hayal

Tam 20 yıldır Beyoğlu’nda faaliyet gösteren, sanatçısına her zaman saygı duymuş, benim de gerek yeni müziklerle tanışmak, gerekse rock müziğin en iyilerini canlı dinlemek için sık sık gittiğim efsanevi rock bar Hayal Kahvesi, kendilerine taşınmak için süre bırakmaksızın doğduğu efsaneleştiği binadan alelacele çıkartılmak isteniyor. Kasım ayında programına Meşelik Sokak No:10’da devam edecek olan Hayal Kahvesi’nden müdavimlerine, müzikseverlere ve İstanbullular’a mesaj var, aynen aktarıyorum:

1992 yılında kurulduğu binadan, yeni mülk sahibinin siparişle yazdırdığı tek yönlü bir risk raporuyla kiracılık haklarının kullanılmasına olanak tanınmadan kapıya konulan Hayal Kahvesi,  “Hayalci” ruhunun simgesi haline gelmiş tarihi binasya veda ediyor.

Tam yirmibir yıl önce değil Afrika Han’a, Büyükparmakkapı Sokağına bile girmenin risk taşıdığı dönemlerde; binanın tarihine ve ihtişamına saygılı bir mimari üslupla oluşturulan Hayal Kahvesi; kült bir mekan haline gelmesinin en önemli motiflerini böylece oluşturmuş oldu. Ateş tuğlası, çelik ve brüt beton kalıcı ve uzun soluklu bir koşunun yapı taşları. Tıpkı ismi gibi kasmayan, özenti ve snop olmayan bir duruş sergileyen, ithal değil yerli malı Hayal Kahvesi. Zar, tavla, kağıt, okey olmayan bir kahve… Müziğin, müzisyenlerin, yaşı kimliği statüsü ne olursa olsun ruhu aykırı olanların doldurduğu bir mabed.

Tam üç kuşak boyunca babalarının hatta dedelerinin soluduğu havayı soluma imkanını bulan çocuklar hatta torunlar. Bir gelenek. Lüks değil mi bu? Çocukluğunun geçtiği sokağı bırakın semti dahi bulamayan bizler için yirmi bir yıllık bıraksalar belki de yüzyıllık olacak bir rock bar! İtirazımız; hikayenin başladığı canım Afrika Han’ı terk etmeye değil, Afrika Han’ın yenilenmesine de değil; orada bir asır daha müziğin, müzisyenlerin ve aykırı ruhların mabedi olmaya arzu duyarken, hoyratça ve hiçbir hak kullanmaya imkan tanımayacak şekilde kapıya konmaya… Yalnızca güç ve mülk sahiplerinin borusu öten, onların hak ve isteklerinin her şeyden önemli olduğu bir ülkede ve gelenekte, 21 yıllık Hayal Kahvesi’nin ne hatırı olabilir?

Kimselerin yadırgamayacağı üzerinde durmayacağı bu, güçlünün zayıfı hiçe sayma durumunu protesto eder; Hayal Kahvesi’nin yirmi küsur yılında, orada, çay, kahve, bira şarap, viski, votka içmiş, müzik dinlemiş, sahne almış, çalışmış onu bugüne taşıyan ruhu yaratmış herkese ve her emeğe teşekkürlerimizi iletiriz.

Afrika Han, Beyoğlu’nun simge olan en güzel binalarından biridir. Bir an evvel güzelliğine ve tarihi değerine yakışır bir estetik ve amaç doğrultusunda yenilenmesini coşkuyla destekleriz. İsteriz ve arzularız ki yeni halinde aynı yerde bir Hayal Kahvesi olsun ve gelenek başka yerde değil başladığı yerde sürsün. Yirmi bir yıl orada susmayan notalar, gitar cayırtıları, baladların hüznü ve basların efendi isyanı susmasın! Rock’ın yozlaşmayan, ölmeyen yanı hep yaşasın! Sokağın ruhu kendini orada bulsun kalbi orada atsın. Çoğunlukta kalan, güçlü ve popüler olan her şeyi içermesin, galebe çalmasın. Başka duyarlıklar da nefes alsın yaşasın, kendini göstersin. Hayat durmayacak, “hayalperest”ler yılmayacak. Yirmi bir yılı geride bırakmış Hayalci ruhuyla yeni bir yerde buluşmak üzere Hayal Kahvesi Beyoğlu’na el sallamak istiyoruz. Onu sevenlerle birlikte uğurlayacak ona müzikle veda edecek bir sürenin bizlere tanınmasını istiyoruz.Tüm Hayalperestlerden bu konuda destek bekliyoruz.

Hayal Kahvesi

1992

masters of shot

masters of shot

Tam 20 yıldır Beyoğlu’nda faaliyet gösteren, sanatçısına her zaman saygı duymuş, benim de gerek yeni müziklerle tanışmak, gerekse rock müziğin en iyilerini canlı dinlemek için sık sık gittiğim efsanevi rock...

kokteyl

#ddw12

#ddw12

Tam 20 yıldır Beyoğlu’nda faaliyet gösteren, sanatçısına her zaman saygı duymuş, benim de gerek yeni müziklerle tanışmak, gerekse rock müziğin en iyilerini canlı dinlemek için sık sık gittiğim efsanevi rock...

ddw

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir