01_resize

Bir duvarla ikiye bölünmüş, doğusu batısından batısı doğusundan 28 yıl boyunca alıkonulmuş, 2. dünya savaşıyla yıkılmış, çok badireler atlatmış, yaşadıklarını inkar etmek unutmak yerine her an size nereden geldiğinizi ve muhtemelen nereye gideceğinizi hatırlatmak üzere kurgulanmış; gri, bol betonlu, yeni, eski, kozmopolit, ruhu olan ve yaşayan bir şehir.

Bana göre bir İstanbullu’nun sadece Almanya’da değil Avrupa’nın genelinde de ‘en yaşayabileceği’ şehir. İstanbul’dan sonra Türklerin en yoğunlukla bulunduğu Avrupa kenti gibi garip bir sıfata da sahip. Peki nedir dönerin türkiye’dekinden daha lezzetli olduğu, cuma gecesi başlayıp pazar akşamüzeri biten çılgın partileriyle ünlü Berlin’in hikayesi ve onu bu kadar farklı kılan? 20li yaşlarında bir mimarlık öğrencisi olarak farklı farklı mevsimlerde deneyimleme şansına eriştiğim bu şehirde beni bu kadar etkileyen neydi? Tarihi bir yana bırakırsak günümüzün Berlin’inde nerede ne yapmalı neyi mutlaka görmeli nerelere gitmeli? İşte size semt semt Berlin rehberi.

MITTE

Ku-Damm (Kurfürstendamm)

alışveriş, gezme tozma, cafeler buradadır. merkezi ve her yere yakın. geniş cadde olduğu için istiklal caddesinden ziyade bağdat caddesini andırıyor.

ünlü department store KaDeWe de burada. biraz macera isterseniz ara sokaklara da girip güzel butikler keşfedebilirsiniz. dünyaca ünlü mağazalardan alışveriş etmektense bana hep ‘bunu nerden aldın?’ diye sorulan aksesuar ve giysilerimi kendimi kaybettiğim ara sokaklardaki mağazalardan almışımdır.

Kaiser Wilhelm’s Gedächtniskirche

beni en etkileyen yapılardan biri. ikinci dünya savaşı sırasında bombalanarak ağır hasar gören ve berlinlilerin ‘çürük diş’ adını taktıkları kilise nazi dönemini sembolize ettiğinden onarılmamış. onarmanın aksine kiliseyi yıkmak ise geçmişi inkar etmek olacağından kilisenin kulesinin bulunduğu bölüm hasarlı bir biçimde bir anıt olarak muhafaza edilmiş ve kilisenin yanına berlinlilerin ‘ruj ve pudra’ diye adlandırdıkları çağdaş bir kilise binası inşa edilmiş. hasarlı kilise berlinlilere nazi zamanının ve savaşın ne kadar kötü olduğunu her gün hatırlatmakta.

Zoologisher Garten

berlin’in ünlü hayvanat bahçesi. bir zamanlar berlin’in simgesi olmuş sevimli kutup ayısı knut da burada yaşamaktaydı. çok keyifli ve kocaman bu hayvanat bahçesini vaktiniz varsa mutlaka gezin. bazen yunuslar ve fokların şovları oluyor, denk gelirseniz harika olur. çıkışta yavru hayvanları elinizle besleyebileceğiniz bölüme özellikle çocuklar bayılacaktır.

BRANDENBURGER TOR ve çevresi

Reichstag

alman parlamento binası. berlin’deki çoğu yapı gibi ikinci dünya savaşı sırasında bombalanıyor ve kubbesi hasar görüyor. alman milliyetçiliğii sembolize eden emperyal stili kubbenin aynı şekilde yeniden onarılmasındansa açılan yarışmayı kazanan ünlü ingiliz mimar sir norman foster yapı için son derece çağdaş bir kubbe tasarlıyor. özellikle mimari ile ilgiliyseniz kubbesine çıkmanızı tavsiye ederim.

Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı

geniş bir alana yayılan ve sürekli alçalıp yükselen ve size geçit bırakmayan masif, yüksek ve soğuk beton taşlardan oluşan parkta gezerken rahatsız hissetmeniz çok normal çünkü mimar peter eisenman sözde düzenli olan bir sistemin insanlıkla bağının kopmasını simgeleyen bu ‘park’ı tam olarak bu amaçla tasarlamış.

Brandenburger Kapısı’ndan Unter den Linden caddesi boyunca: BERLINER DOM

Spree nehri üzerinde Museumsinsel denen ve UNESCO’nun dünya mirası listesinde yer alan ada üzerinde birçok müze yer alıyor: Bergama Müzesi, DDR Müzesi, Eski Ulusal Galeri, Eski Müze, Yeni Müze, Alman Tarih Müzesi ve Boda Müzesi hiç değilse dışarıdan görülmeye değer müzeler ve aynı alanda yer alıyorlar.

DDR Müzesi doğu berlin tarihini, sosyalist döneme ait günlük hayata dair birçok ayrıntıyı gözler önüne seren ilginç bir müze, Bergama Müzesi ise Zeus Sunağı gibi Türkiye’den parça parça getirilip burada tekrar birleştirilen pek çok tarihi eseri sergilemek amacıyla inşa edilmiş, bugün de Almanya’ya getirilmeleri tartışmalı olan bu eserler burada sergilenmektedir.

Brandenburger Kapısı’ndan Friedrich Caddesi boyunca: KREUZBERG

Checkpoint Charlie

doğu ve batı berlin’i ayıran berlin duvarındaki bir kontrollü geçiş noktası olan ve tarihte önemli olaylara sahne olmuş checkpoint charlie soğuk savaşın sembollerinden biri olarak bugün bir anıt gibi orijinal yerini muhafaza etmekte. burada orijinal berlin duvarının parçaları da sergilenmekte.

Yahudi Müzesi

mimar daniel libeskind’in tasarladığı eğik, üzerinize gelen duvarları, her an karşınıza çıkan soyut holokast referansları, dar zig-zag koridorları, garip denebilecek akustiği ve ışıklandırmasıyla size müzeyi gezdiğiniz süre zarfında sanal bir empati yaşatacak enteresan bir bina.

Kreuzberg

çoğunlukla türklerin yaşadığı bir nevi ghetto olan bu semt son yıllarda uygun fiyatları sebebiyle sanatçılar tarafından tercih edilip berlin’in soho’su haline geldi. şu an kreuzberg’de çok sayıda hip cafe, küçük butikler ve galeriler var. sokaklarında dolaşıp binaların arasında kalan avlulardaki minik kafeleri ve butikleri keşfetmeniz tavsiye olunur.

Mustafa’s Gemüse

Kreuzberg’li Mustafa’nın ünlü sebze döneri Berlinliler arasında çok popüler. Burası bir restoran değil, önünde metrelerce kuyruk olan küçük bir büfe. Sıranın size gelmesi için bir saat bile bekleyebilirsiniz ama inanın değecek. Bence Berlin’in olmazsa olmazı.

Brandenburger Kapısı’ndan 17 juni Caddesi boyunca: SIEGESSAEULE

Hackescher Höfe

Almanya’nın en büyük kapalı alışveriş pasajı. Jugendstil tarzındaki kompleksin hem mimarisi enteresan hem de içinde ve bu semtin çevresinde süper tatlı mağazalar cafeler barlar bulabilirsiniz. Keşfetmeye çıkın derim.

POTSDAMER PLATZ

Sony Center

yapıldığı yıllarda avrupa’nın en büyük şantiyesi olma ünvanına sahip sony merkezi sinema, rezidans, restoran gibi işlevleri olan dev binaların oluşturduğu avlunun üzerinin yine dev germe bir sistemle örtülmesinden oluşuyor. Burada bulunan Legoland’e bir göz gezdirip içinizdeki çocuğu sevindirin.

Vapiano

çoğu kişinin italyan markası sandığı pizza, makarna ve kendine has self service sistemiyle ünlü restoran zinciri aslında alman çıkışlı ve potsdamer platz’daki şubesi oldukça şık ve keyifli.

Berliner Philarmonie

mimarlık tarihi açısından çok önemli olan bu binanın dış kabuğu şeklini içinde elde edilmesi istenen akustik hesaplamalardan alıyor. biletleri aylar önceden tükenen konserlerden birine gidemeseniz de yakınlarına gelmişken binayı dışarıdan da olsa görün derim.

Arcaden

Potsdamer Platz yakınlarında büyük biralışveriş merkezi. H&M, Zara, Footlocker gibi mağazaları bulabilirsiniz.

Mauerpark Bitpazarı 

hem genç tasarımcıların işlerini uygun fiyatlara hem de bisikletten çantaya, eski plaklardan pullara aklınıza gelebilecek her şeyi ikinci el  olarak bulabileceğiniz bir bit pazarı. çok orijinal şeylerle karşılaşacağınız garanti. mutlaka bakın!

SPREE boyunca 

East-Side Gallery

Spree kıyısında 1.3 km’lik uluslararası bir açık hava galerisi ve özgürlük anıtı. 1990 yılında dünyanın her yerinden sanatçılar tarafından Berlin Duvarı’nın doğu tarafına yapılmış 105 resimden oluşuyor. İçeride fotoğraf çekmenin yasak olduğu pek çok beach barın da east-side gallery ve nehir boyunca devam ettiği bu bölge yazın gerçekten cıvıl cıvıl ve mutlaka burada Fernsehturm (Teelvizyon Kulesi) manzaralı bir yürüyüş yapılmalı.

Alexander Platz

Buradaki dev AVM Alexa‘nın içinde h&m, zara gibi markaların yanı sıra sıfırdan kendi oyuıncak ayınızı yaratabileceğiniz ve ona ait binbir çeşit aksesuar ve kıyafetin de satıldığı Build-A-Bear Workshop diye bir mağaza var ki peluş hayvanları seviyorsanız içeriye girerseniz çıldırmanız garanti.

Nasıl BERLİNLİ olunur?

Berline has Ampelmann’larla tanışmalı, Knut artık yok ama akrabalarından birini ziyaret etmeli o da olmadı Berlin’in simgesi ayılardan biriyle samimi olmalı, Berliner Weisse içmeli, Berliner ve currywurst yemeli, sabaha kadar dans etmeli, en az bir Trabi ve Berlin duvarının bir parçasını görmeli.

Gece Hayatı

Oranienburger caddesi

burada birçok bar ve gece kulübü var. aynı zamanda burada aynı tip (genelde arkası bağcıklı yüksek topuklu uzun çizme ve mini etek) giyinmiş birbirinden güzel kadınlar göreceksiniz, onlar hayat kadını. ben berlindekiler kadar güzellerini çok az yerde gördüm.

Panaroma Bar – BERGHAIN

berlin’de kesinlikle aklımdan çıkmayan mekanlardan biri. şehir merkezi ve diğer bar ve kulüplerden uzakta, nasyonal sosyalist dönemden kalma eski bir elektrik santrali gece kulübüne dönüştürülmüş. içerde benzersiz bir atmosfer var. kapısında ise metrelerce kuyruk. biz bir saate yakın bekledik. örneğin erkeklerin yoğun olduğu bir grup sizinle o uzun bekleme sırasında muhabbet kurup beraber içeri girme şanslarını arttırıyorlar. yine de kız da olsanız erkek de içeriye alınacağınız garanti değil hatta belki de biraz keyfi. içerde fotoğraf çekmek kesinlikle yasak, girişte makinanız varsa alıyorlar zaten. neden mi? örneğin tuvaletler unisex. eşcinsellerin de uğrak mekanı olan berghain’da siz tuvalet sırası beklerken içerden 3 adam çıkabilir, şaşırmayın. üst kata panaroma bara gittiğinizde duvardaki provokatif fotoğraflar sizi şaşırtabilir. içeride üstsüz dans edenler de göreceksiniz, burada eğlencenin sınırı yok o yüzden siz de kendinizi müziğe bırakın ve dans edin. çünkü biz sabah çıkarken kapısında HALA kuyruk olan mekan cuma akşamı başlayıp hiç durmadan pazar akşamüstüne kadar devam eden çılgın partileriyle meşhur.

Şu sıralar çok gözde olan diğer barlar: lucia, tag am see, tausend, trust, white trash, solarbar ve gece kulüpleri: kater holzig, club der visionäre, fuchs und elster, stattbad berlin

POTSDAM

Berlin yakınlarında keşfedilmeyi bekleyen küçük bir şehir. Bolca vaktiniz varsa bir gününüzü gezmeye ayırabilirsiniz. Mimarlık tarihinde ünlü Erich Mendelsohn’un Einstein kulesi de Potsdam’da.
Bunları da izleyin:

SON BERLIN SEYAHATIMDEN DAHA GÜNCEL NOTLAR IÇIN BURAYA TIKLAYIN!

 

yerlisinden tavsiyeler: maria vießmann

yerlisinden tavsiyeler: maria vießmann

Bir duvarla ikiye bölünmüş, doğusu batısından batısı doğusundan 28 yıl boyunca alıkonulmuş, 2. dünya savaşıyla yıkılmış, çok badireler atlatmış, yaşadıklarını inkar etmek unutmak yerine her an size nereden geldiğinizi ve...

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir