blu-in-berlin

İtalyan sanatçı Blu’nun Berlin Kreuzberg’de bulunan ünlü graffitileri artık yok. Geçtiğimiz gece üzerleri tamamen siyaha boyandı. Ama öyle bizdeki gibi ‘la bu sokak sanatçıları size ne etti’ diye isyan ettiğimiz belediye tarafından değil, bizzat sanatçının kendi isteği ve kararıyla, sanatçının eşi dostu tarafından. Neden mi?

blu-streetart-berlin-2

Blu’nun ‘corporate slavery’ yani kurumsal yaşam köleliğini mükemmel bir şekilde anlattığı yanyana iki işinin bulunduğu Kreuzberg Cuvrystrasse’deki duvarın yanındaki boş arsa bu Eylül ayına kadar bir işgal alanıydı. Çadırlar, oradan buradan toplanmış eşyalar, hatta minimal ölçekte tarım ve tabii sistem karşıtı bolca yazı ve pankart.

blu-streetart-berlin

Kentsel dönüşüm* çerçevesinde bu alanda inşaata başlanacağı duyulduğunda change.org’da Blu’nun bu Berlin’in simgelerinden biri haline gelmiş ikonik işlerinin korunması ve anıt statüsüne alınması için imza bile toplanmıştı. Şimdi alan temizlendi ve ilk bahar aylarında Münihli bir yatırımcının Cuvryhöfe adlı lüks konut projesine başlanacağı biliniyor.

isgal-alani-2

Acaba iş silinecek mi yoksa lüks konut projesinden ev alanlara ‘ikonik sokak sanatı manzaralı’ diye mi kiralanacağı tartışıladursun, 2007 yılında bir Graffiti festivali sırasında boyanan ikonik duvar Blu’nun eşi dostu tarafından, Blu’nun kararıyla geçtiğimiz Cuma gecesi siyaha boyadı. Hem de şehre bir nevi ‘fuck you’ diyerekten!

blu-kreuzberg-berlin-art-painted-black-700x450

Fotoğraf: http://polysingularity.com/blu-street-art-berlin/

Eskiden Türk ghetto’su olan Kreuzberg, İstanbul’da Sulukule’den, Tarlabaşı’ndan hatta günümüzde Bağdat Caddesi’den, global bir örnek olaraksa New York’ta Williamsburg’dan aşina olduğumuz bir ‘kentsel dönüşüm’ hikayesinin parçası. Berlin özelinde Kreuzberg (ya da Xberg) düşük kiralar ve bölgenin daha kozmopolit olması sebebiyle buranın ‘cool’ olması, sanatçıların öğrencilerin yavaş yavaş buraya taşınması, derken değişen çehre, açılan yeni restoranlar, barlar, butikler, kafeler, hatta sokak sanatçılarının da işleriyle şehrin en popüler ve değerlenen alanlarından biri haline geldi. Bu nedenle Kreuzberg’de Türkler uzun yıllardır kiraların artması sebebiyle protestolar yapıyorlar. Kreuzberg gerçekten de şehrin en özel ve dokusu itibariye en ‘berlin’ yerlerinden biri. Ancak her geçen gün rant kazanıyor, özgünlük, sanat, doku, ruh kaybediyor. Blu’nun bu protestosuyla inşaatın ya da mutenalaştırmanın önüne geçilemeyeceği çok açık. Yine de Blu’nun bu radikal kararının da en az işi kadar konuşulacağı kesin. Siz ne düşünüyorsunuz?

isgal-alani

Anne ben yogini oluyorum!

Anne ben yogini oluyorum!

İtalyan sanatçı Blu’nun Berlin Kreuzberg’de bulunan ünlü graffitileri artık yok. Geçtiğimiz gece üzerleri tamamen siyaha boyandı. Ama öyle bizdeki gibi ‘la bu sokak sanatçıları size ne etti’ diye isyan ettiğimiz belediye...

yoga sınıfı

terrarium nasıl yapılır?

terrarium nasıl yapılır?

İtalyan sanatçı Blu’nun Berlin Kreuzberg’de bulunan ünlü graffitileri artık yok. Geçtiğimiz gece üzerleri tamamen siyaha boyandı. Ama öyle bizdeki gibi ‘la bu sokak sanatçıları size ne etti’ diye isyan ettiğimiz belediye...

terraryum workshop

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir