banks

Bugüne kadar hep tekno tekno dans etmeye gittiğimiz Beghain’in ‘Berghain Kantine’ diye mini mini bir konser salonu varmış ve geçtiğimiz hafta, şu sıralar hastası olduğum Banks burada bir konser verdi. Mekan çok ufak olduğundan oldukça samimi bir ortam vardı. Ben sahneye çıkan merdivende durarak izledim mesela.  Küçük venue’de konser izlemenin keyfi bambaşka.

Banks’i Warm Water’ın prodüktörlüğünü de yapan TEED sayesinde tanımıştım. Soundcloud’daki milyonu geçen dinlenmelerinin 100’ün üstünde kısmı bana aittir. TEED prodüktörlüğü başlı başına muhteşem bir referans, ünlenmemesi mümkün değil Banks’in ama inanın bu ünün içi boş değil. Sohn, Jamie Woon gibi diğer önemli isimlerin desteğini, almış; The Weeknd’e Amerika turnesinde eşlik eden, basalım reverb’ü söylesin şarkıyı usulü güzel olduğu için şişirilmiş bir pop star yok karşımızda. Beni en çok etkileyen şarkı sözleri, aşkı ele alışı, tutkulu beat’leri, seksi sesi ve utangaç tavırlarıyla Banks kırılgan ruhlu bir sanatçı. Boyu benim kadar, küçücük sahnede, bir davul (ki beat’lerin bir kısmı da alt yapıdan geliyor) ve zaman zaman klavye ya da bas gitar çalan ikinci bir eleman eşlik ediyor bu küçük kadına. Kafasına kocaman bir şapka takmış. Gerçekten çekiniyor ve utanıyor sahnede olma durumundan sanki. Şapkanın arkasına sakladığı gözlerindeki heyecanı saklayamıyor. Sözleri yazarken kalbini koyuyor ortaya, belli. Piyano başında ise en rahat olduğunu söylüyor.

Mekan küçücük, konser sold-out, herkes benim gibi ezbere biliyor şarkıları. Bir tane de cover var kendi şarkılarının dışında, şarkı bilindik, Aaliyah falan gibi bir rnb’cinin şarkısı, dilimin ucunda. Güzel söylüyor, sesi iyi. Burası çok samimi bir venue, Warm Water’ı akustik söylemek istiyorum diyor. Herkes çok alkışlıyor ama çok şarkısı yok, bis bile yapamıyor.

Güzel konser oluyor kısaca. Hem Berghain Kantine, hem de Banks ‘en sevdiklerim’ listesine giriyor. Bu arada Banks’in logosuna da hastayım. You go girl!

http://www.hernameisbanks.com

warpaint @ heimathafen, berlin

warpaint @ heimathafen, berlin

Bugüne kadar hep tekno tekno dans etmeye gittiğimiz Beghain’in ‘Berghain Kantine’ diye mini mini bir konser salonu varmış ve geçtiğimiz hafta, şu sıralar hastası olduğum Banks burada bir konser verdi....

2012-08-22-1428

YORUMLAR

Şu an hiç yorum yok.

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir