trabi

Aylar Ağustos’u gösterip Sziget köyü Obudai adası üzerine kurulunca bir kez daha Budapeşte’nin yolunu tuttuk. Bu sefer #cokgezenlerkulubu olarak şehri, mahallelerini, en trendi ve çekici bölgelerini geçen seneden tanıdığımızdan çok daha efektif gezme şansımız oldu.

IMG_9327

Yazıya girmeden hemen kısa bilgiler vereyim: 

fotoğraf-5

Dil Macarca. Almanca, İngilizce, Latince, İspanyolca, Türkçe bilen biri olarak bildiğim hiçbir dile benzetemiyorum ve kelimeler çok komik anlamsız geliyor. Sabahlara kadar Viragüzlet takıldığınız bir ülke düşünün.

Kur: HUF. Hungarian Forint ya da Macar Forinti. 100 Forint 1 Liradan biraz az gibi bir hesap yapabilirsiniz. (2014 Ağustos) Türkiye’den yola çıkmadan önce Euro alıp orada HUF satın alabilirsiniz. (Orada havaalanıda pasaporttan geçer geçmez %0 komisyon bir dövizci var, şehirdekilerden farklı değil kuru)

Vize: Schengen gerekiyor. Nasıl alınacağıyla ilgili bilgileri için sizi şöyle alacağım.

Taksi ucuz. Taksiye standart gelmiş. Hepsi BKK’ye bağlı. Taksi dergileri bile var. Kapıların üzerinde zaten tarife yazıyor. 15 dakikadan kısa yolculuklarda dakika başına 270, üstünde km başına 480 Forint. Taksiciler de şaşılacak derecede iyi İngilizce biliyorlar. Hatta genelde çok sempatiklerdi özellikle değişik kostümlerle Sziget’e gidip geldiğimiz taksilerde çok eğlendik.

Yerel içki: Palinka ye Fröccs Fröccs içine soda konan beyaz ya da roze şarap. Ben rozesine hastayım. Çok ferahlatıcı. Palinka ise alkol oranı epey yüksek shot olarak içilen bir meyve likörü. Andrassy Utca’dan Liberty Bridge’e yol üstünde önümüze çıkan her barda Palinka shot atarak yürümüşlüğümüz var. Sonuç: epey tatlı bir sarhoşluk.

IMG_9495

IMG_9371

Ben Budapeşte’yi geçen seneye oranla bir yıl içinde çok daha gelişmiş güzelleşmiş gördüm. Gün geçtikçe çirkinleşen, yaşanmaz hale gelen tek şehir İstanbul sanırım. İstanbul’dan ne zaman uzaklaşsam daha rahat nefes alabiliyormuş gibi hissediyorum. Budapeşte’de akşamları Sziget festivale giderek çok güzen 4 gün daha geçirdim.

IMG_9334

Budapeşte’de bu sene daha çok bisiklet yolu olduğunu hissettim. Bir de artık çopu Avrupa şehrinde standart haline gelen belli bir saate kadar ücretsiz bisiklet kiralama istasyonları çok yaygın bir şekilde her yere kurulmuş. Kredi kartından belli bir miktar bloke etme sistemiyle çalışan bu pay as you go tarzı bisikletler yerine Hazal ve Ecemen gibi gidip günlük bisiklet kiralamak da mümkün. Onlar bar olarak da hastası olduğumuz mekan Szimpla’dan kiraladılar. Ama tabii ki 7. bölgede başka kiralamacılar da mevcut.

Processed with VSCOcam with c2 preset

Bizim artık beton yığını olan Taksim meydanı ve bir zamanların ortasında nostaljik tramvayı ve kaldırım taşlarıyla insana yürümesi zevk veren İstiklal Caddesi’nin son halini düşününce Budapeşte’deki meydan düzenlemelerinin, oturma elemanlarının, bisiklet park ünitelerinin ne kadar güzel ve ‘tasarım’ olduğu iyice gözüme çarptı.

IMG_9345

Budapeşte şehircilik olarak gitgide gelişen, zaten biblo gibi nakış gibi binaları, gece hayatı, ruhu olan barları, rengarenk avluları, tasarım dükkanlarıyla her zaman gitmekten keyif alacağım şehirler arasında artık.

IMG_9353

IMG_9342 IMG_9259

Yazının sonunda bulacağınız 2013 keşiflerine ek olarak 2014 yazında yeni açılan ya da benim yeni gidebildiğim mekanlarıyla karşınızda Budapeşte:

MÁK bistro Vigyázó Ferenc u. 4

IMG_0112

Michelin yıldızı yok ama Michelin rehberinde tavsiye edilen restoranlar arasında MAK. ‘Michelin’ referansı gözünüzü korkutmasın, bu kalitede bir restorana göre fiyatları uygundan da öte neredeyse bedava. Kendine özgü tarihi bir yapı orjinaline saygı duyularak yenilenmiş, sade atmosferiyle hem gençlerim hem iş adamlarının uğradığı ödül zengini MAK Bistro haline gelmiş.

IMG_0129

3 aylık periyotlarla yenilenen menüde 3 starter, 3 ana yemek, iki tatlı ve ortaya karışık söyleyebileceğiniz ufak lezzetler var. 2 course 2800 (9 Euro) 3 course 3500 Forint (11 Euro). 3 kişi gittiğimiz için menüdeki her şeyi tatma imkanı bulduk. Özellikle yaban havucu çorbası (parsnip velout) ve mantarlı rizotto mutlaka denenmesi gereken lezzetler. Sunumu, kasıntı olmayan ortamı, sempatik çalışanları ile Budapeşte’nin en iyi restoranlarından.

Processed with VSCOcam with c1 preset

Rezervasyon için http://reservation.mak.hu/?lang=en

Matrjoska Kroshka Lónyay u. 9

Processed with VSCOcam with a5 preset

Tuğla üzeri beyaz boyanmış duvarları ile küçük ama ferah bir restorancık ‘Matruşka’. Burada, Macaristan kültürü üzerinde etkilerini görebileceğiniz Ruslara özel lezzetler tadabilirsiniz. Bizim geçen sene Sziget’te tanıştığımız Pelmeni’yi denemek için güzel bir adres. Çorbaları ve soğuk mezeleri de gayet lezzetli.

IMG_9243

Butter Brothers Lónyay u. 22. (Mátyás u.)

IMG_9235

Hızlı bir sandviç yanına da kahve alıp devam etmelik New York Deli’lerini andıran Butter Brothers’da baristalar da epey yakışıklı, kızların dikkatine.

Big Fish Andrassy u.

Cam havuzda yüzen ıstakozlar, buz üzerinde sergilenen taze balık ve deniz ürünleri, self servis sıradında o an seçip tabağınıza gelecek şekilde tasarlanmış konseptiyle Big Fish’te uygun fiyatta şık sunumlu lezzetli balık yiyebilirsiniz.

IMG_9472

IMG_9475

Csarnok Hal Vendéglő Hold utca

Klasik Macar mutfağı için Hold Utca’daki Csarnok Hal’i öneririm. Güzel havalarda dükkanın önüne konan masalarda geleneksel yemekleri yerken sokakta gelip geçeni izlemek de bonus.

Processed with VSCOcam with a2 preset

Kisüzem Kis Diófa u. 2. (Dob u.)

IMG_9427

Beton, çelik ve ahşap gibi nötr malzemeler ve beyaz siyah gri gibi sade renkler arasında L şeklinde iki kanat boyunca uzanan barı ve kocaman mekana hareket katan canlı sarı aksesuarlarıyla, dopdolu çay menüsü, çayların sunumu, kokteylleri ve bir de beton masaların güzelliğiyle Kisüzem VII bölgede gezerken uğranacak bir mekan. İnternet de var!

IMG_9430

fekete Múzeum krt. 5.

Lezzetli kahve, kahve müptelalarına özel kahve aksesuarları, ayaküstü içip gitmelik küçücük dükkan.

IMG_9652

Espresso Embassy Arany János u. 15.

Adı üstünde, espresso elçiliği. Budapeşte’nin hayran olunası eski binalarının içi yine günümüzün tasarım normlarına göre son derece şık şekilde yenilenmiş, içeri girer girmez burnunuza gelen kahve kokusu ve tabii bir de kahve dükkanlarının olmazsa olmazı laptoplu freelancer’lar ile Espresso Embassy’nin Budapeşte’nin en hip mekanlarından olduğunu özellikle belirtmeye gerek yok sanırım.

IMG_9707

Terasz Március 15. tér 2. (Piarista köz)

Tipi boğaz köprüsüne benzeyen Erzsebet ya da Elizabeth köprüsünün kuzeyinde nehre bakan bir terasa atılmış rahat masa sandalyelere kurulup self servis bardan şarabınızı, fröccs’ünüzü sohbet muhabbet edip alıp manzaranın tadını çıkarmak için ideal bir mekan.

Processed with VSCOcam with c1 preset

Design Terminál Erzsébet tér 13.

Altta yüksek tavalı şık restoranı, önünde tasarımın her disiplininden kısa sergilerin yapıldığı kiosku, üst katta konferans salonları ve kolektif çalışma ortamlarıyla yolu tasarımdan geçen herkesin uğrayacağı bir terminal. Şaka bir yana sırf mimarisi için bile görmeye gidebilirsiniz. Ben çok sevdim.

IMG_9376

IMG_9378

Printa Café Rumbach Sebestyén u. 10.

Hem cafe, hem mini bir galeri hem de grafik tasarımların poster olsun t-shirt olsun çeşitli yüzeylere basılıp satıldığı bir tasarım dükkanı. Sevdikleri ve bizim de sevdiğimiz mekanlardan oluşan cool bir de Budapeşte haritası yapmışlar, buradan temin edebilirsiniz. Gitmişken bir de kahvelerini için.

IMG_9398

IMG_9400

K Shop Kiraly U.

Bu dükkanda rengarenk ıvır zıvırlar defterler kalemler ve güzel kartpostallar var. Fiyatlar uygun. Pembe beyaz kağıt pipetleri almadığıma hala pişmanım.

IMG_9392

He unutmadan, adresini yazan takipçilere yolladığım kartpostalları da burdan aldım:)

IMG_9662

Design Shop by Solinfo Király u. 59/b

HAY, Zuperzozial gibi sevdiğimiz tasarım ofislerinin ürünlerinin yanısıra minik minik aa bu da neymiş dedirtecek bir sürü ıvır zıvır satan bu dükkana tasarım ürün sevenlere tavsiye olunur. Bir giden bana Zuperzozial’in şu muhteşem dokulu flamingolu takımını alsın aklım kaldı <3

IMG_9453

IMG_9454

Alexandra Könyváruház Andrássy út 39.

Budapeşte’nin en büyük ve şık kitapçılarından biri. Tabii ki sadece Macarca değil İngilizce kitaplar da var ama tavsiye etme sebebim bu değil. Hem girin içine bir mimarisini görün, hem de yürüyen merdivenden çıkınca karşınızda bulacağınız balo salonlarını andıran cafe’sinde bir çay için. Wes Anderson gelip Grand Budapest Hotel 2’yi burda çeksin, o tarz bir yer.

IMG_9479

Laci bácsi lemezboltja Kertész u. 42.

Plak meraklılarının raflar arasında ‘aa ne buldum’ diye gezeceği orijinal ikinci el ve yeni plaklar bulabilecekleri Laci Bacsi en hip mahalle 7. bölgede.

IMG_9448

360 Bar Andrássy út 39. (Nagymező u.)

Biz Budapeşte gece hayatını hep avlularda bilirdik. Bu sene yeni açılan 360 ezberimizi bozdu. Alexandra’nın yanındaki binadan girip ilk asansörle T’ye basıp terasa çıkınca bizim Demirören’in üstündeki Mama Shelter’ı andıran, menüsünde hem hızlı atıştırmalıklar hem de çeşit çeşit kokteyl ve Palinka olan şık bir terasla karşılaşacaksınız.

IMG_9485

Terasın orijinal duvarları ile masa sandalyeler arasında metal rengine boyanmış ahşap kasalara dikilmiş çeşit çeşit bitkiyle çizilmiş bir güvenlik şeridi var. Şemsiyeler, rahat sandalyeler, büyüklü küçüklü masalar, şezlonglar, puflar ve adı üstünde 360 derece Budapeşte manzarası eşliğinde güneşi batırırken ya da gece dans eşliğinde kocaman bardaklarda servis edilen kokteyllerden tatmanızı tavsiye ederim. Piccadilly Summer benim favorim, (aşağıdaki fotoğrafta elimde görmüş olduğunuz misket limonlu ve salatalıklı leziz koktely) test edildi onaylandı.

IMG_9493 IMG_9498 IMG_9499

Kuplung Király u. 46. (Kis Diófa u.)

Geçen sene Szimpla Kert ile tanıştığımız rengarenk ve absürd objeli bar konsepti görünen o ki Budapeşte’de çok seviliyor. Kuplung’un tavanından Szimpla’daki bisikletler bebek kafaları değil duvarlardaki deniz altı konseptini tamamlayan kağıttan deniz anasına benzer fenerler sarkıyor. Rengarenk masalar, ucuz shotlar, komik garsonlar, bir insan bir bardan daha ne ister ki?

IMG_9505 Processed with VSCOcam with a2 preset Processed with VSCOcam with a2 preset

IMG_9515

2013

Ağustos ayında, havalar üzerinize afiyet 40 derece civarında seyrediyor ve biz Tuna Nehri’nin Buda ve Peşte diye ikiye ayırdığı Budapeşte’deyiz. Sebebi ziyaretimiz Sziget Festivali ama Budapeşte de festivali aratmayacak kadar heyecanlı bir şehir. Çadırda değil de şehrin içinde kaldığımız ve festivalden sonrası için de 2 günü kendisine ayırdığımız için yavaş yavaş tanımaya başladık Budapeşte’yi.

Beğendiğimiz mekanları ve bir haftalık Budapeşte ömrümüzde müdavimi olduğumuz, sokaklarında dolaşmayı sevdiğimiz mahalleleri bir bir yazdım. Doymadım, seneye daha fazlasını keşfetmek için ya Sziget’e biraz daha erken gitmeye ya da bir ilk / son baharda kendisiyle başbaşa vakit geçirmek için ayrıca Budapeşte yolcusu olmaya karar verdim. Şimdilik geçmiş zamanlı ve çoğunlukla Tuna Nehri’nin doğusundan yani Peşte tarafından Budapeşte notlarım burada, buyrunuz:

Erzsébetváros / VII. Kerület (Yahudi Mahallesi)

Evimizi 7. bölgede tutarak çok iyi etmişiz. En sevdiğimiz mahalle burasıydı. Rengarenk bar ve cafe’ler, ucuz yiyecek içecek, cool mağazalar, graffiti dolu sokakları Doğu Londra’yı, Berlin’i ve Paris’in Yahudi mahallesini andırıyor. Bu civarda keşfedecek çok mekan var. Gidebildiklerimiz ve çok beğendiklerimiz aşağıda:

Kőleves Kert & Kőleves Vendéglő  Kazinczy u. 37

Sziget öncesi birşeyler atıştırmalık yer ararken çakıl taşu dolu avlusu ve rengarenk sandalyeleriyle cezbetti bizi Köleves Kert. Bu listede bulunma sebebi ise leziz hamburger ve patatesleri. Fiyatları da salaş ortamına uygun, öğrenci usulü. Keyifli bir akşamüstü, gölge bir masa kapıp bira yudumlamalık. Hemen yan tarafında, aynı avluya bakan Köleves Vendeglo ise daha restoran tarzı; menüsü daha sofistike; casual şık akşam yemekleri için tercih edilebilir.

Szimpla Kert Kazinczy u. 14. (Wesselényi u.)

Her Budapeşte gezgininin yapılacaklar listesinde mutlaka olan Szimpla bu popülariteyi hakediyor. Normalde bundan kaçarım ama durum farklı. Öyle keşfedilmemiş bir cevher değil burası ama o kadar farklı bir atmosferi ve kendine has bir ortamı var ki gerçekten de herkesin görmesi; bir akşamüstü kahvesini bir gece birasını içmesi gereken bir yer. Tavandan sarkan bisikletler, arabadan bozma masa-sandalyeler ve yüzlerce rengarenk obje cümbüşü içinde Pazartesi geceleri bile capcanlı Szimpla Kert’te kredi kartı geçmediğini belirtmek boynumun borcu. Üst kata çıkın, bütün küçük odalarına girin, Kater Holzig’in Budapeşte şubesinin tadını çıkarın.

Kék Ló Fashion Pub Kazinczy u. 11

Szimpla’nın hemen karşısında, kalabalığından bunalırsanız kaçabileceğiniz minik bir bar burası. Hemzemin pencereye atılmış minderlere oturup birşeyler içerken sokaktan geçenleri izleyebileceğiniz gibi içerideki butik atmosferinde tasarım giysilere göz atabilir, t-shirt kolye falan satın alabilirsiniz.

Anker Klub Anker köz 1-3

Anker Klub’da Pazar günleri mimoza ya da bloody mary’li, french toast ya da krepli üzerine tatlılı güzel ve uygun fiyatlı bir brunch menüsü var. Uzun tahta banklarda, renkli sandalyelerde keyifli vakit geçirmek, iki yakışıklı garson görüp gözünü gönlünü açmak isteyenlere tavsiye olunur (garsonlar yakışıklı ama biraz yavaş ve şapşikler ama olsun iyi niyetliler). Anladığım kadarıyla burası geceleri de barımsı bir mekana dönüşüyor. Bir dahaki sefere de o haline göz atarız.

New Retrock Anker Köz 4

Anker Klub’ın hemen karşısında, iki katlı bir ikinci el mağaza burası. İçeriyi müze gibi bile gezebilirsiniz o kadar özenle seçilmiş şık parçalar var. Vintage gömlekler, güneş gözlükleri, kesilmiş kot şortların hepsi çok tarz. Sadece ikinci el ürünler değil, farklı tasarımlar da var. Mutlaka göz atın.

Keksz Madách Imre tér 4. (Asbóth u.)

Geç kalkıp kahvaltı edecek yer arayanlara tüm gün kahvaltı tarzı sandviç, omlet, pancake menüsüyle hizmet veren ve leziz kahveleri olan Keksz’i tavsiye ederim. İçinde bulunduğu eski binanın 2 kat yüksekliğindeki saçağının altında oturup yoldan geçenlere ya da içeride oturup inanılmaz güzel boyanmış duvarlara bakarak geç kahvaltınızı edebilirsiniz. Porsiyonlar doyurucu, fiyarlar ucuz.

Mozaik Teaház és Kávézó Király u. 18. (Káldy Gyula u.)

Yine geç kahvaltılar için gün boyu açık bir kahvaltıcı. Minnacık bir dükkan. Dışarıda toplam 4 masası var. Wifi var. Kahvaltı var. Hem de en güzel mahallenin en güzel en hareketli sokağında. E daha ne? Afiyet olsun!

2012-05-29-0410

Gozsdu Udvar Király u. 13.

Sokak sanatlarıyla, cool ötesi kafelerle dolup taşan VII. bölgenin en güzel sokağı Kiraly’de 13 numaraya gelince dev bir sağır duvara kocaman harflerle sokağın isminin yazıldığını göreceksiniz. Hemen yanındaki avlu girişinden içeri girdiğinizdeyse dev bir ada boyunca arka arkaya giden bütün binaların arka avluları boylu boyunca uzanıp son derece keyifli gizli bir geçite dönüşecek. İşte bu geçit üzerinde cici mağazalar, cool barlar ve cafe’ler var. Pazar günleri ise el işi pazarı ve tezgahlar kuruluyor.

Spíler Király u. 13. (Gozsdu udvar)

Gozsdu Udvar içinde hem şık hem de leziz bir hamburgerci. Menüsünün fontundan dekorasyonuna, steak’inden hamburgerine, patatesinden kokteyllerine herşey mükemmel. Tek bir sorun var. Burada da kredi kartı geçmiyor. Kuzenim Nazlı gelip bizi nakit para ile kurtarmasa bulaşıklara girişmem an meselesiydi.

Edit: 2014’de hamburgerlerini özleyip tekrar gittiğim Spiler işi büyütmüş, karşı dükkanı da satın almış. Bir de belli bir meblanın üzerine kredi kartı da çekmeye başlamış.

Padthai Wok2G Király utca 13. Gozsdu Udvar

Gzsdu Udvar içinde gece geç saatlere kadar açık genç ve dinamik dekorasyonlu padthai ve noodle dükkanı. Konsept olarak tamamen wok to walk’un çakması olmakla beraber içi çok daha cici. Lezzet olarak hiç fena değil.

Vörösmarty tér & VÁCI UTCA

Burası için H&M, Pull&Bear, Zara, Bershka gibi mağazaların olduğu azıcık bizim İstiklal caddesini birazcık da Nişantaşını andıran meydan ve sokaklar diyebiliriz. Şehir merkezi gibi. Budapeşte tamamen çok eski ve güzel binalardan oluştuğu için merkezinde bu durum tavan yapıyor. Bershka’nın Zara’nın falan bulunduğu binalar resmen tarihi eser, cepheleri, mimarileri o kadar güzel ki… Vörösmarty tér meydanından başlayan, sağlı sollu mağazaların olduğu ana cadde ise Vaci Utca. Alışveriş için iyi adresler.

Cserpes Tejivó Sütő u. 2. (Deák Ferenc téR)

Vörösmarty Ter’e ve Erszebet Meydanı’na yakın bu şirin dükkanda hem croissant tarzı tatlı hamurişleriyle hem de sıcak leziz sandviçlerle kahvaltı yapabilirsiniz. Kahvesi, ev yapımı taze soğuk çayları ve sıkma meyve suları da oldukça iyi. Wifi de var.

Fröccsterasz Erzsébet tér 13.

Erzsebet Meydanı’nda buraya uzaktan bakınca hiçbir şey yokmuş gibi gözükse de ağaçların arasına gizlenmiş rengarenk bir avlu var aslında (Taylan olmasa biz de bulamayacaktık) Kaykaycıların hünerlerini sergilediği meydandan 50-60 cm daha aşağı kotta kalan bu avluda ağaçların arasında asılmış renkli ampuller altında, renkli metal masa sandalyelerde Macifrocss (sodalı gibi bir rose şarap) içip keyif yapabilirsiniz. Dikkat: Burada da kredi kartı geçmiyor.

Gelarto Rosa fagyizó és Cioccolarto Szent István tér 3 (Hercegprímás u.)

Bir daha Budapeşte’ye gittiğimde kendimi kapısının önünde bulacağım mekan. Bazilika’nın hemen arkasında yer alan bu minik dükkanda hayatımda yediğim en leziz dondurmalar yapılıyor. Üstelik burada çalışanlar seçtiğiniz dondurmaları külaha gül şeklinde yerleştiriyorlar. Görsel olarak da leziz yani! Her çeşidini deneyin. Biz 2 tur yedik hala aklımızın kaldığı çeşitler vardı.

Citadella / Szabadság Szobor | Statue of Liberty

Sziget’e gitmek dışında Tuna’nın öteki tarafına (Buda’ya) tek geçişim Citadella tepesine çıkıp manzaraya bakmak içindi. Erszebet Köprüsü’nden geçer geçmez taşları arasından ufak bir çağlayanın sesini ve serinliğini hissettiğiniz tarihi merdiveni yavaş yavaş tırmanarak Budapeşte’nin en güzel manzarasına kavuşabilirsiniz. Tırmanma başlamadan önce yanınıza mutlaka su alın, çıkış boyunca büfe yok, tepedeki meydana ulaştığınızda ise oldukça pahalı bir büfe var.

Manzaranın gündüz daha güzel olduğu söyleniyor ama öğlen saatlerinde de çıkmamanız tavsiye olunur, yaz sıcağında başınıza güneş geçebilir. Bence burası fazla turistik. Bir daha gider miyim? Gitmem. Ama yanınızda böyle şeylere meraklı biri varsa götürün işte onu.

Andrassy Utca / Hősök tere

Kahramanlar Meydanı diye geçiyor. Bizim çoğunlukla takıldığımız VII. bölgeden Andrassy Utca boyunca (yaklaşık 4 km )  yürüyünce ulaşılıyor. Ulusal müzeler falan var. Benim ilgimi çekmedi. Bu meydanın hemen arkasında yer alan, içinde ünlü / turistik banyo Szechenyi’nin de bulunduğu park, yakınlardaki hayvanat bahçesi falan çok daha keyifli.

Széchenyi Gyógyfürdő és Uszoda Állatkerti körút 9-11

Budapeşte termal banyolarıyla ünlü. En güzel ve tarihi olanı Szechenyi dediler. Biz de aslında hep takıldığımız hip mahallelerden takılıp Hösök Tere’ye yani Kahramanlar Meydanı’na bu termal banyoya ulaşmak için yürüdük. Yürüdüğümüze değdi mi? Değdi. Tarihi bir bina, sıcaklığın 36 derece olduğu 2 adet dev açık havuz, heykellerin ağzından su püskürtmeli falanlı, insanlar kızlı erkekli takılıyor.

Giriş 4100 HUF (35 Lira civari) Yüzmek isteyene daha serin havuz da var ama bone şart. Havlunuzu terliğinizi de mutlaka yanınızda götürün. Soyunma odaları eski olduğundan pek hijyenik değil hatta biraz kokuyor, üst katta ise kapalı odalar var, tek kişilik kabin gibi, çok az daha fark verip bir tanesini kiralamak da mümkün, temizlik durumunu bilemiyorum.  Daha ayrıntılı bilgiyi buradan alabilirsiniz: http://www.szechenyibath.com

Bir dahaki sefere buralara gidilecek

Budapeşte’yle ilgili en majör sorun etrafta biraz fazla sineğin olması ama sanırım yılın bu zamanı Budapeşte’nin genelinde durum bu. Yerel halk sıcağa ve sineklere alışmış görünüyor. Budapeşte’ye tabii ki doymadık. Yapılacaklar listemizin yarısı bile bitmedi. Bir dahaki gelişte yoluna baş koyduğum mekanlar da buralar:

Hem küçük bir galeri, hem mağaza hem de cafe olan Printa Café, kahvelerinden çok ortamını merak ettiğim Jedermann, Erszebet Ter’de kurulan sokak pazarı WAMP, yine Erszebet Ter’de meydandan aşağıda kaldığı için görünmeyen gizli barlar ve meydandaki havuzun altında kalıp tavanından su görünen konser salonu Akvárium Klub & Terasz, gitmeye günümün gecemin yetmediği Budapeşte’nin herbiri birbirinden cool barlarından Ötkert ve Kuplung, Sziget’te muhteşem bir şubesi olan Instant Bar ve Sziget’te dev bir sahneye adını veren ve yüzen bir gemi olan konser ve performans mekanı A38 Hajó. Bir dahaki sefere yapacak çok şey var Budapeşte!

YORUMLAR

 • Memot Co diyor ki:

  Ayrintili blog yazisi icin tesekkurler, kredi karti gecmeyen yerleri belirttiginiz ekstra faydali olmus. Peki para birimi konusunda tavsiyeniz var mi? Forint alip mi gitmeli, orada doviz burolarinda sikinti yasar miyiz? Euro’nun kullanimi nasildir?
  Tesekkurler

 • cizenbayan diyor ki:

  burdan euro alıp gidin orada hemen havalanında bile o komisyon dövizci var oradan değiştirebilirsiniz.

  bu arada geçen seneye göre çok değişmiş şehir. geçen sene kredi kartı geçmeyen bir restoranda bu sefer mnimum harcama ile kredi kartı opsiyonu koymuşlar. yeni açılan yerler var falan :)

 • Memot Co diyor ki:

  aa ben instagram’da siz blog’uma da bakabilirsiniz deyince yazıyı güncel sanmıştım. Şimdi güncellemişsiniz, süper oldu yeni önerilerinizi inceleyeceğim şimdi :)

 • cizenbayan diyor ki:

  =) artık güncel evet

 • Geri bildirim: Prag | cizenbayan
 • Budapeste tam resimlerdeki gibi. Ben birazda vaktimiz kisitli oldugu icin orada turkce rehberlik veren arkadaslara ulastim sonradan ogrendim ki Bayagi bir unlulermis :) Ancak cok mutavazi cocuklardi . Fikrimi ogrenmek icin yenI apartlari nasil omus diye bir gece bizi konuk bile ettiler. Gidenlere tavsiye ederim. Budapestetur diye arayinca cikarlar sanirim. Gittigimiz yerlerin hepsini sitenizden kontrol ettim :) adim adim. Gidenlere visegrad kalesine cikin derim… Yazilariniza devam edin lutfen

 • cizenbayan diyor ki:

  çok teşekkürler

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir