with f2 preset

Kuş kafesi

Buradan çok sevdiğimiz mug’lar aldık. Sahibi tatlı, hoşsohbet bir insan. İçerde tabak çanak mobilya ne ararsanız var.

IMG_5166

Eskiden Alaçatı

Cam ve ahşapla harikalar yaratan bir dükkan Eskiden Alaçatı. Buraya her geldiğimde lahmacun fırını açasım geliyor. Çok güzel ince uzun tahtaları var çünkü. Et servis etmek için ideal. Ya da fırınınız varsa pizza lahmacun yapmalık tam:) Onun dışında ahşaptan içi oyulmuş kaseler de yine çok güzel.

IMG_7622 IMG_5173

Her bir neredeyse birbirinin aynı bu sene moda oldu diye Eminönü’nden 2-3 Lira’ya alabileceğiniz minnacık emayenin tanesine 30 lira diyen eskiciler

Tabii bunlar da yok değil. Bir yandan adamlar buluyor seçiyor. E sezonluk deli gibi de kira veriyorlar dükkana. Belki de haklarıdır bilemiyorum. Ben galeri gibi gezmekten keyif alıyorum ama alışveriş için bilemiyorum.

Processed with VSCOcam with f2 preset IMG_5156 IMG_5140 Processed with VSCOcam with f2 preset Processed with VSCOcam with hb1 preset

Plaj ve Eğlence

Kum Beach

Denizin üstünde loca, kum ve çimen üzerinde şezlong, minder, palet, hamak, salıncak gibi her zevke uygun dinlenme seçenekleri sunan, berrak denizi, sakin müzikleri, İyi Pizza ve Deli Deli’ye emanet mutfağı (su bardağında çay, anneanne patates, ege ve akdeniz salatalar inanılmaz lezzetli) ve kusursuz işletmesiyle son 2 senedir favori beach’lerimden biri.

Processed with VSCOcam with f2 preset

Processed with VSCOcam with a5 preset

IMG_7762 IMG_7768 Processed with VSCOcam with c3 preset

Deli Deli Kum Beach

Bu sene Port Alaçatı’nın çok gürültülü ve piyasa ortamından kaçıp Kum Beach içine açılan Deli Deli plaj sonrası güneşi batırmak, gece de içki içip güzel  müzik eşliğinde dans etmek için niş bir alternatif.

IMG_7749

Processed with VSCOcam with t1 preset

Propaganda Beach Club

İstanbul gece hayatının elektronik müzik sahnesine yön veren booking’leriye çok sevilen klüplerinden Propaganda da Çeşme’de yazlık mekanına kavuştu. Propaganda Beach, bir ressamın eliyle yerleştirilmiş gibi duran kayaların sınırladığı masmavi denizi, kumda şezlong, çimende hamak gibi rahatlama alternatifleri, arka planda rengarenk konteynırdan lojmanlarıyla çok keyifli bir beach. Propaganda’yı öne çıkaran özelliğiyse gece eğlenceleri. 19 Temmuz’da deep-house’un önde gelen DJ’lerinden Karmon burada kabine geçti ve yüzlerce tatilseveri sabaha kadar dans ettirdi. Önümüzdeki günlerde Propaganda’da Electronica ve Chill Out festivalleri de yapılacak. Tatil planlarınızı buna göre yapın derim.

IMG_5070   Processed with VSCOcam with c1 preset Processed with VSCOcam with hb2 preset  Processed with VSCOcam with a6 preset  Processed with VSCOcam with f2 preset IMG_4892 Processed with VSCOcam with k3 preset  Processed with VSCOcam with m6 preset IMG_4844 Processed with VSCOcam with m6 preset

IMG_7812

Babylon Ayayorgi

İzmir’de artık ‘buralı’ olmuş bir diğer İstanbullu beach’se İstanbul alternatif gece hayatının tartışmasız en önemli mekanı Babylon’un yazlık yerleşkesi Babylon Ayayorgi. Denizine bayıldığım Ayayorgi koyunda, ağaçlar altında, çimene minder ya da şezlong alternatifleri, leziz kokteylleri (bu seneki favorilerim Espresso Martini, Homemade Bloody Mary ve Morning Mojito), atıştırmalıkları ve güzel müzikleriyle her sene mutlaka uğradığım ve kalitesini hiç düşürmeyen bir beach. Buraya kalabalık, çoluk çocuk gelebilir, beach volley, langırt ve masa tenisi ile eğlenebilir, Discobirlik’e emanet happy hour’larda güneşi batırabilirsiniz. Soundgarden’ın Çeşme ayağı her sene olduğu gibi yine burada yapılacak. Yaza mükemmel bir veda için takvimlere not düşmeli.

IMG_5491 IMG_5475 IMG_5419 Processed with VSCOcam with k2 preset IMG_5391

Cunda

Cunda

Çeşme son yıllarda olduğu gibi popüler tatil beldesi sıfatını koruyor. Türkiye’de denizini ve iklimini en çok beğendiğim yerlerden biri diyebilirim. Tabii sadece doğal özellikleri değil; eski ahşap konaklardan ya da taş...

mola

dream yoga festival

dream yoga festival

Çeşme son yıllarda olduğu gibi popüler tatil beldesi sıfatını koruyor. Türkiye’de denizini ve iklimini en çok beğendiğim yerlerden biri diyebilirim. Tabii sadece doğal özellikleri değil; eski ahşap konaklardan ya da taş...

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

YORUMLAR

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir