peterbjornjohn

Bugün saat 15:00’de, 28 Eylül Cumartesi günü all originals party’nin konuğu olacak olan Peter Björn & John ile twitter üzerinden online bir röportaj gerçekleştirdik. İsveçli grubun solisti Peter sorularımı çok samimi bir şekilde yanıtladı. Online olarak takip edemeyenler için yaklaşık 45 dakika süren röportajın soru ve cevapları burada:

Peter: Ben hazırım/Peter.

Elif: Merhaba Peter, ben Elif. Nasılsın? Online röportajımız için çok heyecanlıyım.

Peter: Ben de heyecanlıyım. İyiyim, teşekkürler. Gerçi biraz üşüttüm.

Elif: Geçmiş olsun. Orası oldukça soğuk olmalı. Yakında sizi ılık bir İstanbul’a bekliyoruz.

Peter: Uzun ve sıcak bir yaz oldu ama evet sonbahar buraya geldi. İstanbul’a şortumu da getirmeliyim o zaman.

Elif: Ben sizi ilk kez Sziget’te izledim. Ana sahnede Blur vardı ama ben de dahil olmak üzere binlerce kişi sizi tercih etti. Ben acayip eğlendim. Sizce o konser nasıl geçti?

Peter: Harikaydı! Çok eğlenceliydi. Öyle bir konser vermeyeli uzun zaman olmuştu. Seyirci inanılmazdı. Ama arkasından Blur’la takılmak da çok keyifliydi. Ben de onların eski bir hayranıyım.

Elif: Süper! Ben çok eğlendim.

Peter: Bunu duyduğuma sevindim. Blur’un tüm seyirciyi kapacağını düşünüyorduk ama neyse ki böyle olmadı ;)

peterbjornseyircili

Elif: Türkiye deyince aklınıza ilk ne geliyor? Özlediğiniz birşey var mı?

Peter: Istanbul’da daha önce de birkaç kez çaldık. Çok güzel bir şehir. Farklı kültürlerin bir arada olması biz İsveçliler için alışık olmadığımız, güzel bir durum. İstanbul’u özledik! Geri döneceğimiz için sabırsızlanıyoruz!

Elif: Biz de sizi görmek için sabırsızlanıyoruz. Peki, sıradaki soru; Gossip Girl ve 2 Broke Girls gibi popüler dizilerde yer alarak geniş bir kitleye ulaştınız. Bu konuda ne düşünüyorsunuz ?

Peter: Televizyon günümüzde yeni radyo oldu. İnsanlar artık yeni şarkıları çoğunlukla televizyondan duyuyor.  Bu yüzden bu iyi bir şey. Albüm satışları düştüğünde, para kazanılan başka bir yol! Hepimizin biraz paraya ihtiyacı vardır ;)

Elif: Hahah. Çok haklısın. Hem para kazanıyorsunuz hem de yeni dinleyiciler. Harika!

Peter: Evet! Herkes kazanmış oluyor! Her şeye evet demiyoruz tabi ki.

Elif: Peki neden İsveçliler müzik konusunda çok başarılı ? Okulda verilen müzik eğitimi mi? Coğrafya mı? İklim mi? Sırrınız nedir?

Peter: Bunların hepsi. Parasız müzik okullarımız var. Tabi uzun ve sıkıcı kışların da etkisi var. Müziği öğrenmek için epey vaktiniz oluyor.  Ayrıca üçümüz de çok küçük köylerden geliyoruz, dolayısıyla çocukken çok arkadaşımız yoktu. Yani coğrafya da bunun bir parçası. Büyük şehirlerin arasında birçok küçük köy var. Bir sürü alan!  Melankoli! Melankoli pop şarkıları için her zaman iyidir. Tabi ABBA gibi geleneklerin de rolü var.

Elif: Grubun kurulmasıyla uluslararası başarı yakalaması arasında geçen süre sizin için ne ifade ediyor. İsveç değil de İngiltere’den çıksaydınız farklı olur muydu?

Peter: Muhtemelen. Bu periyod daha uzun sürebilirdi ya da hiç gerçekleşmeyebilirdi. İngiltere’de çok fazla müzik grubu var.

Elif: Yani İsveçli olmak sizi daha benzersiz, daha mı rakipsiz hale getiriyor ?

Peter: Yani demek istediğin buysa evet, kimse bize bakmazken büyümek ve kendimizi geliştirmek için vaktimiz oldu. 12 yaşındayken NME’nin kapağında değildik. İsveçli grupların benzersizliği onların Amerikan& İngiliz müziklerinden fazlasıyla etkilenmiş olmalarına rağmen kendilerinden birşeyler katıyor olmalarından geliyor. Bence en önemli sebebi bu. Ayrıca İngilizcemiz de iyi. Ama burada da rekabet artmaya başladı.

Elif: Anladım. Hazır olduğunuzda uluslararası başarıyı yakaladınız.

Peter: Hahah. Ben hep hazırdım! Ama evet, belki…

Elif: Haha. Sıradaki soruya da hazır mısınız? Konserler vermek için dünyayı geziyorsunuz. Sizce bu işin en güzel yanı ne?

Peter: Hazırım! Yeni yerler görmeyi seviyorum, yeni şeyler yemeyi, şehirlerde yürümeyi, yeni insanlarla tanışmayı. Ama en çok konser vermeyi seviyorum ki bu aslında iyi birşey çünkü bazen diğer şeyleri yapmak için vaktiniz olmuyor.

Elif: Şanslısınız! İşinizi sevmeniz mutluluk verici. Bize kendi fotoğrafınızı çekip yollar mısınız ? Biz de konser öncesi biraz havaya gireriz.

Peter: Hayır. Makyajsızım.

Elif: Hahah. O zaman sizi görmek için Cumartesi’yi beklememiz gerekiyor!

Peter: Evet ;) Çok eğlenceli olacak. Henüz Slipknot maskemi mi taksam Gene Simmons makyajı mı yapsam karar veremedim.

Elif: Haha! Çok heyecanlandım. Bu harika röportaj için teşekkürler. Cumartesi görüşmek üzere!

Peter: Teşekkürler! Benim için bir zevkti! Umarım cumartesi görüşürüz! Sen ve bir sürü başka insanla!

Elif: Çok teşekkürler. Çok keyifliydi.

cem özel

cem özel

Bugün saat 15:00’de, 28 Eylül Cumartesi günü all originals party’nin konuğu olacak olan Peter Björn & John ile twitter üzerinden online bir röportaj gerçekleştirdik. İsveçli grubun solisti Peter sorularımı çok samimi bir...

cofilm11a

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir