merve-kilicer-akbank-caz-sehrin-caz-hali

Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan, benim de son 4 senedir keyifle takip ettiğim, konserlerinde yeni gruplarla tanışıp ufkumu genişlettiğim Akbank Caz Festivali bu sene 3-19 Kasım tarihleri arasında 27. kez düzenlenecek. Şimdilik bir kısmı açıklanan line up’ta her sene olduğu gibi klasik anlamda cazın dışında Bonobo, Nicola Cruz gibi cazın çağdaş ve elektronik yönünü temsil eden isimler de yer alıyor ve 7’den 70’e herkese hitap eden çok yönlü bir program bizi bekliyor. Akbank Caz Festivali her sene olduğu gibi bu sene de katılımcı ve şehir sakinlerine müzikten çok daha fazlasını sunacak.

Akbank Caz Festivali bu sene, caz ve sanatı bir araya getiren, sadece İstanbulluların değil dünyanın her yerinden ziyaretçilerin gezebileceği Cazdan İmgeler, Şehirden Sesler projesini hayata geçirdi. Sergiyle paralel olarak gerçekleşecek ödülllü yarışma ile sürpriz ödüller kazanma şansınız da var. Detaylar yazının devamında!

akbank-caz-sehrin-hali-hale-gungor

Görsel: Hale Güngör

Bant Mag.  küratörlüğünde seçilen farklı disiplinlerden 21 sanatçının eserlerinden oluşan Cazdan İmgeler, Şehirden Sesler sergisi,  17 Temmuz – 27 Ağustos tarihleri arasında Akbank Sanat’ın Instagram hesabı üzerinden takip edilebilecek. Yani olduğunuz yerden sergi gezme imkanınız var! Serginin konusu aslında yıllardır Akbank’ın yaratıcı reklam filmleri sayesinde aşina olduğumuz “Şehrin Caz Hali”. Eserler illüstrasyon, kolaj, video, vitray, tasarım, fotoğraf gibi farklı ifade biçimleriyle hazırlanmış.

Projede yer alan yabancı sanatçılar arasında daha önce İstanbul ve Hatay’da mural çalışmalarında bulunan grafiti sanatçısı ve yazar Caleb Neelon, Dengue Fever grubu ile Türkiye’yi birçok kez ziyaret etmiş olan Senon Williams gibi isimler var. Türkiye’den ise Ceylan Ertem, Korhan Futacı, Yasemin Mori ve Berke Can Özcan gibi müzisyenlerin farklı disiplinlerdeki üretimlerinin yanısıra Sadi Güran, Murat Palta, Berkay Dağlar, Burak Dak ve Naz Tansel gibi illüstrasyon dünyasının önemli isimlerinin işleri, Asuman Tanyaş, Levent Aygül, Pınar Akkurt, Merve Kılıçer, Aylin Güngör, Merve Özarslan, Meltem Şahin, Faruk Geyran, Ceren Bülbün gibi vitray, fotoğraf, kolaj, baskı, video ve tasarım gibi alanlarda üretimleri yer alıyor.

Processed with VSCO with f3 preset

Görsel: Yasemin Mori

Cazdan İmgeler, Şehirden Sesler sergisi kapsamında 27. Akbank Caz Festivali takipçilerini ayrıca sürpriz ödüllerle dolu bir yarışma bekliyor. İstanbul’u cazın imgelerinde yorumlayan ve Şehrin Caz Hali’ni kendi bakış açısıyla anlatan festival takipçileri Akbank Caz Festivali biletlerinden sınırlı baskı plaklara, farklı sanatçıların imzasını taşıyan eserlerden caz kitaplarına sürpriz hediyeler kazanacak.

Festival takipçilerinin fotoğraftan videoya, enstalasyondan animasyona diledikleri ifade biçimini seçerek, Şehrin Caz Hali’ni yorumladıkları çalışmalarını 27 Ağustos’a kadar Instagram’da #AkbankCazFestivali ve #SehrinCazHali hashtag’leri ile paylaşmaları ve @akbanksanat’ı mention etmeleri yeterli! Şimdiden bol şans!

IMG_6103

‘Şehrin caz hali’ deyince; İstanbul’un farklı renk ve dokuları bir arada barındırdığı sokakları; kaosun içinde kendi kendine çabasızca meydana gelen düzen, tıpkı aksak ritimli doğaçlama bir caz parçasında farklı enstrümanlardan yükselen notaların yarattığı bir defalık eşsiz melodileri anımsatan ve İstanbul’u anlatan bu fotoğrafım geliyor benim de aklıma.

Yarışmaya katılım ve festival ile ilgil detaylı bilgi için:  www.akbanksanat.com sitesini ziyaret edebilirsiniz!

 

Elif Tanverdi Summer Dates

Elif Tanverdi Summer Dates

Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan, benim de son 4 senedir keyifle takip ettiğim, konserlerinde yeni gruplarla tanışıp ufkumu genişlettiğim Akbank Caz Festivali bu sene 3-19 Kasım tarihleri arasında 27....

elif-tanverdi-summer-dates

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir