yatay

Berlin’e geleli bir hafta oldu. İlk haftamda ayağımın tozuyla ilk kültürel aktivitemi de gerçekleştirdim. Geçtiğimiz Salı (15 Ekim oluyor) Berlin’de eskinin ghetto’su şimdinin en cool ve pahalı semtlerinden Kreuzberg’de Kino Moviemento’da Böcek filminin ilk gösterimine gittim.

Böcek bir Türk filmi ama beni lütfen her gittiği ülkede hemen Türk restoranlarına damlayan insanlardan sanmayın. Bu filme, zevkine güvendiğim Eda‘nın ‘mutlaka git’ önerisi üzerine gitmeye karar verdim.

Film Türkçe. İngilizce altyazılı olduğu için ben de bir İngiliz bir de Alman arkadaşımla gittim filme. (Önceden araştırdım tabii alt yazı var mı diye, belli mi olur burası Kreuzberg, tek kelime Almanca konuşmadan yaşayabilirsiniz) Alt yazı varmış, okey. Yine de biraz da endişelendim itiraf edeyim, acaba yabancı arkadaşlarım sıkılırlar mı yoksa filmi beğenirler mi diye; ama endişelerim yersiz çıktı.

Böcek filminin türü Mockumentary yani sahte belgesel. O da şu demek oluyor: Düşük bütçeyle film çekmeye çalışan amatör bir ekibin hikayesi filmle iç içe anlatılıyor. Yani bu bağımsız ekibin düşük bütçeyle film çekme çabaları filmin kendisi oluyor. Örneğin filmde yönetmen rolünü oynayan oyuncu gerçekten de filmin yönetmeni.

Düşük bütçeyle film çekmeye çalışmanın zorlukları, abiden gizli gizli buluşulan aşk hikayeleri, teyzeler, günler, çeyrek altınlar, pastalar, börekler, Balat mahallesi ve mahallelinin doğaçlama oyunları bir araya gelince çok doğal, çok sıcak, çok samimi, çok bizden ve çoook komik bir film çıkmış ortaya.

dikey

Ben film boyunca gülmekten ağladım. İngiliz arkadaşım da çok güldü ama Türkleri biraz daha yakından tanıdığı için Alman arkadaşım İngiliz olandan biraz daha fazla güldü filme. Kısacası beklentilerimin çok çok üstünde çıktı Böcek.

İlk gösterim iki seansta yapıldığı ve bizim yetişebildiğimiz seans sırasında futbol maçı olduğu için biraz boştu ama yine de filmi izleyenler arasında filmin yönetmeni Bora Tekay da vardı.

Bu arada filme girmeden önce şarabını biranı alıp filmi içerek izleyebiliyorsun. Türkiye’de her geçen gün boğazımızı biraz daha sıkan ilmekten sonra böyle ufak tefek keyiflere müteşekkir oluyor insan.

Ayrıntılı bilgi için: https://www.facebook.com/bocekfilmi Filmde emeği geçen herkesin ellerine sağlık. Bolca ödüller almalarını temenni ederim. Tavsiye’si için Eda’ya, yaptıkları hoşluk için Berlin Postası‘na ayrıca teşekkür. Cizenbayan Berlin’den bildirdi :)

 

ULUDAĞ PREMIUM İLE FASHION WEEK

ULUDAĞ PREMIUM İLE FASHION WEEK

Berlin’e geleli bir hafta oldu. İlk haftamda ayağımın tozuyla ilk kültürel aktivitemi de gerçekleştirdim. Geçtiğimiz Salı (15 Ekim oluyor) Berlin’de eskinin ghetto’su şimdinin en cool ve pahalı semtlerinden Kreuzberg’de Kino...

uludag1

emrah özhan x LEVI’s for selfestate

emrah özhan x LEVI’s for selfestate

Berlin’e geleli bir hafta oldu. İlk haftamda ayağımın tozuyla ilk kültürel aktivitemi de gerçekleştirdim. Geçtiğimiz Salı (15 Ekim oluyor) Berlin’de eskinin ghetto’su şimdinin en cool ve pahalı semtlerinden Kreuzberg’de Kino...

emrahozhanxlevisforselfestate 1

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir